Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Calibrarea antenei cu ajutorul reflectometrului

- - - - -
  • Please log in to reply
1952 replies to this topic

#37
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Asta e ordinea operatiilor descrisa in notita tehnica a SWR-metrului.
Prima masuratoare de putere iti poate da o informatie relativa referitoare la reflectata (adica o putere mare la o statie de 4w, poate indica existenta unei reflectate mai maricele).
Crezi ca se supraincarca finalii? Oricum la prima masuratoare se poate presupune ca antena nu e calibrata, asa ca e acelasi lucru.
Evident, dupa reglarea antenei poti sa masori inca o data puterea, pentru a avea valoarea ei reala.
Acum, fiecare face cum vrea, poti sa schimbi ordinea operatiilor, nu cred sa aiba o importanta capitala.

Edited by calinkgb, 10 March 2010 - 14:11.


#38
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Vezi, d-aia e bun un reflectometru fara power-metru. Nu ai probleme existentiale de genul. Ai reflectata buna, verifici modulatia cu ajutorul unui coleg care vorbeste la statia ta => ai statie buna si modulatie pe masura. :)

#39
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postbatranu59, on 10th March 2010, 15:55, said:

Cred ca ar trebui inversata ordinea operatiilor, adica, intai sa se faca calibrarea antenei si dupa aceea sa se masoare puterea de emisie.
teoretic.dar practic verifici prima data daca statia are emisie.ca daca n are poti sa tot inversezi operatiile si n-o sa intelegi nimic.

#40
batranu59

batranu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.11.2008
@Calinkgb, mi se parea mai logic, intai sa acordezi antena si dupa aceea sa masori puterea. Daca faci invers, in final vei face sa repeti masurarea puterii inca odata.
Prin calibrarea antenei, inteleg si stabilirea pozitiei, a planului de masa, iar cand toate acestea sunt puse la punct, cred ca atunci poate fi masurata puterea, la final.
Sigur, cum ai spus si tu fiecare face cum doreste. Nu vreau sa ma intelegi gresit, doresc si eu ca si tine sa ii ajutam pe cei care vor sa-si faca singuri aceste masuratori.

Edited by batranu59, 10 March 2010 - 15:27.


#41
gr10mmc

gr10mmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.09.2008
sal all ! ... si help me !
La passat vreau sa instalez statia sub bord , in locul unde este cartea tehnica a masinii iar antena pe capota de la portbagaj . Cum pot innadi cablul de la antena , cu cca. 70 cm ,  deoarece nu-mi ajunge in locul unde vreau sa instalez statia ?  La un magazin de electronice am gasit mufe de antena la diametrul celei originale , dar ca format din acelea care se folosesc la cablul tv , si nu stiu daca influenteaza negativ performantele antenei . Antena este ML 145 cu talpa , zic ei pe ambalajde 14 ,dar masurata de mine este de 12 , cu cablu , apreciez la 3m, iar statia este Midland 278 . Am instalat-o provizoriu , si functioneaza super , comunic asa cum este , nereglata ( eu am montat suruburile de fixare , cu tija introdusa la maxim) la distanta de peste 10 km . Am pus statia pe un aparat la serviciu , si puterea ei este de 4w, deci nu este marita de furnizor la 10w.  Multumesc anticipat !

#42
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
poate sa influenteze, mufele de TV au 75 ohmi, cel mai bine e sa cauti mufe PL259/SO239 (sau UHF cum le mai zice), acestea au 50 ohmi si sunt folosite in radiocomunicatii

#43
gr10mmc

gr10mmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.09.2008

View Postyo3ihg, on 10th March 2010, 16:03, said:

poate sa influenteze, mufele de TV au 75 ohmi, cel mai bine e sa cauti mufe PL259/SO239 (sau UHF cum le mai zice), acestea au 50 ohmi si sunt folosite in radiocomunicatii
multumesc , am luat act ,  asa voi face , si te rog ,  poate imi dai si o adresa de unde pot cumpara .

#44
Mihai61

Mihai61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.02.2007

View Postgr10mmc, on 10th March 2010, 15:49, said:

sal all ! ... si help me !
La passat vreau sa instalez statia sub bord , in locul unde este cartea tehnica a masinii iar antena pe capota de la portbagaj . Cum pot innadi cablul de la antena , cu cca. 70 cm ,  deoarece nu-mi ajunge in locul unde vreau sa instalez statia ?  La un magazin de electronice am gasit mufe de antena la diametrul celei originale , dar ca format din acelea care se folosesc la cablul tv , si nu stiu daca influenteaza negativ performantele antenei . Antena este ML 145 cu talpa , zic ei pe ambalajde 14 ,dar masurata de mine este de 12 , cu cablu , apreciez la 3m, iar statia este Midland 278 . Am instalat-o provizoriu , si functioneaza super , comunic asa cum este , nereglata ( eu am montat suruburile de fixare , cu tija introdusa la maxim) la distanta de peste 10 km . Am pus statia pe un aparat la serviciu , si puterea ei este de 4w, deci nu este marita de furnizor la 10w.  Multumesc anticipat !

Salut! Nu face greseala sa innadesti cablul, o sa fii dezamagit de rezultat!! Cumpara 4 metri de cablu de 50 ohmi si schimba-l cu totul ( va trebui sa mai cumperi si o mufa tata  PL259 care costa 5 lei pentru ca mufa ta de antena sigur e sertizata si nu o poti refolosi ).

#45
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMihai61, on 10th March 2010, 20:04, said:

Salut! Nu face greseala sa innadesti cablul, o sa fii dezamagit de rezultat!! Cumpara 4 metri de cablu de 50 ohmi si schimba-l cu totul ( va trebui sa mai cumperi si o mufa tata  PL259 care costa 5 lei pentru ca mufa ta de antena sigur e sertizata si nu o poti refolosi ).

corect.

#46
gr10mmc

gr10mmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.09.2008

View PostMihai61, on 10th March 2010, 18:04, said:

Salut! Nu face greseala sa innadesti cablul, o sa fii dezamagit de rezultat!! Cumpara 4 metri de cablu de 50 ohmi si schimba-l cu totul ( va trebui sa mai cumperi si o mufa tata  PL259 care costa 5 lei pentru ca mufa ta de antena sigur e sertizata si nu o poti refolosi ).
multumesc pentru sfat ! ...dar un magazin care comercializeaza imi puteti indica ? ... si in talpa magnetica cum se prinde cablul , banuiesc ca tot o mufa are ?

#47
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
In talpa, cablul e lipit (cositorit)
Magazin...Connex, in Bucuresti, la Giurgiu nu stiu.

#48
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postddantes, on 15th December 2009, 22:02, said:

Intrebare vis-a-vis de procedura descrisa mai sus...Daca reglajul trebuie facut ptr. mai mult de 10W? Cum se mai procedeaza? Multam

tot asa.comutator pe SWR[jos] si FWD[sus].clapa,calibrare la instrument.comutator sus pe REF ,clapa,si se citeste swr.

#49
gr10mmc

gr10mmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.09.2008

View PostSorin2505, on 10th March 2010, 20:40, said:

In talpa, cablul e lipit (cositorit)
Magazin...Connex, in Bucuresti, la Giurgiu nu stiu.
ok., multumesc, am retinut ! .. am gasit si magazinul , pe net ,  :) asa ca nu-mi ramane decat sa ma apuc de treaba ! ...si multumesc tuturor celor care mi-au dat sfaturi !

#50
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Ai grija ce cablu cumperi, sa fie totusi de calitate si de 50 ohmi, altfel il cumperi degeaba.

#51
dandum

dandum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.07.2006
Azi, dupa n peripetii, am calibrat si eu.
N-au intervenit chestii aiurea, sau cel putin asa cred, insa am mai facut o constatare interesanta: la Sirio ML-145 capisonul de cauciuc din varf influenteaza rezultatul. Mai precis, cu el montat, e ca si cum s-ar lungi antena!
Pana la urma am obtinut 1,55 pe atat pe 1 cat si pe 40 si 1,4 pe 19. Nu sunt insa foarte convins de corectitudinea locului ales - parcare de centru comercial. Pustie, ce-i drept, dar cu stalpi de iluminat. Fiind pustiu, am ales un loc la intersectia diagonalelor patratului format de 4 stalpi - asa eram la minim 25 de metri de orice obiect. Am auzit si am fost auzit de altii aflati cam la 10 km. De curiozitate, am incercat si in fata casei, intre cladiri: 1,1 pe 1 si 40 si 1 (!!!) pe 19  :D
E cazul sa mai incerc intr-un loc cu adevarat pustiu? (camp)

Pe de alta parte (ca tot mi-a trebuit SWR-430, cand, cu 1 euro in minus, imi luam SWR-420 si scapam de problema  :naughty: ) m-a impins gaia sa masor si puterea cu acea scula ultraperformanta prezentata la inceputul acestui topic. Surpriza: cica pa canalul 1 emit cu 11W (!?) si puterea scade pe masura ce avansez, pana la 4W in canalul 40. Am schimbat standardul pe UK si acolo valorile se invarteau mai mult in jurul a 4W. Cand am revenit pe CE, au revenit si valorile susmentionate.

Sa fi "vitaminizat" Mondoplast statia sau, ca powermetru, SWR-430 e la fel de util ca barca cu motor in agricultura?

#52
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Eu folosesc SWR 420, nu am probleme existentiale de genul. :) E mai simplu asa.

#53
dandum

dandum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.07.2006

View PostMarius3k, on 11th March 2010, 12:38, said:

Eu folosesc SWR 420, nu am probleme existentiale de genul. :) E mai simplu asa.
Corect!

#54
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdandum, on 11th March 2010, 14:02, said:

Azi, dupa n peripetii, am calibrat si eu.
N-au intervenit chestii aiurea, sau cel putin asa cred, insa am mai facut o constatare interesanta: la Sirio ML-145 capisonul de cauciuc din varf influenteaza rezultatul. Mai precis, cu el montat, e ca si cum s-ar lungi antena!
Pana la urma am obtinut 1,55 pe atat pe 1 cat si pe 40 si 1,4 pe 19. Nu sunt insa foarte convins de corectitudinea locului ales - parcare de centru comercial. Pustie, ce-i drept, dar cu stalpi de iluminat. Fiind pustiu, am ales un loc la intersectia diagonalelor patratului format de 4 stalpi - asa eram la minim 25 de metri de orice obiect. Am auzit si am fost auzit de altii aflati cam la 10 km. De curiozitate, am incercat si in fata casei, intre cladiri: 1,1 pe 1 si 40 si 1 (!!!) pe 19  :D
E cazul sa mai incerc intr-un loc cu adevarat pustiu? (camp)

Pe de alta parte (ca tot mi-a trebuit SWR-430, cand, cu 1 euro in minus, imi luam SWR-420 si scapam de problema  :naughty: ) m-a impins gaia sa masor si puterea cu acea scula ultraperformanta prezentata la inceputul acestui topic. Surpriza: cica pa canalul 1 emit cu 11W (!?) si puterea scade pe masura ce avansez, pana la 4W in canalul 40. Am schimbat standardul pe UK si acolo valorile se invarteau mai mult in jurul a 4W. Cand am revenit pe CE, au revenit si valorile susmentionate.

Sa fi "vitaminizat" Mondoplast statia sau, ca powermetru, SWR-430 e la fel de util ca barca cu motor in agricultura?

sa nu crezi ca daca ai swr metru mai scump o sa fie mai simplu.las ca e bine asa,430 e ok.orientativ masori puterea.si ca swr metru e suficient de precis.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate