Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Patrunjelul

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Bună ziua
   Sunt nou atât pe Forum cât și în grădinărit, deci mii de scuze pentru eventualele nereguli în modul de exprimare, abordare subiect, editare text,etc.
   Problema pentru care vă deranjez este următoarea: am semănat la începutul lunii (1 aprilie), semințe de pătrunjel pentru frunze. Vremea era bună,
   cer însorit,temperatura ziua +18grade, noaptea 7-8 grade. După sărbători însă, a venit ploaia și vremea rece. A plouat aproape zilnic, iar temperatura
   a ajuns la 4-5 grade noaptea și 8-10 grade ziua. Până acum,din semințele mele nu a ieșit nimic.Menționez că semințele au fost cumpărate anul acesta
   de la REAL, și expiră în 2012. Dacă până astăzi nu s-au mișcat de loc mai aștept după ele, sau pun altceva în loc? În principiu de cât timp au nevoie să
   germineze dacă vremea este rece și umedă?
      
           Mulțumesc!

#2
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Stai linistit . Patrunjelul iese destul de greu , circa 4 saptamani.

#3
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Mulțumesc, m-am liniștit. Mai aștept până o să iasă. Dacă până în luna mai se încălzește vremea, pot semăna busuiocul?

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am semanat in sapt.7-10 apr.si patrunjel (cret, simplu si de radacina) si busuioc. acum 2 zile erau toate rasarite. ce e drept le-am ajutat si cu ceva udat in zilele prea secetoase.

LE: pe plicul meu de busuioc scria ca se seamana in mart-apr., deci cred ca e ok sa-l semeni si tu in perioada asta.

Edited by anknic, 19 April 2010 - 17:19.


#5
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 anknic, on 19th April 2010, 18:18, said:

eu am semanat in sapt.7-10 apr.si patrunjel (cret, simplu si de radacina) si busuioc. acum 2 zile erau toate rasarite. ce e drept le-am ajutat si cu ceva udat in zilele prea secetoase.

LE: pe plicul meu de busuioc scria ca se seamana in mart-apr., deci cred ca e ok sa-l semeni si tu in perioada asta.

   La noi încă e destul de rece,azi ce a fost mai cald, și pamântul e încă destul de ud. Ce e mai rău e că se arată din nou ploaie. Busuiocul nu are pretenții mai  
   mari față de căldură?

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ce scrie pe plicul tau?

chiar daca are pretentii mai mari, nu cred sa fie atat de "fitos" incat sa nu reziste in pamant samanta pana e OK sa rasara.

LE: eu urmaresc temperatura noaptea pe balcon in Pl.terenul il am la 14 km.de Ploiesti, deci nu ar fi mari diferente. mie nici in noptile mai reci nu mi-a scazut temp.sub 5-6-7 grade. la tine e mai frig?

Edited by anknic, 19 April 2010 - 18:19.


#7
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Pentru semănat în solar luna martie, iar direct în câmp, luna mai.
   Da, este mai frig,mai ales noaptea,( excepție face ziua de azi),dar ce mă deranjează mai mult este umiditatea mare a solului.
   Scuze că răspund așa târziu dar lucrez la un proiect și din când în când arunc câte o geană pe FORUM.
   Mulțumesc pentru sfaturi !

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai atunci asteapta si tu inceputul lunii mai. eventual (daca ai cum) fa niste rasaduri (mai la caldurica) si le muti in mai (pe la jumate, dupa aclimatizare) in gradina.

#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mie prieteni care stau mai la deal mi-au spus ca au semanat patrunjelul la sf.de martie(i-am intrebat azi), deci da-i bataie la semanat!

Edited by anknic, 20 April 2010 - 19:43.


#10
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Pătrunjelul l-am semănat și eu chiar de 1 aprilie dar incă nu a ieșit nimic. Cu busuiocul mai aștept câteva zile să se mai zvânte pământul și să se mai
   îndrepte un pic vremea.

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sorry, era vorba de busuioc!

so, au semanat busuioc la sf.de martie.

(m-am grabit si mi s-au intretaiat actiunile :) )

#12
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Ajutoor!  Am furnici la marginea straturilor de pătrunjel și busuioc. Cu ce să le dau în cap?
   Sunt negre, cam de 6-7mm lungime și mă tem să nu se dea la plăntuțele care acum âncep să răsară ici- colo.

#13
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 SylexMM, on 23rd April 2010, 16:32, said:

Ajutoor!  Am furnici la marginea straturilor de pătrunjel și busuioc. Cu ce să le dau în cap?
   Sunt negre, cam de 6-7mm lungime și mă tem să nu se dea la plăntuțele care acum âncep să răsară ici- colo.
Pai eu stiam ca furnicile sunt prietenii nostri, la plante! Mananca daunatorii plantelor! Ce, ai avut probleme cu ele in trecut?

#14
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Nu pot spune că am avut probleme pentru că nu prea m-am ocupat până acum de grădinărit, dar am obsevat că la plantele infestate cu afide,cred că așa se
   numesc păduchii ăia negrii, furnicile par să colaboreze cu ele. Sper să mă înșel, dar am văzut furnici umblând pe o tijă florală infestată fără să le atace sau
   să le facă vreun rău. Ba chiar mai rău,mi-a spus cineva care se ocupă de flori, că furnicile duc afidele  de pe o plantă pe alta.O fi adevărat?

#15
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 SylexMM, on 23rd April 2010, 17:26, said:

Nu pot spune că am avut probleme pentru că nu prea m-am ocupat până acum de grădinărit, dar am obsevat că la plantele infestate cu afide,cred că așa se
   numesc păduchii ăia negrii, furnicile par să colaboreze cu ele. Sper să mă înșel, dar am văzut furnici umblând pe o tijă florală infestată fără să le atace sau
   să le facă vreun rău. Ba chiar mai rău,mi-a spus cineva care se ocupă de flori, că furnicile duc afidele  de pe o plantă pe alta.O fi adevărat?
Eu stiam ca le mananca! Ia uita-te mai atent la ele! "Cineva-ul" ala iti e dusman?

#16
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Tipul e un fost coleg de servici și se ocupă de multă vreme cu florile.Se confruntă destul de des în ultimii ani cu problema păduchilor, în special la trandafiri.
   Probabil de vină sunt verile mai caniculare și secetoase din ultima vreme.Tot el spune că a văzut pe Discovery un reportaj despre chestia asta. Colaborarea
   ar decurge în felul următor: păduchele secretă un fel de lichid printr-un spin vertical din partea posterioară a abdomenului pe care furnica o consumă.Când
   locul devine prea aglomerat cu păduchi, furnica ia câteva exemplare și le mută pe altă parte a plantei care nu este infestată. Nu știu trebuie să mă documentez
   Larva de buburuză știu că mănâncă asemenea lighioane.

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 SylexMM, on 23rd April 2010, 17:26, said:

Nu pot spune că am avut probleme pentru că nu prea m-am ocupat până acum de grădinărit, dar am obsevat că la plantele infestate cu afide,cred că așa se
   numesc păduchii ăia negrii, furnicile par să colaboreze cu ele. Sper să mă înșel, dar am văzut furnici umblând pe o tijă florală infestată fără să le atace sau
   să le facă vreun rău. Ba chiar mai rău,mi-a spus cineva care se ocupă de flori, că furnicile duc afidele  de pe o plantă pe alta.O fi adevărat?


ai dreptate, asa fac...furnicile curata afidele si acestea le rasplatesc cu o secretie dulce.

acuma...in gradina, urmareste si tu daca ai afide, ca daca n-ai nu au ce rau sa iti faca furnicile...decat sa fure semintele, da' daca zici ca au rasarit deja n-au cum sa le mai fure...

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 anknic, on 23rd April 2010, 18:53, said:

ai dreptate, asa fac...furnicile curata afidele si acestea le rasplatesc cu o secretie dulce.
Pe asta nu am stiut-o! Adica le da jpaga sau bir! Poate s-au molipsit de la noi, oamenii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate