Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Patrunjelul

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
tata zice ca se presara borax si pe unde ai presarat nu mai calca furnicile

#20
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Sau noi de la ei. În fond fac treaba asta mai demult decât noi.Înainte de toate însă trebuie să mă documentez mai profund.Am să încerc să consult
   goagălu, să văd ce aflu despre afide.

#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Uite ce am gasit:
"In lumea furnicilor, care trebuie sa asigure hrana zilnica unui numar de cateva zeci sau sute de indivizi, se observa o simbioza intre ele si paduchii de frunze – afidele, care au o capacitate fantastica de inmultire. Urmasii unui singur afid, ar putea, inmultindu-se, sa acopere intr-un an intreaga suprafata a pamantului cu o pelicula de paduchi de plante. Furnicile acorda o extraordinara ingrijire acestor paduchi numiti de popor "vacile furnicilor".
Afidele sunt mici fabrici de substante zaharoase eliminate prin capatul posterior al abdomenului. Acestea sunt excrementele afidelor, formate din seva plantelor transformata in sirop de zahar care apare sub forma unor bobite care, daca insecta nu e crescuta de furnici ce consuma aceste "bobite de miere", aduc necazuri plantei astupand stomatele cu o pelicula de lac dulce"

#22
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Mulțumesc anknic,așa am să fac.Dacă nu am afide,poate o să las furnicile în pace.Am să presar borax doar dacă se înmulțesc ele prea mult.

#23
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
m-am grabit mai devreme si voiam sa mai adaug ca sa ai grija totusi cu boraxul...nu stiu cat e de nociv pamantului. noi am dat pe o terasa unde era fix gresie si intr-adevar nu au mai venit furnicile (l-am sunat pe tata sa-l intreb ca aveam un lapsus privind denumirea boraxului). o alta solutie, care este si eco, este sarea. furnicile fug de sare...daaar, saramura omoara plantele.

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Asta e si mai tare: "Larve de afide ce se hrănesc pe tulpini fragede. Datorită faptului că se hrănesc cu seva plină de glucide, elimină excremente dulci, foarte atrăgătoare pentru furnici. Acestea nu doar că se hrănesc, dar și apără colonia de afide de eventuali atacatori (buburuzele fiind consumatoare mari de afide)."
Le si apara!

#25
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
imi aduc aminte ca am mai citit undeva de o solutie eco (dar e netestata): se taie o lamaie in jumate si se stoarce zeama pe drumul furnicilor. cele 2 jumatati se lasa si ele prin zona.

iarasi e de vazut daca nu cumva acidul din zeama de lamaie nu dauneaza radacinilor plantelor.

noi am scapat cu borax de furnici si cu zeama de tutun de afide.

LE: si da, buburuzele sunt f.eficiente in indepartarea afidelor.

Edited by anknic, 23 April 2010 - 18:23.


#26
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View Postanknic, on 23rd April 2010, 19:22, said:

imi aduc aminte ca am mai citit undeva de o solutie eco (dar e netestata): se taie o lamaie in jumate si se stoarce zeama pe drumul furnicilor. cele 2 jumatati se lasa si ele prin zona.

iarasi e de vazut daca nu cumva acidul din zeama de lamaie nu dauneaza radacinilor plantelor.

noi am scapat cu borax de furnici si cu zeama de tutun de afide.

LE: si da, buburuzele sunt f.eficiente in indepartarea afidelor.
   Furnicile mele își au colonia la marginea stratului.Sau accesul spre colonie. De aici urmează un rând de zambile, care sunt deja pe trecute, și primul rând de
   patrunjel cam la 35-40cm de rândul de zambile.Deci de la marginea stratului până la pătrunjel sunt cam 60cm. Cred că pot presăra borax la nevoie.

#27
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostSylexMM, on 23rd April 2010, 18:39, said:

Furnicile mele își au colonia la marginea stratului.Sau accesul spre colonie. De aici urmează un rând de zambile, care sunt deja pe trecute, și primul rând de
   patrunjel cam la 35-40cm de rândul de zambile.Deci de la marginea stratului până la pătrunjel sunt cam 60cm. Cred că pot presăra borax la nevoie.

Lasa omule furnicile in pace ca nu au nici o treaba cu patrunjelul ... si nici afidele.

#28
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View Postmasterd6ib6, on 23rd April 2010, 22:19, said:

Lasa omule furnicile in pace ca nu au nici o treaba cu patrunjelul ... si nici afidele.
   Da, dar la distanță de aprox. 5m am pus fasolea oloagă și imediat după fasole, urmează să pun castraveții. Pe fasole am mai văzut afide pe la alții.

#29
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai le prestezi afidelor zeama de tutun daca apar.

iti mai spun o data ca mie boraxul direct pe pamant nu imi place...vine o ploaie si-l dizolva si intra in pamant...poate un chimist sa ne spuna daca e bine sau rau!

#30
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postanknic, on 25th April 2010, 09:07, said:

pai le prestezi afidelor zeama de tutun daca apar.

iti mai spun o data ca mie boraxul direct pe pamant nu imi place...vine o ploaie si-l dizolva si intra in pamant...poate un chimist sa ne spuna daca e bine sau rau!
  
Cum se face zeama de tutun ? Cu scrum sau amestec din tigara ? Ce proportii ?
In fiecare an afidele imi ataca ramurile noi ale pomilor,uneori, oprindu-le din crestere si chircindu-le.Frunzele tinere si proaspete, dupa ce s-a dezvoltat colonia de afide pe spatele ei, capata un aspect "batrinicios" Le urasc ! Si am obs. si eu conlucrarea cu furnicile.

#31
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postomnitera, on 25th April 2010, 20:46, said:

Cum se face zeama de tutun ? Cu scrum sau amestec din tigara ? Ce proportii ?
In fiecare an afidele imi ataca ramurile noi ale pomilor,uneori, oprindu-le din crestere si chircindu-le.Frunzele tinere si proaspete, dupa ce s-a dezvoltat colonia de afide pe spatele ei, capata un aspect "batrinicios" Le urasc ! Si am obs. si eu conlucrarea cu furnicile.

Lasa zeama de tutun ca aia e pentru flori si plante mici ... baga un insecticid dedicat afidelor ... intreaba la magazinele cu produse fitosanitare.

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am folosit zeama de tutun cu succes si in gradina. e eco. daca nu a facut fata, abia atunci am folosit insecticide!

se ia o tigara intreaga, se desface tutunul si se lasa in 100-150 ml apa calda la macerat 24 ore. se strecoara si se pulverizeaza planta.

#33
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postanknic, on 26th April 2010, 08:04, said:

eu am folosit zeama de tutun cu succes si in gradina. e eco. daca nu a facut fata, abia atunci am folosit insecticide!

se ia o tigara intreaga, se desface tutunul si se lasa in 100-150 ml apa calda la macerat 24 ore. se strecoara si se pulverizeaza planta.


   Multumesc, am sa incerc cu proxima ocazie !

#34
mybux08

mybux08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2009
Ma poate ajuta cina cu mai multe detali despre cultura de patrunjel

#35
Herculet

Herculet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 23.01.2012
foarte importata este samanta de patrunjel si cu ce o semeni.Eu personel sunt foarte multumit de samanta de la BEJO olanda,au reprezentanta in Roamnia si nu e chiar asa de scumpa.Eu  seman cu o semanatoare.
http://www.bejo.com/...jo_ro/home.aspx? uitate aici.Am experiente neplacute cu samanta de patrunjel romaneasca.
Samanta o comand telefonic si o primesc pri posta s-au curierat(au mai multe soiuri).

Edited by Herculet, 14 January 2013 - 22:16.


#36
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu ma pot hotari de care patrunjel sa iau anul asta. Caut cea mai parfumata varietate posibila, care recomanda ceva? Multam'!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate