Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Topul stațiilor TV în vederea aplicării principiului “must carry”.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
163 răspunsuri în acest subiect

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmegafanro, on 19th February 2010, 14:01, said:

Topul stațiilor TV în vederea aplicării principiului “must carry”.

pentru respectarea prevederilor art. 82 din Legea audiovizualului nr. 504/2002,  cu modificările și completările ulterioare  Sursa:  ASOCIAȚIA ROMÂNĂ PENTRU MĂSURAREA AUDIENȚELOR – A.R.M.A.

  I. Programe S.R.TV

  1. TVR 1 ;
2. TVR 2 ;
3. TVR 3 ;
4. TV ROMÂNIA CULTURAL ;
5. TVR INFO ;
6. STUDIOUL TERITORIAL CLUJ ;
7. STUDIOUL TERITORIAL CRAIOVA ;
8. STUDIOUL TERITORIAL IAȘI ;
9. STUDIOUL TERITORIAL TÂRGU-MUREȘ și
10. STUDIOUL TERITORIAL TIMIȘOARA.

  II.  Programe stabilite prin acorduri internaționale:

  TV 5.

  III. Servicii de programe - în ordinea indicelui anual de audiență

  1. PRO TV ;
2. ANTENA 1 ;
3. REALITATEA TV ;
4. KANAL D ;
5. PRIMA TV ;
6. ANTENA 3 :
7. OTV ;
8. NAȚIONAL TV;
9. TARAF TV ;
10. FAVORIT TV ;
11. KISS TV ;
12. N24 PLUS ;
13. U TELEVIZIUNE INTERACTIVĂ ;
14. MYNELE TV ;
15. DDTV ;
16. TRINITAS TV ;
17. MUSIC CHANNEL ;
18. TV NEPTUN ;
19. ALFA OMEGA TV ;
20. PARTY TV ;
21. THE MONEY CHANNEL ;
22. TVRM EDUCAȚIONAL ;
23. SPERANȚA TV ;
24. CANAL TELESHOP  și
25. ALPHA TV.

      ART. 82 din Legea audiovizualului nr. 504/2002 cu modificările și completările ulterioare

   (1) Orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin rețele de comunicații electronice, cu excepția celor care utilizează exclusiv spectrul radio, are obligația să includă în oferta sa serviciile de programe ale Societății Române de Televiziune destinate publicului din România, precum și alte servicii de programe, libere la retransmisie și fără condiționări tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privați, aflați sub jurisdicția României, în limita a 25% din numărul total de servicii de programe distribuite prin rețeaua respectivă, precum și serviciile de televiziune a căror obligativitate de retransmitere este stabilită prin acorduri internaționale la care România este parte. Criteriul de departajare pentru radiodifuzorii privați este ordinea descrescătoare a indicelui anual de audiență.
(2) Distribuitorii care retransmit servicii de programe au obligația, la nivel regional și local, să includă în oferta lor cel puțin două programe regionale și două programe locale, acolo unde acestea există; criteriul de departajare va fi ordinea descrescătoare a audienței.
(3) În mediul rural, pentru rețele cu mai puțin de 100 de abonați Societatea Română de Televiziune poate asigura gratuit recepția programelor publice, în vederea retransmisiei.
(4) În localitățile în care o minoritate națională reprezintă o pondere mai mare de 20% distribuitorii vor asigura și servicii de transmitere a programelor care sunt libere la retransmisie, în limba minorității respective.
(5) În limita posibilităților, distribuitorii care retransmit servicii de programe prin rețele de comunicații electronice vor include în ofertele lor de programe serviciile publice ale Societății Române de Radiodifuziune, ale unui program de radiodifuziune național și ale unui program de radiodifuziune local, private.

Sursa: C.N.A.

Ma mira faptul ca nu este B 1 TV si Disney Channel! Si ele au un loc mult mai bun in clasament decat 64% din lista!
Iar C.N.A.-ul vrea sa promoveze manelele? Eu cred ca au baut vin mult inainte de a face lista. <_< Si de ce C.N.A.-ul pune in lista Alpha TV si Canal Teleshop? Canal Teleshop nu mai emite! Iar DD TV (mai bine si-ar schimba numele in 2D TV), care da filmele in cel mai mare hal! :cursing: Se vad sterse!
Si totusi, DD TV-ul nu merita introdus deloc, dupa trecutul care a avut. Ei, deoarece RCS si UPC nu vor sa introduca Mynele TV, asta inseamna ca au un gram de cultura!

#38
Ghepardi

Ghepardi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 23.02.2009
Disney Channel nu e un canal liber la retransmisie, ci unul cu plată.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGhepardi, on 20th August 2010, 16:21, said:

Disney Channel nu e un canal liber la retransmisie, ci unul cu plată.

Este, dar tot e mai bun decat 64% din lista aceea.

Si oricum, Disney Channel l-a invins pe OTV de cateva ori anul acesta!  :peacefingers:

Editat de alfa_alfa, 20 august 2010 - 16:52.


#40
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.992
  • Înscris: 21.08.2008

View Postalfa_alfa, on 20th August 2010, 17:51, said:

Este, dar tot e mai bun decat 64% din lista aceea.
Si oricum, Disney Channel l-a invins pe OTV de cateva ori anul acesta!  :peacefingers:

In lista de mai sus erau trecute doar programele libere la retransmisie.
Daca B1TV cere bani pentru a fi retransmis (fie si o suma modica) nu poate intra in lista programelor de mai sus.

Iar calculul meu din postul anterior arata ca nu trebuie retransmise toate posturile gratuite daca numarul total de programe retransmise de statie nu este mare.
(Ajung sa fie retransmise toate daca statia are mai mult de 100 de programe retransmise, iar acest lucru se intampla doar pentru grilele digitale.)

#41
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 31.07.2010
Mie una mi se pare incredibil, dar adevarat, faptul ca Mynele si OTV sunt incluse pe lista programelor obligatorii pe care romanii ar trebui sa le vizioneze..se vede ce cultura vor alesii nostri sa transmita.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmonis, on 21st August 2010, 16:30, said:

Mie una mi se pare incredibil, dar adevarat, faptul ca Mynele si OTV sunt incluse pe lista programelor obligatorii pe care romanii ar trebui sa le vizioneze..se vede ce cultura vor alesii nostri sa transmita.

Pai am spus ca cei de la C.N.A. au fost la o petrecere cu multi lautari si au baut numai vin si bere inainte de a face lista. :deadtongue:

Iar B 1 TV, nu cred ca cere bani, doar e F.T.A. pe Amos 3!
Eu cred ca PRO TV sau Antena 1 cer bani, nu B 1 TV.

#43
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View Postalfa_alfa, on 21st August 2010, 17:04, said:

Pai am spus ca cei de la C.N.A. au fost la o petrecere cu multi lautari si au baut numai vin si bere inainte de a face lista. :deadtongue:

Asta mai mult ca sigur, pentru ca altfel nu se explica bogatia acestei liste in astfel de programe..mi-e groaza sa ma gandesc cum va ajunge Romanica peste cativa ani daca se continua in acest ritm promovarea inculturii.

#44
UrbanJohn

UrbanJohn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 26.07.2010

View Postalfa_alfa, on 21st August 2010, 06:04, said:

Pai am spus ca cei de la C.N.A. au fost la o petrecere cu multi lautari si au baut numai vin si bere inainte de a face lista. :deadtongue:

Mda, cam lame sa bage OTV-ul in lista asta. Dar na, nu v-ati obisnuit?  :thumbup:

#45
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.462
  • Înscris: 09.03.2007
Din lista aia canal teleshop nu stiu daca mai emite.

#46
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View PostUrbanJohn, on 23rd August 2010, 12:08, said:

Mda, cam lame sa bage OTV-ul in lista asta. Dar na, nu v-ati obisnuit?  :thumbup:

Daca trebuie sa ne obinuim cu astfel de lucruri atunci e trist. Eu inca mai am o speranta ca se va intampla ceva si se va ivi o luminita in capul celor care iau astfel de decizii (dupa cum se spune, speranta moare ultima). Daca nu as mai crede nici in asta atunci nu as mai avea nici o motivatie..pur si simplu as face parte din gloata de needucati care ma inconjoara si, crede-ma, ar fi extrem de trist.

#47
UrbanJohn

UrbanJohn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 26.07.2010

View Postalfa_alfa, on 20th August 2010, 01:48, said:

Ei, deoarece RCS si UPC nu vor sa introduca Mynele TV, asta inseamna ca au un gram de cultura!

Mynele Tv e ceva de genu Manele TV? :notangel:

#48
1kvoi

1kvoi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 748
  • Înscris: 10.11.2007

View PostUrbanJohn, on 24th August 2010, 09:16, said:

Mynele Tv e ceva de genu Manele TV? :notangel:


aha

#49
UrbanJohn

UrbanJohn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 128
  • Înscris: 26.07.2010

View Post1kvoi, on 24th August 2010, 00:27, said:

aha


Bun asa! Sunt sigur ca are audiente f mari. Ca si OTV!

#50
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View PostUrbanJohn, on 25th August 2010, 12:57, said:

Bun asa! Sunt sigur ca are audiente f mari. Ca si OTV!

Nu aveam de ce sa ne miram.. Romanica e o tara de manelari, mancatori de mici si scuipatori de seminte.

#51
sergiusan

sergiusan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 20.06.2007
CNA conform legii trebuie sa impuna operatorilor introducerea in grila de programe a 25% din programele din Romania libere la retransmisie in ordinea audientei.
Astfel sunt obligatorii 6 programe ale SRTV (TVR 1, 2, 3, Cultural, Info si canalul regional din zona de operare), programul TV 5, fiind parte a unui acord international (traiasca Petre Roman - prietenul francofon), si a programelor din lista de 25 in ordinea audientei.
Ex: la 70 de programe retransmise trebuie sa fie 18 obligatorii (25%). Deci din lista de 25 sunt obligatorii 18-7=11. Adica fara Manele etc. Acelea sunt optionale.

Legea spune ca sunt obligatorii fata de numarul de programe transmise in retea, adica inclusiv cele impachetate analogic si/sau digital.

Lista celor 25 cuprind doar programele romanesti care nu cer bani operatorilor. Si asta este lista dupa masurarea audientei cu mijloace specifice.

Acasa TV si sport.ro care sunt programe cu audienta nu sunt in lista deoarece costa. Ceea ce inseamna ca nu pot fi obligatorii prin lege.

Editat de sergiusan, 28 august 2010 - 08:59.


#52
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.992
  • Înscris: 21.08.2008
@sergiusan
Asta spusesem si eu acum cateva posturi insa nu inclusesem in cele 25% posturile nationale si TV5-ul.
Textul CNA este ambiguu si am luat cazul cel mai putin favorabil unui operator, calculasem ca trebuiesc transmise 18 din cele 25, impreuna cu TVR-urile si TV5-ul.

Ceea ce nu vor sa vada unii din comentatorii de mai sus este ca "must carry" sunt doar TVR-urile si TV5-ul, celelalte devin obligatorii doar daca numarul de programe transmis este mare.
La DIGI (Analogic) Mynele nu este transmis si sper sa nici nu fie, iar Taraf ar putea trece in extra dupa partea mea impreuna cu fras-o Etno (care numai etno nu mai e).

#53
monis

monis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 31.07.2010

View PostKoal, on 29th August 2010, 10:26, said:

@sergiusan
Asta spusesem si eu acum cateva posturi insa nu inclusesem in cele 25% posturile nationale si TV5-ul.
Textul CNA este ambiguu si am luat cazul cel mai putin favorabil unui operator, calculasem ca trebuiesc transmise 18 din cele 25, impreuna cu TVR-urile si TV5-ul.

Ceea ce nu vor sa vada unii din comentatorii de mai sus este ca "must carry" sunt doar TVR-urile si TV5-ul, celelalte devin obligatorii doar daca numarul de programe transmis este mare.
La DIGI (Analogic) Mynele nu este transmis si sper sa nici nu fie, iar Taraf ar putea trece in extra dupa partea mea impreuna cu fras-o Etno (care numai etno nu mai e).

Pai daca stai sa te gandesti la cate programe au unii operatori in grila sau in unele pachete, pe langa TVR si TV5 cred ca mai intra si altele pe care nu vei fi tocmai fericit sa le primesti...asadar tot cam pe unde am discutat noi mai sus ajungi.

#54
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.684
  • Înscris: 19.07.2008
De vreme ce TVR Info si TVR3 au fost defiintate lista asta cu canale must carry va suferi modificari.
Sunt curios ce gunoaie mai baga "prigoana" si pe aici :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate