Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Macedonia

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Formularere se fac in dublul exemplar, din care unul ramane la turist.
In alta ordine de idei, politia de frontiera nu cred ca are ceva de-a face cu aceste formulare.
Cred ca ati aratat voi aceste formulare la granita, pentru ca altfel nu vad de ce sa vi le opreasca aia de la frontiera!

Pentru icecube:
- depinde unde ai stat tu!!!
- eu nu dezinformez cititorii!

#20
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Am stat la Ohrid. Chestia cu dezinformarea era in gluma. Nu mai pun poze din Ohrid, ca a pus Hawky pentru toti care au fost acolo.
daca vreti o locatie de vacanta super faina, aia este Ohrid. Am fost cu sotia si mostenitorul, care are 20 ani. Am rezervat un apartament cu 2 camere, cu 30Eur/noapte, de la tipul asta:  
Antonio Ristevski,
Travel Agency "Visit Ohrid"  
    www.visit-ohrid.com
   [email protected]
Phone +389(0)70 736 906
      +389(0)75 566 000
Apartamentul a fost OK, cu tot ce trebuie. Puteau sa stea linistit 4 persoane. Aragaz, frigider, vesela, tot ce trebuie. Pentru micul dejun am cumparat de la supermarket ce am considerat ca ne trebuie: cascaval, oua, cremwursti, etc. Preturile cam ca la noi.
In rest, am mancat la restaurant. O masa pentru o persoana, cu bautura cu tot, costa intre 6-10 Eur.
La cca. 60 km de Ohrid se gaseste Bitola. Oras vechi, cu puternice influente islamiste. 2 moschei. Una in paragina, una in functiune. Au un bazar urias, cu tot felul de ace brice si carice. La mare cinste alune de tot felul, caju, fistic, etc, prajite pe loc, servite fierbinti. Si baclavale, uitasem. Pescarii unde se vinde peste proaspat, in special pastrav (cu care nu aveti ce face, ca doar nu v-ati dus acolo sa gatiti) si peste prajit la fata locului, pe carbuni. Iti muta nasul din loc mirosul de peste la gratar. Mi-am dorit foarte mult, dar nu imi era foame, iar familiei nu i-a placut acolo. Mie da. De fapt pe familie am tarat-o impotriva vointei ei, ca i-am carat si in Albania, unde ei n-ar fi vrut sa intre, dar n-au avut de ales, ca vointa si putinta (adica banii) erau la mine.
La 5 km de Bitola, Heracleea, oras antic, fondat de tatal lui Alexandru Macedon, Filip al 2-lea. Niste mozaicuri de te lasa cu gura cascata, canalizare ca in zilele noatre, sa ne convingem ca in 2000 de ani n-am facut nimic in afara de aparate electronice pentru ascultat manele.
In concluzie, daca sunteti perversi, duceti-va la marea Neagra si murdara. Daca nu, duceti-va la Ohrid, unde sunteti tratati bine. In Serbia, Macedonia si Albania poti sa spui linistit ca esti roman, ca nimeni nu va fi oripilat. Cazare 2-4 persoane 30Eur/zi. Masa cca 10 Eur/pers/zi. O bere 70-90 denari, adica 1,1 - 1,5 Eur. (In Austria minim 3, in Franta sa nu mai vorbim: 6-10Eur).
Si nu s-a vorbit pe aici de Struga, la 17 km de Ohrid. Aici are loc un festival de poezie, la care participa si poeti de-ai nostri. Orasul e strabatut de o apa cristalina, cu terase de-a lungul ei, strada pietonala nelipsita in nici un oras din zona.
In rest, raspund la orice intrebare.

#21
d_ioana

d_ioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2010

 ice cube, on 8th September 2010, 15:17, said:

Am stat la Ohrid. Chestia cu dezinformarea era in gluma. Nu mai pun poze din Ohrid, ca a pus Hawky pentru toti care au fost acolo.
daca vreti o locatie de vacanta super faina, aia este Ohrid. Am fost cu sotia si mostenitorul, care are 20 ani. Am rezervat un apartament cu 2 camere, cu 30Eur/noapte, de la tipul asta:  
Antonio Ristevski,
Travel Agency "Visit Ohrid"  
    www.visit-ohrid.com
   [email protected]
Phone +389(0)70 736 906
      +389(0)75 566 000
Apartamentul a fost OK, cu tot ce trebuie. Puteau sa stea linistit 4 persoane. Aragaz, frigider, vesela, tot ce trebuie. Pentru micul dejun am cumparat de la supermarket ce am considerat ca ne trebuie: cascaval, oua, cremwursti, etc. Preturile cam ca la noi.
In rest, am mancat la restaurant. O masa pentru o persoana, cu bautura cu tot, costa intre 6-10 Eur.
La cca. 60 km de Ohrid se gaseste Bitola. Oras vechi, cu puternice influente islamiste. 2 moschei. Una in paragina, una in functiune. Au un bazar urias, cu tot felul de ace brice si carice. La mare cinste alune de tot felul, caju, fistic, etc, prajite pe loc, servite fierbinti. Si baclavale, uitasem. Pescarii unde se vinde peste proaspat, in special pastrav (cu care nu aveti ce face, ca doar nu v-ati dus acolo sa gatiti) si peste prajit la fata locului, pe carbuni. Iti muta nasul din loc mirosul de peste la gratar. Mi-am dorit foarte mult, dar nu imi era foame, iar familiei nu i-a placut acolo. Mie da. De fapt pe familie am tarat-o impotriva vointei ei, ca i-am carat si in Albania, unde ei n-ar fi vrut sa intre, dar n-au avut de ales, ca vointa si putinta (adica banii) erau la mine.
La 5 km de Bitola, Heracleea, oras antic, fondat de tatal lui Alexandru Macedon, Filip al 2-lea. Niste mozaicuri de te lasa cu gura cascata, canalizare ca in zilele noatre, sa ne convingem ca in 2000 de ani n-am facut nimic in afara de aparate electronice pentru ascultat manele.
In concluzie, daca sunteti perversi, duceti-va la marea Neagra si murdara. Daca nu, duceti-va la Ohrid, unde sunteti tratati bine. In Serbia, Macedonia si Albania poti sa spui linistit ca esti roman, ca nimeni nu va fi oripilat. Cazare 2-4 persoane 30Eur/zi. Masa cca 10 Eur/pers/zi. O bere 70-90 denari, adica 1,1 - 1,5 Eur. (In Austria minim 3, in Franta sa nu mai vorbim: 6-10Eur).
Si nu s-a vorbit pe aici de Struga, la 17 km de Ohrid. Aici are loc un festival de poezie, la care participa si poeti de-ai nostri. Orasul e strabatut de o apa cristalina, cu terase de-a lungul ei, strada pietonala nelipsita in nici un oras din zona.
In rest, raspund la orice intrebare.

Daca tot ti-ai aratat disponibilitatea de a raspunde la orice intrebare... :) Cum ai procedat cu banii? Ai schimbat in denari in tara sau din euro direct acolo? Si daca ai schimbat in tara, ai facut lucrul asta la banca sau la o casa de schimb? Nu e o moneda prea circulata si nu am gasit informatii relevante pentru aceasta problema. Multumesc.

#22
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Asa cum am zis, iti spun cu cea mai mare placere cum am procedat.
De fiecare data cand am fost in strainatate, am avut la mine o suma in euro, pentru siguranta.
Baza a fost insa cardul de debit (de salariu) in lei.
La 20m de blocul in care stateam era o agentie Alpha Bank, cu ATM. cardul meu este la Raiffeisen, dar n-are importanta banca furnizoare. Intoteauna o sa ai un curs de schimb mai bun decat la casele de schimb valutar. Asa ca, am scobit in acel ATM suma pe care am estimat eu ca o voi cheltui. Am scobit de 2 ori, ca prima data nu am estimat bine. In plus, la unele cumparaturi, plata am facut-o cu cardul.
La plecare, mi-au ramas vreo 250 denari, adica reo 4 Eur, de care, ca sa nu-i pierd, am bagat benzina.
Atunci cand am intrat in Macedonia nu aveam nici un ban de-al lor. Nici n-am intrat bine, ca a trebuit sa platesc autostrada. Din fericire, fiind avizat tot de pe aici, de pe forumuri, aveam vreo 15 Eur in monede de 1 eur. Accepta plata in eur. Restul l-am primit fie in Eur, fie in denari. Intotdeauna insa am primit atat restul, cat si chitanta.

Edited by ice cube, 09 September 2010 - 20:24.


#23
andreeacam

andreeacam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2011
buna...va rog, daca m-ar putea ajuta cineva cu niste informatii...as vrea sa ajung la skopje luna aceasta si m-ar interesa cum as putea ajunge acolo cat mai ieftin..cu autocar sau tren.multumesc

#24
florin t

florin t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2007

 andreeacam, on 07 septembrie 2011 - 11:50, said:

buna...va rog, daca m-ar putea ajuta cineva cu niste informatii...as vrea sa ajung la skopje luna aceasta si m-ar interesa cum as putea ajunge acolo cat mai ieftin..cu autocar sau tren.multumesc
O fi ajuns andreea pina la urma?? Posted Image
Nu i-a raspuns nimeni.
Lasind gluma la o parte, e pacat ca acest topic are doar doua pagini. E adevarat ca marea majoritate o tranziteaza, dar Ohrid-ul merita mult mai mult.
Pina si topicul despre Antarctica are 3 pagini.
Intr-adevar chiar intreg concediul nu, dar 2-3 zile la Ohrid in drum spre insulele ionice vor fi o incintare - va asigur.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate