Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Macedonia

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
jameStuff

jameStuff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.08.2008
O sa ajung in Skopje pe 9 august si e prima oara cand merg in Macedonia.
Asa că, a fost cineva, ce se poate vizita, alte sfaturi ................. e cam sarac netu cu impresii din Macedonia!
Mersi!

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostjameStuff, on 2nd August 2009, 13:41, said:

O sa ajung in Skopje pe 9 august si e prima oara cand merg in Macedonia.
Asa că, a fost cineva, ce se poate vizita, alte sfaturi ................. e cam sarac netu cu impresii din Macedonia!
Mersi!
Skopje nu e cine stie ce... a fost distrus de un mare cutremur in 1963, imediat s-au facut planuri minunate de a reconstrui orasul ca un oras al viitorului, Occidentul a promis miliarde si dupa cativa ani au ramas fara bani...  mai au un mic oras vechi - nimic deosebit si o mare moschee. Daca ajungi la Skopje, da o fuga la Ohrid... e superb ! Unul dintre cele mai frumoase orase din Balcani.

#3
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostImperator, on 2nd August 2009, 15:46, said:

Skopje nu e cine stie ce... a fost distrus de un mare cutremur in 1963, imediat s-au facut planuri minunate de a reconstrui orasul ca un oras al viitorului, Occidentul a promis miliarde si dupa cativa ani au ramas fara bani...  mai au un mic oras vechi - nimic deosebit si o mare moschee. Daca ajungi la Skopje, da o fuga la Ohrid... e superb ! Unul dintre cele mai frumoase orase din Balcani.
Plec in ultimele zile ale lunii pe Lefkada si mi-am propus sa ma opresc doua zile la Ohrid, despre care am citit pe net si cred ca este minunat, din cate am vazut. Ma bucur ca Imperator confirma acest lucru.

Daca ai fost acolo, imi poti da, te rog, ceva indicatii cu privire la traseu? Trebuie sa ajung neaparat la Skopije (pe care, sincer, as vrea sa il ocolesc)? Cat de departe e de acolo? Imi poti oferi ceva detalii privind cazarea? Ma intereseaza pensiuni, nu hoteluri. Presupun ca pot gasi la fata locului dar as vrea sa stiu nivelul preturilor, daca se poate  :rolleyes: Am timp suficient sa vizitez ceea ce este mai important intr-o zi plina sau e necesar mai mult? Ma refer in special la manastiri, biserici.

Apreciez orice detalii poti oferi.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posthawky, on 6th August 2009, 23:20, said:

Plec in ultimele zile ale lunii pe Lefkada si mi-am propus sa ma opresc doua zile la Ohrid, despre care am citit pe net si cred ca este minunat, din cate am vazut. Ma bucur ca Imperator confirma acest lucru.

Daca ai fost acolo, imi poti da, te rog, ceva indicatii cu privire la traseu? Trebuie sa ajung neaparat la Skopije (pe care, sincer, as vrea sa il ocolesc)? Cat de departe e de acolo? Imi poti oferi ceva detalii privind cazarea? Ma intereseaza pensiuni, nu hoteluri. Presupun ca pot gasi la fata locului dar as vrea sa stiu nivelul preturilor, daca se poate  :rolleyes: Am timp suficient sa vizitez ceea ce este mai important intr-o zi plina sau e necesar mai mult? Ma refer in special la manastiri, biserici.

Apreciez orice detalii poti oferi.
Cel mai ok e prin Skopje... mai e un drum prin Kosovo, dar nu ti-l recomand :) Nu iti fa probleme, e autostrada din Skopje pana aproape de Ohrid (poate or fi terminat-o nu stiu, ajungea pana la Gostivar)... se fac vreo 2 - 3 ore din Skopje maxim (mai putin daca au terminat autostrada). Se poate vizita in 1 zi, eu am stat 2, m-am dus si la biserica Sveti Naum de la granita cu Albania la sud de lac, dar ziua aia va fi plina. Sincer, nu pot sa-ti spun prea multe de preturi, locuri de stat, etc pentru ca am fost acum vreo 7 ani si lucrurile s-au schimbat intre timp :) Dar facand o paralela cu Croatia, e relativ similar - gazde (sobe) si hoteluri... Sorry ca nu te pot ajuta mai mult, dar un lucru e cert - locul e foarte frumos ... aia nu s-a schimbat sigur.

View Posthawky, on 6th August 2009, 23:20, said:

Plec in ultimele zile ale lunii pe Lefkada si mi-am propus sa ma opresc doua zile la Ohrid, despre care am citit pe net si cred ca este minunat, din cate am vazut. Ma bucur ca Imperator confirma acest lucru.

Daca ai fost acolo, imi poti da, te rog, ceva indicatii cu privire la traseu? Trebuie sa ajung neaparat la Skopije (pe care, sincer, as vrea sa il ocolesc)? Cat de departe e de acolo? Imi poti oferi ceva detalii privind cazarea? Ma intereseaza pensiuni, nu hoteluri. Presupun ca pot gasi la fata locului dar as vrea sa stiu nivelul preturilor, daca se poate  :rolleyes: Am timp suficient sa vizitez ceea ce este mai important intr-o zi plina sau e necesar mai mult? Ma refer in special la manastiri, biserici.

Apreciez orice detalii poti oferi.
Am aruncat o privire prin cartea sfanta si iaca ce mi-a zis.
Pentru cazare la particulari, discuta cu baietii si fetele de la Generalturist:
http://www.generaltu...0-ohrid.com.mk/
Cartea sfanta zice ca e cam 5 - 10 euro pe persoana, dar fiind de vreo 2 - 3 ani, probabil a crescut la 10 - 15 euro de persoana (logica subsemnatului)

Pentru hoteluri, uite-te pe aici:
http://www.vilasofija.com.mk/
http://www.hotellebed.com.mk/
http://www.hoteltino.com.mk/

Nu prea am timp sa mai sap ca maine plec in Asia si am o tona de lucruri de facut, dar sper ca te-am ajutat...
In caz ca mergi spre Grecia dupa Ohrid, nu te intoarce la Skopje, ia drumul direct spre Bitola, nu e autostrada, e prin munti, serpentine, chestii, dar e superb :)

#5
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostImperator, on 7th August 2009, 08:29, said:

Cel mai ok e prin Skopje... mai e un drum prin Kosovo, dar nu ti-l recomand :) Nu iti fa probleme, e autostrada din Skopje pana aproape de Ohrid (poate or fi terminat-o nu stiu, ajungea pana la Gostivar)... se fac vreo 2 - 3 ore din Skopje maxim (mai putin daca au terminat autostrada). Se poate vizita in 1 zi, eu am stat 2, m-am dus si la biserica Sveti Naum de la granita cu Albania la sud de lac, dar ziua aia va fi plina. Sincer, nu pot sa-ti spun prea multe de preturi, locuri de stat, etc pentru ca am fost acum vreo 7 ani si lucrurile s-au schimbat intre timp :) Dar facand o paralela cu Croatia, e relativ similar - gazde (sobe) si hoteluri... Sorry ca nu te pot ajuta mai mult, dar un lucru e cert - locul e foarte frumos ... aia nu s-a schimbat sigur.


Am aruncat o privire prin cartea sfanta si iaca ce mi-a zis.
Pentru cazare la particulari, discuta cu baietii si fetele de la Generalturist:
http://www.generaltu...0-ohrid.com.mk/
Cartea sfanta zice ca e cam 5 - 10 euro pe persoana, dar fiind de vreo 2 - 3 ani, probabil a crescut la 10 - 15 euro de persoana (logica subsemnatului)

Pentru hoteluri, uite-te pe aici:
http://www.vilasofija.com.mk/
http://www.hotellebed.com.mk/
http://www.hoteltino.com.mk/

Nu prea am timp sa mai sap ca maine plec in Asia si am o tona de lucruri de facut, dar sper ca te-am ajutat...
In caz ca mergi spre Grecia dupa Ohrid, nu te intoarce la Skopje, ia drumul direct spre Bitola, nu e autostrada, e prin munti, serpentine, chestii, dar e superb :)

Salve, Imperator! M-ai ajutat, multumesc!

Asa ma gandeam si eu ca e mai interesant: Skopije-Ohrid-Bitola-Niki dar ma gandeam si la varianta Bitola-Ohrid-Bitola. E insa mai plictisitor sa mergi de doua ori pe acelasi drum  ^_^  Cand se poate, optez mereu pentru ceva nou.

Drum bun spre Asia!

#6
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
M-am intors azi dupa-masa din Lefkada si din cele 3 zile petrecute la Ohrid. Merita din plin un popas acolo, sunt multe de vazut. E deja tarziu si nu pot scrie azi mai mult dar revin zilele urmatoare cu o relatare pe larg si cu mai multe poze. Ohridul mi-a placut mult! Cei carora le place Croatia, ar trebui sa mearga si la Ohrid. Eu sigur ma voi mai duce acolo. Azi, doar cateva poze, sa va starnesc curiozitatea.

1 de la fereastra vilei in care am stat

2 - lacul Ohrid, peste 30 km lungime

3. Chiril si Metodiu, cei care au raspandit scrierea slavona

4. fortareata tarului Samoil si teatrul antic

5. Trpeica, un sat pitorec pe malul lacului

6 si 7 manastirea Sveti Naum, la 1 km de granita albaneza

8 la baie in apa lacului Ohrid

Scuze, pun prima data poze si am gresit putin  :newblush: Prima poza pusa este Trpeica, care se repeta mai jos...Maine revin cu alte poze si mai multe povesti.

Attached Files



#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am fost la Ohrid... frumos orașul, dar nu aș mai merge o a doua oară! :confuzzled:
FRI Macedonia nu are ieșire la mare, drept pentru care tratează lacul Ohrid ca pe o mare...
Într-un fel, este o mare interioară, mai ales că nu poți vedea cu ochiul liber partea cealaltă a lacului de la nord la sud!
Lacul nu are plajă... nu are în FRI Macedonia, pentru că în partea de sud, din Albania, plaja este destul de lată și este din nisip, ceea ce nu se poate spune de porțiunea din FRI Macedonia!
Toată porțiunea de litoral din FRI Macedonia este foarte aglomerată, cel puțin pe timpul verii...
Pentru delectare, pun niște fotografii...
1. Baie în lacul Ohrid,
2. Asfințit în Ohrid,
3. Sfântul Climent Ohridski,
4. Amfiteatrul,
5. Vedere din cetatea lui Samuil spre Sfântul Naum,
6. Vedere din cetatea lui Samuil spre Struga
7. Mănăstire pe malul lacului,
8. La plajă pe pietre,
9. La plajă, dacă se poate spune așa.... :confuzzled:

Attached Files



#8
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
Da, e adevarat ca neavand mare, trateaza lacul ca pe o mare dar nu tot asa se intampla si in Ungaria cu Lacul Balaton? Eu nu am spus ca m-am dus acolo ca sa ma simt la mare!

M-am dus sa vad "Ierusalimul Balcanilor" sau "orasul luminii" cum este numit anticul Lychinos. Se spune ca ar exista 365 de biserici, cate una pentru fiecare zi. Evident, nici nu le-am numarat si nici nu le-am vazut pe toate, doar cateva dintre cele mai importante Sunt frumoase, sunt construite intr-un stil aparte si au o valoroasa pictura murala, asemanatoare cu cea a manastirilor bucovinene. Sub stapanire turceasca, unele au fost transformate in moschei (cum s-a intamplat si cu Sfanta Sofia de la Istanbul) si acum sfintii te privesc fara ochi, care au fost scrijeliti...

Ce este de vazut in 2-3 zile? Iata ce am vazut noi:

Biserica Bogorodica Perivlepta, sec. 13; Catedrala Sf. Sofia, sec. 11, construit langa o basilica antica, unde se poate vedea un frumos mozaic, foarte bine pastrat, care ; Sf. Iovan de la Kaneo, sec.13-14; Sf. Pantelejmon de la Plaosnik, unde se fac inca intense cercetari arheologice si unde s-a infiintat una din cele mai vechi universitati europene unde se invata alfabetul glagolitic ;i Manastirea Sf. Naum, 29 km sud de Ohrid, sec. 10. La aproape toate strainii platesc 100 denari intrarea, localnicii mai putin.

Teatrul antic grecesc, 200 i.e.n.

Fortareata lui Samoil, zidurile care inconjuru orasul si poarta de intrare

Stradutele in panta, cu case care mai pastreaza elemente din stilul arhitectural original, pline de flori, catarate parca una peste alta pentru a putea privi lacul, dau orasului vechi un farmec aparte. Mai jos, spre port, strazile aglomerate ale "orasului nou", cu magazine si multe terase, foarte animate. O alta parte a orasului, cu mai multe moschei, locuita preponderent de populatie de religie mahomedana si de unde seara se aude strigatul muezinului. Un amestec fermecator de culturi.

Lacul Ohrid are o lungime de peste 30 km si o adancime maxima de 287 m, aflandu-se la o altitudine de 699 m, ceea ce da zonei un climat placut, cu ierni foarte blande, mai mult ploioase. Mergand pe soseaua care se desfasoara de-a lungul sau, spre sud, am oprit la Gradishte, un loc frumos de plaja, cu un camping mare pentru masini. Plaja e cu pietre dar apa este deosebit de limpede si buna de baie. Apoi, la Trpeica, un sat inghesuit pe o panta la malul lacului, pitoresc si care ofera cazari la particulari foarte avantajoase: 300-350 denari sau 20 de euro pe zi, o camera cu doua paturi. Exista cateva terase, unele chiar langa lac, unde se mananca bine si ieftin.

La Sf. Naum este o plaja cu nisip. Inainte de a vizita manastirea, am facut o plimbare de aprox. jumatate de ora cu barca, pe riul Crn Drm, care are in zona 12 izvoare de coasta si 30 subterane. Apa e limpede, lasand sa se vada mari petice de nisip alb sau vegatatia care creste acolo. E o plimbare placuta care costa doar 2 euro de persoana.

Soseaua de la Kumanovo la Skopje si apoi de acolo la Gostivar este autostrada, foarte buna, putin circulata, cu peisaje frumoase. De la Gostivar drumul continua pe sosea normala dar la fel de buna. Pe drum, doua echipaje de politie, nu ne-au oprit, supravegheau doar circulatia. Precizez ca am respectat vitezele indicate.

De la Ohrid la Niki, prin Bitola, la fel drumul este bun si pitoresc. Dupa Koziak e chiar foarte bun, cu 3 benzi si viteza admisa de 100 km/ora. Mai prost e pe centura Bitolei dar e o distanta scurta. In vama de la Niki, spre Florina, am fost singura masina.

Dupa experienta avuta, cazarea foarte buna, gazdele minunate, m-as intoarce oricand cu placere, macar pentru cateva zile. Precizez ca plec din vestul tarii si drumul pana acolo este mai scurt decat pana la noi la mare si...mai bun, din pacate pentru noi...

Cer scuze daca v-am plictisit dar am vazut ca lipsesc informatiile pe acest topic si m-am gandit ca nu strica...

Iata alte poze:

1-20  orasul vechi

21-28 spre portul turistic, partea moderna a orasului

29-32 Catedrala Sf. Sofia

33-35 Sv.Iovan - Kaneo

36-38 Sv. Pantelejmon - Plaosnik

39-40 plaja de la Gradishtea

41-45 satul Trpeica - in spatele sau este si un parc national

46-49  pe Crn Drm, cu barca

50-52 plaja de la Sv. Naum, inainte de furtuna

53-55 manastirea Sv. Naum


Imi spune cineva, va rog, ce nu fac bine, de ce le pune doar 2 cate 2 si ocupa astfel mai mult loc? Poate imi spune ad-minul, please? :)

Attached Files


Edited by hawky, 10 September 2009 - 23:41.


#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Anul ăsta nu merge nimeni în FRI Macedonia? :huh:

#10
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
EU!
Plec vineri, fac un circuit in toate tarile balcanice!

Imi zice si mie cineva daca pt max 0 sapt in Macedonia imi trebuie hartie de sedere acolo de la Politia locala? Merci!

#11
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
da, trebuie, dar se ocupa hotelul/gazda de aceasta formalitate, tu doar ii dai cartea de identitate si ti-o aduce in juma de ora, sau ceva de genul, depinde cat de departe de politie se afla hotelul/pensiunea. Noi eram "dupa colt" si a fost rapida treaba....

#12
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005

View Postcopjob2000, on 16th July 2010, 00:47, said:

Anul ăsta nu merge nimeni în FRI Macedonia? :huh:
Eu, eu, merg eu.
Mai incolo, pe la sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie. Vreau sa merg pe la Ohrid si mai culeg informatii, pe unde sa ma mai duc si ce sa vad. In drum spre Macedonia, prin Serbia pe unde-mi recomandati sa casc gura?

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBibi123, on 28th July 2010, 12:24, said:

EU!
Plec vineri, fac un circuit in toate tarile balcanice!

Imi zice si mie cineva daca pt max 0 sapt in Macedonia imi trebuie hartie de sedere acolo de la Politia locala? Merci!



Gazda trebuie să se ocupe de înregistrarea străinilor la poliția locală, iar în cazul în care sunt prinși că nu o fac, sunt amendați rău!!!

#14
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View PostBibi123, on 28th July 2010, 12:24, said:

EU!
Plec vineri, fac un circuit in toate tarile balcanice!

Imi zice si mie cineva daca pt max 0 sapt in Macedonia imi trebuie hartie de sedere acolo de la Politia locala? Merci!

N-am auzit de asa ceva!  Cand iesi insa din Macedonia, daca nu ai fost doar in tranzit, este posibil sa ti se ceara o dovada de la locul de cazare. Cere-le celor unde te cazezi, stiu ei despre ce este vorba.

#15
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
Virgil, merci pt info, vad ca am gresit cu 0 saptamani, vroiam sa scriu 2.

M-am intors duminca din circuit, a fost super dar cam maraton avan din vedere ca am parcurs cca 2500km in 9 zile. Pana la urma la Ohrid nu am gasit cazare (am nimerit in w-e urmat de luni liber, sarbatoare natioanala, asa ca tot poporul era acolo, full peste tot!). Ne-am cazat la Peshtani si chiar a fost mai bine, in aprtam cu vedere la lac, 30 eu pe noapte, bucatarie, AC, TV, baie cu apa calda, f frumos mobilat. Nu stiu ce-a facut proprietarul cu pasapoartele si politia, nu ne-a zis nimic, dar le-a adus inapoi dupa 15 min.

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Mai am pe undeva cartoanele care mi le-a dat gazda de la poliție... dovada din care rezultă că am stat o anumită perioadă în Macedonia.
O să le scanez sa le încarc pe forum!

#17
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postcopjob2000, on 13th August 2010, 23:26, said:

Mai am pe undeva cartoanele care mi le-a dat gazda de la poliție... dovada din care rezultă că am stat o anumită perioadă în Macedonia.
O să le scanez sa le încarc pe forum!

Nu ti le-au retinut la granita, cand ai iesit din Macedonia?! Cu ale noastre asa au facut.

#18
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Nu va mai chinuiti. Discutia nu are rost. Nu mai e necesara nici o hartie de unde ai stat. Nu mai informati gresit publicul consumator. Azi m-am intors din Macedonia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate