Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Circuit Franta/ Germania / Olanda

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
patraulea1

patraulea1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 24.05.2005
Buna ziua,
Pe data de 26 iulie plec intr-un circuit Franta/Germania/Olanda de 16 zile. Va rog, ma puteti ajuta cu ceva sugestii&sfaturi pt.aceasta calatorie?
Eventual cei care au fost ceva impresii de calatorie. Sau daca mai sunt care merg in acest circuit, aici va rog.
Rog pe cei rautaciosi sa se abtina. Am platit deja  2 locuri si vreau doar ceva informatii despre acest circuit,pls.

FRANTA  (PARIS,    Valea Loirei,   STRASBOURG) BENELUX (LUXEMBOURG, BRUXELLES, BRUGGES, AMSTERDAM, HAGA, ROTTERDAM)
GERMANIA (MUNCHEN, NURNBERG, BONN, KOLN, FRANKFURT)    
AUSTRIA-VALEA RINULUI- Croaziera pe Dunare in Budapesta.            16 zile

ZIUA 1  ora 06.00 plecare din Bucuresti, parcarea din centrul Pietei Victoria, pe traseul Pitesti - Deva ? Arad.                     Cazare in Budapesta.

ZIUA 2  (mic dejun). Traversarea Austriei. La Salzburg se viziteaza Gradinile Mirabell si Casa MOZART. Deplasare spre Germania.

In  Munchen se viziteaza: Domul, Primaria, Marienplatz                                                                                                            Cazare in Munchen.

ZIUA 3  (mic dejun). La Strasbourg, se viziteaza Parlamentul si Consiliul Europei (exterior). Plimbare in zona centrala: Catedrala, cartierul Mica Franta. In LUXEMBOURG se viziteaza centrul vechi si Catedrala Notre Dame.                                                    Cazare in Paris.

ZIUA 4  (mic dejun).   Tur Paris cu autocarul pe traseul: Catedrala Notre-Dame, Gradinile Luxembourg, Universitatea Sorbona, Panteonul, Cartierul Latin, Place Vendome, Opera, Place de la Concorde, Champs Elysse, Arcul de Triumf, Biserica?La Madeleine?, Turnul Eiffel, Domul Invalizilor, Defense (cel mai nou cartier al Parisului, cu zgarie-nori). Dupa tur, vizita la Compexul Versailles (palatul si gradinile).

Cazare in Paris.

ZIUA 5 (mic dejun).Excursie pe Valea LOIREI la castelele : Chenonceaux, Amboise si Blois.                                                      Cazare in  Paris.

ZIUA 6 (mic dejun). Se viziteaza  Muzeul Louvre. Optional, urcare in Turnul Eiffel si croaziera cu vaporasul pe Sena (aprox. 10 ?, durata o ora).                                                                                                                                                                                                                  Cazare in  Paris.

ZIUA 7 (mic dejun). Zi libera. Sugestii: Disneyland, shopping, plimbare pe Champs Elysse, etc.                                      Cazare in Paris.

ZIUA 8  (mic dejun). Se viziteaza Brugges ? Venezia Nordului.                                                                                                    Cazare in Bruxelles.
ZIUA 9  (mic dejun). Tur Bruxelles cu autocarul pe traseul: Catedrala St. Michel, Cartierul Laeken, Palatul de Justitie, Basilica Sacre C?ur si Platoul Heysel (Atomium, MiniEuropa). Tur pietonal in Bruxelles: Piata Spaniei, Manneken Pis, Grand Place, Galeriile St. Houbert. Timp liber, shopping..                                                                                                                                                            Cazare in Bruxelles.
ZIUA 10  (mic dejun). Deplasare la Haga - vizita Tribunalul International (exterior). Deplasare prin Rotterdam si popas o ora in zona centrala. In Delft popas la centrul de portelan. Tur Amsterdam cu autocarul pe traseul: Piata Dam, Palatul Regal, Gara centrala, Piata Waterloo, Canalul Amstel. Timp liber.                                                                                                                                           Cazare in Amsterdam.
ZIUA 11 (mic dejun). Timp liber in Amsterdam: Muzeul National, shopping (centrul de bijuterii),plimbare cu vaporasul pe canale(aprox. 10?)
Cazare in Amsterdam.
ZIUA 12  (mic dejun). Deplasare la Bonn vizita (in centrul orasului) Casa natala Beethoven. In KÖLN se viziteaza Domul (inclus in topul celor 100 de minuni ale lumii).                                                                                                                                                                         Cazare in Koln.

ZIUA 13  (mic dejun). Deplasare pe Valea Rinului (Koblenz ? Bingen) unde, de pe un mal sau altul, al Rinului se admira legendara stanca Loreley. In Frankfurt (orasul cu cei mai inalti zgarie nori din Germania) se viziteaza Casa natala Goethe (situata in zona centrala). Ora 16 plecare spre Nurnberg.                                                                                                                                                                           Cazare in Nurnberg.

ZIUA 14  (mic dejun). In NURNBERG se viziteaza : bisericile (Sf. Sebald, Frauenkirche)  si  Schoner Brunnen (fantana frumoasa).  Ora 11, plecare spre Austria.                                                                                                                                                                                      Cazare in Viena.

ZIUA 15 (mic dejun). Tur Viena: Sediul ONU, Turnul Dunarii, Traversarea Dunarii, Roata mare din Prater si ringul vienez (Opera, Piata Maria Tereza, Parlamentul, Primaria, Universitatea). Deplasare pietonala in ring: Piata Eroilor, Coloana Ciumei, Catedrala Sf. Stefan, strada comerciala. TIMP LIBER. Plecare din Viena la ora 14 spre Budapesta. Se parcurge Budapesta spre debarcader intr-un scurt tur cu autocarul (pot fi admirate): Dunarea, Cetatea, Bastionul Pescarilor, Podul cu Lanturi, Parlamentul, Podul Elisabeta. Dupa tur, seara,optional (aprox. 27 ?), croaziera (minim 20 pers.) pe Dunare by night (aprox. 2 ore,cu cina festiva bufet, muzica). Turistii care nu participa la croaziera, timp liber in zona comerciala Corso ? Dunare, a podurilor Margareta - Elisabeta si a hotelurilor Intercontinental ? Mariott.  Apoi (toti turistii) deplasare cu autocarul la hotel.                                                                                                          Cazare in Budapesta.

Ziua 16 - Budapesta - Bucuresti.

Editat de patraulea1, 05 iulie 2009 - 12:09.


#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.959
  • Înscris: 07.02.2007
Pai pare ceva mai normal ca alalalt.
Oricum, ce nu inteleg la tururile astea de ce se mai obosesc sa opreasca in Salzburg cand de fapt nu viziteaza ce e mai interesant si spectaculos. Ar putea sa treaca linistiti spre Munchen. Oricum, nu o sa vezi mare lucru din Munchen.
Multe obiective par sa fie vazute doar din autocar, deci ia-ti aparat de foto cu cat se poate de multi zoomi.

Editat de me_and_myself, 05 iulie 2009 - 15:57.


#3
patraulea1

patraulea1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 24.05.2005
Merci pt.sugestii.

Editat de patraulea1, 06 iulie 2009 - 22:29.


#4
patraulea1

patraulea1

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 24.05.2005
Chiar nu s-a inscris nimeni in acest circuit? Sau n-a fost nimeni anul trecut? :))

#5
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Ziua 1. Destul de intristat am plecat duminica, 26 iulie, dimineata, la ora 6.30, in excursie impreuna cu prietena mea.Autocarul a intarziat. Incepuse sa ploua si am injurat si le/am urat tot ce le trebuia soferilor si agentiei Omnia pt.’cadoul’facut.Intristat dupa ce am aflat cu numai 24 de ore inainte ca va fi ghid“celebrul”*(pe forum) Rednic Niculae. Dup ce am citit posturile ma asteptam asadar la ce e mai rau. Autocarul a plecat din Piata Victoriei si pe tot parcursul Romaniei, ghidul a dormit. Mai rau nici ca se putea. Bucuresti -  RmValcea – Sibiu – Arad  - Szeged . Odata intrati in Ungaria, a prins viata. A inceput sa vb si sa prezinte toata istoria Ungariei precum si diferite date despre aceasta tara. Am ramas putin mirat insa mi am spus ca e doar de ‘fatada’, sa impresioneze. Ins a pe tot parcursul calatoriei aveam sa aflu ca e unul din cei mai buni ghizi cu care am fost pana acum. Insa bineinteles si cu partile rele.Ca nu poate fi perfect. Asadar, revenind la excursie, dupa o zi foarte obositoare, am ajuns la Budapesta, in jurul orei 20.30. Hotelul am aflat ca e undeva pe autostrada la cel putin 20 de km de oras. Astfel, a fost exclusa excursia pe care doream sa o facem sa exploram orasul. Camera a fost execrabila,mica, pat dublu suprapus cu altul. Aveam impresia ca suntem intr-o tabara scolara.Chiar si acolo, daca stau sa ma gandesc bine, parca a fost mai bine. Oricum, la cat eram de obositi n a contat prea mult.M am enervat la inceput insa apoi m am calmat pt ca era vb doar de o noapte. Am adormit instantaneu dupa o zi ft.obositoare.Insa aveam sa aflu a doua zi ca obositoare e putin spus.
Ziua 2 . Trezire 7.00 plecare la 7.30.Mic dejun ‘subtire’:unt, gem, pateu (mici),paine, cafea, ceai.. Unii din grup si au luat si pt mai tarziu  iar mai tarziu, in excursie, aceleasi personae au continuat  sa fure mancare si pt.pranz. Lamentabil, insa tipic romanesc. Am plecat spre Austria. Prima surpriza a aparut la putin timp , anuntata de ghid:vizita optionala la abatia de la Melk – 5 euro de persoana. Autocarul a iesit de pe autostrada pt.3 km si a oprit intr-o parcare de langa Melk. Abatia e senzationala, merita vazuta. Biserica e ceva de vis. Nu ratati daca aveti ocazia. In autocar,ghidul a prezentat in continuare istoria Asutriei si multe, ft.multe informatii folositoare despre aceasta tara. Asadar, 5 euro pt.Rednic, pt.excursia asta. Sa nu fiu rau, a prezentat ceva informatii si despre acest obiectiv, ca de altfel de fiecare data in toate excursiile optionale.Autocarul a mers apoi spre Salzburg. Un oras ft.frumos, mic si ft.linistit.A urmat apoi Munchen (Germania) unde pe la ora 21.30 am ajuns intr-o celebra berarie. Am baut cate o bere, dupa ce l-am ‘pacalit’pe ghid care se cam stramba cand a auzit ce vrem. Halba la 1 L – 6,7 euro. Pahar de 500 ml – 3,5 euro. Vizita prin oras unde primaria e ft.frumoasa.Cazare intr-un hotel undeva la periferie, modest.
Ziua 3 – Trezire ora 7.00. Plecare la 7.30.Mic dejun modest:unt,gem, paine. Unii din grup si au continuat sa fure mancare si pt mai tarziu si astfel ultimii care au venit la masa nu au mai gasit nimic. Ft.urat.Am mers spre Strasborg, unde s-a vizitat parlamentul European.Defapt, doar intrarea si parculetul din fata.Plimbare apoi in centrul orasului, superb.Canale, vaporas. Mers apoi spre Luxemburg, care e linistit, prea linistit chiar. Cand a trecut grupul nostrum parka a trecut furtuna. Vb toti cu glas tare, radeau. Luxemburghezii toti seriosi, vb.in soapta la mese in restaurant sau pe terase. N am vazut pe 1 sa rada.Orasul in schimb ft.frumos. Mers apoi spre Paris, unde am ajuns in jurul orei 02.00 noaptea. Cazarea insa n a fost in oras ci intr-o suburbie, Saint Denis. Oras satelit situate la circa 30 de km de Paris. Execrabila cazarea.Camerele miroseau, mocheta arsa pe jos, urat.Ft.Urat. In  plus, plin de ‚colorati’.9 din 10 erau ‘africani’. Dupa ora 22.00, receptionerul ne a spus ca e periculos sa te aventurezi pe strazi pe acolo.Pt.cei care nu stiu, acesta a fost orasul unde au avut revoltele din Franta din urma cu cativa ani.Gust amar. Cazare la ora 02.30.Cea mai obositoare zi din excursie.S-au parcurs peste 1000 de km.Vai de capu’celor de la Omnia care au facut un semenea program.Idioti.Mari.
Ziua 4 – Trezire la 8.30. Mic dejun bun:baghete, cornuri, unt,gem, branza topita, uneori si ceva sunca presata, carnaciori. Un roman a descoperit ca untul este expirat si am anuntat ghidul.Francezii l-au schimbat apoi insa cu o sila de te durea capu’. Mers cu cmetroul apoi 16 statii !!!!! pana la muzeul Louvre. Pe jos pt.ca era zi libera pt.autocar, conform programului agentiei Omnia. O calatorie :1,6 euro. Am luat 10 bucati cu 11, 4 euro. Excursie cu ghidul platit separat, parca 13 euro. La fiecare intrare de muzeu, ghidul facea rezervari inainte cu o zi si mai ‘ciugulea’ cate 1-2 euro de la fiecare persoana.Noi am mers singuri.Muzeul imens, am vazut doar pictura si ceva sculptura, care ne interesa. Am intrat prin spate, in fata era ft.aglomerat. Multi japonezi si rusi.Ghidul a bagat apoi o excursie ‘suplimentara’dupa Louvre, inca 5 euro cu cateva obiective. Tot pe jos.N am mers, am preferat sa mergem apoi prin Paris. Turnul Montparnasse. Saint Chappele . Conciergerie.Notre Damme. Panteonul.Gradinile Luxembourg.Mancarea ieftina in Cartierul Latin cam 10-12 euro de persoana - pranzul. Preturi market: 1 bagheta cam 0,80 euro, 1 pepsi 1,5 L – 1, 7 euro, Branza la cutie – 2-3 euo(ft.buna), 4 felii de sunca – 1,7 euro, 4 felii de cascaval – 1,6 euro,apa plata 1,5 L– 0,40 euro, diferite salate cu maioneza – 2-3 euro, pan au chocolat – 6 bucati 1,8 euro, vin de la 2-3 euro in sus.
Langa hotel se afla un Carrefour, la 5 minute. Singurul lucru bun din cazarea aia.:)
Ziua 5 – plecare la ora 8.00. in program era trecuta vizita din autocar a Parisului. Am dat fiecare 5 euro pt un tur extins al orasului cu opriri mai multe.Cartierul Defence, cel mai nou din paris cu zgarie-nori. Impresionant. A urmat apoi Place de la Concorde. Champs Elysse. Arcul de Triumf. Trocadero. Domul Invalizilor.(parca 9 euro).Oricum, nici o intrare la nici 1 obiectiv turistic  nu e sub 8 euro in Franta.Notre Damme(noi o vazusem dar am mai fost odata).Mers prin Cartierul Latin apoi din nou. a fost o oferta cu un nou ‘optional’ al ghidului cu alte obiective turistice tot 5 euro. Pt cei ca noi care n au mers, timp liber 2 ore in centrul Parisului.Noi am fost separate si am vizitat opera Garnier (8,5 euro).Apoi am mers la biserica La Madeleine. A urmat apoi mai pe seara turn Eiffel si plimbarea cu vaporasul pe Sena.Nu le ratati pt.ca sunt ft.frumoase.
Am urcat in turn pe la ora 21.00 iar pe vapor la 22.00.Impresionant&spectaculos.
Ziua 6 – plecare la ora 8.00 spre Valea Loirei. Vizita castele: Chenonceaux, Amboise si Blois. In jur de 9 euro fiecare intrare. Spectaculoase. O alta excursie optionala a ghidului: 5 euro. In Amboise :o cafea  aprox.3 euro, prajituri, la fel. Preturi mai mici la cumparaturi. 1, 17 euro - 6 sticle X 1,5 L apa plata. Mergand cu autocarul puteam cumpara mai multe sticle pe care le am lasat in masina si nu le am carat cu noi.
Ziua 7 – Ora 8.00 plecare spre Palatul Versailles. Vizita palat, gradini, micul si marele Trianon.Unu’ din grup – cam alcoolist de felul lui -era sa lesine din cauza efortului.L-a tinut un vecin de grup pt.ca altfel cadea pe scari. Mai multi s -au oprit pt.ca se merge ft.mult pe jos si efortul este ft.mare.Circa 5 ore de mers cu pauza de 10 minute pt. WC. Ft.ft.obositor insa merita efortul. Incercati sa mergeti in weekend pt.ca atunci fantanile merg impreuna cu muzica. A urmat un nou ‘optional’marca REdnic cu 5 euro. Noi am fost la muzeul D’Orsey care e ft.frumos si pe care multi il evita.Nu stiu de ce toata lumea e innebunita dupa Louvre, mie mi –a placut mai mult acest muzeu. A urmat apoi o vizita in Montmartre – Sacre Coueur sip e stradutele din zona pana la Moulan Rouge.
Ziua 8 – ora 8.00 plecare spre Belgia. Vizitat Brugges, o minunatie de oras.Mic, canale, plimabare cu vaporasul. Superb. Gofre si bineinteles ciocolata&bomboane. Cam scumpe pt.buzunarul nostru insa nu le-am ratat.( 8-10 bomboane intre 4 – 25 de euro, se vand la kg.) A, si bine inteles, faimosii cartofii belgieni( prajiti, dulci, 3-4 euro un cornet). Mers apoi catre Bruxelles. Cazare langa aeroport, Ibis, buna. Ft.departe de centrul orasului.Desi am ajuns la ora 7.00 la hotel, ne am uitat ca prostii unu’la altu’pt.ca nu puteam ajunge in Bruxelles decat dupa ce luam un autobuz pana la aeroport si apoi trenul. Dura prea mult si am renuntat la idée. Inainte de culcare, am injurat din nou agentia Omnia pt.cazarile astea ‘beton’.
Ziua 9 – mic dejun bogat.la ora 8.00 am plecat spre Bruxelles. Un oras interesant, insa care nu m a impresionat.
Ziua 10 – plecare 8.00 . Spre Haga unde am stat fix 10 minute in fata tribunalului _International. Apoi a urmat Rotterdam 40 de minute in zona centrala.Buna pt.cumparaturi pt.ca sunt ft.ieftine pe acolo toate. Mers la centrul de portelna d ela Delft. Ft.scumpe toate pe acolo.:).Tur Amsterdamuilui cu autocarul vreo 2 H.Cazare seara in Amsterdam. Ma rog, asa cum ne-a obisnuit Omnia, langa aeroport la 20 de minute de mers cu trenul. CEa mai buna cazare, hotel Radison, 3 stele, dar parea de 4.Bineinteles ca n am putut merge in oras pt.ca dura ft.mult sa ajungem si sa ne intoarcem.
Ziua 11 – cel mai bogat mic dejun. plecare spre Amsterdam la ora 8.30 cu un microbuz al hotelului pana n aeroport si de acolo cu trenul pt.ca autocarul a stat in parcare , conform programului agentiei Omnia.execrabil. vizitat Amsterdam.Impresionant, frumos.Centrul de bijuterii -  diamante. Muzeul National. Van Gogh. Plimbare pe canale cu vaporasul (10 euro).
Ziua 12 - plecare la 8.00 spre Bonn. Oras linistit, frumos. Apoi Koln, unde am vizitat Domul. Impresionant. Cazare modesta, bineinteles undeva in periferia orasul Koln.
Ziua 13 - plecare spre valea Rinului ora 8.00. foarte frumoasa.Apoi orasul Frankfurt / partea noua cu zgarie nori  - care mie nu mi a placut. Mers apoi spre Nurnberg , al carui centru e ft. frumos. Cazare intr-un Ibis langa gara si astfel am putut merge IN PREMIERA sa vizitam un oras seara fara ghid si grup.
Ziua 14 – Mers prin Nurnberg apoi plecare spre Viena. Ajuns seara in centru.Exc ursie optionala 6 euro ‚Viena by night’. Mers prin centru si in Prater. Cazare acceptabila dar in periferie. Mers 30  de minute cu autocarul din centru pana acolo.
Ziua 15 - mic dejun bun .ora 8.00 plecare prin Viena. Apoi spre Budapesta unde am ajuns seara.Nu au fost 20 de poersoane pt.a putea forma un grup pt.plimbare pe Dunare cu vaporu’&cina si asa ne am plimbat prin oras 2 H singuri.Cazare in Budapesta modesta.
Ziua 16 – plecare spre Bucuresti ora 7.30.Obositor, ajuns in Piata Victoriei la ora 02.00 noaptea.

Au fost 29 de persoane in grup.Pt.mine a fost ultima oara cand am mers cu agentia Omnia, desi merg de ceva ani buni cu ei. Pe toti pe care I- am intrebat au spus ca nu vor mai merge nici ei. Oameni din toata tara. Proverbul romanesc – cum iti asterni asa dormi – e cel mai elocvent pt.a ilustra ceea ce se intampla cu aceasta agentie. Sincer, probabil vor mai fi si alti fraieri la anu’care sa mearga cu ei, insa nu va merge la infinit. Concluziile le trageti singuri.

#6
vt880

vt880

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 19.09.2009
superba calatoria,daca mergea-ti pe cont propriu era mai bine !!!! B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate