Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Intrebare casa Demisol+Parter+Etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,460
  • Înscris: 06.06.2006
Salutare lume,

m-ar interesa si pe mine o parere obiectiva in legatura cu o schita (mult spus schita) a unei case:
- daca dispunerea peretilor ridica probleme de stabilitate a constructiei
- daca vi se pare ceva supradimensionat/subdimensionat (exemplu: hol, scari, camere etc)
- daca vi se pare ceva aiurea la asezarea ferestrelor
- cam cat ar costa o astfel de casa la rosu
- cam cat ar costa finisarile (nu e musai, ca depinde f mult de gusturi)

Legenda:
- liniile cu rosu reprezinta cai de acces (usi/porti)
- liniile cu albastru deschis reprezinta geamuri(la etaj vad ca nu sunt trecute geamuri pe partea opusa calcanului - probabil din cauza distantei prea mici fata de cladirea alaturata); cele de la demisol sunt din alea mici


Multam.

[attachment=616283:CasaDP1.pdf]

#2
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Comentarii asupra schitelor:
-este bune ca peretii interiori ai parterului sa se suprapuna cu cei de la subsol, iar cei de la etaj cu cei de la parter...mai ales ca nu vor fi foarte subtiri, deoarece suprafetele lor sunt mari.Acum depinde si la ce structura a casei v-ati gandit, structura in cadre de beton, zidarie portanta...In cazul in care peretii nu se suprapun pe verticala, veti avea nevoie de o supra-dimensionare a planseelor sau chiar stalpi in plus!
Aveti niste holuri imense, 2x10 m este inestetic si costisitor pentru un spatiu de circulatie...
La etaj, o singura baie la 3 dormitoare este foarte putin, oricat de mare ar fi ea...
Cum adica la etaj nu sunt ferestre pe partea opusa calcanului din cauza distantei mici fata de cladirea vecina? Si la parter nu mai aveti vecini?
Sfatuiti-va cu un arhitect, mie mi se par niste planuri neeconomice...multa risipa de spatiu!

#3
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
zidurile ar trebui sa se suprapuna pe cat posibil in plan pe toate nivelele, pentru o conformare structurala economica, dupa cum spunea si doina

daca e zidarie, incearca sa dispui samburii de beton armat la patru metri unul de altul, la intersectia zidurilor
poti baga si stalpi in planul peretilor, unde e necesar (din care vei pleca cu grinzi :P)

la demisol, ar trebui sa ai pereti sub peretii holului de la parter

incearca sa pui bucataria langa baie

accesul pe verticala la parter e anevoios, stii chestia cu pianul pe scari :P

holul ar trebui largit sau impartit, un raport optim lungime/latime ar fi trei...

la golurile de usi si ferestre e recomandat sa ai o distanta minima de 80 cm fata de coltul apropiat lui

mai discutam...

#4
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,460
  • Înscris: 06.06.2006
ok
multam de info
mi-a trasat careva o idee si vroiam cum se prezinta
ar fi mai indicat acces direct de la usa la scari, e adevarat
aia cu distanta minima e interesanta; cred ca un artitect va cunoaste elementele astea
e nasol cu imparteala la hol pentru ca trebuie sa aibe doua intrari/iesiri (una catre strada/sau lateral si una catre curtea din spate)
mie amprenta mi se pare mare 10x10; probabil se mia scade din ea la o asezare mai buna a incaperilor

#5
anca_florea2000

anca_florea2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.07.2009
in 2000 mi-am facut o casa, iar acum imi fac (sper) o casa de vacanta. din experienta mea ( familie de 2 parinti+3 copii+2 bunici) dormitoarele pe care le vad eu sunt mari. camera fetitei are 15, 20 si are dulap cu trei usi glisante, birou, biblioteca facut de noi din rafutri pe perete, birou+pc, tv, pat. si lloc de joaca etc. si copiii stau mai mult in dormitoare, insa noi nu. mai mult in living. asa ca eu recomand dupa experienta mea dormitoare (mai mici), si living mare. casa in care stau are 10/10 asa ca eu as mai micsora suprafata celor 3 dormitoare as scoate din asta 4 dormitoare/3 dormitoare+birou si din baia mare as face 2 cu dus, WC, chiuveta. e mai imp. nr bailor decat suprafata acestora.

#6
gunther

gunther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.05.2009
Cred ca in primul rand o casa trebuie sa aiba in zona de acces un windfang. Compartimentarile cad putin diferit intre nivele, se recomanda pastrarea liniilor peretilor. Daca totusi e musai sa pui peretii excentrici sau fara a pastra linia nivelului inferior, trebuie sa faci niste reazeme de ordin 2. (grinda pe grinda - cel mai intalnite situatii sunt grinzile intoarse sub pereti).

Livingul are usa mica si pozitionata putin aiurea.

Ferestre la etaj inspre curte nu?

Compartimentari neeconomice. Spatii risipite.

Cauta un arhitect.

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
gunther are dreptate. dupa parerea mea ai prea multe holuri

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,460
  • Înscris: 06.06.2006
ok
multam pentru feedback
pentru a redimensiona holurile o sa gasesc o solutie de a iesi in curtea din spate prin living

Edited by kretzu77, 07 July 2009 - 09:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate