Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cum e la UTC?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
Am gasit aici Iasul si Poli din buc da nu am gasit sa se vorbeasca nimic de UT Cluj.

Ma intereseaza calculatoarele...programare in special.

Cat e de greu? Cum is materiile si profesorii? Ce zic cei care au absolvit, multumiti sau nu?

#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu voi merge acolo la anu și am mai vorbit pe PM, cu un forumist, care merge tot acolo.
Materiile și lecțiile pe care le vei face le găsești aici. În primul semestru faci cam 4 cursuri de mate 1 de info și 1 de fizică. Strict doar programare, faci din anul 3, iar programare utilă din anul 2 (OOP).
Din cate am vorbit cu cineva care a absolvit anul trecut, facultatea este una grea, fiind mult de învățat. Trebuie să știi bine din liceu fizica (electricitate și magnetism) și mai ales matematica. Informatica (programarea) o iei cam de la 0. Profesori sunt și buni și mai putin intelegatori, depinde care-ți cad.
Cel cu care am vorbit este foarte mulțumit. După un an de muncă s-a angajat la Nokia (dupa un interviu de vreo 3-4 zile) și are un salariu și mediu de muncă foarte bun. Mi-a spus că este bine să lucrez din timpul facultății (ultimii 2 ani).

Edited by m3th0dman, 16 November 2008 - 19:08.


#3
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
Hmm...nu imi place matematica. stiu ca nu o sa scap de mate dar 4 cursuri mi se pare mult... si is praf, la fel cu fizica.

Mai e si ubb, unde se face strict programare, putina mate si fizica deloc si de unde iesi analist programator, dar cica e mai slaba, is numa 3 ani si majoritatea de acolo ajung profesori...

Cum sunt conditiile in camine?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCrysper, on Nov 16 2008, 21:40, said:

Hmm...nu imi place matematica. stiu ca nu o sa scap de mate dar 4 cursuri mi se pare mult... si is praf, la fel cu fizica.

Mai e si ubb, unde se face strict programare, putina mate si fizica deloc si de unde iesi analist programator, dar cica e mai slaba, is numa 3 ani si majoritatea de acolo ajung profesori...

Cum sunt conditiile in camine?

Pai daca vrei sa mergi la o universitate TEHNICA ar trebui sa te indragostesti de matematica si fizica...

#5
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"dar cica e mai slaba, is numa 3 ani si majoritatea de acolo ajung profesor"
Greșit. Facultatea e aceeași, atât că nu faci fizică și unele chestii legate mai mult de hardware. În rest e același lucru, inclusiv matematica (și profesorii sunt cel puțin la fel de buni, dacă înțelegi ideea de profesor la facultate).
În schimb e mai "slab cotată" pentru că nu se dă examen de admitere. Se intră pe dosar și am colegi care și-au picat fundamentele programării în anul 1, semestrul 1 (Pascal de clasa a 9-a și a 10-a).
Și atunci nu ți se pare normal că dacă termină facultatea asta să rămână profesori la liceu?
Încă ceva. Strict cu ce înveți în ambele facultăți tot aia ești, adică nimeni. Diferența e în tine nu în facultate și în profesori...



A, am uitat. La cămine e jeg și înghesuială. Dacă vrei să nu ajungi profesor recomand chiria împreună cu câțiva prieteni. Asta se aplică oriunde, nu doar la cluj.

Edited by sergiu_spooky, 16 November 2008 - 22:54.


#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
În anul 2 ai doar un curs de mate, iar în 3 și 4 n-ai de fel. Vei primi diplomă de inginer după, și implicit trebuie să știi mate și fizică.

În căminele 5 și 2 din Observator, este mai bine decât în restul. Baie la cameră și 4 într-o cameră. AC îi cazată în 7, care probabil va fi renovat de acum. Sunt băi pe coridor, și 5 într-o cameră. Eu am fost doar în C2, înainte de renovare și mizerie era mai  multă după sfârșitul de săptămână. În camere îi cum își intreține fiecare.


View Postdani.user, on Nov 16 2008, 22:11, said:

Pai daca vrei sa mergi la o universitate TEHNICA ar trebui sa te indragostesti de matematica si fizica...
Mai specific, ce din fizica ar trebui să știu foarte bine? Electromagnetism?  Sau si mecanica, optica, termodinamica?

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View Postm3th0dman, on Nov 17 2008, 19:25, said:

Mai specific, ce din fizica ar trebui să știu foarte bine? Electromagnetism?  Sau si mecanica, optica, termodinamica?

Avand in vedere profilul as zice tot electromagnetism. Fizica la facultate se face altfel fata de liceu, se deduc ~ toate formulele folosind derivate, integrale, ecuatii diferentiale, numere complexe etc.

#8
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
UTC? s-a desfiintat dupa revolutie...

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postdani.user, on Nov 17 2008, 22:13, said:

Avand in vedere profilul as zice tot electromagnetism. Fizica la facultate se face altfel fata de liceu, se deduc ~ toate formulele folosind derivate, integrale, ecuatii diferentiale, numere complexe etc.
Sweet :D .
Dacă îi tot matematica baza, cred ca nu va fi greu pentru mine. Oricum trebuie să-mi pun foarte bine la punct electromagnetismul.
Probabil în septembrie la anu.


View PostPazvante, on Nov 18 2008, 08:36, said:

UTC? s-a desfiintat dupa revolutie...
Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca
Abrevierea îi UTCN, nu UTC.

Oricum, hai să reînfințăm Uniunea Tineretului Comunist. Dacă n-am fost pioner, măcar să fiu utc-ist.

#10
edu2004eu

edu2004eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.03.2010
Asa ca sa redeschid o discutie veche: daca mai sunt forumisti care au fost la UT sau la UBB, cam cu ce medii s`a intrat la fara plata? Ca pe site`u lor e cam varza sau nu ma descurc eu. Eu as avea medie de admitere la UBB de 9.23 si la UT de 8.75. As avea undeva sanse?

#11
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
La UT la buget la calculatoare anul trecut ultima medie a fost undeva pe la 8.8. La taxă cred c-au mai rămas locuri, dar doar la secția română.

#12
streetwise

streetwise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.02.2009
Sunt studenți la buget cu medii mai mici decât cele afișate pe site (cam cu 10 20 de sutimi la fiecare specializare). Atât la automatică, cât și la calculatoare au fost unii care au plătit în vară prima rată a taxei (700 RON) și au primit banii înapoi după ce a început școala, deoarece sunt studenți care au renunțat după ce au confirmat. Anul acesta la automatică o să fie 125 de locuri la buget (față de 100 anul trecut). Și în anul 2 nu prea o să mai fie studenți la taxă. Dacă ești integralist în anul 2 ești sigur la buget.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate