Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

creative sb live 24 bit 5.1 surround usb

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008
Salutare

Sunt exasperat de noua mea placa de la Creative care este o mizerie si nu functioneaza deloc. Am mai scris in niste topicuri dar nimeni nu a reusit sa ma ajute cu problema mea. Asa ca o sa o iau altfel.
Simplu, a gasit cineva, care are si foloseste placa asta, pe undeva vreun driver nou (la Creative pe site NIMIC). Daca aveti sau stiti de unde, postati aici.
Stiu ca utilizatorii acestei placi esterne sunt putini, dar inca mai sper ca voi gasi ceva, pana nu dau cu placa de pamant.
Multumesc anticipat

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ai porturi USB 2.0? Ai facut update la driverele placii de baza (in caz ca ai USB-ul integrat pe ea)?
Oricum poti incerca unul din driverele de aici (cel de la Live! 24 bit normal): http://nomoregoatsoup.wordpress.com/

#3
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008

 SuperDuper, on Apr 20 2008, 23:31, said:

Ai porturi USB 2.0? Ai facut update la driverele placii de baza (in caz ca ai USB-ul integrat pe ea)?
Oricum poti incerca unul din driverele de aici (cel de la Live! 24 bit normal): http://nomoregoatsoup.wordpress.com/


Porturi USB 2.0 am, laptop-ul este nou, de o luna. E adevarat ca nu am facut nici un update la placa de baza. O sa incerc sa folosesc driver-ul indicat de tine sa vedem ce iese. Mersi si ne mai auzim....

#4
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008

 SuperDuper, on Apr 20 2008, 22:31, said:

Ai porturi USB 2.0? Ai facut update la driverele placii de baza (in caz ca ai USB-ul integrat pe ea)?
Oricum poti incerca unul din driverele de aici (cel de la Live! 24 bit normal): http://nomoregoatsoup.wordpress.com/


Am citit amanuntit link-ul pe care mi l-ai dat, dar nu este nici un driver pt placa mea externa. Nici macar pentru win XP, doar pt Vista. Mersi oricum, dar problema ramane nerezolvata....

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai am zis sa incerci driverul de Live! 24 bit NORMALA. Dar nu bagasem de seama ca ai XP. Driverele de pe siteul Creative pt XP sunt OK, nu stiu ce ai cu ele... Ca sunt din 2005? Pai ce vrei, nu au mai fabricat de mult asa ceva.

#6
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008

 SuperDuper, on Apr 22 2008, 13:36, said:

Pai am zis sa incerci driverul de Live! 24 bit NORMALA. Dar nu bagasem de seama ca ai XP. Driverele de pe siteul Creative pt XP sunt OK, nu stiu ce ai cu ele... Ca sunt din 2005? Pai ce vrei, nu au mai fabricat de mult asa ceva.


O sa fiu mai explicit cu tine si o sa-ti spun care este problema de fapt. Eu nu am nimic cu driverele de la Creative, doar ca mie nu imi merge placa cu ele. Mai exact, la propriu vorbind, imi accelereaza orice se poate auzi sau vedea pe acest laptop (filme, melodii). Imi sare din doua in doua secunde, chiar si mai mult, astfel neputand sa ascult sau sa vad ceva cursiv.
Am vb cu cei de la care am cumparat-o in ideea in care sa le-o dau inapoi, iar ei mi-au zis ca s-au mai lovit de problema asta dar sigur nu este de la placa, ci de la soft. (mi-au zis sa-mi formatez laptop-ul daca iti vine sa crezi)
Si atunci eu m-am gandit ca de la driver, de aia caut ceva nou din punctul asta de vedere, poate asa reusesc sa rezolv problema.

Am tot cautat si cautat dar nimic...

#7
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
un update de bios pe laptop poate fi o posibila rezolvare.
oricum nu dureaza decat 5 minute, nu ai nimic de pierdut (cata vreme tii obiectul in priza cat faci update-ul).

#8
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008

 domnujim, on Apr 23 2008, 00:22, said:

un update de bios pe laptop poate fi o posibila rezolvare.
oricum nu dureaza decat 5 minute, nu ai nimic de pierdut (cata vreme tii obiectul in priza cat faci update-ul).


Ca sa-ti spun sincer, nu am facut niciodata update de Bios. Singurul loc unde ma gandesc ca as putea, este pe pagina Dell. Daca mai stii prin alta parte, astept un link ceva. Oricum, nu stiu daca gasesc ceva mai nou pt ca laptop-ul este de o luna, ma gandesc ca a venit deja cu o versiune noua. Dar nu se stie niciodata.
Mersi.

#9
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
in primul rand de ce spun ca un update de bios poate (accentuez "poate") fi o rezolvare: m-am chinuit 15 ore sa instal pe un laptop hp 6720s cu xp o pl de sunet creative X-Fi Audio Notebook (pe express card slot). unul dintre lucrurile care cred eu ca a dus la succes :) a fost si acest update de bios.

pe pagina cu driverele de xp pt modelul tau exact de laptop cauti executabilul care iti face update-ul de bios (probabil ca va avea o denumire care contine si "Flash Bios" sau ceva de genul asta). Descarci executabilul respectiv si il rulezi in timp ce laptopul e conectat la priza si nu rulezi nici o alta aplicatie pe el, idel sa il deconectezi de la net si sa opresti antivirusul. Dupa ce isi termina treaba o sa vrea restart, iar dupa restart vei avea noua versiune de bios. Aceasta noua versiune de bios poate aduce, teoretic update-uri pt variate componente, controllere si capacitati de recunoastere hardware. daca ai noroc printre enhancements-urile aduse e si unul legat de problema ta cu placa de sunet. daca nu ... .

in cazul meu se pare ca acel update a fost util. chiar scria pe pagina de fix-uri ca versiunea respectiva "Fixes issues with Plug-and-Play that may occur when interacting with other devices". si din fericire chiar aia era problema mea :), pe langa altele...

Sper sa fie cazul si la tine. Succes

Si in cazul in care nu ai facut-o deja mai poate fi extrem de util un search pe google dupa placa respectiva si problema ta (dar probabil ca ai facut deja asta).

Si inca o chestie: mai exista asa numitul "Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio". Din ceea ce se vede in imaginea de mai jos eu deduc ca este esential ca el sa fie instalat pt ca placa mea de sunet externa sa functioneze corect. E posibil sa aiba o influenta si la tine. Acest UAA Bus Driver l-am instalat tot pe parcursul celor 15 ore cat m-am chinuit cu placa mea.

Edited by domnujim, 23 April 2008 - 10:29.


#10
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008
Ok. O sa fac toate astea si o sa revin sa vad daca s-a rezolvat problema. Sper....
Mersi

Edited by antinari, 24 April 2008 - 15:31.
nu e necesar quote cand raspunzi la postul anterior


#11
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008
Da. Revin cu noutati. Din pacate nu am rezolvat problema. Eu am un laptop Dell. Am tras acel Microsoft Universal..... din trei surse, dar nu mi se instaleaza. Cand fac  clic pe executabilul de instalare, imi incarca programul de instalare apoi se inchide ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Cred ca este din cauza ca nu am un laptop HP, nu stiu.

Am facut si update la BIOS, l-am luat de la Dell si degeaba, tot asa imi merge. Apropo, de unde ai luat tu BIOS-ul, poate pe pagina Dell nu este tocmai ce imi trebuie. Putin probabil..

Cam atat...in continuare suparat

Edited by antinari, 24 April 2008 - 15:32.
nici aici nu era necesar quote


#12
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
mda, nasol
singura sursa de update bios e pagina producatorului - adica dell in cazul tau.
din cate stiu acel UAA Bus Driver nu e o chestie limitata la un model / producator de laptop. cauta-l eventual si la dell pe site, poate o fi optimizat in vreun fel pt modelul tau.
ma rog, nu prea stiu ce sa iti mai zic, e greu de presupus si de facut sugestii fara sa ai scula in fata. de idei crede-ma nu duc lipsa (dovada succesul dupa 15 ore de chin de care pomeneam mai sus), dar fara contact direct ...
eventual uninstall si resintall placa (remove din device manager), uninstal si reinstall drivere, update de drivere cu windows update.
si mult sapat pe net, poate gasesti pe cineva care a avut o problema similara ...

apropos, comentariu despre o alta placa de sunet creative pe usb (X-Mod) pe un magazin online
"Un produs excelent. Un sunet impecabil. Isi merita banii aceasta placa. Singuru lucru de care pot sa ma plang acu la 2 ore dupa ce am primit-o e faptu ca in la unele melodii incepe sa sara cate 5 secunde pan la sfarsitul melodiei.Inca nu mi-am dat seama care este problema dar daca are cineva idee sper sa ma ajute."

#13
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008
Am sapat, crede-ma. De vreo 3 sapt incerc sa gasesc ceva. Dar nimic. Am vazut si eu postul acela, in care se mai plangea cineva ca ii sare melodia. Dar nu a venit cu nimic ca solutie.

Am tot citit despre acest UAA si se pare ca ar putea fi o solutie la problema mea. Dar eu nu pot sa il instalez. Asa am presupus eu, ca este pt HP-uri.
Hai sa o luam altfel... tu ce windows rulezi si spune-mi exact de unde ai luat tu driver-ul???
Eu rulez Windows XP, tu ai cumva Vista??? Am citit un overview despre acest UAA si spun cei de la Microsft ca ar fi mai mult pt Vista creat.

Oricum poate imi dai informatiile si reusesc ceva.

Salutare

Edited by antinari, 24 April 2008 - 15:33.
idem editurile anterioare... exista si butonul ADD REPLY...


#14
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
scuze pentru intazriere, am avut foarte mult de lucru
folosesc xp iar acel UAA l-am luat de pe pagina cu drivere de xp pt hp-ul meu
http://h20000.www2.h...OID=1093#113100
(scuze pt adresa kilometrica, dat nu stiu cum sa o editez)
este al doilea executabil din sectiunea de drivere audio, dar nu stiu cat iti va folosi pt dell-ul tau

linkuri cu free dnld pt acest UAA (este chiar hotfixul Microsoft)
http://www.hydrogena...showtopic=47079
http://www.thehotfix...kb/KB888111.htm
http://answers.yahoo...01232946AAlakve
http://drivers.softp...KB8881111.shtml

ar fi util sa cauti pe pagina cu drivere a modelului tau de dell , dar modelul exact - daca ofera hp chestia asta ar trebui sa o ofere si dell

Edited by domnujim, 24 April 2008 - 17:26.


#15
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008

 domnujim, on Apr 24 2008, 17:14, said:

scuze pentru intazriere, am avut foarte mult de lucru
folosesc xp iar acel UAA l-am luat de pe pagina cu drivere de xp pt hp-ul meu
http://h20000.www2.h...OID=1093#113100
(scuze pt adresa kilometrica, dat nu stiu cum sa o editez)
este al doilea executabil din sectiunea de drivere audio, dar nu stiu cat iti va folosi pt dell-ul tau

linkuri cu free dnld pt acest UAA (este chiar hotfixul Microsoft)
http://www.hydrogena...showtopic=47079
http://www.thehotfix...kb/KB888111.htm
http://answers.yahoo...01232946AAlakve
http://drivers.softp...KB8881111.shtml

ar fi util sa cauti pe pagina cu drivere a modelului tau de dell , dar modelul exact - daca ofera hp chestia asta ar trebui sa o ofere si dell


Salutare,

Am cam intarziat, dar nu am avut timp.

Am cautat pe pagina Dell, nu este nici un UAA driver. Dar am reusit in final sa instalez acest driver (cel de la HP) pe calculator. La tine am vazut ca apare soun blaster-ul, legat de acest driver. La mine nu, sound blaster-ul apara in driverele audio si UAA apare la Sistem Devices (toate aceste in Device Manager).

Marog, nu stiu daca are vreo legatura, dar una peste alta, driver-ul l-am instalat.
Am mai instalat si niste drivere pt BIOS, Chipset, USB.

Rezultatul:
Merg mai bine, nu imi mai sare melodia asa frecvent, nu in toate melodiile.
Daca ascult un DVD original, merge struna, daca ascult un DTS sau AC3 file in 5.1, copiat, atunci sare in dusmanie.
Mentionez ca la Winamp in mp3 iarasi nu sare.

Nu cred ca mai mult de atat se poate face.

Daca mai afli ceva,anunta-ma si pe mine, intre timp mai caut si eu.
Mersi mult si ne mai auzim.

Atasez doua poze sa vezi mai exact  cum apar la mine.
In USB Creative ...  file, am marcat sectiunea unde apare soun blaster-ul, fata de sectiunea unde apare UAA, dar nu o sa se vada, pt ca nu este placa conectata.

Paste fericit.

Attached Files



#16
ra_bit

ra_bit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2008

 ilinel, on Apr 20 2008, 18:21, said:

Salutare

Sunt exasperat de noua mea placa de la Creative care este o mizerie si nu functioneaza deloc. Am mai scris in niste topicuri dar nimeni nu a reusit sa ma ajute cu problema mea. Asa ca o sa o iau altfel.
Simplu, a gasit cineva, care are si foloseste placa asta, pe undeva vreun driver nou (la Creative pe site NIMIC). Daca aveti sau stiti de unde, postati aici.
Stiu ca utilizatorii acestei placi esterne sunt putini, dar inca mai sper ca voi gasi ceva, pana nu dau cu placa de pamant.
Multumesc anticipat
sal ! sunt si eu nou pe aici dar imi vine s amor ca am luat o placa de sunet n creative si imi vine sa urlu stau de vreo 2 oare si nu ii dau de cap si simt ca nu mai pot help help help

#17
ilinel

ilinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.04.2008

 ra_bit, on Apr 25 2008, 18:47, said:

sal ! sunt si eu nou pe aici dar imi vine s amor ca am luat o placa de sunet n creative si imi vine sa urlu stau de vreo 2 oare si nu ii dau de cap si simt ca nu mai pot help help help

Mai intai spune exact modelul de placa. Care Creative?
Dupa aia descrie problema pe care o ai.

#18
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007
in primul rand ce remarc eu din primul print screen este ca nu iti apare placa audio creative la Sound video and game controlers. ceea ce nu mi se pare ok.

in al doilea rand print screen-ul ala pe care l-am pus eu mai sus nu e din DManager ci este cu fereastra care ti se deschide dupa ce dai click pe iconul cu safely remove hardware din system tray, iar in fereastra bifezi Display device components.

in fine, bine ca se comporta mai normal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate