Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Surse de energie neobisnuite

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Pe insula Ouvéa (Noua Caledonie) nu există petrol, însă pentru a genera curent electric se utilizează ulei de cocos, anunță revista franceză Sciences et avenir. După 18 ani de muncă, inginerul francez Alain Liennard a realizat un motor care merge cu ulei de cocos. Motorul acționează un generator, care, la rândul său, alimentează centrala de desalinizare ce le furnizează celor 235 de familii de pe insulă apă potabilă. Liennard afirmă că sistemul său cu o putere de 165 de kilowați rivalizează cu motoarele diesel în ce privește puterea furnizată și consumul de combustibil.



În același timp, în satul Kalali din statul Gujerat (India) s-a efectuat un experiment utilizându-se puterea unor boi pentru a genera curent electric. Revista Down to Earth, din New Delhi, precizează că un om de știință și nepoata sa au găsit o soluție pentru a genera energie. Patru boi învârtesc un ax legat la o cutie de viteze care acționează un mic generator. Generatorul este legat la câteva baterii, care alimentează o pompă de apă și o moară. Costul unitar pentru acest tip de energie este de aproximativ 10 cenți, comparativ cu costul unitar de 1 dolar pentru energia obținută cu o moară de vânt sau de 24 de dolari pentru cea obținută cu panouri solare, se arată în Down to Earth. Având în vedere însă că sătenii au nevoie de boi la munca câmpului trei luni pe an, inventatorii caută o modalitate eficientă de a stoca energia pentru a fi utilizată în perioada în care boii lipsesc. :D

#2
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postblueunicorn, on Feb 25 2008, 21:21, said:

Având în vedere însă că sătenii au nevoie de boi la munca câmpului trei luni pe an, inventatorii caută o modalitate eficientă de a stoca energia pentru a fi utilizată în perioada în care boii lipsesc. :D

Cine nu are boi, sa-si cumpere!

#3
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006
Sa faca stocuri de balega de bou, pe care sa le arda in alea trei luni intr-o mica termocentrala :D
Si ala cu uleiul lui de cocos e chiar culmea... Primul motor serios cu ardere interna a fost un diesel si mergea cu ulei vegetal. Articolele astea put de la o posta a ziaristi cu gradinita terminata la seral.

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Biogazul îi o concepție destul de neobișnuită.

#5
Andrei_Mihai

Andrei_Mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.12.2007
Am auzit si gasit  proiecte in care se cerceteaza potentialul bacteriei Escherichia coli de a sintetiza ca produs de catabolism Hidrogenul in cantitati industriale. Prin alterare genetica se elimina capacitatea virulenta a acestei bacterii si se amplifica, capacitatea de sinteza. Un astfel de organism poate elimina de pana la 140 de ori mai mult Hidrogen decat normal. Ganditi-va la motoare ce folosesc pe post de combustibil un mediu cu E-coli si care nu necesita decat cantitati infime de nutriment (zahar sa spunem) pentru a elimina indeajuns hidrogen pentru a propulsa o masina.
  Din nefericire ercetarile sunt abia la inceput iar randamentul nu este foarte mare (fiind necesare cam 70-80 Kg de nutrimenti pentru a genera cantitatea necesara de Hidrogen pentru a alimenta o masina).

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAndrei_Mihai, on Apr 2 2008, 11:14, said:

Am auzit si gasit  proiecte in care se cerceteaza potentialul bacteriei Escherichia coli de a sintetiza ca produs de catabolism Hidrogenul in cantitati industriale. Prin alterare genetica se elimina capacitatea virulenta a acestei bacterii si se amplifica, capacitatea de sinteza. Un astfel de organism poate elimina de pana la 140 de ori mai mult Hidrogen decat normal. Ganditi-va la motoare ce folosesc pe post de combustibil un mediu cu E-coli si care nu necesita decat cantitati infime de nutriment (zahar sa spunem) pentru a elimina indeajuns hidrogen pentru a propulsa o masina.
  Din nefericire ercetarile sunt abia la inceput iar randamentul nu este foarte mare (fiind necesare cam 70-80 Kg de nutrimenti pentru a genera cantitatea necesara de Hidrogen pentru a alimenta o masina).

Cantitati infime de nutrienti pe naiba. Ce zice chimia? Cat hidrogen e intr-un cub de zahar? Cateva kilograme?  :lol:

#7
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Apr 2 2008, 19:50, said:

Cantitati infime de nutrienti pe naiba. Ce zice chimia? Cat hidrogen e intr-un cub de zahar? Cateva kilograme?  :lol:

Probabil se refera la apa din care se extrage hidrogenul.

Si probabil nutrientii sunt necesari ca si catalizator si suport organic pentru microorganisme.

#8
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Apr 2 2008, 18:52, said:

Probabil se refera la apa din care se extrage hidrogenul.

Si probabil nutrientii sunt necesari ca si catalizator si suport organic pentru microorganisme.
Catalizator? macar stii ce-i ala? Zici ca hidrogenul vine din apa. Dar ca sa descompui apa in elementele constituente, fie ca folosesti bacterii sau alt mecanism, ai nevoie de energie. De unde aceasta energie?

#9
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Apr 2 2008, 19:56, said:

Catalizator? macar stii ce-i ala? Zici ca hidrogenul vine din apa. Dar ca sa descompui apa in elementele constituente, fie ca folosesti bacterii sau alt mecanism, ai nevoie de energie. De unde aceasta energie?

Erm.... potentialul oxidativ al zaharului?

Nu stiu, ce ma intrebi pe mine, nu eu am venit cu ideea pe aici...

#10
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Apr 2 2008, 19:09, said:

Erm.... potentialul oxidativ al zaharului?

Nu stiu, ce ma intrebi pe mine, nu eu am venit cu ideea pe aici...
Nu stii, nu gandesti, dar iti dai cu parerea. In mod normal e ok, dar parca tot tu ai deschis un topic despre astia care fac exact ce-ai facut tu acuma. Poti sa recitesti ce-ai scris acolo despre aceasta categorie de oameni, si sa iti atribui tie respectivele epitete.

#11
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Apr 2 2008, 20:14, said:

Nu stii, nu gandesti, dar iti dai cu parerea. In mod normal e ok, dar parca tot tu ai deschis un topic despre astia care fac exact ce-ai facut tu acuma. Poti sa recitesti ce-ai scris acolo despre aceasta categorie de oameni, si sa iti atribui tie respectivele epitete.

Cu o mica exceptie. Eu stiu ca zaharul elibereaza energie, cand este oxidat. Doar de aia este facut de plante. In prezenta unui catalizator si a unor conditii propice, genereaza cantitati substantiale de energie raportat la masa sa. Un organism capabil sa utilizeze acea energie pentru a obtine produs secundar (sau probabil tertiar) hidrogenul, ar fi util.

Argumentul tau impotriva ratei, era incomplet. Nu ai adaugat apa, si considerai ca un cub de zahar contine kilograme de hidrogen pe care le poate emite.

Daca gresesc, te rog sa ma corectezi. Daca este posibil sa imi argumentez afirmatiile, nu vad motivul pentru care ai face-o.

#12
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Apr 2 2008, 19:19, said:

Cu o mica exceptie. Eu stiu ca zaharul elibereaza energie, cand este oxidat.
Adevarat. Shatunci, de ce nu oxidam direct zaharul?

View Postmrproper, on Apr 2 2008, 19:19, said:

Argumentul tau impotriva ratei, era incomplet. Nu ai adaugat apa, si considerai ca un cub de zahar contine kilograme de hidrogen pe care le poate emite.
Daca gresesc, te rog sa ma corectezi. Daca este posibil sa imi argumentez afirmatiile, nu vad motivul pentru care ai face-o.
N-am inteles la ce argument te referi. N-am adaugat apa pentru ca nu s-a pomenit de ea. Ai adaugat-o tu, dar la ce ti-a folosit? Mai ramane sa adaugi niste benzina in rezervorul masinii, si gata, problema-i rezolvata! Cat despre faptul ca am considerat ca un cub de zahar contine kilograme de hidrogen, ce sa-ti spun? Chiar nu esti in stare sa sesizezi o ironie?

Edited by andrei_0, 02 April 2008 - 19:34.


#13
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Apr 2 2008, 20:33, said:

Adevarat. Shatunci, de ce nu oxidam direct zaharul?

Nu obtinem rezultatul dorit.


View Postandrei_0, on Apr 2 2008, 20:33, said:

N-am inteles la ce argument te referi. N-am adaugat apa pentru ca nu s-a pomenit de ea. Ai adaugat-o tu, dar la ce ti-a folosit? Mai ramane sa adaugi niste benzina in rezervorul masinii, si gata, problema-i rezolvata! Cat despre faptul ca am considerat ca un cub de zahar contine kilograme de hidrogen, ce sa-ti spun? Chiar nu esti in stare sa sesizezi o ironie?

Pai tu ai incercat sa sugerezi ca este imposibil, intr-un mod insuficient de ironic sau observabil ironic, dand dovada de aceleasi erori logice ca si cei prost sau rau informati.

O sa te las sa te desfasori :P

#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Apr 2 2008, 19:51, said:

Pai tu ai incercat sa sugerezi ca este imposibil, intr-un mod insuficient de ironic sau observabil ironic, dand dovada de aceleasi erori logice ca si cei prost sau rau informati. O sa te las sa te desfasori :P
Mrproper, esti penibil  :lol: Dupa ce ca habar n-ai despre ce vorbesti, te mai si infoi pe-aici cu "erorile logice". Dovedeste-mi ca e posibil. Hai, da-i bice, mai multa stiinta, mai putina gargara.

#15
Andrei_Mihai

Andrei_Mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.12.2007
In primul rand ati deviat de la subiect , pt a va certa si contraria puteti sa o faceti pe orice alta cale.

In al doilea rand nici nu trebuia sa mentionez apa in postul meu pt ca se subintelege utilizarea ei. Daca esti atat de destept incat sa spui ca dintr-un cub de zahar nu se poate extrage un kilogram de hidrogen, atunci ar trebui sa stii ca nici o bacterie nu poate fi cultivata pe un mediu care sa nu contina apa, si ca toti nutrientii care sunt adaugati se dizolva in aceasta.
Zaharul nu putea fii exemplul cel mai bun din punct de vedere chimic (pot fi glucide cu un continut mult mai ridicat in hidrogen, sau alti carbohidrati ce pot fi folositi ca nutrient), dar l-am folosit pentru ca era la indemana pt toti cei ce ar fi citit postul.

#16
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostAndrei_Mihai, on Apr 3 2008, 10:49, said:

In al doilea rand nici nu trebuia sa mentionez apa in postul meu pt ca se subintelege utilizarea ei. Daca esti atat de destept incat sa spui ca dintr-un cub de zahar nu se poate extrage un kilogram de hidrogen, atunci ar trebui sa stii ca nici o bacterie nu poate fi cultivata pe un mediu care sa nu contina apa, si ca toti nutrientii care sunt adaugati se dizolva in aceasta.
Zaharul nu putea fii exemplul cel mai bun din punct de vedere chimic (pot fi glucide cu un continut mult mai ridicat in hidrogen, sau alti carbohidrati ce pot fi folositi ca nutrient), dar l-am folosit pentru ca era la indemana pt toti cei ce ar fi citit postul.
Stiu ca bacteriile nu traiesc fara apa. Dar din postul initial se intelege ca bacteriile produc hidrogen din nutrienti (eu cel putin asa am inteles, si mi se pare si cel mai probabil). Reactia de descompunere a apei in H si O e endoenergetica. De unde energia necesara? Din nutrienti probabil. Dar e destul un cub de "zahar" ca sa propulsezi un automobil? Cu alte cuvinte: Ce cantitate de energie pot cataboliza niste bacterii dintr-un cub de "zahar"? In motor vei avea disponibila maxim cantitatea respectiva de energie. Deci pana la urma tot la kilogramele de nutrienti ajungem (doar daca nu inventam bacteria atomica, care mananca uraniu si c**a plutoniu  :lol:  )

Eu nu zic ca e irealizabil ceea ce ai spus tu in primul tau post, dar mi se pare improbabil sa fie realizat un automobil si ridicola ipoteza ta cu cantitatile "infime" de nutrienti.

#17
poi625

poi625

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.03.2008
Am o intrebare. Credeti ca se poate genera energie din arderea biogazului eliminat de om(clasicele bashini). Daca da, credeti ca o gospodarie isi poate asigura autonomia energetica astfel?

#18
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postpoi625, on Apr 3 2008, 13:22, said:

Am o intrebare. Credeti ca se poate genera energie din arderea biogazului eliminat de om(clasicele bashini). Daca da, credeti ca o gospodarie isi poate asigura autonomia energetica astfel?
Poate o gospodarie mexicana  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate