Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Cu mașina spre Cehia

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
amabilu

amabilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.09.2008
Salut,
Am fost de Craciun cu masina spre Praga si ceea ce va pot spune e ca drumul intre Brno-Praga e semiacceptabil. Ceea ce am remarcat a fost o portiune de cam 60km intre Brno si Praga mai proasta. Ca sugestie de alimentare ar fi benzinariile Bezina (un fel de Petrom al nostru) unde pretul la motorina a fost de 32.7 czk fata de 34 pana la 37 czk. Ceea ce am observat a fost ca cu cat te duceai mai in centru cu atat era mai scump carburantul deci alimentati cat mai departe de centru.

#56
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
A fost cineva anul acesta la Praga (Budapesta-Bratislava-Brno-Praga)?
1. cum este starea drumurilor?
2. cat mai costa vignietele? (Slovacia si Cehia)
3. de unde ati luat vignietele? (stiu ca la un moment dat erau probleme ca nu existau gherete/benzianrii)
Multumesc.

#57
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostSeducatorul, on 05 iunie 2015 - 10:50, said:

A fost cineva anul acesta la Praga (Budapesta-Bratislava-Brno-Praga)?
1. cum este starea drumurilor?
2. cat mai costa vignietele? (Slovacia si Cehia)
3. de unde ati luat vignietele? (stiu ca la un moment dat erau probleme ca nu existau gherete/benzianrii)
Multumesc.

Am fost în Aprilie.
Drumurile destul de ok, ai bucăți unde se lucrează între Brno și Praga, vor să refacă toată autostrada și lucrează pe bucăți.
Am luat vignetele de undeva între Arad și Nădlac la un fel de șandrama de pe marginea drumului.
Le-am găsit pe toate (Ungaria, Slovacia, Cehia) și am plătit ~ 200 RON (erau pe 10 zile sau 7 zile) - puteam să plătesc mai puțin dacă le luam din Slovacia respectiv Cehia, dar nu m-am mai oprit.

#58
Robert-Andrei

Robert-Andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2005
In 7 Iulie am programata o mini vacanta pana in Praga. SUnt foarte ingrijorat de starea austostrazii Brno Praga.
Imi recomandati sa evit autostrada dintre Brno si Praga? Nu vreau sa imi distrug toata suspensia si jentile.
Multumesc.

#59
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostRobert-Andrei, on 01 iulie 2015 - 15:12, said:

In 7 Iulie am programata o mini vacanta pana in Praga. SUnt foarte ingrijorat de starea austostrazii Brno Praga.
Imi recomandati sa evit autostrada dintre Brno si Praga? Nu vreau sa imi distrug toata suspensia si jentile.
Multumesc.

N-ai treabă, stai liniștit că nu strici nimic pentru că nu sunt gropi, totuși e autostrada.

#60
Robert-Andrei

Robert-Andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2005

View Postinfernal, on 01 iulie 2015 - 20:56, said:

N-ai treabă, stai liniștit că nu strici nimic pentru că nu sunt gropi, totuși e autostrada.

In regula, merci. Totusi mi-am facut griji pentru denivelari.Sper sa fie accceptabil.

#61
Robert-Andrei

Robert-Andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.11.2005
Dacă ar fi să recomand ”autostrada” BRNO - PRAGA cu siguranță nu aș face-o!!! Cine are mașină sport sau macar suspensii sport să își aleagă alt traseu.
Posted Image Posted Image Posted ImagePosted Image Posted Image Posted Image

#62
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006
Mda, sunt drumuri în .ro (naționale) care sunt de 10 ori mai proaste decât bucata aia de autostrada.

#63
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Singura problema pe acea autostrada sunt lucrarile pe diverse portiuni, in rest se merge pe banda a II-a care este mai buna (nu se simt asa tare denivelarile) dar trebuie sa o calci cu minim 150 km/h, cehii merg ca nebunii nu respecta viteza de 130 km/h!

#64
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,404
  • Înscris: 23.04.2007
Intrebare de baraj(poate parea stupida dar mai bine decat sa am probleme ulterior) :
La intrarea in Cehia/Slovacia,pe site-ul MAE se spune ca am voie cu max 200 buc tigarete la vama,insa nu se precizeaza daca de persoana sau per auto.
Ma poate lamuri cineva?

#65
infernal

infernal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 11.01.2006

View PostAdrianHH, on 26 octombrie 2015 - 11:14, said:

Intrebare de baraj(poate parea stupida dar mai bine decat sa am probleme ulterior) :
La intrarea in Cehia/Slovacia,pe site-ul MAE se spune ca am voie cu max 200 buc tigarete la vama,insa nu se precizeaza daca de persoana sau per auto.
Ma poate lamuri cineva?

Pai treci direct ce vamă ? au fost desfințate de când cu Schengen.
La ce te referi ? că doar din RO nu treci direct în Slovacia sau Cehia.
200 / persoană.

#66
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,404
  • Înscris: 23.04.2007
Merg pe traseul ro-hu-sk-cz-at-de.
Acum 2 ani m-au verificat la bagaje la intrarea in Hu.Temeinic...
Idem in De pe langa Rosenheim.
Plus,ca,ma gandesc acum cu nebunia asta cu migratia nu stiu care e situatia actuala la aceste vami.Citisem undeva ca intre at si de s-au reintrodus controale la vami.Idem si HU-At(nu e cazul meu acum).
Oricum,mi-ai raspuns la intrebare : 200/persoana.Asta ma interesa.
Multumesc mult ! :D

#67
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Adrian, ţi-am răspuns şi eu, dincolo.


Sănătate şi tcb !

#68
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
De reparat au reparat ceva dar parca tot prost iese,nu e ca bucata arad szeged,aceea parca e foaie :) Ca idee nu se poate lua de benzinarie vigneta pt Cehia ? La gherete e cam tiganie si la intrare am dat 14 iar la intoarcere 10€ :(((

Edited by machitza, 20 August 2016 - 19:44.


#69
narcais

narcais

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.05.2008
Vineta in Cehia la pretul real de 10 euro (pe 10zile in coroane...) la prima benzinarie dupa gheretele din (fosta) vama ,unde intradevar sunt scumpe...
Pe Ungaria si Slovenia se pot lua vignetele online .
In Iulie cand am fost,nu m-a oprit nimeni pentru control ,nici in Ungaria nici in Germania (Dresda,Berlin).
La autostrada in Cehia (Brano-Praga) se lucreaza intens , cu circulatie doar pe o banda si devieri pe drumuri laturalnice.Intrarea inapoi pe autostrada destul de anevoioasa daca nu ai un GPS cu harti bune...Acolo unde era reparata mie mi s-a parut buna soseaua...
Pentru cei cu GPL sunt statii destule pe autostrada (si bine semnalizate)la un pret chiar mai mic ca in Romania.
Drumuri faine.

#70
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
Update ,daca aveti drum dinspre Bucuresti spre Berlin si retur si sigur treceti Brno-Praga  ,mai bine o luati pe drumuri nationale .La dus ca sa trec de Brno 50 minute bara la bara ,iar ca sa treci de Praga ,,2h 30 fix in cap  .Decat sa pierdeti 3h si ceva mai bine o luati pe nationale ,macar mergi . La intoarcere  2 h sa trec de Praga si 20 min de Brno .Per total nu merita . Stie cineva o varianta de ocolire a celor doua orase ? Pe google maps sunt variante dar nu stiu pe care s-o aleg.

#71
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
A de mers in Budweis (České Budějovice) în weekendul viitor. Oare e ok acest traseu?  https://goo.gl/mdd2CO

#72
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004

View Postte-dude, on 29 martie 2017 - 11:35, said:

Oare e ok acest traseu?  https://goo.gl/mdd2CO

Eu ti-as recomanda mai degraba https://goo.gl/IN1nKw. Pe traseul facut de tine ,de la Viena la Budejovice ai 200 km de drum national ,pe care o sa-i faci cam in 4-5 ore.Cehii au inceput sa stea pititi cu radarele mai rau ca bulgarii.Unde o sa vrei s-o calci acolo va fi radar.
Mai bine mergi pana la Linz ,dar macar mergi pe autostrada ,e mai lung pe unde iti arat eu cu 83 km fata de traseul tau .De la Linz la Budejovice ai 83 km fata de 200 km de la Viena la Budejovice,drum national. 83 km ii faci in 1h/30 min tinand limitarile lor Eu asa as face. Bafta si drum bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate