Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu mașina spre Cehia

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
Vlad15

Vlad15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.02.2010

View Postscoty, on 26 iulie 2013 - 19:48, said:

Poti sa pui niste poze cu acea autostrada sa vedem si noi care este situatia vreau in septembrie sa merg pana la Praga, se lucreaza la repararea autostrazii intre Brno si Praga?

Imi pare rau dar n-am facut poze pe autostrada. Se lucreaza pe autostrada,am impresia ca vor sa o lateasca,am vazut ca scoteau balariile de pe mijlocul ei,,in unele locuri se circula pe o banda...in orice caz , am zis, foarte proasta autostrada dar se circula totusi, mai are si unele portiuni bune dar de cativa km, banda a2a este destul de buna si se circula bine pe ea(140+) .SI app de la brno pana la granita cu austria nu este autostrada,este drum national dar care este foarte bun.Sper ca te-am ajutat!

#38
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Salut,
M-am intors din pelerinaj, am trecut prin Cehia pe faimoasa autostrada pe directia Dresda - Praga - Brno - Viena (deci la intoarcere).
Intradevar intre Praga si Brno banda unu este de evitat. Am facut poze insa sincer nu se pot vedea denivelarile in poze, totusi o sa caut poate gasesc ceva reprezentativ.
De lucrat se lucreaza pe portiuni. Aglomerarile nu sunt iesite din comun, mai putin in situatii speciale, de exemplu noi am stat 2 ore pentru ca am prins un tir lung rasturnat.

Concluzia o sa caut sa pun ceva poze iar daca voi mai avea de facut vreun drum in zona o sa ma gandesc de doua ori inainte de a folosi respectiva autostrada, practic a fost cel mai prost drum din cei 6000 km facuti prin Europa in aceasta deplasare (exceptand drumul in Romania).

#39
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pentru a evita deplasarea pe ,,celebra'' autostrada Brno - Praga in drum spre Praga m-am gandit sa o iau prin Austria, mai précis de la Viena sa o iau pe E49 si apoi in Cehia E55, puteti sa-mi spuneti cum sunt aceste drumuri, trec prin multe localitati unde trebuie sa merg cu 50 km/h (ca in RO) sau au centuri ocolitoare, localitatile si pot sa merg cu 100 km/h? Am trecut de multe ori prin Austia dar numai pe autostrada, as dori sami raspunda cineva care a facut traseul Viena - Praga, pe google maps spune ca sunt 310 km si se fac in 3 ore si 41 minute, ar fi un timp bun este real?

#40
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Scoty, noi cand ne-am intors de la Praga am venit la Viena, traseu invers la ce vrei tu, dar ma rog, tot aia e! Drum bun, fara gropi, nu foarte aglomerat, am mers un pic pe autostrada, apoi Tabor-Ceske Budejovice-Neunagelberg! Sunt sate si orasele prin Cehia, nu foarte aglomerate, drumuri prin paduri si printre culturi agricole, satele pustii, nu cred c-am vazut 10 oameni pe tot traseul, nici politie nu era, dar nici viteza regulamentara n-am respectat-o. In principiu e ok, sau cel putin pentru noi a fost bine.
Autostrada Brno Praga e pacat de ea, ca are peisaje frumoase, dar iti zdruncini creierii de numa pe prima banda!
Eu iti spun toate astea, dar erau valable acum 3 sau chiar 4 ani, nici numai stiu, cand am fost noi la Praga, sper totusi sa nu se fi schimbat in rau si sa nu ma injuri prea tare daca alegi sa te duci pe aici!
Ca si timp, noi am plecat pe la 8.30-9 parca de la Praga si am ajuns in Parndorf pe la 13, cu vreo 2 opriri scurte, de dezmorteala!

#41
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
SI acum autostrada din Cehia e groaznica. De evitat, daca se poate. Iar acum se lucreaza, se circula pe o banda, iar uneori se deviaza traficul prin sate, printre culturi, pe drumuri foarte inguste (drumuri comunale la noi in tara).

#42
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Cateav poze pe drumul Praga - Brno :
Attached File  autostrada 1.jpg   122.86K   127 downloads  Attached File  autostrada 2.jpg   175.5K   115 downloads
Attached File  coada autostrada praga brno.jpg   130.61K   113 downloads  Attached File  coada autostrada praga brno2.jpg   132.31K   113 downloads
Attached File  truck rasturnat cehia.jpg   197.77K   123 downloads  Attached File  truck rasturnat cehia2.jpg   207.83K   122 downloads
Attached File  granita cehia austria.jpg   163.13K   122 downloads  Attached File  drum.jpg   132.96K   114 downloads
Circulatia infernala, ambuteiaje pe kilometrii.

#43
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Care mai este situatia circulatiei si a suprafetei carosabile pe autostrada Brno - Praga? Poimane ajung pe acolo sa stiu la ce sa ma astept! Multumesc anticipat!

#44
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Help! Sunt cazat la Hotel Paprika in apropiere de granita cu Austria. Nu am la mine decat carduri de unde sa iau maine vigneta pt. Slovacia si Cehia, Am incercat la benzinaria Mol de care s-a facut vorbire pe forum dar la acea ghereta se platea doar cash. Poate imi da cineva o idee, maine ma indrept spre Praga. Multumesc anticipat.

#45
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
@scoty, daca nu merge decat cu cash, ori scoti ceva bani de la bancomat, ori poate cei de la receptie au vreo idee mai buna.

Cat priveste autostrada, ce sa se fi schimbat in asa termen scurt? Poate sa nu mai fie asa aglomerat, dar de prost drumul, tot prost. Mergi si tu mai incet pe banda 1, sau foarte tare pe banda 2.  Bafta, o rezolvi tu cumva. Sa te intorci sanatos si sa ne spui si noua care mai este treaba pe acolo. Drum bun!

#46
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pentru cine pateste ca mine iata care este rezolvarea: treceti in Austria si la primul Shell pe dreapta este o ghereta care are vignete pt.Cehia si Slovacia si se poate plati cu cardul. Costa amandoua 24.5 euro. Pe autostrada toti circula ca nebunii nimeni nu respecta viteza legala caci toti vor pe banda 2 care este mai buna, am mers intre Brano si Praga cu 150-160 km/h si tot a trebuit de cateva ori sa ma dau pe banda 1, si acolo parca aveam roti patrate. Imbucurator este faptul ca lucreaza in darci la ea si azi duminica se lucre, pe unele locuri unde au pus bitum este chira buna dar sunt portiuni mici, cred ca la anu va fi gata.

#47
Goauld

Goauld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.02.2006
In Mai dam si noi o fuga pana in Praga cu masina. Daca mai trece cineva intre timp pe sectorul Brno-Praga sa ne dea si noua de veste despre situatia curenta (scoty zicea inca din septembrie ca se lucreaza in draci la ea).

#48
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
am trecut in august si inca de atunci se lucra in draci cu dopuri mari de trafic
cu motocicleta a fost mai okay caci puteam merge, cu 20km/h, dar nu stam in trafic. in ziua aia am facut 1,470km...

am tecut anul trecut de 3 ori. de 2 ori cu masina, o data cu motocicleta.
ultima data pe 9 decembrie.
cu toate ca tot erau valuri, nu se mai lucra

nu mai am drum pe acolo pana in mai, poate au oprit pentru perioada de iarna.. naiba stie

Edited by tsunnami, 17 January 2014 - 12:07.


#49
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
Ceva noutati despre starea autostrazii? Ma duc  in aprilie in Praga si as  dori sa stiu daca  s-a terminat sau sa o iau pe Viena si sa vin din Austria.

Thx,
Dan..

#50
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ocolesti prea mult, mergi pe drumul scurt
https://www.google.c...&mra=ls&t=m&z=7

#51
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
prtea aia de autostrada probabil nu va fi ok niciodata..de ani de zile se tot cacaie sa o faca buna dar nu prea le iese..
si cum zice acolegul de mai sus..nu se merita sa ocolesti atata. rezisti tu din Brno pana in Praga

#52
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostBuhani73, on 09 martie 2014 - 09:09, said:

prtea aia de autostrada probabil nu va fi ok niciodata..de ani de zile se tot cacaie sa o faca buna dar nu prea le iese..
si cum zice acolegul de mai sus..nu se merita sa ocolesti atata. rezisti tu din Brno pana in Praga

yup, stai cu ochii in oglinda si mergi pe banda de depasire. dac-ai fi camionagiu ar fi mai nasol.

#53
lazzard

lazzard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2008
Salut!

Trebuie sa ajung si eu in Praga acum de 1 mai. Din tot ce am citit aici am inteles ca e jale cu autostrada Brno - Praga. Pe google maps imi arata ca varianta prin Vienna (deci ocolirea autostrazii cu belele) ar fi mai lunga doar cu 30-40 km.
Intrebarea mea ar fi:
Cum e drumul pe varianta Vienna? Se merita sa fac acel ocol de 30 km?
Iar legat de vinietta: Cum e mai avantajos? Sa cumpar vinietta din romania pentru toate tarile sau sa platesc cu cardul la intrarea in fiecare tara?

Sper sa vada cineva mesajul asta in urmatoarele ore si sa ne dea cateva sfaturi utile!

#54
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007
Salutare,
A fost cineva vara asta in Cehia? s-au terminat lucrarile de reparatie?
De exemplu bucata Ostrava- Olomouc -Brno cum se prezinta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate