Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Computer foarte bun... detalii multe

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
amd-ati

amd-ati

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2007

View Postcaddylak, on Jan 23 2008, 11:22, said:

Buna,
doresc sa achizitionez un sistem nou cam pe luna viitoare (asta daca isi revine euro si mai scad putin preturile).
Mai intai pt ce am nevoie:

1. Jocuri ultima generatie: Crysis, COD4, etc.
2. Aplicatii 3D&2D : 3Ds Max, Solid Works, (poate si Catia), Autocad, etc.
3. Editari Photo/video si webdesign: PaintNET, Photoshop, Flash, etc.
4. Alte aplicatii: sa ruleze bine HD, etc.

Atentie: Vreau sa fac OC si pe proc si pe placa video (nu am experienta deloc in OC). Avand in vedere ca la 3-5 ani imi schimb sistemul, garantia e cam de 3 ani...

La ce ma gandesc momentan:
Pl baza: Nforce 650i / 680i SLI - marca mai vedem, aparent MSI are un rapot pret/calitate destul de bun.
Processor: Q6600
DDR2: Mushkin 2x1024 CL 4-4-4-12 - sub pretul corsair si dau fff bine la OC. - alternativa Corsair 2x1024 CL4 radiatoare DHX
Pl video: Placa video BFG 8800GTS OC 512MB BFGR88512GTSOCEI, SLI, deocamdata doar 1 apoi o sa mai iau una si le leg SLI. E cam scumpa, ma intereseaza alternative 8800 GT sau GTS la un pret mai convenabil, dar care sa aiba ca si modelul asta dual slot, sa scoata aerul cald direct afara.
HDD: 250 Gb Seagate 16Mb 7200 S-ata II NCQ - mai am unul de 250 maxtor 8mb pe un rack extern
DVD-WR: Nec ND-7200A
Case: Ninja 918 black (sunt 2 versiuni - cea care dupa parerea mea arata mai bine)
Sursa: indecis - nu stiu inca cerintele placilor video etc...
Monitor: Samsung 2232BW

Sfaturi:
1. Sa imi zica cineva pt un 8800 GT sau GTS ce sursa ar fi recomandata (pe viitor vor fi 2 legate SLI)
2. HDD, monitor, case, dvd-wr raman in principiu, doar daca cumva stiti careva ceva probleme deosebite.
3. Rami dicutabili, liber la sugestii... (nu uitati ca vreau sa fac OC)
4. Placa video - foarte discutabil - sunt foarte nehotarat, m-am mai ars odata ca a cazut pretu la jumate la ce am luat in 2 luni. De alegerea asta depinde evident si sursa.
5. Processor - in principiu ramane, nu vreau sa investesc mai mult de atat.
6. Pl de baza - Dispus sa aleg din diferite alternative daca merita... am vazut diferente de cca 200-300 RON

Rog mai ales pe cei cu experienta in OC si cei care au sisteme asemanatoare sa isi dea cu parerea, oricum orice idee e bine venita deoarece starneste pareri contradictorii si reies mai multe proprietati pro si contra la fiecare produs. Multumesc anticipat.

boonn. crysis si cod4 merge pe 4800+; hd2600xt; si 2giga geil ultra 4-4-4-12. cu oc de 5% proc pl baza si ram si 20% la pl video. crysis merge bine 1024x768 detalii med high. si cod4 1280x960 high + 2xAA. filme hd perfect. si autocad 2004 pe un socket A athlon 2200+ cu 2 giga ram si powercolor 9600xt. poti sa tragi concluzii  oare cum va merge pe sistemul tau cel nou. eu zic ca perfect. fara nici un oc. ai nevoie de o sursa de 550 - 600w reali -- depinde de eficienta in full load. ca si sursele aste o sa scada cu 30% daca se incalzesc. tias recomanda thermaltake. carcasa tower in care sa poti face un "airflow" cat mai bun, nu neaparat de firma ca economisesti destul de mult. 165,12 RON cred ca nu merita chiar daca are fata aia de masini tuningate :) si lumina albastra. aspect nota 10 dar oare cat are la aeer-ficienta si asta conteaza nu moaca.  pl video varianta GT consuma undeva 110w in full load, GTS si GTX manca mai mult. (si 1 mica paranteza nu mai tin minte cine a zis ca nu da geil randament in oc   sorry man trebe sa te contrazic---duce mult mult de tot doar sai dai de 'mancare' ).

#20
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006

View Postamd-ati, on Jan 24 2008, 12:23, said:

boonn. crysis si cod4 merge pe 4800+; hd2600xt; si 2giga geil ultra 4-4-4-12. cu oc de 5% proc pl baza si ram si 20% la pl video. crysis merge bine 1024x768 detalii med high. si cod4 1280x960 high + 2xAA. filme hd perfect. si autocad 2004 pe un socket A athlon 2200+ cu 2 giga ram si powercolor 9600xt. poti sa tragi concluzii  oare cum va merge pe sistemul tau cel nou. eu zic ca perfect. fara nici un oc. ai nevoie de o sursa de 550 - 600w reali -- depinde de eficienta in full load. ca si sursele aste o sa scada cu 30% daca se incalzesc. tias recomanda thermaltake. carcasa tower in care sa poti face un "airflow" cat mai bun, nu neaparat de firma ca economisesti destul de mult. 165,12 RON cred ca nu merita chiar daca are fata aia de masini tuningate :) si lumina albastra. aspect nota 10 dar oare cat are la aeer-ficienta si asta conteaza nu moaca.  pl video varianta GT consuma undeva 110w in full load, GTS si GTX manca mai mult. (si 1 mica paranteza nu mai tin minte cine a zis ca nu da geil randament in oc   sorry man trebe sa te contrazic---duce mult mult de tot doar sai dai de 'mancare' ).
Salut, merci de info in primul rand.
Pe mine ma intereseaza sa mearga ok aplicatiile si ce urmeaza de acum inca vreo 3 ani, eu sa mai adaug un kit 2x1024 rami plus o placa video identica care va fi legata SLI. In rest nu mai vreau sa aud de upgrade, ca il schimb cu totu pe urma.
Cat despre carcasa am mai spus ca nu pt aspect o iau ci pt ca are 2x120mm super-silent fan (dB nu stiu) si unu de 80mm si am citit in vreo 2 reviewuri ca e chiar ok pt gaming si OC (cat nu exagerezi...), si plus de asta ledurile alea le conectez toate pe un intrerupator, o sa mearga cand am nevoie...

#21
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006

View Postcristyyo, on Jan 24 2008, 10:12, said:

Subscriu lui AsterX , dar revizia D9.
nu am priceput treaba cu D9  :huh:

#22
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
cumpara o carcasa mai incapatoare. fan-urile raidmax nu se compara cu antec/nexus/noctua. carcasa e destul de slabuta, iar ca si airflow nu e ceva excelent. mai bine te indrepti spre o carcasa mai serioasa care ofera un airflow decent si poti sa ii pui ce ventilatoare vrei tu. (antec tricool sunt undeva pe la 30ron bucata si au turatie reglabila).

asterX se referea la chip-urile memoriilor. micron D9 sunt cele mai performante.

ca si sursa, nu ai nevoie de ceva peste 450W decat daca faci sli.

daca iti permiti, ar fi frumos un tuniq tower pe procesorul ala, mai ales daca faci OC. :rolleyes:

Edited by Ade_Dear, 24 January 2008 - 16:01.


#23
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007

View Postcaddylak, on Jan 24 2008, 12:34, said:

nu am priceput treaba cu D9  :huh:
Memoriile au pe ele o eticheta cu un cod.In codul ala trebuie sa fie secventa asta "D9".era printr`un topic si o poza.

#24
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006

View PostAde_Dear, on Jan 24 2008, 16:01, said:

cumpara o carcasa mai incapatoare. fan-urile raidmax nu se compara cu antec/nexus/noctua. carcasa e destul de slabuta, iar ca si airflow nu e ceva excelent. mai bine te indrepti spre o carcasa mai serioasa care ofera un airflow decent si poti sa ii pui ce ventilatoare vrei tu. (antec tricool sunt undeva pe la 30ron bucata si au turatie reglabila).

asterX se referea la chip-urile memoriilor. micron D9 sunt cele mai performante.

ca si sursa, nu ai nevoie de ceva peste 450W decat daca faci sli.

daca iti permiti, ar fi frumos un tuniq tower pe procesorul ala, mai ales daca faci OC. :rolleyes:
Sursa deocamdata va fi Sirtec de 500 W, deoarece renunt la OC la proc si voi face in vara probabil SLI pe 2 placi video cel mai probabil 8800 GT (consum mai mic decat GTS sau GTX). Carcasa asta am ales-o deoarece era la un pret cat de cat acceptabil 150 ron, daca dau numa pe carcasa 300 si pe sursa intre 230-380 ron nu mai iau anu asta calcu... :((
Daca stiti ceva modele de carcasa... la un pret relativ bun, m-ar interesa fara sursa ca aia vreau sa iau una cat de cat nu din alea default.
Oricum multumesc la toti pt sfaturi.

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcaddylak, on Jan 24 2008, 12:31, said:

Salut, merci de info in primul rand.
Pe mine ma intereseaza sa mearga ok aplicatiile si ce urmeaza de acum inca vreo 3 ani, eu sa mai adaug un kit 2x1024 rami plus o placa video identica care va fi legata SLI. In rest nu mai vreau sa aud de upgrade, ca il schimb cu totu pe urma.
Cat despre carcasa am mai spus ca nu pt aspect o iau ci pt ca are 2x120mm super-silent fan (dB nu stiu) si unu de 80mm si am citit in vreo 2 reviewuri ca e chiar ok pt gaming si OC (cat nu exagerezi...), si plus de asta ledurile alea le conectez toate pe un intrerupator, o sa mearga cand am nevoie...

Pai si Antec SLK3800B are vent de 120mm in spate ...Dar, diferenta majora fata de carcasa care ai ales-o tu e ca mai poti pune un vent de 120mm in fata, care sufla exact printre HDD-uri( ele se prind invers ca la carcasa ta - spre partile laterale ale carcasei si nu spre partea fata-spate ca la tine ). Iar despre ventul lateral, am mai dezbatut problema cu @Burebista aici, si am ajuns la concluzia ca e mai mult daunatoare airflow-ului fata-spate carcasa.

#26
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
uite aici o selectie de carcase facuta in graba. eu am yesico, dar nu as schimba-o decat pe asta  :lol:

#27
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006

View Postshiva, on Jan 25 2008, 11:12, said:

Pai si Antec SLK3800B are vent de 120mm in spate ...Dar, diferenta majora fata de carcasa care ai ales-o tu e ca mai poti pune un vent de 120mm in fata, care sufla exact printre HDD-uri( ele se prind invers ca la carcasa ta - spre partile laterale ale carcasei si nu spre partea fata-spate ca la tine ). Iar despre ventul lateral, am mai dezbatut problema cu @Burebista aici, si am ajuns la concluzia ca e mai mult daunatoare airflow-ului fata-spate carcasa.
Nu te supara pe mine dar ti-am scris si mai sus... carcasa asta e exact cu 2x120 , unul in fata si unul in spate... hardurile sunt orientate tot asa spre lateral nu fata-spate... iar cel de 80 ajuta fff mult daca te stii folosi de el... si anume pui un air duct filter si ii dai turatie mica si e foarte bun (f indicat ar fi si un filtru pe el).

#28
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006

View PostAde_Dear, on Jan 25 2008, 11:22, said:

uite aici o selectie de carcase facuta in graba. eu am yesico, dar nu as schimba-o decat pe asta  :lol:
Merci de info, chiar imi place Yesico pusa acolo. Daca nu as avea ce face cu banii m-as duce si io pe aia ce 14 mil :)...
Sa stii ca foarte posibil sa ma duc pe Yesico. Merci inca odata.

#29
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,893
  • Înscris: 06.10.2003

View Postcaddylak, on Jan 25 2008, 12:14, said:

Nu te supara pe mine dar ti-am scris si mai sus... carcasa asta e exact cu 2x120 , unul in fata si unul in spate... hardurile sunt orientate tot asa spre lateral nu fata-spate... iar cel de 80 ajuta fff mult daca te stii folosi de el... si anume pui un air duct filter si ii dai turatie mica si e foarte bun (f indicat ar fi si un filtru pe el).

Nu m-ai inteles ....Modul in care sunt pozitionate hdd-urile in carcasa aia impiedica racirea si airflow-ul de la ventul din fata.
Iar la mine in carcasa, am scos air duct-ul, pentru ca mi-am pus un cooler Ninja, cu vent de 120, care bate prin radiator, spre ventul din spate.

#30
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006

View Postshiva, on Jan 25 2008, 12:31, said:

Nu m-ai inteles ....Modul in care sunt pozitionate hdd-urile in carcasa aia impiedica racirea si airflow-ul de la ventul din fata.
Iar la mine in carcasa, am scos air duct-ul, pentru ca mi-am pus un cooler Ninja, cu vent de 120, care bate prin radiator, spre ventul din spate.
Nu stiu daca ma insel sau nu dar din cate stiu, partea aceea metalica destinata pt 3 HDD-uri se poate scoate cu totul afara si se poate si roti la 90 grade, plus ca are alt sistem de prindere fara suruburi si e altfel perforata tabla, are gauri mai mari.

da, am si gasit : Vezi aici
vezi pe pagina 4 din PDF la "3.5” Device with bracket Installation" si citeste instructiunile.

Cat despre partea cu coolerul Ninja parerea mea e ca ai facut foarte bine. Daca nu ma insel un cooler din ala e 130 Ron. Eu ma gandeam cu airductu la o varianta mai ieftina.... eu unul vreau sa improvizez un airduct si pt placa video sa scoata direct afara... am si un tutorial in acest sens...
oricum merci de "Heads up", o sa incerc sa vad carcasa live in ceva magazin.

#31
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
ma simt dator sa pun niste poze cu aspectul real al carcasei (yesico), deoarece alea de pe site nu sunt prea bune.

Attached Files



#32
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006

View PostAde_Dear, on Jan 25 2008, 16:07, said:

ma simt dator sa pun niste poze cu aspectul real al carcasei (yesico), deoarece alea de pe site nu sunt prea bune.
Merci

#33
caddylak

caddylak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.09.2006
Gata nu mai posteaza nimeni ??
Pana acum am stabilit urmatoarele:
1. Carcasa Yesico, imi place ca are filtre si e foarte "Aerisita".
2. Sursa Sirtec 500W, P IV, TUV, HP-500-A12S, Modelul HPC-500-A12S fara watt-metru
3. Ramii i-am schimbat pe A-data Viesta 2x1024 deocamdata la recomandarea unor persoane...
4. La placa de baza inca ma uit intre un IP35 si 590i/650i/750i SLI, mi se pare ca la IP35 am mai multe alternative, doar ca la 750i am gasit una la 470 RON si anume modelul ASUS P5N-D.
5. Monitor am trecut pe LG L226WTQ-SF Wide, 22TFT, 83KHz, 1680x1050/75Hz, c/s 3000/300cd, 170/170 (H/V), 2ms, Flatron, F-engine, DVI, TCO03, Vista Design - s-a ieftinit si a devenit cu 200 RON sub Samsung-ul care il doream.
6. Boxele Philips, HDD Seagate 250gb, 16mb buffer si NCQ, Procesorul Q6600 raman
7. Placa video e deocamdata WinFast PX8800 GT TDH, GF 8800 GT, 512Mb, DDR3, PCI Express, (256bit), TV-OUT, DVI, Dual Display, SLI, 600/1800MHz
8. DVD+/-RW LG GH20NS10, 6X20X8X16X - 48X32X48X, Serial-ATA, Bulk, Dual Layer Black - daca are careva timp sa imi explice si mie exact ce inseamna 6X20X8X16X - 48X32X48X ca eu doar banuiesc, si doar o parte...

#34
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postcaddylak, on Jan 31 2008, 07:59, said:

daca are careva timp sa imi explice si mie exact ce inseamna 6X20X8X16X - 48X32X48X ca eu doar banuiesc, si doar o parte...
Sunt vitezele de citire/scriere/rescriere DVD respectiv CD

#35
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View Postcaddylak, on Jan 31 2008, 07:59, said:

Gata nu mai posteaza nimeni ??
Pana acum am stabilit urmatoarele:
1. Carcasa Yesico, imi place ca are filtre si e foarte "Aerisita".
2. Sursa Sirtec 500W, P IV, TUV, HP-500-A12S, Modelul HPC-500-A12S fara watt-metru
3. Ramii i-am schimbat pe A-data Viesta 2x1024 deocamdata la recomandarea unor persoane...
4. La placa de baza inca ma uit intre un IP35 si 590i/650i/750i SLI, mi se pare ca la IP35 am mai multe alternative, doar ca la 750i am gasit una la 470 RON si anume modelul ASUS P5N-D.
5. Monitor am trecut pe LG L226WTQ-SF Wide, 22TFT, 83KHz, 1680x1050/75Hz, c/s 3000/300cd, 170/170 (H/V), 2ms, Flatron, F-engine, DVI, TCO03, Vista Design - s-a ieftinit si a devenit cu 200 RON sub Samsung-ul care il doream.
6. Boxele Philips, HDD Seagate 250gb, 16mb buffer si NCQ, Procesorul Q6600 raman
7. Placa video e deocamdata WinFast PX8800 GT TDH, GF 8800 GT, 512Mb, DDR3, PCI Express, (256bit), TV-OUT, DVI, Dual Display, SLI, 600/1800MHz
8. DVD+/-RW LG GH20NS10, 6X20X8X16X - 48X32X48X, Serial-ATA, Bulk, Dual Layer Black - daca are careva timp sa imi explice si mie exact ce inseamna 6X20X8X16X - 48X32X48X ca eu doar banuiesc, si doar o parte...

la placa de baza cred ca batalia de fapt se da intre 750i si p35. restul nu merita (650/590 sunt prea vechi). m-am uitat putin la asus-ul cu 750i si pare foarte interesant. nu stiu cum se comporta in OC, in rest e super ok. daca nu te intereseaza un sli viitor, atunci parca tot mai bine merge un p35...
in rest sistemul este super ok. o mica retinere am la capitolul silentiozitatea sursei. sirtecul meu de 460w e cam cea mai galagioasa componenta dupa placa video... iar mie parca mai mult imi place cum se prezinta asta sau asta. totusi, cel mai bine este sa astepti parerea lui burebista, deoarece el e mai in tema. (posteaza pe topicul sursa inger sau demon, acolo sigur vei primi un raspuns exact)

#36
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Sirtecul 460 tine fara probleme SLI. Totusi, pentru o mai mare silentiozitate poti merge pe Corsair VX450w/Antec EA 500w. Preturile sunt aproape la fel, amandoua fiind seasonic inside. Eu zic sa mergi pe EA totusi, sunt silentioase, de corsair nu prea stiu cum se aud...(desi sunt si ele silent :D)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate