Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Captura de pe miniDV cu Data si Ora la care s-a filmat

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
peti779

peti779

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2006
:worthy: Buna
Sunt doar la inceput si vreau sa imprim si "date code" pe ce am filmat dar de ex. Nero capture nu inregistreaza, nici softul livrat cu camera Intervideo dvd creator?
La o propunere am incercat capture in format AVI dupa care cu un programel am facut "inlay" si in final a iesit  un AVI care avea imprimat "date code" dar fisierul era de 10x ca un mpeg2 si calitatea era mai slaba. Sunt sfaturi? Eventual Pinnacle studio 9? are cineva o descriere pentru asta? :notangel:
Multumesc anticipat

#2
adi5ani

adi5ani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 17.09.2005
Capturezi in format DV si apoi cu programul DVDate (gratuit, folosesti Google pentru download) inserezi data si ora in formatul pe care-l doresti.

#3
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006
Chestia cu inlay functioneaza f bine si nu ai pierderi de calitate daca lucrezi in DV. In alta ordine de idei, am gasit pe la un rus, un plug-in pt PPro care face chestia asta (dupa instalare apare in filtre video). Problema e ca trebuie cumparat, altfel iti apare logoul rusului in alternanta cu data/ora. DVDate plugIn Ilya Topolnitsky-cauta-l cu G, ca nu mai stiu adresa exacta.

#4
peti779

peti779

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Am facut o vizita la DVDate si voi face un download sa-l incerc. O mica nelamurire: Nero Capture imi permite sa fac captura direct in format DVD (MPEG2) si de aceea este mai rapid cind cu Vision Express fac dvd. Cu Intervideo dvd creator (ce sa dat cu camera) pot face captura in format DV si AVI, dar la inserare cu Vision Express lucreaza foarte mult (cred ca conversia dureaza mult) si apare o pierdere de calitate vizibila .
O intrebare la sfirsit: exista vreun programel free cu care pot face editare video simplu de tot, adica sa tai dintr-un film o particica, sa-l lipesc la altul. Ceva simplu de tot: cut, copy, paste, etc?
Multumesc de raspuns :rolleyes:

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 13:28.


#5
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postpeti779, on Sep 22 2006, 09:25, said:

O intrebare la sfirsit: exista vreun programel free cu care pot face editare video simplu de tot, adica sa tai dintr-un film o particica, sa-l lipesc la altul. Ceva simplu de tot: cut, copy, paste, etc?
VirtualDubMod.
Enjoy!

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 12:36.


#6
joekid

joekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
Salut,
Nu reusesc atunci cand fac transferul de pe camera minidv in calculator sa transfer si data.
Se poate regasi in formatul salvat in calculator din cate stiu dar nu se vede.
Se poate sa fie afisata atunci cand fac conversia din formatul salvat in format DVD?
Multumesc!

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Cauta programul DVDate.
Poti scrie data/ora direct pe film sau poti scoate subtitrare separata.

#8
joekid

joekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc mult,
Am incercat dar nu reusesc. Nu apare data.

#9
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postjoekid, on Aug 14 2007, 21:20, said:

Multumesc mult,
Am incercat dar nu reusesc. Nu apare data.
Man, fa transferul cu Exsate DV Capture Live, aici.
Cauta aici postul lui Mtz unde iti explica si setarile, aici. Trebuie sa-l transferi in format DV/type 2.
Asta o sa-l ai pe PC cu timecode, apoi il convertesti in ce vrei tu.

Edit: am pus s unde trebuie ;)

Edited by Mtz, 15 August 2007 - 12:28.


#10
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postjoekid, on Aug 14 2007, 20:20, said:

Multumesc mult,
Am incercat dar nu reusesc. Nu apare data.

Chiar aseara am facut cu el. Pur si simplu incarci filmul, apoi apesi CTRL+I = Inlay (cauta meniul pe acolo). Iti va rezulta un alt fisier (deci ai de asteptat daca este captura lunga), cu data pe el.

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postsabian, on Aug 14 2007, 21:26, said:

Trebuie sa-l transferi in format DV/type 2.
Din cate tin eu minte, daca transferi ca DV, nu pune si data.

#12
cata73

cata73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 19.10.2004
nu vreau sa fie considerat off topic, dar am aceeasi problema cu o camera JVC HDD EVERIO (30 Gb)
camera face direct fisiere mpeg2, pe care le transfer prin usb pe pc cu copy/paste, dar data si ora, care apar pe ecranul camerei, nu mai sunt si in fisierul mpeg2 transferat...are cineva vreo solutie?

#13
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Cum sa fac sa capturez si data in timp real, sau macar un plugin pt. SONY VEGAS.
:peacefingers:

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 13:29.


#14
wildserb

wildserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.08.2007

View Postnirosbog, on Aug 20 2007, 10:08, said:

Nu poate nimeni sa raspunda la intrebarea mea???
sa inteleg k faci captura si nu apare data si ora pe imaginea captata?


daca e asa capteaza in format .avi dai jos dvdate http://paul.glagla.f...r/dvdate_en.htm si deschizi aviul cu el dai inlei si il salveaza tot in avi dupa care daca vrei il poti transforma in dvd sau in orice vrei ....

#15
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postwildserb, on Aug 21 2007, 14:49, said:

sa inteleg k faci captura si nu apare data si ora pe imaginea captata?
daca e asa capteaza in format .avi dai jos dvdate http://paul.glagla.f...r/dvdate_en.htm si deschizi aviul cu el dai inlei si il salveaza tot in avi dupa care daca vrei il poti transforma in dvd sau in orice vrei ....
Cunosc procedeul,l-am folosit demult,dar asta implica inca un render la materialul filmat si transferat .avi in pc.Am folosit si inca mai folosesc dvdate,dar as vrea ceva care sa faca asta RT.
So...

#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca CaptureFlux
Seteaza pe DV Type 2 (recomp) si vei avea posibilitate de "inlay" pentru data.
Attached File  captureflux.jpg   102.57K   80 downloads
Programul iti adauga data in timp real si de aceea nu trebuie sa ai procesorul ocupat. Nu este o copiere bit-cu-bit a ceeea ce se afla pe caseta, fiind o recomprimare in timp real cu un codec DV cu care este dotat CaptureFlux.


In screenshoturile urmatoare ai 2 comparatii intre o captura Nativa si una Recomp.

Nativa:
Attached File  Native.jpg   205.44K   130 downloads

Recomp:
Attached File  Recomp.jpg   203.32K   150 downloads

La aceasta am folosit urmatoarele setari de font: Arial Narrow Bold de 14 cu border de 2. Pozitia am ales-o eu, dar nu trebuie data prea inspre marginea imaginii filmate, ca sa nu apara probleme de la overscan cand se va viziona pe TV.

Dupa cum se vede, in modul Recomp apar ceva pierderi de calitate sau mai degraba un blur.
In urmatorul screenshot am pus o recodare cu facuta cu codecul de la Cedocida pentru comparatie intre Native si Recomp.

Cedocida:
Attached File  Celocida.jpg   205.75K   64 downloads

Din ceea ce vad eu, codecul de la Cedocida se descurca excelent (nu observ diferente) cel putin in comparatie cu modul Recomp.

Acum un screenshot dintr-o combinatie intre Cedocida si TextSub, dupa ce am scos fisierul srt cu DVDate:
Attached File  Celocida2.jpg   206.77K   72 downloads

Codecul Cedocida: Attached File  Cedocida020.zip   59.63K   48 downloads

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 12:43.


#17
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Ok, merge, am si ora si data, insa acum am alt inconvenient: captureaza in reluare, cu incetinitorul si sunetul se aude la fel (intrerupt).
Cu ce ai facut comprimarea cu codecul Cedocida020 ?
Eu folosesc mainconcept.

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 13:26.


#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postnirosbog, on Aug 27 2007, 00:37, said:

Cu ce ai facut comprimarea cu codecul Cedocida020 ???
Eu folosesc mainconcept.
Am facut un mic test cu VirtualDubMod. Am lasat toate setarile codecului pe default.

Problema cu sacadatul cred ca este din cauza ca aveai procesorul ocupat si cu altceva in timp ce faceai captura si acesta nu a facut fata, rezultand droped frames.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 27 August 2007 - 08:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate