Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Analizele pentru hepatite

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.961
  • Înscris: 12.10.2004
stiu ca pentru hepatita B si hepatita C exista analize medicale care iti spun daca ai avut vreodata (existenta antigenelor in sange), exista asa ceva si pentru hepatita A?

pe scurt: sunt banuita a fi avut in copilarie o hepatita anicterica, la analizele de sange pentru B si C a iesit negativ, as vrea sa donez sange, dar nu o pot face decat daca ma asigur ca nu am avut de fapt nicio hepatita niciodata, deci ar mai trebui si un test pentru hepatita A...cred eu...

Editat de anknic, 25 iulie 2007 - 10:23.


#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005
ba da, din cate stiu exista teste pentru evaluarea anticorpilor antiHVA. nu stiu daca le efectueaza orice laborator.

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.961
  • Înscris: 12.10.2004
am vorbit acum la centrul de transfuzii si mi-a spus directoarea ca la hepatita A nu se fac deoarece problema cu hepatita A este in caz de donare doar daca ai avut-o in ultimele 3 luni! problema cu hepatitele B si C: ai interdictie la donare toata viata. ma asteapta maine sa imi refaca testarile pentru B si C (le-am mai facut demult dar atunci au iesit irelevante...) si daca totul e in regula voi dona sange.

Astazi este ZIUA INTERNATIONALA A DONATORILOR DE SANGE asa ca va invit sa va ganditi serios sa donati si voi!

#4
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 10.01.2007
Ce analize de sange se fac pentru depsitarea infectiei cu virus hepatitic A,B, C? Eu stiu de :

anti HAV
anti HBs
anti HCV

Ce arata aceste analize? Dau un rezultat exact? Sau arata doar ceva orientativ?

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostIvanna, on Nov 10 2007, 11:24, said:

Ce analize de sange se fac pentru depsitarea infectiei cu virus hepatitic A,B, C? Eu stiu de :

anti HAV
anti HBs
anti HCV

Ce arata aceste analize? Dau un rezultat exact? Sau arata doar ceva orientativ?
Pentru hepatita A se fac anticorpii anti HAV, si daca sunt pozitivi inseamna ca organismul a trecut prin infectia cu hepatita A. Depinde de varsta, dar la adult pot fi pozitivi chiar daca persoana nu isi aminteste sa fi fost bolnav de hepatita in copilarie, si asta inseamna protectie.

Pentru hepatita B antigenul HBs este prima analiza care se face si arata in principiu prezenta/absenta virusului in organism. Daca iese pozitiv urmeaza alte teste care stabilesc daca virusul este activ, gradul de afectare hepatica etc.


Pentru hepatita C se dozeaza anticorpii anti HCV, si un rezultat pozitiv semnifica prezenta atat a virusului cat si a raspunsului din partea organismului. Dar anticorpii apar mai tarziu dupa producerea infectiei, asa ca in general absenta lor nu presupune in mod cert si absenta virusului. Acum depinde si motivul pt care iti trebuie analizele, cum virusul se transmite prin produsi de sange si contact sexual neprotejat, daca in ultima perioada nici nu ai fost operat/transfuzat sau nu ai avut contact sexual cu un purtatori de virus C atunci  daca anticorpii ies negativi poti sa stai linistit/a.

#6
MirceaTo

MirceaTo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 03.01.2007

View PostIvanna, on Nov 10 2007, 11:24, said:

Ce analize de sange se fac pentru depsitarea infectiei cu virus hepatitic A,B, C? Eu stiu de :

anti HAV
anti HBs
anti HCV

Ce arata aceste analize? Dau un rezultat exact? Sau arata doar ceva orientativ?


Da, acestea sunt analizele pt. hepatite.

pentru alte explicatii cereti link prin pm.

Editat de adadoi, 20 noiembrie 2007 - 14:17.
atentie la reclama


#7
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.847
  • Înscris: 16.04.2006
Principalul si deseori prima manifestare a hepatitei cronice e astenia (oboseala cronica). E destul de nespecific si cine nu poate spune ca nu se mai simte uneori obosit?

#8
Ranser

Ranser

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 28.10.2007
Am facut analize acum 2 ani pt Hep. B si mi-a iesit pozitiv.

Am refacut analizele acum in iulie la PULS si mi-au iesit asa:
G.SEROLOGIE
Analizor Chemwell
SERO020  Hepatita B Antigen HBs - Elisa    -   Negativ
Analiza manuala
IMIN1100  Hepatita B Anticorpi anti HBs     -   Negativ
IMIN0200  Hepatita B Antigen HBe             -   Negativ
IMIN0400  Hepatita B Anticorpi anti HBe     -   Negativ
IMIN0300  Hepatita B Anticorpi anti HBc     -   Negativ

Analizele care le-am facut  au fost doar pentru depistare fara analize amanuntite cu indicatori etc.
Nu stiu ce sa cred. S-a vindecat intre timp sau a fost primul rezultat eronat? E posibil? Sau o mai am?

Editat de Ranser, 30 iulie 2009 - 20:08.


#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Având în vedere faptul că acum nu ai nici măcar anticorpi, tind să cred că primul rezultat a fost eronat.

De fapt ori cel de acum (toate analizele), ori cel de atunci. Amândouă nu se poate.

#10
Ranser

Ranser

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 28.10.2007

View Postantigen, on 30th July 2009, 21:36, said:

Având în vedere faptul că acum nu ai nici măcar anticorpi, tind să cred că primul rezultat a fost eronat.

De fapt ori cel de acum (toate analizele), ori cel de atunci. Amândouă nu se poate.

Multumesc pentru raspuns, antigen.
Nu inteleg cum putea fi eronat unul din ele? Sa fi confundat sangele cu al altei persoane?
La prima analiza am fost la medic si mi-a zis ca am cumva virusul dar nu pot sa-l transmit mai departe nici macar sexual. Mi-a desenat pe o hartie trei cercuri inluse unul in celalalt (ca o tinta de tragere) si mi-a zis ca eu am doar acel cerc din mijloc, iar cele superioare lipsesc.
Si ca ar fi bine sa ma vaccinez impotriva hepatitei B.  :confuzzled:

#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
E posibil să se fi folosit sângele unei alte persoane, dar nu neapărat. Testele nu sunt 100% sigure; mai există și rezultate fals-pozitive și fals-negative, din diferite cauze.

Dacă ai fi avut hepatită B în trecut, vindecată, acum ar fi trebuit să fie pozitivi anticorpii anti-HBc și anti-HBs.

Nu știu cum a gândit medicul la care ai fost. Să te vaccinezi anti-hepatită când ai hepatită (OK, el credea că ai)? It doesn't make sense... Vaccinarea în sine e o idee bună, dar doar dacă nu ai avut hepatită.

#12
Ranser

Ranser

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 28.10.2007

View Postantigen, on 1st August 2009, 15:36, said:

E posibil să se fi folosit sângele unei alte persoane, dar nu neapărat. Testele nu sunt 100% sigure; mai există și rezultate fals-pozitive și fals-negative, din diferite cauze.

Dacă ai fi avut hepatită B în trecut, vindecată, acum ar fi trebuit să fie pozitivi anticorpii anti-HBc și anti-HBs.

Nu știu cum a gândit medicul la care ai fost. Să te vaccinezi anti-hepatită când ai hepatită (OK, el credea că ai)? It doesn't make sense... Vaccinarea în sine e o idee bună, dar doar dacă nu ai avut hepatită.

Merci mult pt raspuns. O sa merg probabil sa mai fac o data analizele in alta parte. Pana acum scorul e 1:1, o data da, o data nu.
Va trebui sa merg oricum la medic mai intai sa vad ce zice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate