Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Caut colaboratori pt a efectua o investitie

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006
Situatia e in felul urmator: Detin resurse financiare de aproximativ 40 000 Euro. Banii astia vreau sa-i investesc in asa fel incat sa aduca un venit lunar constant.
     Pentru o colaborate eu propun una din cele trei variante:

          1 Cea mai simpla imi dati o idee in ce sa investesc acesta suma, fara a contribui cu absolut nimic altceva si ne intelegem la recompensa financiara ce o veti primi (pe loc sau ca procent lunar din profit)

          2 Participati financiar iar profitul se inparte direct proportional cu investitia facuta de fiecare (am niste idei in ce am putea investii o suma mai mare decat cea de care dispun eu in acest moment)

          3 Sau varianta a treia veniti dumneavoastra cu cu ideea si cu un plus de investitie la cei 40 000 de euro ai mei

#2
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postjonny_cluj, on Nov 4 2006, 00:25, said:

Situatia e in felul urmator: Detin resurse financiare de aproximativ 40 000 Euro. Banii astia vreau sa-i investesc in asa fel incat sa aduca un venit lunar constant.
     Pentru o colaborate eu propun una din cele trei variante:

          1 Cea mai simpla imi dati o idee in ce sa investesc acesta suma, fara a contribui cu absolut nimic altceva si ne intelegem la recompensa financiara ce o veti primi (pe loc sau ca procent lunar din profit)

          2 Participati financiar iar profitul se inparte direct proportional cu investitia facuta de fiecare (am niste idei in ce am putea investii o suma mai mare decat cea de care dispun eu in acest moment)

          3 Sau varianta a treia veniti dumneavoastra cu cu ideea si cu un plus de investitie la cei 40 000 de euro ai mei


ma bag eu!!
imi dai aia 40 000 sa imi cumpar eu o garsoniera si o sa ai un venit lunar de 200-300 de euro din partea mea, garantant, vreo 25 de ani

Deal?

#3
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006

View Postvjnookie, on Nov 4 2006, 01:04, said:

ma bag eu!!
imi dai aia 40 000 sa imi cumpar eu o garsoniera si o sa ai un venit lunar de 200-300 de euro din partea mea, garantant, vreo 25 de ani

Deal?


Cu 300 de euro pe luna timp de 25 de ani abia daca faci la sfarsitul perioadei 90 000.
Asa ca hai sa fim seriosi, Fac un apel catre cei care vor posta pe acest topic, nu vreau sa ingradesc pe nimeni, fiecare e liber sa-si dea cu parerea dar cat de cat sa fim cu picioarele pe pamant.



PS: vjnookie   :: tin sa te anunt ca la la acesti bani imi pot lua pt mine un ap de 2 camere care dat in chirie aduce lunar 250 de euro garantat si apartamentul indiferent dupa cati ani de chirie ramane tot al meu.
Daca cumva iti aprare o idee stralucita (putin probabil) te astept cu un nou post cine stie  :confuzzled:
Numai bine

#4
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
Gaseste un proiect care sa poata fi finantat cu bani europeni!!Creste ceva animale, struti, capre albastre, melci etc, sau  infiinteaza culturi agricole cu plante cu utilizare industriala sau farmaceutica.

#5
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postjonny_cluj, on Nov 4 2006, 00:25, said:

Situatia e in felul urmator: Detin resurse financiare de aproximativ 40 000 Euro. Banii astia vreau sa-i investesc in asa fel incat sa aduca un venit lunar constant.
     Pentru o colaborate eu propun una din cele trei variante:

          1 Cea mai simpla imi dati o idee in ce sa investesc acesta suma, fara a contribui cu absolut nimic altceva si ne intelegem la recompensa financiara ce o veti primi (pe loc sau ca procent lunar din profit)

          2 Participati financiar iar profitul se inparte direct proportional cu investitia facuta de fiecare (am niste idei in ce am putea investii o suma mai mare decat cea de care dispun eu in acest moment)

          3 Sau varianta a treia veniti dumneavoastra cu cu ideea si cu un plus de investitie la cei 40 000 de euro ai mei


4. ce zici de un bordel?

#6
johnjohn_40

johnjohn_40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2006
Nu exista mestere domeniu in care sa intri cu 40.000 de euro si sa mearga sigur, mai ales daca oi fi vreunul dala de nu-i place munca, daca esti chitit pe treaba si vrei cu adevarat sa faci ceva eu zic sa te apuci de unul singur si sa faci ce stii tu mai bine.De primit sfaturi poti sa primesti asa ca titlu informativ, dar niciodat sa nu te iei dupa nimeni. Ciao!

Attached Files



#7
aliat

aliat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.03.2006
Ce imi place de cei care se afla in treaba postand reply-uri tampite. Dar ce sa fac, acesta a romanul, n-ai ce face.

Eu iti propun altceva: si eu vreau sa investesc intr-un proiect agricol, mai precis de cultivare a plantei miscanthus. E o planta cu valoare energetica extrem de mare, si cu potential considerabil. Insa know-how-ul ii doboara pe multi. Daca vrei mai multe detalii, da-mi PM.

#8
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postaliat, on Nov 4 2006, 10:41, said:

Ce imi place de cei care se afla in treaba postand reply-uri tampite. Dar ce sa fac, acesta a romanul, n-ai ce face.

Eu iti propun altceva: si eu vreau sa investesc intr-un proiect agricol, mai precis de cultivare a plantei miscanthus. E o planta cu valoare energetica extrem de mare, si cu potential considerabil. Insa know-how-ul ii doboara pe multi. Daca vrei mai multe detalii, da-mi PM.

si poate ceva canepa indiana....

#9
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postjonny_cluj, on Nov 4 2006, 01:18, said:

Cu 300 de euro pe luna timp de 25 de ani abia daca faci la sfarsitul perioadei 90 000.
Asa ca hai sa fim seriosi, Fac un apel catre cei care vor posta pe acest topic, nu vreau sa ingradesc pe nimeni, fiecare e liber sa-si dea cu parerea dar cat de cat sa fim cu picioarele pe pamant.
PS: vjnookie   :: tin sa te anunt ca la la acesti bani imi pot lua pt mine un ap de 2 camere care dat in chirie aduce lunar 250 de euro garantat si apartamentul indiferent dupa cati ani de chirie ramane tot al meu.
Daca cumva iti aprare o idee stralucita (putin probabil) te astept cu un nou post cine stie  :confuzzled:
Numai bine

cu 40 000 iti iei apartament in ferentari

#10
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View Postvjnookie, on Nov 4 2006, 12:15, said:

cu 40 000 iti iei apartament in ferentari

in care poti sa-ti faci bordel si sa vinzi "canepa".
ne asociem,vjnookie?

#11
AresGod

AresGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 26.01.2004
Investeste strategic in cateva proiecte online (nu doar unul) si in 1 ani de zile o sa incepi sa scoti bani.
Daca proiectele sunt alese si dezvoltate si promovate corect poti sa ai in 1 an o oferta foarte frumoasa de la una din agentiile de advertising online din RO. Nu de preluare ci de exclusivitate cu garantare de castiguri lunare.

#12
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006
Vad ca acest topic incepe sa starneasca ceva interes unor persoane mai mult sau mai putin interesate de o discutie serioasa.
    Acum sa revenim la lucruri serioase: Ia uite le ce tip de investitie m-am gandit eu : un spatiu comercial situat undeva in centrul orasului (CLUJ NAPOCA de ex) se inchiriaza lunar cu sume cuprinse intre 50 -150 de euro /m2 iar pretul de vanzare a unui asemenea spatiu e undeva la 2000-4000 euro/m2.
   Daca va faceti un calcul simplu o sa vedeti ca e o investitie destul de buna problema e ca spatiile comerciale sar destul de usor de pragul de 40 000 de euro, aici am nevoie de un partener care sa dispuna de resurse financiare
   Va salut si hai sa facem niste bani ;)

View Postjohnjohn_40, on Nov 4 2006, 10:21, said:

Nu exista mestere domeniu in care sa intri cu 40.000 de euro si sa mearga sigur, mai ales daca oi fi vreunul dala de nu-i place munca, daca esti chitit pe treaba si vrei cu adevarat sa faci ceva eu zic sa te apuci de unul singur si sa faci ce stii tu mai bine.De primit sfaturi poti sa primesti asa ca titlu informativ, dar niciodat sa nu te iei dupa nimeni. Ciao!
   Salut     Sunt constient ca indiferent ce investitie as face exista anumite riscuri pe care sunt dispus sa mi le asum (orice om care stie ce e o afacere stie ca riscurile sunt inerente)
Al doilea lucru la mana niciodata nu m-am ferit de munca si nici nu am de gand sa ma feresc atat timp cat voi putea sa muncesc Iar la partea cu inceputul unei afaceri de unul singur nu stiu ce sa zic deoarece pt ideile ce le am eu as mai avea nevoie de ceva capital.
    Respect si numai bine

Edited by jonny_cluj, 05 November 2006 - 00:55.


#13
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
La 50-150 Euro/luna, gasesti spatii comerciale in centrul Parisului.Mai bine iei cativa m2 langa o locatie turistica din Paris si vinzi mancare de tip fast-food la turisti, decat sa dai atata pe un m2 in Cluj.

Iar cu 40.000 m-as baga intr-un proiect imobiliar. Eu am cunostiinte in domeniul constructiilor, si pot sa-ti spun ca se castiga destul de bine in acest domeniu, daca ai oameni cu experienta care sa tina lucrurile sub control.

Edited by Bold, 05 November 2006 - 08:02.


#14
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postjonny_cluj, on Nov 4 2006, 01:25, said:

Situatia e in felul urmator: Detin resurse financiare de aproximativ 40 000 Euro. Banii astia vreau sa-i investesc in asa fel incat sa aduca un venit lunar constant.
     Pentru o colaborate eu propun una din cele trei variante:

          1 Cea mai simpla imi dati o idee in ce sa investesc acesta suma, fara a contribui cu absolut nimic altceva si ne intelegem la recompensa financiara ce o veti primi (pe loc sau ca procent lunar din profit)

          2 Participati financiar iar profitul se inparte direct proportional cu investitia facuta de fiecare (am niste idei in ce am putea investii o suma mai mare decat cea de care dispun eu in acest moment)

          3 Sau varianta a treia veniti dumneavoastra cu cu ideea si cu un plus de investitie la cei 40 000 de euro ai mei
Investeste intr-o retea de cartier!
Eu sunt abonat la o retea de cartier care a ajuns acum la aproape 12.000 de utilizatori.
Cel mai mic abonament este de 450.000 lei
La 12.000 abonati castiga aprox. 5.400.000.000 lei adica 150.000e lunar asta daca punem la calcul ca acesti abonati au cel mai mic abonament.
Problema cu reteaua asta este ca odata cu marirea nr. de abonati au scazut dramatic si serviciile oferite de acestia.
Daca ai construi o astfel de retea si ai oferi aceleasi servicii la un pret mai mic ex: 300.000lei sau 250.000lei la cel mai mic abonament le castigi toata clientela datorita neseriozitatii cu care trateaza in ultimul timp problema.
La o chestie de genul acesta as  investi si eu vreo 10.000 - 20.000e

Edited by truthman, 05 November 2006 - 10:28.


#15
jonny_cluj

jonny_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2006

View PostBold, on Nov 5 2006, 07:57, said:

La 50-150 Euro/luna, gasesti spatii comerciale in centrul Parisului.Mai bine iei cativa m2 langa o locatie turistica din Paris si vinzi mancare de tip fast-food la turisti, decat sa dai atata pe un m2 in Cluj.

Iar cu 40.000 m-as baga intr-un proiect imobiliar. Eu am cunostiinte in domeniul constructiilor, si pot sa-ti spun ca se castiga destul de bine in acest domeniu, daca ai oameni cu experienta care sa tina lucrurile sub control.
   Sincer sa fiu si eu am ramas uimit sa aflu la cat se ridica chiriile in centrul clujului dar m-am interesat si intradevar asa sunt (de ex un spatiu in piata Mihai Viteazu de vre-o 13-15 m2 cere pe el chirie in valoare de 2000 euro)  :o
   Si nu stiu daca m-ai inteles bine. Eu vreau sa cumpar un spatiu de genu respectiv pe care sa-l dau in chirie la ceva firma, nu vreau sa-mi desfasor eu activitatea economica in acel spatiu, asa ca varianta cu parisul cam pica de pe lista.

View Posttruthman, on Nov 5 2006, 10:25, said:

Investeste intr-o retea de cartier!
Eu sunt abonat la o retea de cartier care a ajuns acum la aproape 12.000 de utilizatori.
Cel mai mic abonament este de 450.000 lei
La 12.000 abonati castiga aprox. 5.400.000.000 lei adica 150.000e lunar asta daca punem la calcul ca acesti abonati au cel mai mic abonament.
Problema cu reteaua asta este ca odata cu marirea nr. de abonati au scazut dramatic si serviciile oferite de acestia.
Daca ai construi o astfel de retea si ai oferi aceleasi servicii la un pret mai mic ex: 300.000lei sau 250.000lei la cel mai mic abonament le castigi toata clientela datorita neseriozitatii cu care trateaza in ultimul timp problema.
La o chestie de genul acesta as  investi si eu vreo 10.000 - 20.000e
    Ma gandeam sa ma apuc de o astfel de retea pe la inceputul anului dar din pacate concurenta a cam acoperit toate zonele bune iar sa incepi intr-o zona in care deja exista un isp-ist si sa te bazezi doar pe faptul ca o sa-i furi lui clientela e cam nesigur pt ca in situatiea respectiva isi poate reconfigura serviciul oferit si pot aparea surprize.
    Al doilea lucru care poate sta in calea unei astfel de initiative e oferta UPC la 12.5 euro +tva upc-ul iti ofera o banda de net cu urcare in 512 (ceea ce e destul de bine , mie-mi merge bine sunt multumit) si pe langa asta mai ofera si 340 minute nationale :w00t:

#16
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Posttruthman, on Nov 5 2006, 10:25, said:

Investeste intr-o retea de cartier!
Eu sunt abonat la o retea de cartier care a ajuns acum la aproape 12.000 de utilizatori.
Cel mai mic abonament este de 450.000 lei
La 12.000 abonati castiga aprox. 5.400.000.000 lei adica 150.000e lunar asta daca punem la calcul ca acesti abonati au cel mai mic abonament.
Problema cu reteaua asta este ca odata cu marirea nr. de abonati au scazut dramatic si serviciile oferite de acestia.
Daca ai construi o astfel de retea si ai oferi aceleasi servicii la un pret mai mic ex: 300.000lei sau 250.000lei la cel mai mic abonament le castigi toata clientela datorita neseriozitatii cu care trateaza in ultimul timp problema.
La o chestie de genul acesta as  investi si eu vreo 10.000 - 20.000e


Si internetul apare din neant pe teava? Reteaua se intretine singura? Nu pui si cheltuielile?

Quote

Daca ai construi o astfel de retea ..


Stii cat costa infrastructura necesara unei astfel de retele? Si in cat timp se face?

Edited by TLGsoft, 05 November 2006 - 11:35.


#17
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postjonny_cluj, on Nov 5 2006, 11:32, said:

Si nu stiu daca m-ai inteles bine. Eu vreau sa cumpar un spatiu de genu respectiv pe care sa-l dau in chirie la ceva firma, nu vreau sa-mi desfasor eu activitatea economica in acel spatiu, asa ca varianta cu parisul cam pica de pe lista.

Ideea cu Parisul era o gluma  :D  . Dar care functioneaza excelent, la 5 euro un sandwich sau o clatita, fa si tu socoleala.

Edited by Bold, 05 November 2006 - 12:13.


#18
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postjonny_cluj, on Nov 5 2006, 11:32, said:

Sincer sa fiu si eu am ramas uimit sa aflu la cat se ridica chiriile in centrul clujului dar m-am interesat si intradevar asa sunt (de ex un spatiu in piata Mihai Viteazu de vre-o 13-15 m2 cere pe el chirie in valoare de 2000 euro)  :o

Important este nu cat cere proprietarul chirie ci cat primeste. Este o mare diferenta. In plus la o chirie f mare gasesti greu un client (poti sta luni bune cu spatiul gol) si pleaca f repede( si astfel esti iar in faza de cautari si ti spatiul gol).Trebuie sa calculezi un pret mediu!
Sa nu uiti ca din aceasta chirie trebuie sa platesti impozit ca toate firmele au nevoie de contract inregistrat la finante pe suma reala. deci scade-l si pe asta.
Plus eventuale reparatii , renovari intre schimburile chiriasilor.
Sunt si eu curios: intr-un "garaj" (desi ala are de la 17-18 m in sus) de asta de 13-15m2 cam ce activitate se desfasoara in CENTRUL Clujului de-si permite ca numai chiria sa fie de 2000 euro?
Inca ceva :
Are grup sanitar (wc, chiuveta cu apa curenta) incalzire etc?

Edited by ryky, 05 November 2006 - 13:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate