Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Probleme flacără aragaz Beko FSE62110DX

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.09.2006
Am și eu o problemă cu un aragaz Beko FSE62110DX mai precis flacăra e prea mare indiferent de ochi și are un fâsâit puternic ca și cum ar fi un debit prea mare de gaz. Aragazul funcționează pe gaz natural conectat la conductă. Pe vechiul aragaz nu am avut vreo problemă de genul ăsta flacăra era normala, era conectat la aceeași țeavă la care e conectat Beko-ul.

#2
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Poate ai nevoie de un regulator de 20 mb montat .

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
schimbata ventuza

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,270
  • Înscris: 13.03.2017
Posibil sa aiba montate duzele pentru butelie care trebuie schimbate cu alea pentru reteaua de gaze
De obicei duzele sunt intr-o punga / cutie iar schimbarea lor nu este rocket science

Spor

Edited by Naijax, 25 January 2023 - 09:51.


#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.03.2010
La tine butoanele (ca e mai greu sa le spui robinete) sint pe post de intrerupatoare (inchis/deschis)? Dă flacara mai mica de la buton, tot asa face zgomot? Poti reduce presiunea/debitul de gaz si de la robinetul de pe teava, dar de obicei oamenii nu se pling de zgomotul flacarii (ma rog, daca nu fluiera, sau ceva de genu'), important e sa nu ai scurgeri.

Sau ma rog, daca e nou si nu-ti place neaparat chestia asta, da-i retur, ca nu e normal sa-ti fluiere flacara. Ai mai putea schimba duzele ochiurilor, dar nu cred ca te pricepi.

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Probabil ca duzele de gaz sunt cele pentru GPL, trebuie inlocuite cu cele pentru gaz natural. La cumpararea aragazului sunt livrate ambele seturi, depinde care au fost montate de catre producator.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
Daca el are flacara prea mare inseamna ca deja are duze de GN... ca daca avea de GPL si pune de GN o sa fie si mai mare Posted Image
@Syneweap
Cum a spus cineva mai in urma, cheama pe cei de la gaze sa verifice/schimbe regulatorul de strada daca stai la casa care trebuie sa dea 25mBar, al tau probabil e compromis si da peste, presiunea de strada fiiind tipic de 50-70mBar. Orice aragaz merge fain cu 25mBar presiune, doar la centrale se mai pune unul pentru a regulariza si filtra si mai precis la 20mBar.

Edited by andreic, 25 January 2023 - 10:56.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

 MooF2010, on 25 ianuarie 2023 - 09:40, said:

schimbata ventuza
Exista aragaz cu ventuza?

Inițiator.  Citește ce scrie pe o duză de la un ochi. E la fel cu ce e in cartea tehnica?

Ochiul cel mai mic sa fie de 0,72. Pt butelie e de 0,50

Edited by dorin_2k, 25 January 2023 - 11:21.


#9
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
De asemenea mai sunt duze de 103 pt GN la 2kw , 115 la 3kw iar in cazul propan/butan 0.85 pt 3kw 0.7 pt 2kw, 0.5 la 1kw

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 MooF2010, on 25 ianuarie 2023 - 09:40, said:

schimbata ventuza
VENTUZA de la CE ??

#11
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Toate ochiurile au aceasi manifestare? Daca nu atunci la ochiul cu probleme exista posibilitatea reglarii dintr-un surub mic de pe robinetul ochiului respectiv(de o persoana autorizata)!

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001
Autorizata de către cine? Persoana? Și cu fisa medicala la zi?

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 dorin_2k, on 25 ianuarie 2023 - 13:40, said:

Autorizata de către cine? Persoana? Și cu fisa medicala la zi?
M-am referit la o persoana autorizata sa lucreze in instalatii cu gaze sau autorizata sa faca reparatii la asenenea instalatii!

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru montarea unui regulator nu-i nevoie de nici un fel de persoana autorizata. Il cumperi din comert si-l montezi singur. Insa tre' sa ai scule, sa n-ai doua maini stangi si sa stai la bloc.

Dupa stinta mea, absolut toate masinile de gatit pe gaz au montate diuzele de GN iar diuzele GPL sunt livrate separat (nu peste tot).

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,479
  • Înscris: 01.12.2001

 iuliean50, on 25 ianuarie 2023 - 15:01, said:

M-am referit la o persoana autorizata sa lucreze in instalatii cu gaze sau autorizata sa faca reparatii la asenenea instalatii!
Daca nu ai 2 maini stangi o faci rapid singurel.
Nu am gasit nicio atentionare ca nu imi pot monta singur aragazul. Nu ii trebuie ISCIR sau PIF cu jdemii de faoi stampilate

#16
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.09.2006
Cum spune @adisz aragazul a venit din fabrică cu duzele de GN gata montate iar cele de GPL mi-au fost livrate separat. La toate ochiurile problema e la fel, pe aragazul vechi nu aveam aceasta problemă cu toate că era montat la aceeași țeavă și aproape cu siguranță era aceeași presiune ��
Inițial a trebuit să reglez flacăra mică care și aia era prea mare. Am procedat la fel cum apare aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yqURed6HP_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inițial am crezut că prin reglarea  de la șurubul galben o să scadă debitul total care iese pe la respectivul robinet (adică o să se diminueze flacăra și când e pe minim și când e pe maxim robinetul)  dar din păcate în practică flacăra s-a diminuat doar când butonul e la minim.

Attached Files


Edited by Syneweap, 26 January 2023 - 16:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate