Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

poarta batanta cu RFID

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020
salut. vreau sa automatizez o poarta cu un sistem de la Nice, dar nu vreau doar deschidere cu telecomanda. mi-a spus cineva ca ar exista un fel de antene RFID ce se monteaza pe masina detectabile de catre probabil o alta antena plasata la poarta de la o distanta de vreo 10 metri. poarta e doar pentru masini si ideea mi se pare buna, dar nu gasesc e net nimic de genul acesta. stie cineva daca intr-adevar exista asa un sistem, eventual un link de unde pot cumpara un kit? multumec.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Telecomanda are tot taranul, cauta ceva cu wifi.
Ce se intampla in blackout cand nu ai energie ?
Cat de sigura e solutia si ce se intampla daca , cumva prin intamplare se incaleca doua RFID-uri sau sunt hakuite de meseriasi ?
Se deschide poarta cand vrea ea ? Compania de asigurari va fi foarte fericita sa te plesneasca daca ai o cerere,

Edited by keta, 07 September 2022 - 13:40.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View Postioantincu, on 07 septembrie 2022 - 13:18, said:

salut. vreau sa automatizez o poarta cu un sistem de la Nice, dar nu vreau doar deschidere cu telecomanda. mi-a spus cineva ca ar exista un fel de antene RFID ce se monteaza pe masina detectabile de catre probabil o alta antena plasata la poarta de la o distanta de vreo 10 metri. poarta e doar pentru masini si ideea mi se pare buna, dar nu gasesc e net nimic de genul acesta. stie cineva daca intr-adevar exista asa un sistem, eventual un link de unde pot cumpara un kit? multumec.
RFID-ul ala nu e ok pentru ca, asa cum a zis colegul, poate fi hakuit, asta daca-ti asumi eventualele consecinte.
Nici telecomanda nu este sigura 100% dar cel putin semnalul pleaca de la telecomanda catre receptor iar intervalul este scurt.

#4
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020

View Posttehnics, on 07 septembrie 2022 - 13:42, said:

RFID-ul ala nu e ok pentru ca, asa cum a zis colegul, poate fi hakuit, asta daca-ti asumi eventualele consecinte.
Nici telecomanda nu este sigura 100% dar cel putin semnalul pleaca de la telecomanda catre receptor iar intervalul este scurt.
sigur ca m-am gandit la toate scenariile. solutia la care am ajuns e cea pe care am decis sa o aplic. asadar, ceea ce ma intereseaza e ce am scris in postare, nu altceva. multumesc.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004
wifi si app pe telefon. deschizi cand vrei, de unde vrei.

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005
vezi ca rfid-ul ala nu bate prea departe si trebuie sa fii aproape de cititor sa deschizi.
apoi cititorul ala rfid consuma curent in permanenta si la cat s-a scumpit curentul in 2 ani iti cumperi alta poarta din curentul consumat de ala. un sist cu telecomanda consuma putin in standby si mult doar cand opereaza poarta

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Identificare prin radiofrecventa se face prin mai multe tehnologii. Poate fi cea pasiva, de la hainele/produse din magazin, dar e cam greu sa atingerea celor 10m doriti de tine. La fel cum e cea folosita de interfoane, dar cam presupune un contact. In 10m e si Bluetooth sau Wifi.
Cere mai multe detalii de la acel cineva, sa stii ce sa cauti. Produs, model...

#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 15.08.2005
exista sist RFID ptr plata tarife autostrada dar acolo treci cu masina printr-un cititor
daca ar vrea la fel ar trebui sa puna intai pe strada inaintea portii un asemenea cititor

cred ca nenea ala a vazut porti cu camera cu recunoastere a nr de inmatriculare si acolo a crezut ca e cu RFID

Edited by rexx, 07 September 2022 - 16:15.


#9
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
O varianta comerciala care combina geofence cu ibeacon: https://www.remootio.com/
Material didactic: https://hackaday.com...s-your-arrival/

#10
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Variante exista dar alea bune costa mult si consuma curent tot timpul. Pt o aplicatie in care sunt doar cativa utilizatori ( 1-2-3 masini) nu prea merita cheltuiala doar pt a scapa de efortul apasarii pe butonul telecomenzii.
Un producator serios de astfel de produse este Nedap.
Aici https://www.nedapide...products/upass/ gasesti ce ai nevoie. La taguri iti recomand varianta UHF Heavy Duty Tag agatata de rama de la nr. de inmatriculare. Tag-urile pt parbriz merg mai prost si depind foarte mult de masina si pozitionarea tag-ului pe parbriz.
Varianta cu LPR nu o recomand pt aplicatia asta, partea de securitate e zero, orice copil o poate pacali si nu exista camera LPR cu rata de recunoastere 100% .
Ca sa-ti faci idee de costuri, un cititor Nedap cu accesoriile necesare este cumparat de instalatori cu aprox 1400E fara TVA. Un tag de care-ti ziceam e aprox. 10E fara TVA.
Bineinteles ca exista si variante ceva mai ieftine dar s-ar putea sa ai surprize sa nu functioneze cum trebuie.

#11
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
@initiator Sistemul asta rfid vrei sa-l pui pe un parc de masini sau il vrei tu pentru tine acasa pe o masina-doua?
Chestia e ca sistemul rfid are investitia initiala foarte mare dar tagurile sunt ieftine. Merge pentru multe masini.
Alte variante pentru uz casnic, precum cea pe care ti-am indicat-o, sunt de departe mai accesibile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate