Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

poarta batanta cu RFID

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020
salut. vreau sa automatizez o poarta cu un sistem de la Nice, dar nu vreau doar deschidere cu telecomanda. mi-a spus cineva ca ar exista un fel de antene RFID ce se monteaza pe masina detectabile de catre probabil o alta antena plasata la poarta de la o distanta de vreo 10 metri. poarta e doar pentru masini si ideea mi se pare buna, dar nu gasesc e net nimic de genul acesta. stie cineva daca intr-adevar exista asa un sistem, eventual un link de unde pot cumpara un kit? multumec.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Telecomanda are tot taranul, cauta ceva cu wifi.
Ce se intampla in blackout cand nu ai energie ?
Cat de sigura e solutia si ce se intampla daca , cumva prin intamplare se incaleca doua RFID-uri sau sunt hakuite de meseriasi ?
Se deschide poarta cand vrea ea ? Compania de asigurari va fi foarte fericita sa te plesneasca daca ai o cerere,

Edited by keta, 07 September 2022 - 13:40.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postioantincu, on 07 septembrie 2022 - 13:18, said:

salut. vreau sa automatizez o poarta cu un sistem de la Nice, dar nu vreau doar deschidere cu telecomanda. mi-a spus cineva ca ar exista un fel de antene RFID ce se monteaza pe masina detectabile de catre probabil o alta antena plasata la poarta de la o distanta de vreo 10 metri. poarta e doar pentru masini si ideea mi se pare buna, dar nu gasesc e net nimic de genul acesta. stie cineva daca intr-adevar exista asa un sistem, eventual un link de unde pot cumpara un kit? multumec.
RFID-ul ala nu e ok pentru ca, asa cum a zis colegul, poate fi hakuit, asta daca-ti asumi eventualele consecinte.
Nici telecomanda nu este sigura 100% dar cel putin semnalul pleaca de la telecomanda catre receptor iar intervalul este scurt.

#4
ioantincu

ioantincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.06.2020

View Posttehnics, on 07 septembrie 2022 - 13:42, said:

RFID-ul ala nu e ok pentru ca, asa cum a zis colegul, poate fi hakuit, asta daca-ti asumi eventualele consecinte.
Nici telecomanda nu este sigura 100% dar cel putin semnalul pleaca de la telecomanda catre receptor iar intervalul este scurt.
sigur ca m-am gandit la toate scenariile. solutia la care am ajuns e cea pe care am decis sa o aplic. asadar, ceea ce ma intereseaza e ce am scris in postare, nu altceva. multumesc.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
wifi si app pe telefon. deschizi cand vrei, de unde vrei.

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
vezi ca rfid-ul ala nu bate prea departe si trebuie sa fii aproape de cititor sa deschizi.
apoi cititorul ala rfid consuma curent in permanenta si la cat s-a scumpit curentul in 2 ani iti cumperi alta poarta din curentul consumat de ala. un sist cu telecomanda consuma putin in standby si mult doar cand opereaza poarta

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Identificare prin radiofrecventa se face prin mai multe tehnologii. Poate fi cea pasiva, de la hainele/produse din magazin, dar e cam greu sa atingerea celor 10m doriti de tine. La fel cum e cea folosita de interfoane, dar cam presupune un contact. In 10m e si Bluetooth sau Wifi.
Cere mai multe detalii de la acel cineva, sa stii ce sa cauti. Produs, model...

#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
exista sist RFID ptr plata tarife autostrada dar acolo treci cu masina printr-un cititor
daca ar vrea la fel ar trebui sa puna intai pe strada inaintea portii un asemenea cititor

cred ca nenea ala a vazut porti cu camera cu recunoastere a nr de inmatriculare si acolo a crezut ca e cu RFID

Edited by rexx, 07 September 2022 - 16:15.


#9
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
O varianta comerciala care combina geofence cu ibeacon: https://www.remootio.com/
Material didactic: https://hackaday.com...s-your-arrival/

#10
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Variante exista dar alea bune costa mult si consuma curent tot timpul. Pt o aplicatie in care sunt doar cativa utilizatori ( 1-2-3 masini) nu prea merita cheltuiala doar pt a scapa de efortul apasarii pe butonul telecomenzii.
Un producator serios de astfel de produse este Nedap.
Aici https://www.nedapide...products/upass/ gasesti ce ai nevoie. La taguri iti recomand varianta UHF Heavy Duty Tag agatata de rama de la nr. de inmatriculare. Tag-urile pt parbriz merg mai prost si depind foarte mult de masina si pozitionarea tag-ului pe parbriz.
Varianta cu LPR nu o recomand pt aplicatia asta, partea de securitate e zero, orice copil o poate pacali si nu exista camera LPR cu rata de recunoastere 100% .
Ca sa-ti faci idee de costuri, un cititor Nedap cu accesoriile necesare este cumparat de instalatori cu aprox 1400E fara TVA. Un tag de care-ti ziceam e aprox. 10E fara TVA.
Bineinteles ca exista si variante ceva mai ieftine dar s-ar putea sa ai surprize sa nu functioneze cum trebuie.

#11
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
@initiator Sistemul asta rfid vrei sa-l pui pe un parc de masini sau il vrei tu pentru tine acasa pe o masina-doua?
Chestia e ca sistemul rfid are investitia initiala foarte mare dar tagurile sunt ieftine. Merge pentru multe masini.
Alte variante pentru uz casnic, precum cea pe care ti-am indicat-o, sunt de departe mai accesibile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate