Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Care este atitudinea românilor față de risipa alimentară?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
ralucalzr

ralucalzr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 23.03.2022
Salut! Numele meu este Raluca și studentă fiind efectuez un studiu pentru disertație despre risipa alimentară din România. Aș promite o bere (sau mai degrabă un pahar de vin roșu sec) pentru cine mă ajută, dar răspunsurile sunt totuși anonime.

Din nevoia de a lucra pe un subiect pe care îl simt că este, pe cât de ușor de influențat, pe atât de important de schimbat, am ales acest subiect.

Chestionarul este puțin cam lung, nu ascund asta, durează aproximativ 10 minute completarea acestuia. Cum mă ajută pe mine este destul de evident, însă sper ca și pentru voi să fie util și să reprezinte, dacă este nevoie, un mic exercițiu de introspecție.

https://nrcckokaxyv....com/to/rWbw5KpT

Orice tip de feedback este binevenit, desigur.

#2
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Si cine a stabilit ca romanii fac risipa? Romanii sau cateva comunitati in care snobismul, fitosenia si cocalarimea sunt pietre de temelie? De unde stie cineva cum se traieste in Romania reala, nu doar in Bucuresti, Cluj, Timisoara si mai stiu eu ce alt oras? Care risipa cand in 70% din tara salariul minim este la putere? S-a gandit cineva ca, in cazul produselor cumparate si aruncate, nu e vorba de risipa ci de teapa ambalajului frumos si a continutului execrabil? Da, si eu am cumparat uneori produse noi, din diferite categorii, si nu am putut sa le consum de "bune" ce erau, asa ca au ajuns la gunoi. Dar rispia in Romania nu exista. Exista saracie lucie, austeritate, strangerea curelei, agricultura de subzistenta, foamete, frig, analfabetism...dar nu risipa( exceptand categoriile enumerate la inceputul comentariului). O seara minunata!

#3
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020
Acesta este subiectul studiului, risipa, unii fac risipa, altii nu, altii nu au ce manca, ce risipa sa faca?

#4
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostP-I-G, on 23 martie 2022 - 20:41, said:

Si cine a stabilit ca romanii fac risipa?...

Aceeași care zic ca romanii poluează dacă au mașină.

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.629
  • Înscris: 12.06.2010
Salut, am incercat sa duc la bun sfarsit chestionarul. Am ajuns la q si m-am lasat pagubas  Mai trebuie sa lucrezi la intrebari!
- enunturile se repeta intr-o forma sau alta
- intrebarile nu sunt clare, la obiect
- intrebarile/enunturile sunt greoaie - multe negari
Este evident ca aruncam multa mancare si cumparam mai mult decat e necesar. Intrebarea despre termenul de garantie depasit are variante. Peste/icre/oua expirate samd sunt de evitat. Paste, anumite lactate pot fi consumate. Mergi pe exemple punctuale unde ai variante diferite de raspunsuri. In varianta actuala nu cred ca vei avea feedback constructiv. Lucreaza la enunturi si promit ca reiau chestionarul.

#6
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.827
  • Înscris: 16.10.2012
Ralu

ai ratat o intrebare :in ce mediu ati crescut?!

Euam crescut la margine de Bucuresti , la "mahala" . Atitudinea generala era ca se aruca doar ce nu mia poate fi refolosit. Altegle e risiapa si deci ;ipsa de bun simt.. desi . cand "era cazul" se facea parada ca ai (pmeniu, zile festive, nunti) sa vaza ;umera ca esti "cineva" ,

Da aruncattu? Nu!
Si nu zic dspre mancare ... insa desi mpam lbisnuit deetest sa aruunc nu stiu cate pubgi (refuz sa le mai priemesc! )foloesc briochelel "jetables" daor ca nu pot sa le reeincarc samd   . A! Nu sunt ecologost dar totusi aceasata risipa ma oripileaza...

Soi ca mike ca, toto din zona aia sau similare

#7
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.865
  • Înscris: 22.02.2014
Cand cumperi alimente bio pline cu pesticide, le arunci la gunoi, cand cumperi alimente pline de oase, zgarciuri si pielite se aruca datorita proastei calitati si data viitoare nu mai cumperi.

#8
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 20.01.2022
mancarea ramasa se da la animale. pierdere zero!
gata, ti-am rezolvat si studiul!

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.816
  • Înscris: 12.01.2018

View PostP-I-G, on 23 martie 2022 - 20:41, said:

70% din tara salariul minim este la putere?
după mașinile care circulă pe drumuri nu ți-aș da dreptate

#10
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 20.01.2022
asta e un alt studiu: toti banii pe masina! si telefon...

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007
Cred ca e cel mai lung chestionar facut de mine vreodata, are probabil 100 de intrebari din care vreo 20% se repeta.

Exista si o intrebare gresita, cea legata de motivele risipei alimentare din familie. Eu care nu fac risipa de alimente nu am gasit niciun raspuns potrivit, din intrebare si raspunsuri se presupune din start ca toata lumea risipeste alimente.


Un aspect important in reducerea risipei il consider modul in care se arunca deseurile. Trebuie facuta o distinctie clara intre gunoiul bio, adica resturi de legume, fructe negatite si resturile de mancare gatita. Mancarea gatita e pierduta, pe cand din resturile bio faci compost. La mine in oras vad mai multi oameni care fac compost si il folosesc ulterior la o mica gradina de rosii, ardei, etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate