Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Pretul la energie electrica - 2022 (generalitati)

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
414 răspunsuri în acest subiect

#253
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 303
  • Înscris: 21.11.2007
"Pai chiar nu trebuie sa fii expert. Faci dusiri scurte, le faci eventual suedeze Posted Image"

Offtopic.Nu mai dezamagit e chiar raspunsul pe care-l asteptam dela tine!!!

Editat de attila24nagy, 15 septembrie 2022 - 14:02.


#254
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.792
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdanb1961, on 15 septembrie 2022 - 13:22, said:

"La mine a iesit o medie de e 316KWh..." = mai stai oleacă ca nu am fise la mine=luna asta consumi 250 reali. Ce consum se facturează, la ce preț?
Pretul pietei fireste, fara plafonari.

Editat de andreic, 15 septembrie 2022 - 14:13.


#255
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.395
  • Înscris: 03.03.2016
Oarecum offropic, se pare ca metrorexul plătește la enel 15.000 per Mw, da 15 mii de lei

#256
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAnonymous1986, on 15 septembrie 2022 - 21:41, said:

Oarecum offropic, se pare ca metrorexul plătește la enel 15.000 per Mw, da 15 mii de lei

Ca sa mentina contractul, cineva a incasat niste spagi grase.

#257
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.989
  • Înscris: 22.04.2019
Până la urmă e normal ca prețul energiei electrice să crească. Ca să impulsionezi producția de energie electrică cu panouri fotovoltaice rezidențiale, ar trebui să ai un preț minim de 9 eurocenți pe kwh.
Făcând calculul strict la costul sistemului meu, fără cheltuielile cu amplasamentul, la o putere instalată de 20.5kw am avut un cost de 22000 euro. Cum îs optimist din fire zic că voi produce 25MHh anual (repet, destul de optimist), la o rată de amortizare cam la 40% din durata de viață, adică cam 10 ani, ar fi necesar acest preț de 9 eurocenți.
Evident că acest cost e doar pentru a produce ziua, noaptea costul e mai mare, pentru că, deocamdată din ce știu eu, singura soluție complet controlabilă e cea cu baterie hidroelectrica (ziua pompezi apă în lacul de acumulare, noaptea deschizi hidrocentrala.

#258
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 28.09.2008
https://stirileprotv...explicatii.html

"Femeie: „De obicei 400, 500, 600, ca fiecare avem ca toată lumea electrocasnice. Ne-am trezit în două luni de zile cu 3.200”.

Perioadă de facturare:
27.04.2022 - 31.05.2022
Data scadență:
07.10.2022

Asta e ultima factura primita de la hidroelectroca. Uitati-va la data scadenta !!!!!
Consum energie activă in perioada de facturare 105 kWh
7. TOTAL DE PLATĂ 81.6 Lei

Am 3tv, combina frigorifica, masina spalat, centrala condensare ariston, aragaz gaze, ap 3 camere, 5 persoane.

Nu inteleg de ce le place unora sa isi fure singuri caciula.
Chiar ajuta ?

Ca sa platesti 600 lei pt energie electrica asta inseamna ca ai consumatori de energie nu gluma si iti permiti ori esti masochist si iti place sa iti plangi de mila.
Trebuie intrebat si juniorul daca mineaza criptomonede...
Ok e posibil sa nu aiba gaze dar ma indoiesc ca toti stau in zone fara posibilitatea de racordare la gaze.
Era unul pe forum care se plangea de factura la energie si evident avea si consum pe madura care cu nici un chip nu putea fi redus.
Ok statea la casa si a inceput sa enumere 12 becuri pe timp de noapte, 20 becuri terasa... , purificatoate de aer si cam toate electrocasnicele alarute oe piata de la aparat de incalzit apa, cyptor cu microunde pana la rasnita de cafea.

Daca te poti racorda la faxe atunci clar imparti consumul la gaze si energie electrica pt a nu mai depasi limita la energie.
Clar trebuie folosit aragaz pe gaze, centrala pe gaze.


#259
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.438
  • Înscris: 16.03.2011

View Postmariusixy, on 16 septembrie 2022 - 19:02, said:

https://stirileprotv...explicatii.html

"Femeie: „De obicei 400, 500, 600, ca fiecare avem ca toată lumea electrocasnice. Ne-am trezit în două luni de zile cu 3.200”.

Perioadă de facturare:
27.04.2022 - 31.05.2022
Data scadență:
07.10.2022

Asta e ultima factura primita de la hidroelectroca. Uitati-va la data scadenta !!!!!
Consum energie activă in perioada de facturare 105 kWh
7. TOTAL DE PLATĂ 81.6 Lei

Am 3tv, combina frigorifica, masina spalat, centrala condensare ariston, aragaz gaze, ap 3 camere, 5 persoane.

Nu inteleg de ce le place unora sa isi fure singuri caciula.
Chiar ajuta ?

Ca sa platesti 600 lei pt energie electrica asta inseamna ca ai consumatori de energie nu gluma si iti permiti ori esti masochist si iti place sa iti plangi de mila.
Trebuie intrebat si juniorul daca mineaza criptomonede...
Ok e posibil sa nu aiba gaze dar ma indoiesc ca toti stau in zone fara posibilitatea de racordare la gaze.
Era unul pe forum care se plangea de factura la energie si evident avea si consum pe madura care cu nici un chip nu putea fi redus.
Ok statea la casa si a inceput sa enumere 12 becuri pe timp de noapte, 20 becuri terasa... , purificatoate de aer si cam toate electrocasnicele alarute oe piata de la aparat de incalzit apa, cyptor cu microunde pana la rasnita de cafea.

Daca te poti racorda la faxe atunci clar imparti consumul la gaze si energie electrica pt a nu mai depasi limita la energie.
Clar trebuie folosit aragaz pe gaze, centrala pe gaze.
Trebuie doar sa ai boiler+cupto electric

#260
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.903
  • Înscris: 16.03.2007
Până la urmă cum se calculează noile facturi? Nu se ia în considerare deloc indexul trimis? Întreb fiindcă nu am mai primit factură de prin luna iunie (sunt mutat la Hidroelectrica de la Restart).

#261
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 303
  • Înscris: 21.11.2007

View Postmariusixy, on 16 septembrie 2022 - 19:02, said:

https://stirileprotv...explicatii.html

"Femeie: „De obicei 400, 500, 600, ca fiecare avem ca toată lumea electrocasnice. Ne-am trezit în două luni de zile cu 3.200”.

Perioadă de facturare:
27.04.2022 - 31.05.2022
Data scadență:
07.10.2022

Asta e ultima factura primita de la hidroelectroca. Uitati-va la data scadenta !!!!!
Consum energie activă in perioada de facturare 105 kWh
7. TOTAL DE PLATĂ 81.6 Lei

Am 3tv, combina frigorifica, masina spalat, centrala condensare ariston, aragaz gaze, ap 3 camere, 5 persoane.

Nu inteleg de ce le place unora sa isi fure singuri caciula.
Chiar ajuta ?


Sigur n-ai uitat sa le pui in priza!!!
Scuze de OFF,dar de lectii de economisire postate sunt satul,fiecare gospodarie, locuinta are particularitatile sale asa cum si oamenii sunt diferiti.Oricum 100 de kWh pe luna la 5 persoane la 3 camere e  foarte putin BRAVO VOUA ,familie model(matusa pensionara de 75 ani 1 persoana la 2 camere,2TV,masina de spalat,etc are consum mai mare) ,la mine doar boilerul si hidroforul consuma atat

#262
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.821
  • Înscris: 09.12.2012
Eu de cand am boiler electric , frigider , camere video 3x cu dvr , PC, 2 TV-uri , o lada frigorifica , si in rest becurile , consum aproape 280 KWh lunar , pentru care platesc 200-230 de lei lunar, la anul cred ca o sa fie bai mare daca tot creste pretul la energie ...

#263
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.438
  • Înscris: 16.03.2011

View PostDianaXO, on 21 septembrie 2022 - 18:37, said:

Eu de cand am boiler electric , frigider , camere video 3x cu dvr , PC, 2 TV-uri , o lada frigorifica , si in rest becurile , consum aproape 280 KWh lunar , pentru care platesc 200-230 de lei lunar, la anul cred ca o sa fie bai mare daca tot creste pretul la energie ...
SI vine un destept si iti spune sa schimbi becul,acum e 5,38 un kw cu tot cu taxe

#264
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNFS01, on 16 septembrie 2022 - 21:04, said:

Trebuie doar sa ai boiler+cupto electric
Cuptorul electric nu e relevant ca nu merge mult, boilerul da.

#265
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.438
  • Înscris: 16.03.2011
Daca il folosesti pe post de bibelou da,boilerul nu merge tot timpul si doar cand folosesti apa

#266
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 28.09.2008
Alesii neamului lupta din greu sa rezolve problema facturilor la gaze si energie.
Au gasit solutia!!!!
In senat s-a aprobat marirea salariilor pt parlamentari , primari, personal din aparatul prezidential,.... Urmeaza votul in camera deputatilor.
Cei din usr spun ca ar fi vorba de o marire de 2000 lei pt parlamentari.

#267
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.108
  • Înscris: 02.09.2009

View Postandreic, on 10 septembrie 2022 - 13:25, said:

Pai nu e problema, sari si platesti. Plafonul e gandit tocmai ca sa limiteze consumul da si aplicabilitatea, nu se poate suporta pentu toti consumatorii, costurile sunt foarte mari.
Imi permit sa va contrazic,nu pot suporta 400kw/h pentru o familia cu 5 membri dar se poate 40.000kw/h pentru o firma
Dupa cum stim firmele au plafonat la 1leu/kw

#268
BogdanSim21

BogdanSim21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 29.11.2015
Salut! Cand intru pe comparatorul de pe ANRE nu imi mai apare Hidroelectrica, aveti idee de ce ?
Si inca ceva, ultima factura 120 KWH - 97lei la EON data scadenta 10.10.2022
Acelasi numar de 120KWH tot la EON selectand data de astazi in comparator arata 645lei....
500% scumpire ? E corect acel comparator ? :))

#269
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.792
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNFS01, on 22 septembrie 2022 - 10:34, said:

Daca il folosesti pe post de bibelou da,boilerul nu merge tot timpul si doar cand folosesti apa
Pai cuptorul intr-o casa moderna cam este bibelou... doar nu faci zilnic cozonaci, varza sau curcan Posted Image Eu de 10 ani de cand am cuptor electric nici macar nu pot sa-l vad in factura. O pizza se face in 15 min, papa 0.5KWh. Si asta inca e mult... visez la un cuptor semi-profesional slim cu volum mic special pentru pizza, care va consuma max 0.25KWh pentru acelasi lucru / o pizza. Consum in care este inclusa si incalzirea de la zero.
Boilerul merge si cand nu consumi, pe zi un boiler turcesc mic cum se poarta la tara adica pana in 100l consuma 1KWh pe zi/24h doar pentru mentinerea apei calde (izolatia), vezi ca scrie si pe el sa nu se crizeze lumea. Deci toci 30KWh doar ca sa ai cand ai nevoie apa calda.
Practic doar aceasta energie de mentinere pierduta insumeaza mai mult pe luna decat pot face eu cu cuptorul si daca-mi fac zilnic cate o pizza... ceea ce nu cazul Posted Image

Editat de andreic, 25 septembrie 2022 - 11:37.


#270
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.202
  • Înscris: 09.01.2008
La noi in casa, in cuptor se face mancare de 2 ori pe saptamana si lunar ii dau si curatare pirolitica. Asta insemna cca 40Kwh lunar. Oamenii mai fac si o briosa pt copii, o tocanita, o friptura etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate