Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Divort

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Iar s-a umplut de offtopic un subiect în care omul cere sfaturi concrete Posted image

Închis pentru curățenie.

---------
Gata.
Viziunile și sfaturile à la Marin vor zbura cu autorii după ele.

Edited by althea, 09 December 2021 - 18:48.


#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Vizualizare mesajCriss28, pe 09 decembrie 2021 - 13:56, a scris:

Va intreb, vor fi mai multe infatisari, daca eu nu sunt de acord sa pastreze numele meu?Dar daca nu sunt de acord cu despartirea?  
Dacă nu ești de acord cu ce cere ea da, vor fi mai multe înfățișări.

Vizualizare mesajCriss28, pe 09 decembrie 2021 - 13:56, a scris:

  Daca va fi pronuntat divortul, in cat timp trebuie sa paraseasca domiciliul actual?  
Dacă nu vrea să plece, poate sta până o evacuezi cu un executor.

Vizualizare mesajCriss28, pe 09 decembrie 2021 - 13:56, a scris:

Noi stam si acum in casa parinteasca a parintilor mei, de 22 de ani, si acum 5 ani am obtinut actele casei prin hotarare judecatoreasca, prin uzucapiune de 30 de ani. La partaj, are si ea dreptul la casa mea parinteasca?
Din ce ai mai scris pare că ar fi doar casa ta, însă după atâta timp de stat acolo, dacă a avut venituri și dacă are avocat bun, eu zic că va obține o despăgubire.

Vizualizare mesajCriss28, pe 09 decembrie 2021 - 13:56, a scris:

  Si o ultima intrebare, avem doi copii majori, din care unul este student, tot acum ii va fi stabilita pensia alimentara copilului?
S-a lămurit asta: copilul-student face cererea de chemare în judecată pentru pensia de întreținere, nu are legătură cu divorțul vostru. O va datora de la data introducerii ei.

Așezați-vă la discuții. Prin instanță e de durată, e complicat și foarte scump.

Edited by althea, 09 December 2021 - 18:59.


#39
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

Vizualizare mesajCriss28, pe 09 decembrie 2021 - 17:58, a scris:

Ce sticla #emeral? Am 50 de ani si 28 de ani la acelasi loc de munca.Dupa ce au murit parinti mei acum 9 ani, am schimbat tot in casa, si tu spui ca m-am sprijinit de sticla.Dar fiecare cu parerile lui.Pentru toti ani astia 22 traiti impreuna, eu nu as vrea sa plece, dar daca asa vrea soarta , nu am ce face.Stiu am investit amandoi, eu nu o dau afara, dar de ce trebuie sa plece cu munca parintilor mei?

Multi inainte .... si daca te ai plictisit de locul de munca sa ti gasesti altul mai bun.
Faptul ca ai schimbat (investit) multe in casa nu te ajuta in situatia de fata ... ai facuto cu banii familiei ... deci si ai viitoare foste sotii, iar daca ea pleaca este normal sa primeasca o compensatie (ori va intelegeti voi ce valoare ... ori va judecat ani de zile si o stabileste judecatorul). Un cunoscut a fost intro situatie asemanatoare ... lucuia cu sotia in apartament mostenit (deci mult mai indeptatoti decat esti tu) de la parintii lui inca inainte se se casatoreasca ... s au judecat 5 ani ... si judecatorul a hotarat ca 25% sunt ptr doamna pentru ca a facut dovada ca a locuit si a investit in renovari si modernizari ..... Dar tot raul spre bine, bafta lor a fost ca intre timp au crescut preturile ... asa ca acum au vandut si au luat mult mai multi bani fata de cat ar fi obtinut acum 5 ani.
Atat timp cat nu va doriti amandoi sa continuati ... cel mai inteligent lucru este sa divortati ... de preferat fara ambitii pagubitoare.
Stiu ca nu ti cade bine faptul ca doreste sa si pastreze numele ... dar asta in definitiv pe tine nu te deeanjeaza cu nimic altceca decat in orgoliu.

Multa putere si rabdare iti doresc .... o sa ai nevoie

Edited by Tarzy, 09 December 2021 - 22:57.


#40
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,980
  • Înscris: 06.01.2006

Vizualizare mesajalthea, pe 09 decembrie 2021 - 19:00, a scris:

S-a lămurit asta: copilul-student face cererea de chemare în judecată pentru pensia de întreținere, nu are legătură cu divorțul vostru. O va datora de la data introducerii ei.
Nu e obligatoriu sa il dea in judecata, parintele poate plati voluntar suma corecta fara sa fie nevoie de judecata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate