Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Divort

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Criss28

Criss28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2021
Sunt in divort cu sotia, pe data de 14 Decembrie este prima infatisare.Ea doreste sa pastreze numele de familie si dupa divort.Va intreb, vor fi mai multe infatisari, daca eu nu sunt de acord sa pastreze numele meu?Dar daca nu sunt de acord cu despartirea? Daca va fi pronuntat divortul, in cat timp trebuie sa paraseasca domiciliul actual? Noi stam si acum in casa parinteasca a parintilor mei, de 22 de ani, si acum 5 ani am obtinut actele casei prin hotarare judecatoreasca, prin uzucapiune de 30 de ani.La partaj, are si ea dreptul la casa mea parinteasca? Si o ultima intrebare, avem doi copii majori, din care unul este student, tot acum ii va fi stabilita pensia alimentara copilului?

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Avocat, ceva, nimic?
E vorba de un divorț, care e o procedură foarte complexă - nu e ca la Altex că mergi să returnezi un produs.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce nu ai obtinut casa ca mostenire in urma unei succesiuni  ?

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Las-o cu numele, presupun ca urmasii au numele tau...

#5
Criss28

Criss28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2021
Pentru ca parinti mei, au avut doar chitante de mana, si in hotararea judecatoreasca, apar doar eu , soția a fost parte in proces de intervenient, dar nu a fost acceptata.In acte nu apar decat eu.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
1. numele primit de la tine poate sa-l pastreze numai cu acordul tau (mai sunt si exceptii pentru artisti consacrati, etc dar nu cred ca e cazul)
2. sigur vor fi mai multe infatisari, oricum va da obligatoriu termen de 30 de zile ca poate va razganditi dar si dupa vor mai fi si alte infatisari, uneori zeci
3. esti sau nu esti de acord cu despartirea nu coteaza, se merge pe principiul ca nimeni nu poate ramane casatorit impotriva voitei asa ca daca ea vrea sa va desprtiti nu ai ce sa faci in aceasta privinta
4. casa daca e dobandita in timpul casatoriei e cam complicat, daca se asimileaza cu mostenire cred ca poate sa-ti ramana tie, in caz contrar e posibil sa fii tu evacuat
5. la finalul divortului se pronunta si asupra pensiei de intretinere, la doi copii probabil vei plati 1/3 din venituri, si calculele se fac incepand cu data depunerii divortului deci vei plati si din urma chiar daca se va stabili mai tarziu

#7
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

View Postbritneysbitch, on 09 decembrie 2021 - 14:09, said:

Avocat, ceva, nimic?
E vorba de un divorț, care e o procedură foarte complexă - nu e ca la Altex că mergi să returnezi un produs.

Pfff, foarte complex. Mai ceva ca procesul de la Nuremberg. Hai bre, că nu au nimic de împărţit şi nici copii minori nu au.

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
numele e ultima ta problema. vezi ce faci cu casa, cu copiii si cu pensia alimentara

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostJurasikMan, on 09 decembrie 2021 - 14:12, said:

De ce nu ai obtinut casa ca mostenire in urma unei succesiuni  ?

Banuiesc ca parintii au intrat in procesul de uzucapiune al apartamentului, el dupa mostenire a continuat perioada aia de 30 de ani.

Divortoul este divort si partajul este partaj.

Eu iti recomand consultarea unui avocat de specialitate cat mai rapid posibil. La tine sunt diferite lucruri complexe care trebuiesc dezbatute. Spre exemplu proprietatea din uzucapiune dobandita in timpul casatoriei imi da cu dureri de cap. Aici nu as baga mana in foc sa spun ca acest tip de proprietate se imparte in partaj si ea fiind femeie cu copii dupa ea, s-ar putea ca tu sa trebuiasca sa parasesti apartamentul.

Alimentele vor fi stabilite la divort in functie de salariul tau. Chiar daca copilul este adult si student parca pana la 25 de ani tot platesti atat timp cat el studiaza.

Cel mai ok pentru tine este sa faceti de comun acord, sa va intelegeti cu apartamentul, cu alimentele si asa mai departe. Daca nu il faci de comun acord, atunci femeia in general are castig de cauza si iti ia si ultima haina de pe tine.

Edited by business11, 09 December 2021 - 14:30.


#10
Criss28

Criss28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2021
Copii sunt majori, dar cel de 18 ani, este student.Legea zice ca trebuie sa-i dea pensie din clipa cand a bagat divortul? Nu de cand se pronunta instanta?

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
nu conteaza ca sunt majori. daca se stabileste pensie alimentara tatal plateste pana cand copilul termina facultatea sau pana cand ajunge la 25 ani.

stiu un tanar care primea o pensie de la taica-su si s-a apucat de a 2-a facultate ca sa primeasca pensie pana la 25 ani, altfel cand termina facultatea se termina si pensia.
avand in vedere ca pensia primita de la taica-su era cam la fel de mare cu salariul de inceput (taica-su era ceva manager) a preferat sa mai faca o facultate si sa o frece pe acolo inca 2-3 ani decat sa se angajeze

Edited by rex, 09 December 2021 - 14:28.


#12
Criss28

Criss28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2021
Este complicat rau, ca un copil este plecat in Germania cu contract, iar cel mic ,studentul vrea sa ramana cu mine,

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Cred ca daca reuseati sa discutati intre voi, se putea face la notar

Edited by cristiandrei, 09 December 2021 - 14:30.


#14
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si cum spune cineva mai sus, daca apartamentul/casa e obtinut prin uzucapiune si nu prin mostenire intra la bunuri comune si se imparte.
avand in vedere ca ea e femeie cu copii s-ar putea ca tu sa fii nevoit sa pleci din casa.

Edited by althea, 09 December 2021 - 18:31.


#15
Criss28

Criss28

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.12.2021
Cum sa plec daca in hotararea judecatoreasca doar eu apar ca proprietar, si copilul si-a exprimat acordul ca ramane cu mine , nu vrea sa plece cu ea cu chirie.

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
eu am divortat si am facut partaj la notar, de comun acord, am stabilit si drepturile de proprietati si custodie la copii minori si pensie de intretinere, totul la notariat de comun acord

Edited by Kroghy, 09 December 2021 - 14:40.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostCriss28, on 09 decembrie 2021 - 14:34, said:

Cum sa plec daca in hotararea judecatoreasca doar eu apar ca proprietar, si copilul si-a exprimat acordul ca ramane cu mine , nu vrea sa plece cu ea cu chirie.

Incearca sa faceti de comun acord pe 14. Ar fi bine daca ai posibilitatea sa vorbesti cu ea inainte de 14. si poate va intelegeti si mergeti la notar.

Ii spui casa ramane la tine, copilul ramane la tine si celalalt care este plecat daca este matur nu mai este grija, atat timp cat nu ramane la ea si studiaza practic. Vezi ce cerinte are, ce doreste ea si asa mai departe. La divort nu se merge pe mana judecatoriei (decat in ultim caz), pentru ca acolo ca barbati pierzi in proportie de 80%.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrex, on 09 decembrie 2021 - 14:25, said:

nu conteaza ca sunt majori. daca se stabileste pensie alimentara tatal plateste pana cand copilul termina facultatea sau pana cand ajunge la 25 ani.

Pana cand copilul este la studii dar nu mai mult de varsta maxima de 26 de ani.


View Postrex, on 09 decembrie 2021 - 14:32, said:

e femeie cu copii s-ar putea ca tu sa fii nevoit sa pleci din casa.

E femeie cu copii majori.

View PostCriss28, on 09 decembrie 2021 - 14:34, said:

copilul si-a exprimat acordul ca ramane cu mine , nu vrea sa plece cu ea cu chirie.
Ce vdoreste copilul este una,ce decide instanta este altceva si acest lucru trebuie respectat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate