Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

PC pana in ~8500ron

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
Grinchy

Grinchy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.11.2021
Vreau sa-mi iau un sistem nou(doar unitatea, fara periferice) si nu prea ma descurc pentru ca sunt atat de multe variante si nu am urmarit piata, nu stiu ce merge cu ce, e si problema cu preturile umflate mult la placile video!

Bugetul e cam pana in 8500, acum daca sare putin sa zicem ca e ok dar as vrea sa fie in limita asta(nu e musai sa fie chiar acum in perioada asta cu Black Friday sau imediat dupa cand multe lipsesc de pe stoc). Ah si din unitatea veche nu pastrez nimic.

Nu stiu daca sa merg pe AMD sau Intel, ma gandeam de exemplu la Ryzen 5 5600X sau 5900X vs un I7-11700k sau ceva similar, tind sa cred ca AMD-urile alea-s mai bune. In principiu ma intereseaza sa faca fata cam 5 ani asa(gaming, ceva editare foto). Ca placa video m-am gandit la ceva gen RTX 3060TI. La placi de baza si ventilatie chiar nu ma pricep, in rest de la 16GB RAM in sus, un SSD ok, un HDD de vreo 2Tb.

Ah, o ultima intrebare, avand in vedere preturile din ultimul an, ar merita sa ma uit totusi si la sisteme gata facute? Pana acum am luat tot timpul pe "bucati"

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.050
  • Înscris: 30.08.2006
Fa-ti configuratia preferata si analizam dupa aceia.
Alegi procesorul. Verifici socketul si alegi placa de baza. Ramul sa fie DDR4-3200. Sursa sa fie de minim 650W.

#3
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Ar merita sa te uiti la sistemele gata facute pentru ca la ele placile video au preturile cele mai apropiate de msrp. Daca esti mai curajos si te risti sa ramai fara garantie la ele, poti modifica restul componentelor, le vinzi pe olx si iti iei ce vrei

#4
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 28.09.2008
Cautand pe pc garbage o unitate la pretul ala am crezut ca nu vad bine !!!!
PC Gaming Arkay Intel Edition Powered By ASUS, Intel i5 11400 2.6GHz, 16GB DDR4, 1TB SSD, RTX 3060 Ti 8GB GDDR6, Iluminare RGB
la 8500 lei !!!!!

Un amic a cumparat sistemul asta de BF de la pc garbage si era trecut sistem vedeta la 7500 lei.
Zicea cineva pe forum ca a costat prea mult...
M-a chemat sa instalez w10 si totul a decurs perfect fara sa fac vreo modificare in bios.
Placa de baza gigabyte B560M AORUS PRO cu vers de bios F2.
Dupa instalare w10 am bagat ultima vers F7.

Placa video e asus rtx 3060 Ti.
Are sistem racire aio.

Editat de mariusixy, 27 noiembrie 2021 - 10:41.


#5
Grinchy

Grinchy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.11.2021

View PostLeo2006, on 26 noiembrie 2021 - 22:05, said:

Fa-ti configuratia preferata si analizam dupa aceia.
Alegi procesorul. Verifici socketul si alegi placa de baza. Ramul sa fie DDR4-3200. Sursa sa fie de minim 650W.

Pai asta e una probleme, nu ma pricep suficient incat sa imi dau seama cam ce placi de baza ar merge bine cu procesoarele. Pana la urma cred ca tind 80% catre Ryzen-urile alea si inre ele alegerea depinde evident de cum ma incadrez in buget cu restul componentelor.

#6
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021
inainte sa crezi ca nu vezi bine vezi cat costa un rtx 3060ti

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.050
  • Înscris: 30.08.2006
O placa de baza cu chipset B560 este ok daca te-ai hotarat pe AMD. Ca o sugestie, vezi care are cel mai nou bios. Pentru W11 s-au scos biosuri noi. Procesoarele Ryzen aveau niste probleme cu W11.

Editat de Leo2006, 27 noiembrie 2021 - 15:36.


#8
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostGrinchy, on 27 noiembrie 2021 - 13:21, said:

Pai asta e una probleme, nu ma pricep suficient incat sa imi dau seama cam ce placi de baza ar merge bine cu procesoarele. Pana la urma cred ca tind 80% catre Ryzen-urile alea si inre ele alegerea depinde evident de cum ma incadrez in buget cu restul componentelor.
cand vrei sa faci achizitia?
Ce monitor ai ?
Nu merita pe bucati, cel mai ok ar fi un ryzen gata preasamblat un rtx 3060ti costa in jur de 4500-5000lei 4500lei cu noroc sa gasesti ceva implementare buna

#9
Grinchy

Grinchy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.11.2021

View PostVaronul, on 27 noiembrie 2021 - 15:49, said:

cand vrei sa faci achizitia?
Ce monitor ai ?
Nu merita pe bucati, cel mai ok ar fi un ryzen gata preasamblat un rtx 3060ti costa in jur de 4500-5000lei 4500lei cu noroc sa gasesti ceva implementare buna

cat de repede, evident, dar stiu ca acum, inainte si dupa black friday, poate nu e foarte indicat(normal ca mi-ar placea sa iau cu reducere dar nu am urmarit preturile si deci nu stiu care reduceri sunt reale si care sunt reduceri la niste preturi "normale" umflate inainte de BF)

ca monitor am un Samsung C27F591FDU pe care vreau sa-l mai tin un an.

Am vazut ca RTX-ul ala costa in jur de 5000, d-aia am si inceput sa ma gandesc la varianta de a lua un sistem gata facut, pot sa schimb una alta la el pe parcurs, dar mi-e frica pentru ca exista inainte perceptia cel putin ca sistemele astea pot sa aiba componente mai putin bune, adica care se pot strica mai usor(nu are pentru mine prea mult sens chestia asta dar ...).

#10
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021
vezi asta
https://www.pcgarage...ixel-master-ii/

https://www.pcgarage...aming-arkay-ii/

https://www.pcgarage...ming-dragon-ti/

Dar da-le un mesaj sa vezi cine e producatorul surselor din sisteme

#11
Grinchy

Grinchy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.11.2021
Fix pe primul l-am vazut ieri si mi-a facut cu ochiul, ma gandeam sa-l dau de exemplu(le-am vazut si pe celelalte dar parca tot ala primul e mai bun). Vad ca scrie acolo ca pot sa modific chestii fara sa pierd garantia, asta e un plus, sursa as putea sa o schimb la anu' daca nu e grozava. L-as lua daca nu risc sa-mi iau teapa si sa fie componentele cumva variante mai putin bune ca cele vandute separat, cu defecte sau ceva de genul asta(traiesc in Romania, ma gandesc la orice posibilitate lol), ca altfel pare ok si in principiu in afara de procesor si placa video, care-s cele mai scumpe, restul nu e o tragedie sa le faci un upgrade la nevoie

M-am uitat si pe bucati , ceva de genul Ryzen 7 5800X, RTX 3060Ti, 32GB RAM, 2TB HDD, un SSD ok, sursa tot asa 700W, carcasa asemanatoare cu asta pentru ca mi-a placut cum arata, un chipset asemanator si trecea pretul de 9000. M-am uitat si la procesoare Intel , gen i7-11700k/12700k sau un i9-10900k dar parca luand in calcul pretul mi se pare ca tot cu AMD-ul asta e mai bine, nu stiu ce sa zic.

Editat de Dany_Darke, 29 noiembrie 2021 - 15:42.


#12
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021
Dintre toate cel mai ok e intradevar primul cu 5800x
La sursa m-am referit sa nu fie vreun model noname, dar la pc asta nu cred ca bagau o pocnitoare.
La memorie ar fi mers ceva cu frecventa mai mare dar nu e mare diferenta asa ca nu e o problema mare.
Aia 32gb ram ajuta si la editari, programare etc.
placa de baza e B550 deci e ok.
Ce nu imi place e coolerul pe lichid, prefer clasic pe aer.
Vezi ca reducera de la sistem expira diseara, cel putin asa scrie.
Cum vezi si tu, 5000 lei placa video si de restul 3500lei nu ai cum sa bagi restul sa fie si decent.
Daca poti baga si tu voucherul GN9BMCCN  in caz ca iei de la ei daca vreiPosted Image

#13
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021
Am incercat sa fac un wishlist depasete 9000 lei si pe deasupra vad ca a inceput sa fie lipsa si de ssd 500gb.
https://www.pcgarage...ishlist/5018714

#14
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 28.09.2008
Daca pc-ul este exclusiv pt gaming atunci iti iei o consola ps4 de pe olx la 800 lei.
Potii gasi console ps4 cu tot cu jocuri.
E ca si cum ai avea pofta de ceva dulce si nu e musai sa ai in frigider doar o anumita prajitura.
Daca pc-ul e pt munca si nu iti trebuie placa video de 5000 lei atunci te orientezi catre un procesor cu video onboard ori placa video de pe olx la maxim 1000 lei.
Poti lua gtx 1650.

Macar pt gtx 1650 platesti extra 400-500 lei fata de pretul corect. Asa daca iei 3060 ti platesti extra peste 2000 lei.

#15
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.688
  • Înscris: 03.07.2019
Sugestia mea pentru initiator, ar fi sa evite consolele.
Din experienta proprie spun ca e mai usor sa iei doar un controller si sa te joci pe PC.

#16
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postmariusixy, on 29 noiembrie 2021 - 10:27, said:

Poti lua gtx 1650.
Cu setari maxime nu mai joci nimic nou cu placa asta.

#17
Grinchy

Grinchy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 26.11.2021

View PostVaronul, on 29 noiembrie 2021 - 08:05, said:



Am vazut si eu ca e coolerul pe lichid(am avut clasic pana acum) dar ma gandesc ca nu e chiar asa mare problema pana la urma. Nici nu m-am mai uitat la frecventa memoriei sincer. Cand m-am uitat pe bucati am pus si un chipset un pic mai bun dar asta doar asa ca sa vad cat ar costa sa iau fix ce vreau dar oricum si cu ala si cu B550 tot peste 9000 imi dadea.

Sper doar sa nu fie o teapa cu componentele dar pana la urma nu ii cumpar din piata de la obor ci de la un comerciant serios.

Deci zici ca la cum e piata acum, cu preturile astea la placile video,ar merita sa iau sistemul asta si sa dau cu 1000ron mai putin decat pe bucati?

Ah si pt cine a zis ca mai bine imi iau consola, nu vreau consola, am preferat PC-ul toata viata, sunt deja la al 6lea si le folosesc si pentru alte chestii dar mersi de sugestie, orice sfat e apreciat!

View PostVaronul, on 29 noiembrie 2021 - 08:20, said:

Am incercat sa fac un wishlist depasete 9000 lei si pe deasupra vad ca a inceput sa fie lipsa si de ssd 500gb.
https://www.pcgarage...ishlist/5018714

Btw l-am mai vazut acum si pe asta https://mediagalaxy....950/#additional

Are placa video rtx 3070 si 16gb ram in loc de 32 dar altfel e cam acelasi lucru.

Nu stiu care magazin e mai de incredere, am mai cumparat de la media-g, de la pcg inca nu, nu stiu cum sunt cu garantia, cu livrarea,etc.

Editat de Dany_Darke, 29 noiembrie 2021 - 15:44.


#18
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostGrinchy, on 29 noiembrie 2021 - 15:00, said:


Btw l-am mai vazut acum si pe asta https://mediagalaxy....950/#additional
e buna configuratia.
Vezi ca astia pun sigiliu pe carcasa singura buba cam asta ar fi, nu poti umbla in interior

View PostGrinchy, on 29 noiembrie 2021 - 15:00, said:

Deci zici ca la cum e piata acum, cu preturile astea la placile video,ar merita sa iau sistemul asta si sa dau cu 1000ron mai putin decat pe bucati?
Mai convenabil la pret da.
Dar pt cine are bani si 1000 lei in plus nu e problema pe bucati e mai ok.
Stii exact ce piese ai, iar garantia este mai mare
Adica
5-10 ani pt unele surse de calitate
3 ani placa video vs 2 ani pc gata facut
restul la fel cam 3 ani garantie,
sdd unele au 5 ani garantie
memoriile unele au pe viata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate