Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Instalare IPAT - La ce sa fiu atent?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Buna ziua,

saptamana viitoare vor veni instalatorii sa monteze incalzirea in pardoseala la casa, voi avea DOAR incalzire in pardoseala, atat la parter cat si la mansarda. Centrala va fi pe gaz.

As dori daca se poate sa imi dati cateva sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa fiu atent la montaj? De ex: sa puna circuite de tip meandra simpla sau spirala, sapa sa fie de 3-5 cm? peste teava, etc. Sper ca ati prins ideea. Am inteles ca trebuie facut ceva test de presiune, la ce sa fiu atent acolo? Sa nu scada presiunea deloc in X zile ?

Cateva date despre casa: parter + mansarda, 140mp utili in total. Se va monta parchet triplustratificat lipit peste tot, inafara de bai si holul de la intrare, unde se va monta gresie. Daca e nevoie de alte detalii le voi da cu placere.

Va multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,210
  • Înscris: 22.05.2003
1. Izolatie cu extrudat de 5cm
2. Distanta ditnre spire, cf proiect
3. Sa bage aer si sa puna manometru. De urmarit cateva zile sa nus cada presiunea.
4. Cand torni sapa, nu uita sa pui in ea fibre + banda perimetrala.

#3
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
1 - bifat, in living chiar de 8 cm (e mai jos placa)
2 - ei fac si proiectul, ar trebui sa fiu atent la ceva special aici?  Am recomandare pentru instalatorii acestia, au montat la mai multe cunostinte si pana acum nu au fost probleme, functioneaza chiar f bine la ei
3 - cam cate zile se lasa? o zi, trei, cinci? Mai mult?
4 - fibre - tin cont! banda perimetrala - bifat.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
3 - Pina cind bagi apa.
Dupa instalator vine parchetarul, faiantorul, rigipsarul si te poti trezi cu un holsurub intr-o teava. Asa ca este mai bine sa ai permanent presiune de aer sau apa in tevi, ca sa poti urmari si sa descoperi la timp o posibila greseala a unui mester.

Edited by florin71_skoda, 16 September 2021 - 08:24.


#5
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
OK. Sper totusi ca nu vor baga suruburi prin sapa ..

Apropo, cat timp ar trebui lasata sapa la uscat? Am inteles ca in jur de o luna? Grosimea va fi de 4-5cm.
Trebuie lasat atat de mult timp, atat in cazul parchetului, cat si in cazul gresiei? Sau la gresie se poate monta si mai repede?

#6
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.08.2021
Salut, din punctul meu de vedere (am incalzire prin pardoseala REHAU instalata in urma cu aprox 1 an, am fost prezent la fiecare etapa a montarii acesteia) trebuie sa fi atent la urmatoarele, pe langa ce au spus ceilalti :
1. Izolatie cu extrudat de 5cm - daca vine montata pe placa cu nut-uri, nu cred ca mai este necesara
2. Traseele sa fie continue (maxim 80 ML daca am retinut bine)
5. Sa bage aer si sa puna manometru. De urmarit cateva zile sa nu scada presiunea. Obligatoriu cand se toarna sapa instalatia sa fie sub presiune (cu aer, nu apa - asa mi s-a comunicat de "meserias")
6. Cand torni sapa, nu uita sa pui in ea fibre + banda perimetrala + rost la fiecare camera - mie mi-au lasat "sub"  pragul usii
7. 8 cm de sapa mi se pare cam mult, eu am "reglat" din polistirenul extrudat diferentele dintre incaperi, astfel incat sapa a fost intre 4 si 6 cm grosime, la cererea meseriasilor

#7
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
1 - bifat
2 - OK!
5 - Deci neaparat cand se toarna sapa sa fie sub presiune - OK!
6 - Rost! Bine punctat! Trebuie sa ma gandesc pe care parte voi pune usile, rostul sa ramana sub ele! De ex la zidul dintre living si baie, usa o pun inspre baie sau inspre living? Cum se pune? Voi cum ati pus?
7. ma refeream la 8 cm de extrudat, nicidecum de sapa. Sapa nu pun mai groasa de 5cm.

#8
un_q_paul

un_q_paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.08.2021
5 - Motivatia meseriasilor a fost ca daca cumva se intampla sa perforeze vre-o conducta in timpul turnarii sapei, si instalatia este sub presiune, o sa afle tot cartierul ca s-a intamplat ceva  Posted Image
8 - Mie mi-au facut rosturile exact la mijloc, deoarece asa a dorit a mea sotie sa fie montate usile (cu toc reglabil) - nu cred ca exista un "stas" in aceasta privinta, tine mai mult de gusturi. Daca vrei sa fie la una din extremitati, trebuie sa tii cont de modalitatea de deschidere a usii.
Sper ca am fost de folos

#9
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
8. Hmm .. trebuie sa ma interesez care  usi se gasesc mai usor, din cate am citit rapid pe internet cele cu tocul montat pe mijloc se gasesc mai greu. Am un perete cu grosimea de 30cm, aici ar fi problema, restul sunt de 15-18cm.

#10
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 un_q_paul, on 16 septembrie 2021 - 11:23, said:

Salut, din punctul meu de vedere (am incalzire prin pardoseala REHAU instalata in urma cu aprox 1 an, am fost prezent la fiecare etapa a montarii acesteia) trebuie sa fi atent la urmatoarele, pe langa ce au spus ceilalti :
1. Izolatie cu extrudat de 5cm - daca vine montata pe placa cu nut-uri, nu cred ca mai este necesara
2. Traseele sa fie continue (maxim 80 ML daca am retinut bine)
5. Sa bage aer si sa puna manometru. De urmarit cateva zile sa nu scada presiunea. Obligatoriu cand se toarna sapa instalatia sa fie sub presiune (cu aer, nu apa - asa mi s-a comunicat de "meserias")
6. Cand torni sapa, nu uita sa pui in ea fibre + banda perimetrala + rost la fiecare camera - mie mi-au lasat "sub"  pragul usii
7. 8 cm de sapa mi se pare cam mult, eu am "reglat" din polistirenul extrudat diferentele dintre incaperi, astfel incat sapa a fost intre 4 si 6 cm grosime, la cererea meseriasilor
Adică toţi spun că trebuie cât mai groasă şi matale îi spui invers Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate