Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Cum era traiul, viața în unele țări în Europa de Vest în 1950-1964?

* * - - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.716
  • Înscris: 13.06.2004
Mă refer la Italia, Elveția, Franța, Germania Federală, Regatul Unit al Marii Britanii și Iralndei de Nord, Benelux, Danemarca, Norvegia, Suedia. Peninsula Iberică e un caz mai special, care merită discuție separată cred.
Spania a început să crească în anii '60, când a avut loc Miracolul Economic Spaniol.
Germania de Vest (R.F.G.), deși bombardată mai rău decât Marea Britanie, a reușit să-și revină destul de repede și cred că a avut una dintre cele mai mari creșteri postbelice. Deși marca auto preferată a unora, "B.M.W." abia a supraviețuit până în anii '60.
În Marea Britanie recuperarea a fost ceva mai lentă. La ei au fost cartele pentru produse, la alimente chiar până la sfârșitul anilor '50. Însă față de România, nu au mai revenit ulterior.
Italia... clasica mafie. Sărăcie probabil. Nordul se industrializa și veneau emigranți economici din Sud.
Franța cum stătea.
Elveția încă era nasoală la drepturi pentru unii.
Față de Suedia, Norvegia era mai săracă. Până au dat de petrol.
Îmi pare rău că la Istorie (facultatea) nu am învțat mai multe despre perioada asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ylvwk5ehjSI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.067
  • Înscris: 25.06.2007
Păi de unde să știm mai multe decât tine, nu noi suntem absolvenți de istorie…
Aici in Fi a fost destul de greu până prin 60-65, când s-a atins iar nivelul economic interbelic.

#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Dar de ce intrebi ?
Vad ca sti mai bine ca noi,ti -ai dat raspunsuri la concret .

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.259
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 25 iulie 2021 - 10:32, said:

Îmi pare rău că la Istorie (facultatea) nu am învţat mai multe despre perioada asta.

Cine te opreste sa citesti carti ce trateaza subiectul? Facultatea e in inceput, nu te invata totul...

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.916
  • Înscris: 21.09.2003
Subiectul asta e chiar interesant. Mi-as mai fi dorit o discutie pe tema traiului in celalalte tari din Europa de est in timpul Razboiului Rece.

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.362
  • Înscris: 07.12.2002

View PostFreemanG1, on 25 iulie 2021 - 10:40, said:

Dar de ce intrebi ?
Vad ca sti mai bine ca noi,ti -ai dat raspunsuri la concret .

Posted Image

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.795
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdjl, on 25 iulie 2021 - 10:32, said:

Mă refer la Italia, Elveţia, Franţa, Germania Federală, Regatul Unit al Marii Britanii şi Iralndei de Nord, Benelux, Danemarca, Norvegia, Suedia. Peninsula Iberică e un caz mai special, care merită discuţie separată cred.
Saracie lucie, mancare pe cartela(in Marea Britanie s-a rationalizat mancarea si dupa al doilea razboi mondial pana in 1954), oameni amarati, etc. - uita-te la filmele neorealismului italian daca vrei sa vezi cum era viata oamenilor de rand in acea perioada - Hotii de biciclete, La Strada, etc..

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Internetul ce zice? Vad ca deja ai inceput sa gasesti ceva informatii. Nu fii sfios, mai intreaba-l ca nu se supara.

#9
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostKLMN, on 25 iulie 2021 - 10:57, said:

Subiectul asta e chiar interesant. Mi-as mai fi dorit o discutie pe tema traiului in celalalte tari din Europa de est in timpul Razboiului Rece.

Iti pot spune cate ceva eu.Am frevnentat mai ales Ungaria dar si Cehoslovacia si Polonia din 1963.Pana prin 1970 n-au fost diferente prea mari ale nivelului de trai in tarile din blocul de est.Abia dupa "trezire" si apropiere de vest prin schimburi comerciale s-a creat decalajul intre ele.Clasamentul meu din punct de vedere al nivelului de trai ar fi;1) Cehoslovacia 2) RDG 3) Polonia cu Ungaria la egalitate.Pe pingelica l-a apucat dupa 70 mania grandorii( ghinionul nostru) vizitand China si Coreea de Nord si a creat un colos industrial neproductiv indatorandu-se cu 10 miliarde de dolari care s-au facut pana la urma dublu.Astfel a ajuns sa-si infometeze poporul si sa vanda Dacii si tractaoare cu 2-3000 de dolari,geci de puf cu 4-5 dolari numai sa-si plateasca datoriile.In schimb in celelalte tari nivelul de trai s-a imbunatatit incontinuu desi cu pasi marunti.In Ungaria gaseai oricand la orice ora Coca-Cola,banane,portocale,magazine pline de haine vestice daca te tinea punga.Tin minte ca intro excursie in anii 80 am dus la vanzare multe haine si coniac romanesc de facusem bani sa cumpar un Polski Fiat 126 SH.Dar ce folos ca ar fi intervenit hartogareala binecunoscuta din sistem ca pana la urma iti pierea cheful de inmatriculare.Tin minte ca-n 78 aveam deja ceas digital cand altii inca nu-l vazusera numai in poze.de asemenea minicasetofon de ascultat la casti prin 85.

Editat de Kean, 25 iulie 2021 - 12:24.


#10
tenar

tenar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 19.06.2021

View Postdjl, on 25 iulie 2021 - 10:32, said:

Mă refer la Italia, Elveţia, Franţa, Germania Federală, Regatul Unit al Marii Britanii şi Iralndei de Nord, Benelux, Danemarca, Norvegia, Suedia. Peninsula Iberică e un caz mai special, care merită discuţie separată cred.


In anii 50' era cam cum era Romania in anii 90'.  Se traia cam greu,  in UK am citit ca era foamete si preturile cam mari,  Franta si Italia  erau inca ruinate.
Dar Planul Marshall dadea roade in procesul de reconstructie al Europei vestice.
Tarile respective aveau CULTURA, educatie,  lideri politici adevarati (ceea ce i-au lipsit Romaniei in anii 90') , plus industrie si boom economic.    

Se poate vedea din clipurile urmatoare cam care era nivelul de trai in marile capitale ca Londra, Paris,  Bonn, Roma, Amsterdam si Bruxelles.   Dar cu siguranta era saracie si acolo.  Dar chiar si in anii 50', era mult mai preferabil sa locuiest in oricare capitala din tarile astea dezvoltate decat in Romania comunista sau cea de acum.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/co54X683Ob8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zmg5A6m7krU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mWh9dXD5CNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QmpeASWMrMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ae84K0Hfwj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gP1G265M-qc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.716
  • Înscris: 13.06.2004

View PostKarhu, on 25 iulie 2021 - 10:39, said:

Păi de unde să știm mai multe decât tine, nu noi suntem absolvenți de istorie…
Aici in Fi a fost destul de greu până prin 60-65, când s-a atins iar nivelul economic interbelic.

Aşa de rău a fost? Credeam că în anii '50 era mai bine decât în România. Acum îmi dau seama de ce radireceptoarele din anii '50 produse în Finlanda (am dat de ele pe un site) erau mai sărăcios făcute. Am văzut multe pe un site.

De citit am citit pe internet. Dar nici eu nu ştiu toate siteurile. Cărţi nu am găsit încă. Mai pot întreba pe internet.
Dar mă gândeam, că dacă tot e forum de discuţii, poate mai facem schimb de informaţii. Şi poate unii dintre colegi, trăind în ţări străine au ajuns să discute cu cei care erau adolescenţi sau aveau măcar vreo 10-12 ani pe atunci. Cât îşi permiteau ei sau părinţii, cum dacă părinţii erau mai închişi la minte trebuiau să asculte pe ascuns unele muzici, cum a venit Rock'n'Roll-ul, care erau micile bucurii ale vieţii.
Pe un forum cu maşini zicea unul că din cauză că încă aveau încălzire cu cărbune în casă să facă duş era rar şi era frig iarna. Nu era dintr-un oraş mare.
Marea Britanie importa multă mâncare şi în W.W. 2 au trebuit să înveţe unii cum să facă agricultură.
Trăiască Generalul George C. Marshall!
La Bruxelles au demolat multe clădiri vechi. Nu ştiu când s-au apucat, dar Ceauşeşti au fost şi în alte ţări... Ce să mai zic de Marea Britanie, unde au trântit nişte blocuri mai ceva decât ale noastre. Ah, ideea discuţiei mi-a venit pentru că ieri căutând o carte, am dat de o hartă veche cu Bruxelles - m-am uitat pe ea în trecut, dar am să mă uit din nou pe ea ca să văd cam de pe când e.

Despre cum era în România versus alte ţări comuniste, şi despre asta am vrut să fac o discuţie. Văd că a menţionat deja un coleg.
În alte ţări comuniste, chiar şi când a fost creştere în România, accesul la unele bunuri cred că era mai uşor. Şi produsele aveau ceva mai multă calitate. Şi din cauza conducerii/a omenilor în general,dar şi a unei tradiţii industriale.

Editat de djl, 25 iulie 2021 - 14:46.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFreemanG1, on 25 iulie 2021 - 10:40, said:

Dar de ce intrebi ?

De plictiseală.

#13
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.422
  • Înscris: 07.05.2018
Am un cunoscut de a plecat din Sicilia in Toscana prin anii '50 din cauza mafiei.  O sa cer mai multe detalii si o sa povestesc pe forum. Ce vrei sa stii mai exact?

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.107
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 25 iulie 2021 - 14:42, said:



De citit am citit pe internet. Dar nici eu nu știu toate siteurile. Cărți nu am găsit încă. Mai pot întreba pe internet.

Ai avut ca bibliografie obligatorie la Marian Stefanescu, Bușe, Valentin Stan volumele lui Serge Berstein/Pierre Milza despre istoria Europei. Sunt cele mai bine structurate, cele mai concise cărți pe domeniu de asta sunt și cele mai recomandate. Și tu zici ca nu ai găsit cărți?!!!

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.716
  • Înscris: 13.06.2004
Uite, că de cărţile alea nu ştiam. Dacă mi-ai spus tu acuma, am să caut.

View Postcarturarulobosit, on 25 iulie 2021 - 15:36, said:

Am un cunoscut de a plecat din Sicilia in Toscana prin anii '50 din cauza mafiei.  O sa cer mai multe detalii si o sa povestesc pe forum. Ce vrei sa stii mai exact?

Cum era viaţa pe acolo, cât de nasol era cu mafia, ce avea Toscana în plus şi în minus.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdjl, on 25 iulie 2021 - 10:32, said:

Îmi pare rău că la Istorie (facultatea) nu am învţat mai multe despre perioada asta.

Tu chiar ai terminat Istoria ?

#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.329
  • Înscris: 08.01.2021
Eu despre decada 50-'60 am auzit povesti și de la bunici, și de la părinți.
Primii o compara cu perioada războiului, a vieții la tara și a sărăciei. Bunica-mea a avut 9 frați, trei au murit de copii în anii '30 -'40.
Pentru ei venirea comunismului a fost o schimbare în bine mai ales ca generația care a avut de suferit cu colectivizarea de fapt a fost cea anterioara. Au plecat de la coada vacii și au ajuns sa muncească într-o uzina la oraș ceea ce pentru ei a fost un salt înainte.
Pentru părinți însă comparația s-a făcut cu anii '70, și amintirile nu erau la fel de plăcute. De exemplu încă accesul la școală se făcea pe baza originii sănătoase, se știa ce se întâmpla pe la Canal, locuințele erau raționalizate și trăiau în case vechi claie peste grămadă cu chiriași băgați pe gat, etc.  Pentru ei anii "buni" au fost după '70... insă nici asta n-a durat prea mult.

Editat de KiloW, 25 iulie 2021 - 17:45.


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.107
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 25 iulie 2021 - 17:16, said:

Uite, că de cărțile alea nu știam.
Nu mai cauta ca oricum nu o sa le citești
Uită-te pe YouTube la Hoții de biciclete a lui Vittorio de Sica.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lwh0lG3gLg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate