Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

DATORIE GERMANIA

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Rmocanu94

Rmocanu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2021
Am lucrat acum 4 ani in germania cam pe la 21 de ani (necopt ) si ca tot romanul" am facut cateva datorii, 1 vodafone am ramas cu rate neachitate, 2 abonament sala , am ramas cu abonament neplatit , 3 pe site.ul otto la fel mai sunt cateva rate. Acum intrebarea mea este , as vrea undeva anul viitor sa ma intorc in germania pentru ceva mai mult timp . Aceste datorii se prescriu in 5 ani de zile ? Cand ajung acolo o sa scap de ele sau cel putin de cateva dintre ele ? Ce probleme as putea sa am eventual ?

#2
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Ca tot românul, câteva datorii? Glumești?

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Cand ajungi in Germania, sa ai pusi deoparte 1000 € si vezi cum sta treaba.

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,629
  • Înscris: 12.06.2010
Cand s-or strange mai multe penalitati o sa primesti acasa intristatorul.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011
Daca te duci acolo sa muncesti la negru pe santier nu o sa fie absolut nici o problema.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006

 Rmocanu94, on 11 mai 2021 - 14:37, said:

as vrea undeva anul viitor sa ma intorc in germania pentru ceva mai mult timp .

Vei fi primit cu bratele deschise.
De oameni ca tine au nevoie toate tarile.Tot inainte.
Nu va lasati fratilor,aratati-le capitalistilor de ce este in stare diaspora romaneasca.

 Rmocanu94, on 11 mai 2021 - 14:37, said:

si ca tot romanul" am facut cateva datorii,

Esti o rusine pentru tot romanu'

#7
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,329
  • Înscris: 08.01.2021
Hai să-ți zic ce-am pățit eu în Belgia, fără sa am datorii.
Am reziliat un c..t de abonament de telefonie de 5e/luna.
După vreo 3-4 ani primesc prin posta o scrisoare de la niște avocați care îmi cer vreo 350 euro nu știu ce căcat. Scam, la gunoi. După încă vreo doua săptămâni încă una, cu penalități în plus, pe care o citesc mai atent. În scrisoare scrie de vechiul meu abonament "neachitat" 3 luni, deci datoram operatorului vreo 15 euro, zic ei. Cică a mai fost activ 3 luni după ce îl anulasem, și ca mi l-au închis ei pentru neplata.
Plus cheltuieli administrative, onorariul unui detectiv privat care să mă găsească (eu fiind în cartea de telefoane scoasa fix de operatorul respectiv, ala de stat) și alte cacaturi.
Am sunat operatorul (de vreo câteva ori) , i-am amenințat, am bluffat ca inca mai am confirmarea anularii, pana la urma au renunțat.

Ulterior am aflat ca asta e o afacere în sine. Deci sunt unii care "cumpăra" datorii din astea meschine, adică le plătesc aia 15e și preiau drepturile lor contractuale. Apoi așteaptă câțiva ani apoi se duc peste "datornic" cu facturi umflate, penalități, onorarii de detectivi și alte cacaturi. Când semnezi cam orice contract undeva scrie ca "ei" au voie să-și cedeze drepturile unor terti, și unii chiar o fac iar acei "terti" fac o afacere din "penalități" și "onorarii".

Edited by KiloW, 11 May 2021 - 19:01.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006
Cam prea multe cacaturi in postarea unui european cu drepturi,nu crezi?

#9
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,329
  • Înscris: 08.01.2021
Pe asta se bazează scamul. Și din păcate e (încă) legal.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 KiloW, on 11 mai 2021 - 19:29, said:

Pe asta se bazează scamul. Și din păcate e (încă) legal.

Scam inseamna inselatorie. Cum sa fie legal???

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004

 lucianburjuiul, on 11 mai 2021 - 18:39, said:

Cand s-or strange mai multe penalitati o sa primesti acasa intristatorul.
Superb, am ras cu lacrimi.

#12
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,329
  • Înscris: 08.01.2021
Pai nu-i scam. Asta e impresia pe care o ai când primești o scrisoare de la unii da care n-ai auzit în viata ta cărora le datorezi bani...

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 KiloW, on 11 mai 2021 - 20:43, said:

Pai nu-i scam. Asta e impresia pe care o ai când primești o scrisoare de la unii da care n-ai auzit în viata ta cărora le datorezi bani...
Daca ai idee de legislatii si proceduri, nu ai cum sa ajungi la o astfel de impresie
https://en.wikipedia...Debt_collection

 Rmocanu94, on 11 mai 2021 - 14:37, said:

Am lucrat acum 4 ani in germania cam pe la 21 de ani (necopt ) si ca tot romanul" am facut cateva datorii, 1 vodafone am ramas cu rate neachitate, 2 abonament sala , am ramas cu abonament neplatit , 3 pe site.ul otto la fel mai sunt cateva rate. Acum intrebarea mea este , as vrea undeva anul viitor sa ma intorc in germania pentru ceva mai mult timp . Aceste datorii se prescriu in 5 ani de zile ? Cand ajung acolo o sa scap de ele sau cel putin de cateva dintre ele ? Ce probleme as putea sa am eventual ?

Quote

Titulierte Forderung: Die titulierte Forderung ist eine öffentliche Urkunde, die vom Amtsgericht oder einem Notar erstellt wird. Sie berechtigt den Gläubiger Zwangsvollstreckungen gegen den Schuldner einzuleiten. Anspruch: Der Anspruch des Vollstreckungstitels hält zunächst 30 Jahre

Quote

Cerere cu titlu: Cererea cu titlu este un document public întocmit de instanța locală sau de un notar. Dă dreptul creditorului să inițieze executarea silită împotriva debitorului. Drept: titlul executoriu are inițial dreptul la 30 de ani

Asta inseamna ca depinde, ce au facut creditorii. Actiunea de a obtine titlul este ceva mai complexa si necesita niste eforturi din partea creditorilor. Aceste eforturi trebuie demonstrate in instanta. Nu prea mai este suficienta o simpla intrebare la Einwohnermeldeamt. Asta inseamna costuri...
Daca nu au initiat actiunea, atunci termenul de prescriere este de 3 ani, incepind cu sfirsitul anului, in care au fost produse aceste datorii. In cazul asta se numesc "nicht titulierte Schulden"
Mai este pe aici un jurist activ din Germania. Daca ai noroc, poate te lamureste el mai in detaliu

Edited by vata_pa_batz, 11 May 2021 - 21:43.


#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Rmocanu94, on 11 mai 2021 - 14:37, said:

Am lucrat acum 4 ani in germania cam pe la 21 de ani (necopt ) si ca tot romanul" am facut cateva datorii, 1 vodafone am ramas cu rate neachitate, 2 abonament sala , am ramas cu abonament neplatit , 3 pe site.ul otto la fel mai sunt cateva rate. Acum intrebarea mea este , as vrea undeva anul viitor sa ma intorc in germania pentru ceva mai mult timp . Aceste datorii se prescriu in 5 ani de zile ? Cand ajung acolo o sa scap de ele sau cel putin de cateva dintre ele ? Ce probleme as putea sa am eventual ?


Eu nu stiu niciun roman care sa locuiasca aici in Germania si care sa fure de la trei companii diferite.

Iti recomand sa le platesti cat mai repede, posibil sa ai deja hotarare de judecata cu taxele aferente pt fiecare. S-ar putea sa ai si penalizari care se tot acumuleaza...

Eu mi-am schimbat un numar de telefon, am schimbat adresa si numarul de cont,  si am uitat sa reziliez o asigurare de telefon (pe care nici macar nu stiu de ce am incheiat-o) de 2 euro pe luna. Ideea e ca dupa vreo 2 ani am primit decizie judecatoreasca cu plata, vreo 150 de euro. Asta e, prostia se plateste.

Edited by giuliani, 11 May 2021 - 22:00.


#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 giuliani, on 11 mai 2021 - 21:49, said:

Eu nu stiu niciun roman care sa locuiasca aici in Germania si care sa fure de la trei companii diferite.

Draci, eu nu stiu nici macar unul care sa fure de la o singura companie. Probabil nu ne invartim in cercurile "potrivite" :D

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Lowrider, on 11 mai 2021 - 22:37, said:

Draci, eu nu stiu nici macar unul care sa fure de la o singura companie. Probabil nu ne invartim in cercurile "potrivite" Posted Image

Pai da, nici eu nu stiu pe nimeni sa faca de-astea si sa fiu sinceri nici nu ma intereseaza sa ma invart in astfel de cercuri.

#17
Rmocanu94

Rmocanu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2021
Nu inteleg de ce asa multa fustrare pe unii. Am deschis acest topic in ideea de a gastii solutii si a discuta, va multumesc celor ce s-au implicat si au povestit chiar si din intamplariile lor. Ma repet , aveam 21 de ani, nu m-am gandit asa bine la repercursiuni , o sa vorbesc cu un avocat inainte de a pleca in germania , precizez ca vreau sa lucrez legal acolo, luna asta incep scoala de soferi pentru autobuz, si la sfarsitul anului scoala de germana, chiar imi doresc sa merg acolo pentru mai mult timp. Spunea cineva mai sus sa strang ceva banuti cand ajung acolo, cu siguranta voi pleca cu un minim de 4.000 de euro din germania. Insa o alta intrebare am la voi baieti, din Romania pot sa verific la un institut specializat in germania in detaliu fiecare datorie care este pe numele meu ? am inteles ca se poate trimite o cerere la Schufa iar ei sa-mi spuna tot ce am de datorat. ( preciezez ca am si pe cineva in germania care sa se ocupe daca eu din Romania nu pot trimite )

#18
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Cum a ajuns un individ Úntermensch ca tine pe Softpedia ma tot mir...

Lasa Puff-urile si alte dependente si plateste-ti datoriile, abia pe urma de poti numi "om" ..!!

Asa , ai avut doar 21 de ani si "te dai ranit" pe motivul asta. Pai afla ca, conform legii de la 18 ani esti major, deja aveai 3 ani 'vechime' si raspunzi exact ca si mine la 35 de ani...

Hai ca iar risc sa-mi iau zile si puncte de penalizare...

Edited by neks, 12 May 2021 - 12:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate