Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DATORIE GERMANIA

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Fa-ti  o cerere online pentru un SCHUFA-BonitätsAuskunft aici:

https://www.meinesch...YBoCN-gQAvD_BwE

Iti dai datele acolo, cred ca poti baga si adresa din Romania si iti trimit acasa hartia. Acolo vezi ce scor ai, si probabil si ce datorii ai. Habar nu am, eu am cerut asa doar cand m-am mutat si aveam nevoie sa ii arat proprietarului ca nu am datorii, asa ca nu stiu sa ti spun cum arata o hartie de-aia in cazul in care ai datorii acumulate.

#20
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Demult au fost sterse. Daca totusi te contacteaza cineva, nu recunoaste nimic. Spune ceva de genul - "Nu am nimic si va rog sa nu ma mai contactati". Nici macar nu le aminti de statutul de limitare - ca acesta poate fi interpretata ca o recunoastere tacita.
Daca ei produc documente - ceea ce ma indoiesc dupa atatia ani si sume infime - aminteste-le de statutul de limitare.
Poate daca ar fi vorba de sume mari 100 mii euro in sus ar avea hartiile doveditoare - dar pt fleacurile aste mai mult de un nume, un cod si suma datorata, recuperatorii nu au.

#21
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Sterse nu au fost datoriile alea, doar ca nu te mai pot obliga legal sa le platesti, atata tot. Presupun ca daca mai apelezi la companiile respective in viitor te vor recunoaste ca tepar si fie te vor refuza, fie vor cere plati in avans.

#22
Rmocanu94

Rmocanu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2021
In regula , sa inteleg ca nu vor exista probleme pentru a muncii legal , opriri pe card etc ?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Rmocanu94, on 11 mai 2021 - 14:37, said:

Ce probleme as putea sa am eventual ?


Ai lucrat legal ? Daca da, esti inregistrat in sistem. Deci in cazul in care ai datorii, in momentul and te vei angaja si incasa primul salariu, sa te astepti sa ai o "poprire".
Nu stiu in cat timp se prescriu/daca se prescriu datoriile astea. Insa stiu un caz similar cu al tau. Omul s-a trezit la primul salariu cu mai putini bani. S-a interesat la angajator de ce a primit mai putini bani, raspunsul a fost clar: "datorii" ca ale tale

Edited by MembruAnonim, 12 May 2021 - 18:20.


#24
Rmocanu94

Rmocanu94

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2021
Multumesc pentru informatie mkskorpion , am sa platesc la un moment dat un avocat cu care am vorbit sa trimita la fiecare firma unde am avut probleme scrisori sa se intereseze pentru sumele datorate sa imi faca un calcul si eventual a rezolva problema. Multumesc inca o data tuturor pentru implicare. Si nu pot sa nu-i precizez pe cei fustrati care ei nu gresesc si nu au gresit nici o data vreodata dar sunt primii la comentat.

#25
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Baiete, tu invata sensul cuvintelor pe care le folosesti, nu e nimeni frustrat ca esti tu tepar Posted Image . Saracul de tine, tu esti un biet om cinstit, dar oamenii "e rai si dujmanosi" Posted Image

Vii aici cu texte de bombardier smecheras gen "am facut datorii ca tot romanul" (newsflash: nu toti romanii au sau fac datorii, iar dintre cei cu datorii sunt multi care le platesc la timp, nu incearca sa le fenteze) incercand sa afli daca poti fenta cumva treaba cu sumele pe care trebuie sa le returnezi celor carora le-ai tras teapa (reciteste-ti primul post, intrebai daca nu cumva se sterg dupa 5 ani) si acum vii si faci pe victima, ca de fapt tu vroiai sa platesti datoriile. Hai ma, ma lasi? Posted Image
Daca nu era vorba sa fie nevoie sa te intorci in Germania, nici nu-ti trecea prin cap sa returnezi sumele restante, asa ca nu mai poza in ala cinstit pe care-l "dujmanesc frustratii", pt ca nu e cazul.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRmocanu94, on 18 mai 2021 - 10:06, said:


Cu nemtii nu este de glumit. Iti mai zic de un caz pe care il cunosc personal si nu are legatura cu datorii neplatite etc.
Omul a lucrat in Germania cativa ani si la un moment dat doreste sa se intoarca in Romania. La plecare nu a mers la casa de asigurari sa le spuna ca pleaca astfel ca asigurarea lui a mers mai departe. Sta 2 ani in ro si doreste sa se intoarca in Germania. Aparea in sistem cu o datorie de cateva mii de euro, pe care desigur a trebuit sa o plateasca. Acolo nu exista ca in Romania "las' ca datoria se aduga la impozit, nu o platesc deoacamdata etc". Acolo ai "poprire" la salariu. Nici nu stii ce te-a lovit.

Germania este o destinatie dorita pt cei care vor sa plece peste hotare. Asa ca daca iti doresti sa mai ajungi in Germania, eu te sfatuiesc sa iti platesti datoriile. Oricum, daca o sa mai lucrezi legal acolo, banii iti vor fi retrasi din salariu "in rate". Deci oricum nu scapi. Iar sa lucrezi la negru, risti amenzi/zile la mititica habar nu am si nici nu ma intereseaza, asa ca nici sa nu te gandesti.

edit: nu stiu daca stii dar datorii neplatite se pot transforma in zile la mititica. Somatiile vin in culori (ultima daca nu ma insel este rosie).. dupa este nasol rau de tot. Si vin rapid somatiile astea.

Edited by MembruAnonim, 18 May 2021 - 22:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate