Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Rezultat Armenia - Romania (31.03.2021, 19:00, Pro X)

* * * - - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
194 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Rezultat Armenia - Romania (31.03.2021, 19:00, Pro X) (48 membri au votat)

Cu ce rezultat credeti ca se va incheia meciul?

  1. castiga Armenia (21 voturi [43.75%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 43.75%

  2. meci egal (4 voturi [8.33%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 8.33%

  3. castiga Romania (23 voturi [47.92%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 47.92%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#181
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.688
  • Înscris: 03.07.2019
https://www.prosport...-milan-19241924
https://www.digispor...-league-1032120
https://www.digispor...-oferta-1049525

Mi se pare trist cand vad concetateni care traiesc fara sperante si fara idealuri. :(

#182
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 06.02.2008
Linkuri cu transferuri închipuite sunt cu zecile. La fel și jucători de la noi umflați cu pompa intern și care freacă băncile pe-afară. Să pui linkuri atunci când vor fi titulari măcar 2-3 jucători de-ai noștri la echipe puternice și mai vorbim atunci de o "generație super".

Editat de caiuscorneliu, 14 aprilie 2021 - 17:49.


#183
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.759
  • Înscris: 08.08.2018

View Postcaiuscorneliu, on 14 aprilie 2021 - 16:04, said:

Avem pe naiba. Dacă era o generație super jucau la echipe de club serioase de-afară ca și titulari, nu la echipe de mâna a paișpea. E de ajuns să urmărești jucători de aceeași vârstă din campionatele puternice și-ți dai seama că nu avem nimic, nici măcar acel "talent" pe care-l clamăm cu fiecare ocazie. Că așa am ajuns să spunem, vezi doamne, noi suntem tehnici și talentați dar leneși, sau ceva de genul. Nu știu de unde ne auto-pupăm în fund cu tehnicitatea asta de care tot vorbim, dar când întâlnim echipe serioase de-afară ne înoadă ăia piciorele numai din driblinguri și pase.

Talent au, tehnici sunt... nu cred ca putem nega asta oricat de mult ne-ar dezamagi. Problema e la atitudinea lor de pe teren (sau chiar faptul ca de multe ori prioritizeaza viata extra-sportiva) si la lipsei de stiinta a jocului. Iar cu stiinta asta fie se nasc, fie o invata la copii si juniori, fie invata jucand. Ori stii si tu ca antrenorii de copii si juniori sunt doar niste profesori de sport. Ei vin, isi tin "ora" si asteapta urmatoarea "clasa". Jucatorii foarte talentati au nevoie ca inca de la varste fragede sa fie luati deoparte si sa fie antrenati individual, sa le explice cum sa isi puna in valoare calitatile.

Il dau exemplu pe Morutan. E tehnic, are pase, are executii... a si acumulat conditie fizica sezonul asta si alearga cum trebuie fata de alte sezoane, dar nu are stiinta jocului. Ia mingea, dribleaza un adversar, dar daca langa el vine un aparator solid sau un jucator mai agresiv, nu stie ce sa mai faca cu mingea. Intra in panica si incearca si el ce-i vine in minte. Daca in scoala l-ar fi invatat cineva cum sa scoata din joc adversar de adversari sau care este rezolvarea corecta a fazei, Morutan ar fi la alt nivel acum, dar asa el joaca doar din talent.

#184
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.688
  • Înscris: 03.07.2019
Poate doar Hagi lucreaza la mentalitatea jucatorilor. Jumatate din echipa nationala, este creata la Viitorul.

#185
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Exact Aiden. Lipsa de determinare. Plus tupeu. Asa ceva are asta micu de la FCSB Octavian Popescu. Dar inca e crud

#186
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.759
  • Înscris: 08.08.2018

View Postcipi_v, on 15 aprilie 2021 - 13:49, said:

Exact Aiden. Lipsa de determinare. Plus tupeu. Asa ceva are asta micu de la FCSB Octavian Popescu. Dar inca e crud

Yep.

Bine, este posibil ca unii dintre ei sa aibe problema asta cu lipsa de determinare pentru ca stiu ca sunt limitati din anumite puncte de vedere. Iar colaborat cu faptul ca au un adversar puternic sau vin dupa o perioada slaba iese aceasta atitudine pe care o prezinta majoritatea fotbalistilor cu potential.

Aceste probleme pot fi rezolvate cu ajutorul unui psiholog sau a unui antrenor dedicat, dar sunt echipe din Liga 1 care nu au nici una nici alta sau daca au apare vreun finantator/patron/manager si te distruge in presa (gen Becali).

Problemele sunt mult mai adanci decat ce se vede. E usor sa spunem ca n-avem jucatori talentati sau ca nu sunt determinati, dar adevarul e ca in spatele lipsei de performanta este un cumul de probleme.

Eu am un prieten care a jucat fotbal si la un moment dat ajunsese la tineretul unei echipe de Serie A, dar dupa o accidentare a ales viata extra-sportiva si pana la urma s-a lasat. Nu a avut cine sa il indrume, iar acum ii pare rau ca nu a avut minte. Am si un coleg care a jucat fotbal, insclusiv la nationalele Romaniei (pana la U19), alaturi de Puscas si alti jucatori de la nationala, insa s-a accidentat, iar din cauza asta nu i s-a mai prelungit contractul. Dupa o recuperare mai lunga decat de regula (deh, daca nu ai conditii de sportiv asa se intampla), nu l-a mai luat nimeni pentru ca nu a mai avut meciuri in picioare si nici nu apucase sa isi faca un "nume".

Amandoi mi-au povestit multe lucruri nasoale de pe la copii si juniori...

#187
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.759
  • Înscris: 08.08.2018
Si hai sa va dau si voua o "picanterie". Bine, probabil ca ati auzit si voi astfel de povesti, dar:

Prietenul asta al meu juca inca in Romania si era urmarit de Academia Hagi. Dupa mai multe meciuri in care a fost urmarit, la finalul unuia dintre ele reprezentantul Academiei a coborat sa vorbeasca cu antrenorul. A vorbit de fata cu toti jucatorii si i-a zis ca a pus ochii pe X si ca o sa vina o oferta pentru el, ca vrea mai multe detalii despre jucator si ca daca pot merge intr-un birou sa discute. Antrenorul l-a trimis pe cineva din staff la vestiare, iar dupa cateva minute ala a venit cu un plic pe care i l-a dat reprezentantului lui Hagi, iar antrenorul i-a zis ca X e slab, e rezerva, dar ca asteapta o oferta pentru Y.

Antrenorul despre care am scris este unul care a antrenat in ultimele sezoane in Liga 1, iar Y este fiul unui antrenor roman, care a si fost "propus" la nationala paginile trecute.

Povestea chiar mi-a fost relatata si de un fost coechipier de al prietenului meu.

Editat de AidenIrish, 15 aprilie 2021 - 15:31.


#188
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.688
  • Înscris: 03.07.2019

View PostAidenIrish, on 15 aprilie 2021 - 15:00, said:

Iar colaborat cu faptul ca [...]
Coroborat.

Ce spui tu, sunt convins ca e adevarat. La juniori, e dezastru. Joaca ala pentru care cotizeaza parintii la antrenor.

#189
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Cumva e vorba de Ianis? Parca am auzit si eu ceva de genul asta

#190
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.688
  • Înscris: 03.07.2019
Ai auzit prost.

#191
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.759
  • Înscris: 08.08.2018

View Postcipi_v, on 19 aprilie 2021 - 14:30, said:

Cumva e vorba de Ianis? Parca am auzit si eu ceva de genul asta

Sumudica Jr.

Editat de AidenIrish, 19 aprilie 2021 - 16:55.


#192
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.688
  • Înscris: 03.07.2019
Nu inteleg de unde tot acest hate directionat spre Ianis. Cu ce a gresit? Ca e fiul "regelui"?
Toata lumea il compara cu ta-su. Face si el ce poate. E un jucator bun.

#193
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.803
  • Înscris: 19.06.2017
Tocmai asta e problema la romani. "Face si el ce poate". De aia Macedonia de Nord bate Germania iar noi ne multumim ca "nu am luat multe".

#194
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.005
  • Înscris: 16.07.2015

View Postlost_in_a_dream, on 19 aprilie 2021 - 17:20, said:

Nu inteleg de unde tot acest hate directionat spre Ianis. Cu ce a gresit? Ca e fiul "regelui"?
Toata lumea il compara cu ta-su. Face si el ce poate. E un jucator bun.
Nu stii ca suntem o natie de frustrati, pasionati de barfa si de capra vecinului. Cand cineva scoate capul in lume, imediat avem grija sa-l tragem inapoi. Nu generalizez, insa multi se incadreaza in acest tipar. Asta-i nivelul, nu se investe in fotbal, dar suntem primii la pretentii. Nici nord-macedonienii nu sunt chiar neica nimeni. Am vazut cativa jucatori care joaca la cluburi bunicele. O mare vina are si media, care vine cu tot felul de stiri de 2 bani.

Editat de Vlad_22, 19 aprilie 2021 - 17:42.


#195
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.688
  • Înscris: 03.07.2019
Daca au batut Germania, e clar ca au valoare. Asa sunt toate echipele din spatiul ex-iugoslav.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate