Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Problema Ardei Capia Solar - Insecta/Gandac ataca tulpina Urgent

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dflorea99

dflorea99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2017
Salut am si eu o mare problema, sper ca cineva imi poate da un raspuns ca sunt disperat ! De cateva zile observ cate un ardei cazut neatins ne nimic, tulpina mancata, planta ruptandu-se de la greutate . Plantele sunt mari,viguroase , au flori si fructe ( ardeii sunt marisori ) si parca ii mananca ceva...Atasez cateva poze cu ce am gasit , in speranta ca poate cineva ma va putea ajuta . Am dat astazi cu topsin dar nu stiu daca va avea vreun efect ....Am gasit acea omida ce o fi ea prin solar... acum nu stiu daca ea mananca sau altceva....

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018
da-i cu switch

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si eu am patit asta, am gasit la unele plante un mic viermisor de culoare rozalie/portocalie, la inceput, am crezut ca sunt rame. La "Glisando" dobitocii au continuat sa sustina ca e vorba de coropasnite, desi le-am dovedit ca nu era aia.  In final, am primit ceva granule, n-am retinut denumirea, pe care le-am presarat in jurul plantelor si se pare ca am scapat de ei pe moment. La mine au atacat ardeii iuti, cei de tip bulgaresc.
LE Am intrebat sotia si mi-a spus ca despre asta a fost vorba:
https://www.emag.ro/...9/pd/D5GZ7ZBBM/
Si era pentru viermii sarma.

Edited by myshyk, 12 June 2020 - 19:56.


#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca gasesti un orificiu cit de mic(o gaura)in zona afectata sau daca despici o tulpina si gasesti o "vietate" este sigur atacul viermelui sirma. Tratamentul solului cu 'trica expert" sau iei legatura cu reprezentantul unei firme(Singenta, Alcedo, etc.)in zona.Dun foto 1 nu prea se poate concluziona.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu ataca in interior, doar coaja. Si nu radacina, ci la nivelul solului

#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ala e atac de phytium...lasati larvele alea in pace, n-au nicio vina. Mai rod si ele ceva frunze...in rest is inofensive.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cine vorbea de "larve"? Era vorba de "sârma".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate