Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Problema Ardei Capia Solar - Insecta/Gandac ataca tulpina Urgent

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dflorea99

dflorea99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2017
Salut am si eu o mare problema, sper ca cineva imi poate da un raspuns ca sunt disperat ! De cateva zile observ cate un ardei cazut neatins ne nimic, tulpina mancata, planta ruptandu-se de la greutate . Plantele sunt mari,viguroase , au flori si fructe ( ardeii sunt marisori ) si parca ii mananca ceva...Atasez cateva poze cu ce am gasit , in speranta ca poate cineva ma va putea ajuta . Am dat astazi cu topsin dar nu stiu daca va avea vreun efect ....Am gasit acea omida ce o fi ea prin solar... acum nu stiu daca ea mananca sau altceva....

Attached Files



#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
da-i cu switch

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si eu am patit asta, am gasit la unele plante un mic viermisor de culoare rozalie/portocalie, la inceput, am crezut ca sunt rame. La "Glisando" dobitocii au continuat sa sustina ca e vorba de coropasnite, desi le-am dovedit ca nu era aia.  In final, am primit ceva granule, n-am retinut denumirea, pe care le-am presarat in jurul plantelor si se pare ca am scapat de ei pe moment. La mine au atacat ardeii iuti, cei de tip bulgaresc.
LE Am intrebat sotia si mi-a spus ca despre asta a fost vorba:
https://www.emag.ro/...9/pd/D5GZ7ZBBM/
Si era pentru viermii sarma.

Edited by myshyk, 12 June 2020 - 19:56.


#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Daca gasesti un orificiu cit de mic(o gaura)in zona afectata sau daca despici o tulpina si gasesti o "vietate" este sigur atacul viermelui sirma. Tratamentul solului cu 'trica expert" sau iei legatura cu reprezentantul unei firme(Singenta, Alcedo, etc.)in zona.Dun foto 1 nu prea se poate concluziona.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu ataca in interior, doar coaja. Si nu radacina, ci la nivelul solului

#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ala e atac de phytium...lasati larvele alea in pace, n-au nicio vina. Mai rod si ele ceva frunze...in rest is inofensive.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cine vorbea de "larve"? Era vorba de "sârma".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate