Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1206 replies to this topic

#37
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018

View Postpumbacu90, on 09 iunie 2020 - 19:28, said:


Eu il am in USD si alimentez cu Revolut

Alimentezi direct cu USD ? Sau cu Euro si schimbi in IB ?

Eu cand am incercat sa trimit USD din Revolut, nu am reusit.

#38
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postdumida1, on 09 iunie 2020 - 21:07, said:



Alimentezi direct cu USD ? Sau cu Euro si schimbi in IB ?

Eu cand am incercat sa trimit USD din Revolut, nu am reusit.

Direct USD. Mai erau niste postari pe celalalt topic cu ce broker alegi.

Vezi si linkurile astea:

https://finanteperso...ara-comisioane/

https://finanteperso...-fara-comision/


#39
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Da, asa am facut si eu, dar imi dadea eroare ca IBAN-ul nu este complet...

Mersi. O sa incerc data viitoare:)

#40
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Am facut azi un transfer de test,dar din ce am citit va dura destul de mult pana voi putea utiliza banii... cea ce nu prea ii rentabil, in caz ca vrei sa investesti rapid.

Daca fac dimineata transfer din Revolut, in Euro , dupamasa am banii in disponibili in IB. Dezavantajul este ca ai doua schimburi valutare si un comision aditional de 2$ la IB, daca suma schimbata este mai mica de 2k$.

#41
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 15.07.2007

View Postpumbacu90, on 09 iunie 2020 - 17:54, said:

Mesaj scris, prin mail? Ca prin chat am asteptat azi 20 min si nimic

Apeși pe clopoțel și la COMPOSE alegi NEW TICKET.

Attached Files


Edited by bsam, 10 June 2020 - 08:27.


#42
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 15.07.2007
Legat de transfer, dacă ai $ transferi $. Dacă ai € transferi €.
Pentru a tranzacționa pe piața SUA ai nevoie de $.
Pentru a tranzacționa pe piața europeană ai nevoie de €.
Nu are sens să schimbi în bancă sau în revolut pentru că IBKR și cu asta se ocupă: FOREX

Eu personal leii îi schimb în € cu TRANSFER WISE într-un cont în € la BRD.
Am ales metoda WIRE din IBKR (vezi imaginea) și fac un transfer SEPA (comision zero) către un cont în € din Germania (cel indicat de IBKR e la CITY BANK).

View Postdumida1, on 10 iunie 2020 - 08:24, said:

Am facut azi un transfer de test,dar din ce am citit va dura destul de mult pana voi putea utiliza banii... cea ce nu prea ii rentabil, in caz ca vrei sa investesti rapid.

Daca fac dimineata transfer din Revolut, in Euro , dupamasa am banii in disponibili in IB. Dezavantajul este ca ai doua schimburi valutare si un comision aditional de 2$ la IB, daca suma schimbata este mai mica de 2k$.

Durează vreo 3 zile până poți folosi banii.

Edited by bsam, 10 June 2020 - 08:51.


#43
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Eu am Lei, cu Lei sunt paltit ... din pacate nu pot trimite Lei in IB.

Pana acum i-am schimbat in €, in Revolut si faceam un transfer SEPA la IB ( CITY BANK DE), dupa care in IB ii schimbam in $, deoarece tranzactionez doar pe piata din US. -> in aceeasi zi pot sa folosesc banii daca fac transferul dimineata -> partea proasta este ca am 2 schimburi + un comision de 2$.


Si acum am incercat si varianta: schimb $ in revolut transfer IB ( City NY) -> un singur schimb si fara comision, dar nu stiu cat dureaza pana pot folosi banii ...



P.S.: sa nu mai zic ca prima data can mi-am fcut contul, am facut prostia sa transfer $ dintr-o banca din RO si m-am trezit cu un comision de 32$ :|

#44
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdumida1, on 10 iunie 2020 - 09:58, said:

Eu am Lei, cu Lei sunt paltit ... din pacate nu pot trimite Lei in IB.

Pana acum i-am schimbat in €, in Revolut si faceam un transfer SEPA la IB ( CITY BANK DE), dupa care in IB ii schimbam in $, deoarece tranzactionez doar pe piata din US. -> in aceeasi zi pot sa folosesc banii daca fac transferul dimineata -> partea proasta este ca am 2 schimburi + un comision de 2$.


Si acum am incercat si varianta: schimb $ in revolut transfer IB ( City NY) -> un singur schimb si fara comision, dar nu stiu cat dureaza pana pot folosi banii ...



P.S.: sa nu mai zic ca prima data can mi-am fcut contul, am facut prostia sa transfer $ dintr-o banca din RO si m-am trezit cu un comision de 32$ Posted Image

Practic ai 2 schimburi cu 2 comisioane. Doar că la schimbul de pe FOREX ai un comision de numai 2 dolari pentru o tranzacție la cursul REAL de pe FOREX.
Dacă schimbi 1€ (cum am zis eu la început să fac de probă Posted Image ) ai un comision de $2.
Dacă schimbi €5000 ai tot $2 comision.
Singurul schimb care e un pic mai scump (dar mult mai ieftin decât la bancă) e cel din Revolut (sau Transfer Wise în cazul meu).

Edited by bsam, 10 June 2020 - 10:11.


#45
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Testez si eu azi varianta de eur, sunt cateva actiuni din Europa care m-ar interesa si nu vad de ce as lua ADR's din SUA.

@dumida1, la mine in general, cam o zi ia transferul cu Revolut in $, cam 4 (lucratoare) pana sunt disponibile fondurile

#46
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 15.07.2007
"Am ales metoda WIRE din IBKR (vezi imaginea) și fac un transfer SEPA (comision zero) către un cont în € din Germania (cel indicat de IBKR e la CITY BANK)."

Am uitat imaginea Posted Image

Attached Files

  • Attached File  wire.png   61.24K   122 downloads


#47
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018

View Postbsam, on 10 iunie 2020 - 10:10, said:

Practic ai 2 schimburi cu 2 comisioane. Doar că la schimbul de pe FOREX ai un comision de numai 2 dolari pentru o tranzacție la cursul REAL de pe FOREX.
Dacă schimbi 1€ (cum am zis eu la început să fac de probă Posted Image ) ai un comision de $2.
Dacă schimbi €5000 ai tot $2 comision.
Singurul schimb care e un pic mai scump (dar mult mai ieftin decât la bancă) e cel din Revolut (sau Transfer Wise în cazul meu).

Am doar comisionul de schimb in Forex din IB, la Revolut nu am comision. Dar am schimburile in sine ( Spreed), chiar daca sunt ambele la un curs bun ...

Din ce stiu la IB. pe Forex,, daca suma este de peste 2000$, nu mai ai acel comision de 2$, doar ca nu imi permit sa bag luna de luna atatia bani :|

View Postbsam, on 10 iunie 2020 - 10:23, said:

"Am ales metoda WIRE din IBKR (vezi imaginea) și fac un transfer SEPA (comision zero) către un cont în € din Germania (cel indicat de IBKR e la CITY BANK)."

Am uitat imaginea Posted Image

Aceeasi metoda o folosesc si eu, far comisoane de transfer :) dar trebuie sa schimb pe Forex din € in $.

#48
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 15.07.2007
@ dumida1

Și la €6000 am avut comision de $2 la tranzacția pe FOREX

#49
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
Inseamna ca aveam eu o impresie gresita :)

Am primit si raspunsul in legatura cu comisioanele de tranzacrionare...

Attached Files



#50
adrianmuntean

adrianmuntean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.04.2019
Va salut. Intr-un final, cei de la IB au acceptat toate documentele de verificare a Id/ adresa etc. Vreau sa fac un transfer. Am ales moneda euro, eu având cont în aceasta moneda. Ajung la etapa wire sepa/ make a deposit. Ce trebuie sa trec la account nickname care e câmp obligatoriu de completat și la account number care e optional? Mulțumesc anticipat

#51
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postadrianmuntean, on 12 iunie 2020 - 05:31, said:

Va salut. Intr-un final, cei de la IB au acceptat toate documentele de verificare a Id/ adresa etc. Vreau sa fac un transfer. Am ales moneda euro, eu având cont în aceasta moneda. Ajung la etapa wire sepa/ make a deposit. Ce trebuie sa trec la account nickname care e câmp obligatoriu de completat și la account number care e optional? Mulțumesc anticipat

La nickname e irelevant, e doar pt tine daca ai mai multe modalitati de transfer, le vezi dupa nickname pe viitor, eu am de ex Revolut-Eur si Revolut-Usd.
La account number eu cred ca am lasat gol (poate o fi iban-ul daca trimiti printr-o banca, si nu prin revolut, nu sunt sigur)

#52
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postadrianmuntean, on 12 iunie 2020 - 05:31, said:

Va salut. Intr-un final, cei de la IB au acceptat toate documentele de verificare a Id/ adresa etc. Vreau sa fac un transfer. Am ales moneda euro, eu având cont în aceasta moneda. Ajung la etapa wire sepa/ make a deposit. Ce trebuie sa trec la account nickname care e câmp obligatoriu de completat și la account number care e optional? Mulțumesc anticipat
La account number poti sa completezi contul tau de euro, din care alimentezi.
In acest fel banii transferati sunt identificati mai usor in sistemele lor.

#53
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 15.10.2018
La account nickname, parca iti completau ei automat cu numele institutiei si adugau Wire - ... , dar poti sa modifici cum vrei.

La account no. am trecut IBAN-ul, chiar si cel din Revolut.

Vad ca la transferul de test in $,  inca am ACH Hold Posted Image

Attached Files



#54
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postdumida1, on 12 iunie 2020 - 09:56, said:

Vad ca la transferul de test in $,  inca am ACH Hold Posted Image

Cum ziceam, ia destul de mult. Dar dupa vreo zi lucratoare de obicei primesti notificare ca au primit, dar sunt only available for trading dupa alte ~3 zile lucratoare :( no idea why.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate