Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#19
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Cat sunt comisioanele lor si impozitele pentru US, UK si UE?

#20
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
Eu il am ca Margin Account si nu am problema asta.
Problema la mine ii ca apar prea multi bani la buying power ... si daca te lasi dus de val, te poti arde usor :|

#21
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018

View PostAlex432, on 05 iunie 2020 - 14:57, said:

Cat sunt comisioanele lor si impozitele pentru US, UK si UE?

Cu comisionul e cam ciudat ...cel putin la mine. Pana de curand aveam 1$ per tranzacrie ( US stock) , dupa care, m-am trezit cu cateva comisioane de 0.24$, 0.5$ si dupa aceste scaderi subite, a urcat la 1.5$ si o tine tot asa  ... Trebuie sa le dau un mail sa-i intreb care-i faza, ca is cam in ceata.

Pentru UK si EU, nu stiu, nu am tranzactionat. Am luat acctiuni la compani din EU , dar listate in US.

#22
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
@Alex432
Poți alege între costuri fixe și costuri variabile: FIXED și TIERED ( https://www.interact...dex.php?f=39753 )

Cazul meu concret ( cont tip CASH TIERED) după 2 luni de tranzacționare doar STOCKS din SUA:
nr actiuni tranzacționate I nr tranzactii I $comisioane I $/actiune I $/tranzacție
  25190                             76                113                0.00449           1.49

Edited by bsam, 05 June 2020 - 20:08.


#23
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Daca e o structura clara la taxe si comisioane, poate fi interesant.

Da a e haos cum spune Dumida, e naspa.

#24
ferrari05

ferrari05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.07.2006

View Postbsam, on 05 iunie 2020 - 09:32, said:

@1Maus

Eu mi-am activat abonamentul acum 2 zile pentru cotații live. Mă săturasem să mă uit în paralel pe alte site-uri.
Am constatat că $14,5 sunt nesemnificativi la cât am pierdut la unele acțiuni Posted Image
Da, e nevoie de 2 chestii activate din meniul de USER SETTINGS.
Vezi că taxarea e pe lună calendaristică, așa că e bine să o activezi la început de lună.

P.S.
Eu am vrut doar pentru SUA.
Pt. EU ai alți bani de dat...


@bsam, optiunile alese de tine sunt ok doar daca ai nevoie de cotatiile pentru optiuni sau daca generezi lunar comisioane de minim 30 $.

Pentru varianta cea mai ieftina a cotatiilor live last price, last ask/ bid si top of book se alege din sectiunea market data subscription:

1. North America -> Level I (NBBO) -> NASDAQ (Network C/UTP) -> cost 1.5 $/ month
2. North America -> Level I (NBBO) -> NYSE (Network A/CTA) -> cost 1.5 $/ month

Optional, daca tranzactionati actiuni care nu sunt listate pe NASDAQ sau NYSE se va activa:
North America -> Level I (NBBO) -> NYSE American, BATS, ARCA, IEX, and Regional Exchanges (Network B) -> cost 1.5 $/ month


Daca faceti day trading/ scalping si doriti sa aveti acces la full book pe ask/ bid:
North American-> Level II (Deep Book)-> NASDAQ TotalView-OpenView + NYSE OpenBook + NYSE ArcaBook.

Edited by ferrari05, 06 June 2020 - 14:01.


#25
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAlex432, on 06 iunie 2020 - 06:16, said:

Daca e o structura clara la taxe si comisioane, poate fi interesant.

Da a e haos cum spune Dumida, e naspa.
E o structura clara dar trebuie sa o gasesti. Imi amintesc de un tabel lung cu comisioane. Ideea este ca la fiecare instrument este un comision, la actiuni US din cate stiu este 1USD + 0.01USD per actiune, de aceea majoritatea au intre 1.05 - 2.0 per trade.
In UK ai stamp duty, in Franta ai o taxa la cumparare, etc. Oricum din verificari comisioanele IBKR sunt foarte mici.

#26
ferrari05

ferrari05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.07.2006
Pentru US, schema de comisionare IB este de doua tipuri:
- fixa: 0.005$/ actiune, min. 1$/ ordin
- tiered: 0.0035$/ actiune pentru primele 300.000 actiuni/ luna + rebate/ penalizare din partea exchange-ului pentru adaugare/ luare de lichiditate + alte fee-uri, min 0.35$/ ordin).
La activarea contului schema default este fixed.

In functie de bursa US/ UK/ DE/ FR etc si valoarea tranzactiei, una din cele doua scheme este mai avantajoasa.
Se poate alterna intre ele oricand insa schimbarea nu se realizeaza instant. Pentru optimizarea comisioanelor platite trebuie sa planificati in avans schimbarea schemei in functie de bursa pe care doriti sa activati ziua urmatoare.

In US comisionarea tiered este aproape intotdeauna mai avantajoasa intrucat cand adaugati lichiditate veti primi un rebate din partea exchange-ului. IB transfera o parte din rebate catre client, reducandu-i astfel comisionul perceput.

Schema fixa este mai avantajoasa daca luati constant lichiditate de pe exchange respectiv cumparati la ask sau peste si vindeti la bid sau sub.

Edited by ferrari05, 06 June 2020 - 21:23.


#27
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
@ferrari05

Merci de sfat. Eu de fapt aveam nevoie de cotații live pe NASDAQ și NYSE.
Nu găsisem cu $1,5 fără a activa o opțiune de $10.
Voi verifica.

Eu în 2 luni am generat comisioane de $113.

Edited by bsam, 07 June 2020 - 12:15.


#28
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Yndy si Ferrari, multumesc. Am pus intrebarea in contextul de a face tranzactii rapide, poate saptamanale. In trecut m-am fript din cauza asta de mai multe ori (actiuni foarte diverse, dar in cantitati mici, imi convenea castigul mic, rapid, dar cand faceam totalul nu iesea bine).

#29
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
In mod normal planul ales de mine era de 1.5$ per tranzactie.
Doar ce de la prima tranzactie si pe o perioada de ~6 luni, am avut comisoan de 1$ :) ceea ce a fost bine... eu ma asteptam la 1.5$. Dar dintr-o data am avut 2 comisioane mici, dupa care a sarit la cei 1.5$ ...

#30
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
cum vi se pare customer care-ul?

Am avut o experienta mai aiurea pe chat la un moment dat, mi s-a cerut un screenshot pe mail, apoi mi-a zis ca nu il poate vedea pe acel mail (desi el imi daduse adresa...).

In fine, ati incercat vreodata sa sunati? Mie la numerele cu 00800 nu mi se conecteaza, iar pentru cele cu +41 ar trebui sa-mi pun optiune separata, Elvetia fiind non-UE

#31
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 15.07.2007
Pe mesaj scris din sunt destul de prompți. De obicei răspund în aceeași zi.

#32
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postbsam, on 09 iunie 2020 - 13:37, said:

Pe mesaj scris din sunt destul de prompți. De obicei răspund în aceeași zi.

Mesaj scris, prin mail? Ca prin chat am asteptat azi 20 min si nimic

#33
adrianmuntean

adrianmuntean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.04.2019
Bună seara. Într un final am reușit sa parcurg aproape toți pașii de deschidere a contului la IB. Sunt la etapa conectării contului bancar la contul de utilizator. Din experienta dvs, care este cea mai avantajoasa varianta? Cont euro personal și transfer euro de aici în contul IB sau ar merge și cu REVOLUT? menționez ca nu am decât cont deschis în euro și lei. Usd as avea varianta REVOLUT

#34
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postadrianmuntean, on 09 iunie 2020 - 19:10, said:

Bună seara. Într un final am reușit sa parcurg aproape toți pașii de deschidere a contului la IB. Sunt la etapa conectării contului bancar la contul de utilizator. Din experienta dvs, care este cea mai avantajoasa varianta? Cont euro personal și transfer euro de aici în contul IB sau ar merge și cu REVOLUT? menționez ca nu am decât cont deschis în euro și lei. Usd as avea varianta REVOLUT

Eu il am in USD si alimentez cu Revolut

#35
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Euro cont personal.
Dacă trimiți din Revolut, nu trimiți din contul tău ci din Revolut.
Fiind un cont nou, va trebui să le mai dai cel puțin un mail în care să le explici cum stă treaba cu revolut și va dura cam o săptămână în plus.
Prin transfer sepa din bancă, în 1-2 zile văd banii în contul ib.

#36
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postadrianmuntean, on 09 iunie 2020 - 19:10, said:

Bună seara. Într un final am reușit sa parcurg aproape toți pașii de deschidere a contului la IB. Sunt la etapa conectării contului bancar la contul de utilizator. Din experienta dvs, care este cea mai avantajoasa varianta? Cont euro personal și transfer euro de aici în contul IB sau ar merge și cu REVOLUT? menționez ca nu am decât cont deschis în euro și lei. Usd as avea varianta REVOLUT

Depinde ce doresti, pe piata americana ai nevoie de USD pe EU euro/chf/lire.
Conteaza si in ce moneda ai banii, pentru lei merge varianta cu Revolut pentru euro direct in ibk prin sepa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate