Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

relatile interumane de la locul de munca

  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
44 răspunsuri în acest subiect

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.086
  • Înscris: 18.12.2007

 on64, on 01 noiembrie 2019 - 18:25, said:

la mine nu prea se munceste, avem peioade moarte cand sta si 3 luni si nu faci nimic dar trebuie sa stai acolo 8 ore
lumea se plictiseste si se apuca de barfe/bisericute

Cu asta cum a ramas?

#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006

 on64, on 01 noiembrie 2019 - 18:25, said:

la mine nu prea se munceste, avem peioade moarte cand sta si 3 luni si nu faci nimic dar trebuie sa stai acolo 8 ore
lumea se plictiseste si se apuca de barfe/bisericute
Studiati si voi ceva.

Einstein, pe vremea cind lucra la oficiul de brevete din Zurich, a dezvoltat teoria relativitatii. Nu stiu daca din prea mult timp liber, din lipsa de chef de treaba sau pentru ca avea pile si nu il deranja nimeni...

Asa ca idee, azi e la moda gravitatia cuantica. Nu exista o teorie definitiva, dar sunt citeva candidate (teoria stringurilor, teoria branelor si or mai fi si altele). Vedeti si voi ce puteti face, poate spargeti zidu' si faceti sa functioneze una din teorii. Eu zic ca merita, nu stii unde va fi utila.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017
poate ca la barfa oamenii mai cauta si validare din partea colegilor ....tinem de obicei la parerea celor din jur
sa zicem ca e un fel de chestie psihologica , nimic neobisnuit

#22
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.314
  • Înscris: 21.03.2019
Open-space-ul a fost inventat ca salariatul sa se simta ca pe un camp deschis, ca pe o plantatie, sa nu creada nici unul ca-i valoreaza pielea mai mult de doi bani, adica indentic cat pielea celui de langa el. Adica stapanii separat si sclavii la gramada..

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.663
  • Înscris: 30.08.2017
Chestiile astea cu validarea le mai vedeam la petrecerile anuale (nu prea am fost fanul lor). Aceiasi oameni calare pe aceiași directori, aceleași discuții despre nimic. Pentru mulți statutul e important si, din păcate, o cale de avansare.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017
si cum altfel sa iti dai seama daca esti bun in ceva daca nu prin comparatie?

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.034
  • Înscris: 20.10.2015

 george_alexandru, on 01 noiembrie 2019 - 18:44, said:

Nici eu nu support open space-ul, prea multa gălăgie, prea calare unii peste alții. Birourile mici, de câteva persoane sunt preferatele mele, ideal cu echipa de proiect.

Mie, dupa ce-am luat birou, am auzit "in spate "Thanks God!"
Cred ca vorbeam prea tare, :lol:

#26
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 on64, on 01 noiembrie 2019 - 18:00, said:

si la voi e asa?

E normal, unde sunt oameni va fi si comportamentul descris de tine.
La mine la munca de exemplu am un coleg care s-a imprietenit cu patronul si inca unul care e angajat doar pentru ca e prieten dinainte cu patronul.
Ala al doilea e si "seful" meu desi nu face nimic ( fara sa exagerez, sta pe fb toata ziua ) si daca e sa il intreb ceva sa ia o decizie se caca tot pe el.
Tot ei 3 ies impreuna la bere si susotesc prin sediu dupa de parca ce cacat au facut.
Daca nu aveam un copil care urmeaza sa se nasca peste cateva luni dadeam cu demisia dar asa astept si o sa iau 2 ani de concediu dupa care pa si pusi.

#27
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007
Ah, bucuria de a lucra in colective de maxim 6 oameni...

 Kres, on 01 noiembrie 2019 - 18:46, said:

Open-space-ul a fost inventat ca salariatul sa se simta ca pe un camp deschis

Birourile open space sunt iadul pe pamant. De cate ori apuc, incerc sa le fac cat mai umane cu putinta, da' din pacate de multe ori pica la revizii si tot ferme de oameni ajung.
Cel mai deprimant a fost un callcenter. I really tried.

Aia ca geamurile nu se deschid pentru eficienta energetica e doar un pretext. In multe cazuri eu unu as sari.

Editat de shefu_de_combinat, 01 noiembrie 2019 - 19:05.


#28
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.014
  • Înscris: 17.12.2005

 AlexEn, on 01 noiembrie 2019 - 18:44, said:



Cu asta cum a ramas?

Personalitatile multiple nu stiu una de alta.

#29
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.227
  • Înscris: 29.06.2011

 Tsunnnami, on 01 noiembrie 2019 - 18:54, said:


Io cel mai fericit m-am simtit intr-o fabrica d-asta comunista in care nu exista conceptu' asta infect de open space si spatiile erau impartite old school, fiecare cu pixda ma-sii; noi, soarecii de la contabilitate, aveam dracului un birou numai al nostru. Eram trei persoane. Si tare bine era.. nu venea nici dracu' peste noi! Posted Image

In alta parte am nimerit intr-un open space urias, in forma de L, iar contabilitatea era pusa langa vanzari, ba. Langa vanzari. Cum mama dracului sa pui contabilitatea langa vanzari? si din cand in cand ii auzeam si pe aia de la achizitii care erau in capatul celalalt al L-ului urland la telefon; chinu' de pe lume a fost, ba! chinu' de pe lume!

In open space nu poti sa gandesti, ba. Nu ai cum sa iei o pauza si sa-ti pui ordine-n idei. Ca tot timpu' tre' sa auzi pe cineva trancanind, mancand, plimband foi.. dracu' sa-i ia! Posted Image

 shefu_de_combinat, on 01 noiembrie 2019 - 18:58, said:

Aia ca geamurile nu se deschid pentru eficienta energetica e doar un pretext. In multe cazuri eu unu as sari.

Oh, da geamuri puse sus, la 2 metri inaltime ai vazut? de trebuia sa ma urc pe niste cutii cu coli ca sa le deschid; eram acolo ca la puscarie, ba.. am uneori impresia ca angajatorii romani n-au nici cea mai mica idee cand vine vorba de confortu' angajatilor. Nici cea mai mica idee!

Editat de Alecsandru010, 01 noiembrie 2019 - 19:10.


#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.265
  • Înscris: 24.01.2008

 on64, on 01 noiembrie 2019 - 18:14, said:

m-a amentintat barbosoo sa nu mai deschid topicuri pe dezbateri cu tot ce imi trece prin cap si sa deschid pe poiana
"Desen ajutator", pt ca  -  dovedesti asta  -  ai nevoie, n-ai priceput decat partial avertismentul.

Quote

Dar de Poiana lui Iocan n-ai auzit, ca sa deschizi topicul unde trebuie ?
Nu mai umple Dezbaterile de tot ce-ti trece tie prin cap... nu-i primul topic pe care trebuie sa ti-l mut. Exista arii pt orice.
Da, topicul respectiv era de Poiana.  Dar ideea era sa deschizi subiectele pe ariile potrivite (asta era de Convorbiri Contrare... aria aia iti vine manusa), NU totul in Poiana sau totul pe Dezbateri, ca pana acum.


P.S.  Scuze pt offtopic, dar consider ca am dreptul la replica !
Imi asum sanctiunile daca se considera c-am fost prea acid.   :)

#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

 sylvius, on 01 noiembrie 2019 - 18:10, said:

Nope.

La noi e un colectiv excelent si ne intelegem de minune, cu totii - fara barfe, rautati si bisericute, dimpotriva, suntem un colectiv mic, unit si suntem chiar prieteni unii cu altii.
Si in afara de tine , mai e cineva in colectivul ala??????

#32
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.760
  • Înscris: 17.03.2012

 AlexEn, on 01 noiembrie 2019 - 18:44, said:


Cu asta cum a ramas?
sunt singur o saptamana
inebunesc
doar pe voi am
nimic nu e mai trist decat sa va am doar pe voi

#33
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.400
  • Înscris: 01.01.2007

 myshyk, on 01 noiembrie 2019 - 19:07, said:

Si in afara de tine , mai e cineva in colectivul ala??????


Tu cam ce parere ai ?

Suntem 12, de toti.

11 + 1 - carmaci ! Posted Image

Ai vrut sa faci un spirit, sau ?!... Posted Image

E greu de conceput asta, nu ?

Editat de sylvius, 01 noiembrie 2019 - 19:34.


#34
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

 Alecsandru010, on 01 noiembrie 2019 - 19:00, said:

Oh, da geamuri puse sus, la 2 metri inaltime ai vazut?

Ma, nu chiar, da' suna plauzibil.

 Alecsandru010, on 01 noiembrie 2019 - 19:00, said:

In open space nu poti sa gandesti, ba. Nu ai cum sa iei o pauza si sa-ti pui ordine-n idei.

Yup. Am avut ieri un montaj intr-un spatiu d-asta mirific.
Daca e corporatie dinaia cool iti face quiet room.
Daca e si mai cool, iti face spatiu de joaca. Bcuz that's where we are at.

Editat de shefu_de_combinat, 01 noiembrie 2019 - 19:30.


#35
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.030
  • Înscris: 03.02.2014
Noi ne intelegem foarte bine la locul de munca. Chiar ne mai intalnim din cand in cand (cam o data pe an) cu fosti colegi care au plecat din echipa. Ajuta foarte mult faptul ca avem simtul umorului asemanator si orientarile politice asemanatoare.

#36
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

 Soulstream, on 01 noiembrie 2019 - 19:32, said:

Ajuta foarte mult faptul ca avem simtul umorului asemanator si orientarile politice asemanatoare.

Daca nu esti foarte, FOARTE sigur de aspectul asta, cel mai bine pentru o viata usoara e sa nu deschizi subiectul. Da' si pe la mine  e cam la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate