Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

relatile interumane de la locul de munca

  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
la mine la lucru sunt bisericute, rautaturi si barfulite, oameni asa zisi maturi care au copii, unii si barbati, se comporta ca niste fetite de gimaziala-liceu
imi e scarba de comportamentul asta infatil de care poate sa dea dovada specia asta
si la voi e asa?

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Da. Cam peste tot e la fel. Eu am lucrat în vreo 10 locuri diferite și peste tot era la fel.

#3
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 on64, on 01 noiembrie 2019 - 18:00, said:

si la voi e asa?

peste tot e asa. se numeste Arrested Development in psihologie.

Edited by criztu, 01 November 2019 - 18:10.


#4
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Deci..., data viitoare cand vedeti unul singur la bar si care bea singur multumit, sa va bucurați pentru el ca poate e la o petrecerea de firma a unui PFA.

PS: nu vad ce legătură are cu poiana..

#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 on64, on 01 noiembrie 2019 - 18:00, said:

si la voi e asa?

Nope.

La noi e un colectiv excelent si ne intelegem de minune, cu totii - fara barfe, rautati si bisericute, dimpotriva, suntem un colectiv mic, unit si suntem chiar prieteni unii cu altii.

Edited by sylvius, 01 November 2019 - 18:10.


#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 on64, on 01 noiembrie 2019 - 18:00, said:

la mine la lucru sunt bisericute, rautaturi si barfulite, oameni asa zisi maturi care au copii, unii si barbati, se comporta ca niste fetite de gimaziala-liceu

Da. Peste tot e asa. Ronanu e un neam de slugi ipocrite, prefacute care cauta sa parvina. De asta bubuie barfa si infantilismul in corporatii.

Explicatia psihologica ar fi ca acesti oameni nu au suficienta validare sociala si o cauta (cersesc) la o tigara prin gesturi puerile sau infantile.

Edited by Kres, 01 November 2019 - 18:14.


#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Da. Asa e peste tot.

D-aia io am dezvoltat, in timp, o politica stricta de a trata colegii ca pe colegi, nu ca pe prieteni. Nu stau la sueta cu ei si-n general mi se rupe de toate informatiile care nu au legatura cu jobul nostru. Stii ce misto e? mai ales cand le trantesc un nu ma intereseaza.. raman astia perpeclsi..

Quote


Mai mulți lupi au atacat o stâna și au prins câinele, pe care au vrut să-l mănânce. Acesta i-a rugat să îl lase în viață și s-a angajat să le faciliteze prinderea oilor. Lupii au fost de acord.
Timp de aproape un an, lupii, ajutați de câine, au mâncat oile.

După un timp, neavând ce mânca, lupii l-au mâncat și pe câine.

La înmormântarea câinelui, lupii discutau ce epitaf să scrie pe piatră funerară și din partea cui să fie scris.
Au fost de părere că "din partea prietenilor" ar fi fost exagerat, pentru că l-au mâncat. În același timp, "din partea dușmanilor" ar fi fost prea mult, pentru că au colaborat aproape un an la prinderea oilor. Așa că au ales să scrie "din partea colegilor".

Edited by Alecsandru010, 01 November 2019 - 18:14.


#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 riso, on 01 noiembrie 2019 - 18:09, said:

Deci..., data viitoare cand vedeti unul singur la bar si care bea singur multumit, sa va bucurați pentru el ca poate e la o petrecerea de firma a unui PFA.

PS: nu vad ce legătură are cu poiana..
m-a amentintat barbosoo sa nu mai deschid topicuri pe dezbateri cu tot ce imi trece prin cap si sa deschid pe poiana

 Alecsandru010, on 01 noiembrie 2019 - 18:12, said:

Da. Asa e peste tot.
D-aia io am dezvoltat, in timp, o politica stricta de a trata colegii ca pe colegi, nu ca pe prieteni. Nu stau la sueta cu ei si-n general mi se rupe de toate informatiile care nu au legatura cu jobul nostru. Stii ce misto e? mai ales cand le trantesc un nu ma intereseaza.. raman astia perpeclsi..
asa si eu, nu stau de vorba cu ei, nu ma bag in discutii, intru dimineata si ii salut, si fac la fel cand plec, atat

probabil ma barfesc pe treaba asta, ca sunt antisocial

Edited by on64, 01 November 2019 - 18:16.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
La fostul loc de munca era distractie la greu...personal in varsta de maxim 40 de ani, se socializa, se glumea, se iesea la bere... Unde sunt acum mediu imbatranit (recordul e detinut de doua doamne la 70 ani)...eu sunt un fel de prezenta exotica pentru ei. N-as zice ca sunt bisericute...sunt cateva comunitati mai unite in are se socializeaza, se iese la bere, fotbal...dar cei mai multi...am venit, am lucrat(sau nu), am plecat. Si profesional tot pe acolo..."nu-i treaba mea" e la ordinea zilei. Multi am impresia ca stau aici in asteptarea pensiei.

Edited by george_alexandru, 01 November 2019 - 18:18.


#10
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 george_alexandru, on 01 noiembrie 2019 - 18:16, said:

dar cei mai multi...am venit, am lucrat(sau nu), am plecat.

Exact cum ar trebui sa fie.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017

 Alecsandru010, on 01 noiembrie 2019 - 18:16, said:

Exact cum ar trebui sa fie.

Depinde de om si de natie. La nemti e asa. La italieni...juma de zi se socializeaza apoi pe la pranz se apuca de munca...e felul lor de a fi. Pana la urma suntem oameni, nu roboti. Si conteaza rezultatul...firma ma plateste sa produc, nu sa muncesc de dragul de a munci. Daca socializarea ma face mai productiv, si firma e ok cu asta.

Edited by george_alexandru, 01 November 2019 - 18:21.


#12
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 riso, on 01 noiembrie 2019 - 18:09, said:

PS: nu vad ce legătură are cu poiana..
Omul este un animal politic, iar orice comunitate dezvolta relatii de tip politic intr-insa.
Deci este despre relatii de tip politic...
Politica nu este doar la nivel macro, politica exista la toate nivelurile.

 Kres, on 01 noiembrie 2019 - 18:12, said:

Ronanu e un neam de slugi ipocrite, prefacute care cauta sa parvina. De asta bubuie barfa si infantilismul in corporatii.
Banuiesc ca este vorba despre "romanul". Dap, noi am inventat si barfa.
Cand francezii se otraveau intre ei non-stop banuiesc ca era doar in scopuri stiintifice si nu in urma unor barfe de budoar.
Si e doar un exemplu.

 Alecsandru010, on 01 noiembrie 2019 - 18:12, said:

Nu stau la sueta cu ei si-n general mi se rupe de toate informatiile care nu au legatura cu jobul nostru. Stii ce misto e? mai ales cand le trantesc un nu ma intereseaza.. raman astia perpeclsi..

Se cheama ca esti anti-sitem :)

#13
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
la mine nu prea se munceste, avem peioade moarte cand sta si 3 luni si nu faci nimic dar trebuie sa stai acolo 8 ore
lumea se plictiseste si se apuca de barfe/bisericute

#14
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Texe, on 01 noiembrie 2019 - 18:25, said:

Se cheama ca esti anti-sitem Posted Image

Nu neaparat. Asa e felul meu de a fi. Mai taciturn Posted Image

In general ma plictisesc povestile inutile. Si 99% din discutiile astea informale din birou sunt fix asa. Zgomot de fond. Iar ala care a inventat open space-ul ar merita sa fie spanzurat si apoi tras pe roata. Noroc cu ala care a inventat castile..

Edited by Alecsandru010, 01 November 2019 - 18:33.


#15
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Socializarea la o tigara nu e de fapt socializare ci un context in care niste colegi disperati de viata  vor si ei sa obtina un pic de mangaiere si recunoastere sociala  in restul timpului fiind niste sclavi. Iar aici intervine ipocrizia - daca tot stii ca esti un sclav, ce rost are sa incerci sa obtii recunoastere sociala "la reduceri" adica sa crezi ca intereseaza pe cineva in ce tari te-ai plimbat in pauza anuala de 14 zile?

#16
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

 Alecsandru010, on 01 noiembrie 2019 - 18:31, said:

Iar ala care a inventat open space-ul ar merita sa fie spanzurat si apoi tras pe roata. Noroc cu ala care a inventat castile..

Posted Image Posted Image atat de adevarat

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nope, eu n-am timp de asa ceva

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Nici eu nu support open space-ul, prea multa gălăgie, prea calare unii peste alții. Birourile mici, de câteva persoane sunt preferatele mele, ideal cu echipa de proiect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate