Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Music phones (oldies but goldies)

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
levike

levike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 04.03.2006
Ziua buna. M-a lovit melancolia si ma gadeam sa va cer ajutorul in legatura cu acele telefoane dedicate pentru muzica. Am cautat pe net, dar n-am gasit o lista cuprinzatoare. Va rog sa-mi indicati un site unde sunt mentionate toate acele telefoane, cum ar fi: Nokia 5310 XpressMusic, Motorola ROKR E8, Sony Ericsson W350i Walkman, LG Chocolate (VX8500).

#2
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.774
  • Înscris: 08.09.2008
Nu stiu daca exista o lista oficiala pt music phones, am cautat si eu un site ce iti permite sa vezi music phones ca pe o categorie ca atunci cand selectezi "6.0 inch smartphones" dar n-am gasit ce stii ce.

Completez: Nokia N91, N81, Nokia 5800 xpress music, Nokia X6, Nokia 5700

Din generatiile noi telefoanele LG cu Quad dac sunt foarte potente pe audio.

#3
levike

levike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 04.03.2006
Mersi de exemplificare. Vad ca insistase Nokia pe acest trend. Nici nu stiam ca existau atatea modele de la ei. Parca si Sony are mai multe modele, da' nu le stiu.

P.s.: as fi interesat exclusiv pe acelea cu butoane.

Editat de levike, 01 noiembrie 2019 - 08:01.


#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.143
  • Înscris: 30.04.2007
pentru cultura mea generala de impatimit al muzicii, ce diferentiaza un telefon "normal" de unul "de muzica" ?
mi-au trecut destule prin maini si printre urechi, si nu am simtit nici o diferenta, poate doar cind din cind in cind mai schimbam castile, dar astea sunt din alta liga.
si ca sa fie discutia completa, de ceva timp, folosesc aplicatia asta. .. am incercat si altele, dar asta mi-a cazut la suflet. daca stie cineva alta mai buna ..

https://play.google.....media.miplayer

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.841
  • Înscris: 14.10.2017
nici n-am stiut ca au existat telefoane pentru asa ceva...credeam ca toate au radio si capacitate de stocare si asta e, orice telefon e bun de music player

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 10.000
  • Înscris: 14.04.2016

 r_murphy, on 01 noiembrie 2019 - 08:09, said:

pentru cultura mea generala de impatimit al muzicii, ce diferentiaza un telefon "normal" de unul "de muzica" ?
Inainte de era smartphone-urilor se auzea diferenta dintre un telefon "normal" si unul "de muzica".
Daca dumneata compari telefoanele vechi cu smartphone-uri cand vine vorba de ascultat muzica, cred si eu ca nu vei simti diferenta  :)

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.838
  • Înscris: 07.06.2014

 r_murphy, on 01 noiembrie 2019 - 08:09, said:

pentru cultura mea generala de impatimit al muzicii, ce diferentiaza un telefon "normal" de unul "de muzica" ?

e ca si cum ai spune, ce diferenta e intre o placa audio dedicata si una integrata la un pc, ca amandoua redau muzica.

diferentele sunt destul de mari. de la drivere, la codecuri, la procesorul audio, etc. unele aveau si 2 difuzoare pt sunet stereo, o diferenta foarte mare fata de cele mono care doar din software se chinuiau sa simuleze un stereo, dar tot pe mono.

si smartphone stereo exista, deci nu e chiar aruncata in negura timpului aceasta idee. pt cine a ascultat generatia walkman de la sony-ericson adica acele W-uri (mie W810i si W350 mi-au placut), stie despre ce e vorba.

Editat de Dany_Darke, 01 noiembrie 2019 - 08:35.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.143
  • Înscris: 30.04.2007
nu compar vechiturile cu smarturile, compar smarturile intre ele. pe vremea alora cu butoane, ascultam radio (chiar am un N95 convertit la radio) nu streaming ;) in ceeace priveste muzica de pe net, ascult si de pe diferite desteptofoane (pe care, in nemernicia mea le pierd si d'aia le tot schimb) si de pe laptop din shoutcast direct ..

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.696
  • Înscris: 23.10.2006
Aici telefon dedicat pentru muzica:
https://www.amazon.c...c/dp/B01N6ZH6PB
Din pacate doar pentru piata japoneza...

#10
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.924
  • Înscris: 13.05.2013
Sony Ericsson W800i, il am si acum.perfect functional.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Nokia N (seria N, adica N70, N73, N95 cu ai lui 8GB era ireal pentru perioada respectiva, cand pe 1GB - 2GB aveai toata muzica din lume), Sony Ericsson Wxxx (W tin minte ca era de la Walkman). Marele dezavantaj al Sony-Ericcson erau cardurile de memorie proprietare.

#12
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.774
  • Înscris: 08.09.2008
Nokia n95 8gb am avut pe atunci, era destul de slabut la muzica in sensul ca la volum de peste 80% distorsiona destul de rau bassul indiferent de ce casti puneai.

Nokia 5800 express music - aveai liberatea sa modifici softul si driverele audio sa scoti o calitate mai buna din el. A fost o mica bestie ce si acum in era " smartphoanelor" imi lipseste acel sunet produs in casti. Era cam la nivelul unei placi Creative audigy SE cu driver modat de PC.

Si printre astea recente, repet LG se diferentiaza bine atunci cand folositi casti de peste 50ohmi ca intra acel quad dac in functiune, dar se simte un impact pe baterie.

#13
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.903
  • Înscris: 16.03.2007
Samsung M3510 Beat b.

Fișiere atașate



#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.066
  • Înscris: 09.08.2005
Nokia 6290

#15
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.586
  • Înscris: 15.01.2007
Nokia 6233/6234. E regele la volum ridicat.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.649
  • Înscris: 15.06.2004
Toate sunt ptr ascultat muzica.

Singurul care are un DAC profi si nu codec audio e un model de LG - imi scapa numele - dar model relativ recent, care are DAC ESS.

Ala e ptr ascultat muzica de calitate.

#17
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 374
  • Înscris: 16.01.2007
Sony ericsson W800i a fost primul telefon Walkman . Calitatea sunetului era exceptionala. Se stoca pe Memory stick pro DUO
INCA il folosesc!!!

#18
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.739
  • Înscris: 28.12.2008

 eiffel, on 01 noiembrie 2019 - 10:11, said:

Singurul care are un DAC profi si nu codec audio e un model de LG - imi scapa numele - dar model relativ recent, care are DAC ESS.

LG V30(+): http://www.esstech.c...ess-technology/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate