Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Card reader SD si microSD pana in 2-300 ron

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41 răspunsuri în acest subiect

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut.

Cititorul cel vechi a inceput sa piarda cam des conexiunea cu pcul si nici nu era el prea rapid. Asa ca as dori un card reader usb 3.0 performant, ca sa poata citisi scrie SD-uri si microSD-uri de pana la 95 MB/s. Alte formate de carduri nu folosesc.

Ca de obicei, voi folosi cel mai mult produsul pentru a descarca pozele si filmele din aparatele foto si din telefon. Nu am preferinte de marca, magazin.

Multumesc anticipat.

#2
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.649
  • Înscris: 29.01.2004
Recomand: Kingston FCR-HS4, USB 3.0

#3
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 24.02.2014
200-300 lei un card reader? Posted Image

2-3 dolari nu e bine?
https://www.aliexpre...2647702214.html

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.673
  • Înscris: 03.12.2014

 Louisy, on 20 mai 2019 - 21:42, said:

200-300 lei un card reader? Posted Image

2-3 dolari nu e bine?
https://www.aliexpre...2647702214.html
eu îl folosesc pe ăsta. Am pe el dat vreo 200 de lei când l-am luat acum vreo trei ani.
Pot să te asigur că alea la 2-3$ nu e bine. Am și d-alea o grămadă, câte unul în fiecare geantă dar nu le folosesc decât în caz de urgență.

Editat de DaculScoril0, 20 mai 2019 - 22:29.


#5
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Uite aici: https://www.zipy.ro/...el/32686866130/

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016

 SEPTEMBER9, on 21 mai 2019 - 00:51, said:

Mai bine nu te mai bagi unde nu te pricepi.
Adica... cam la orice tine de calculatoare :) :) :) Glumeam... partial :)

Site-ul ala zipy este 99% direct de la chinezi.
Scrie clar acolo: aliexpress.

Mai scrie si : Țara de expediere : China
Si: Timp de livrare: 15-40 de zile.
Poti sa fii aproape 90% sigur ca o sa dureze o luna, o luna si jumatate livrarea.
Iar despre calitate... prefer sa nu ma pronunt.
Eu am luat vreo 2 de la chinezi, super ieftine, dar chiar nu ma asteptam sa se strice in 2 saptamini.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
nu trebuie 200-300 lei

asta e bun. daca vrei pot face niste teste diseara cu cardurile mele de 90Mb/s (un lexar SD si un sony pro microSD parca)

#8
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 24.02.2014
Poate pe unii dintre voi va dau banii afara din casa.

Sa intelegem tehnologia: ce este un card reader? Este un adaptor al protocolului USB la interfata unui card, care e deja gandita pentru protocolul USB. Contine cateva contacte electrice, un chip foarte ieftin si o carcasa de plastic. Pretul de 2-4 dolari e normal pentru un obiect atat de simplu. Cum va puteti imagina ca un card reader ar putea costa mai mult decat un stick usb (memory drive), cand inauntru e acelasi lucru, dar fara memoriile flash?

Eu am un astfel de adaptor de mai multi ani, a fost 4,5 dolari si atunci si merge foarte bine. Nu recomand sa aruncati banii pe prostii.

E adevarat ca din China vine in 1-2 luni. Dar daca poti astepta, nu vad de ce nu ai astepta.

Un card reader scump se justifica atunci cand faci astfel de transferuri frecvent sau vrei sa lucrezi in paralel cu mai multe dispozitive. Rareori e scenariul de home use.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016

 Louisy, on 21 mai 2019 - 10:21, said:

Eu am un astfel de adaptor de mai multi ani, a fost 4,5 dolari si atunci si merge foarte bine. Nu recomand sa aruncati banii pe prostii.
E adevarat ca din China vine in 1-2 luni. Dar daca poti astepta, nu vad de ce nu ai astepta.
Merge ORICARE cu 95 mb/s cum vrea omul ?
Ce face 1-2 luni, daca nu are cum altfel sa descarce fisierele (ma rog, asta e trasa de par, presupun ca orice dispozitiv d egenul asta poate sa desarce si direct, nu ?! Sau, ma rog, vreun alt dispozitiv, gen telefon... bagi in el cardul... de la camera)

#10
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Respect, Louisy! Omu' zice bine ceea ce zice.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

 SEPTEMBER9, on 21 mai 2019 - 10:40, said:

Respect, Louisy! Omu' zice bine ceea ce zice.
respect pentru aberatii?

ati citit cerintele? NU.  altfel nu ati fi insistat cu rahaturi din china care copiaza cu 5Mb/s in loc de 95 cum vrea initiatorul.

 Louisy, on 21 mai 2019 - 10:21, said:

Sa intelegem tehnologia: ce este un card reader? Este un adaptor al protocolului USB la interfata unui card, care e deja gandita pentru protocolul USB. Contine cateva contacte electrice, un chip foarte ieftin si o carcasa de plastic. Pretul de 2-4 dolari e normal pentru un obiect atat de simplu. Cum va puteti imagina ca un card reader ar putea costa mai mult decat un stick usb (memory drive), cand inauntru e acelasi lucru, dar fara memoriile flash?

Eu am un astfel de adaptor de mai multi ani, a fost 4,5 dolari si atunci si merge foarte bine. Nu recomand sa aruncati banii pe prostii.

E adevarat ca din China vine in 1-2 luni. Dar daca poti astepta, nu vad de ce nu ai astepta.

Un card reader scump se justifica atunci cand faci astfel de transferuri frecvent sau vrei sa lucrezi in paralel cu mai multe dispozitive. Rareori e scenariul de home use.
in primul rand, unele nu au cipuri ieftine si au chiar carcase din aluminiu, care mai preiau din caldura genrata de card si o disipa mai bine, sa nu risti sa prajesti cardu.

apoi, initiatorul nu vrea "un" card reader, vrea unul performant. unul care sa faca transferul ala de la card la usb cu 90+ MB/s si nu cu 5-10 Mb/s cat au readerele pe care le recomanzi.

50 lei nu mi se pare scump pentru un card reader bun, si NU, nu costa mai mult decat un card la fel de bun.

incearca sa iesi din bula ta de 10 Mb/s si sa intelegi ca altii au nevoie de mai mult.

Editat de shmu, 21 mai 2019 - 10:44.


#12
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Poi un hard merge cu vreo 50MB. De ce ar avea nevoie de o viteza imposibila? Participa la maraton?

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate la tine un hard merge cu 50 mb/s.
Ti-am zis ca ai probleme, dar nu vrei sa ma crezi.
Si nu, nu ma refer la probleme cu calculatorul. Posted Image

Stii cit de mari sint filmarile alea ?!
Nici eu !!!
Dar pot sa presupun ca sint foarte mari si/sau multe.
Una e sa copiezi 2 gb de filmari pe care le faci tu cu telefonul in lanul de rapita o data la 2 luni, si alta e sa transferi zeci de gb la 1-2-3 zile....

Chiar acum fac niste teste (cu UBCD) la niste harduri vechi: IDE si SATA, de la 160 la 320 Gb capacitate.
Si astea merg lejer TOATE de la 50 mb/s in sus.
Da, la citire, e drept, dar totusi.... si la scriere sint apropiate vitezele.

Editat de buyonevideo, 21 mai 2019 - 12:06.


#14
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Te rog frumos sa nu ma mai jignesti. Nu e prima oara.
Multumesc.

P.S.: Stiu ce spun. Vorbesc din experienta.

#15
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 24.02.2014

 buyonevideo, on 21 mai 2019 - 10:28, said:

Merge ORICARE cu 95 mb/s cum vrea omul ?
Merge daca suporta cardul. Nu suporta chiar atat de multe pe cat am crede. Posted Image

 shmu, on 21 mai 2019 - 10:47, said:

respect pentru aberatii?
ati citit cerintele? NU.  altfel nu ati fi insistat cu rahaturi din china care copiaza cu 5Mb/s in loc de 95 cum vrea initiatorul.
Cand ai convingeri ferme, e bine sa fii sigur pe ce spui. Iata niste teste de viteza cu acel reader de 4,5 USD acum 3 ani, diverse carduri mai vechi sau mai noi:
Fișier atașat  Kingmax(32GB).PNG   34,17K   1 download-uriFișier atașat  Lexar(16GB).PNG   36,25K   2 download-uriFișier atașat  Mixza(32GB).PNG   35,14K   1 download-uriFișier atașat  Samsung Evo(32GB).PNG   35,14K   1 download-uriFișier atașat  Samsung Evo+(32GB).PNG   34,25K   0 download-uriFișier atașat  Samsung(64GB).PNG   34,8K   1 download-uriFișier atașat  Sandisk(32GB).PNG   36,27K   1 download-uri

 shmu, on 21 mai 2019 - 10:47, said:

in primul rand, unele nu au cipuri ieftine si au chiar carcase din aluminiu, care mai preiau din caldura genrata de card si o disipa mai bine, sa nu risti sa prajesti cardu.
Chipurile sunt ieftine, nu exista scumpe pentru aceste aplicatii simple. Mai apoi, iar te repezi fara sa te uiti. Tipul de reader care imita un stick USB lasa cardul in afara carcasei. E prima data cand aud ca s-ar cere coolere pasive la niste carduri citite ocazional. SBC-urile cum crezi ca rezista fara coolere la card? Posted Image

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
@Louisy - lasa testele alea de viteza. ca nu alea iti da copy-paste

da si tu un copy paste la o filmare de 3Gb de pe card pe HDD. da sa fie un hdd mai nou de 10 ani...
si o sa vezi ca copy pasta aia o sa fie de vro 20-30 hai poate 40 mb/s

poate ai avut tu noroc cu card readeru ala... cine stie... poate o stii sa copieze si ceva mai mult.

dar 90% din chinezarii sunt niste rahaturi cu usb 2.0 care stie maxm 30Mb/s

am luat kingstonu de mai sus din link pentru ca m-am saturat sa copiez cu 20 Mb/s cand cardu stie 90. filmam cu go pro... poze cu dslr.. n-am chef sa stau 5 ani cand ma grabesc sa copiez ce am pe ele...

50 lei nu mi se pare o avere. nu vad de ce as da 25 lei si as astepta o luna jumate sa vina din china cine stie ce minunatie... asa la noroc, in loc sa dau 50, sa il am maine, sa am garantie la el in RO si sa stiu ca merge bine in pana mea...

da, nu as da 200 cum au recomandat altii mai sus... mi se pare intr-adevar prea mult pt home use, cand asta la 50 lei face aceiasi treaba...

Editat de shmu, 21 mai 2019 - 12:51.


#17
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.482
  • Înscris: 27.01.2017
Iata unul bun:
https://www.f64.ro/s...9-g47/p#reviews
Cat despre card-readere de 2-4$ no-name, trebuie sa fii inconstient sa folosesti asa ceva, nu doar ca merg cu viteza melcului(sau se blocheaza la transfer!), dar risti sa faci praf un card de 3-400 de lei, si mai grav, sa pierzi foto/filmari irepetabile!

#18
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Daca pui pe SSD, merita. Altfel, nu!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate