Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Incarcare optima baterie %?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 02.09.2005
https://batteryunive...based_batteries

#20
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Eu incarc S8-ul ultraslow in 6,5 h dar pe varianta 20/100 %!

#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la litiu-polymer e la fel?

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Atentie mare ca se fac tot felul de confuzii.
Procentul afisat de telefoanele si dispozitivele mobile nu reflecta starea reala de incarcare a bateriei in sensul ca 0% nu inseamna ca bateria daca o scoti din telefon e incarcata la 0V, ci 0% afisat in telefon inseamna vreo 2V si ceva.
Multe dintre sfaturi legate de plaja procentuala in care sa se faca incarcarea sunt de fapt referitoare la procentul real de incarcare a bateriei, de la 0V (0%) la 3.??V (100%)

Oricum, cel mai important aspect este sa va folositi telefoanele cat mai mult cu putinta fara a va tot crampona in chestiunile astea, caci dupa o perioada oricum vor fi depasite moral si le veti schimba.
Totodata, daca dispozitivul este prost optimizat (hardware si/sau software), poti sa faci tot felul de artificii, tot prost o sa mearga, din kkt nu poti sa faci bici.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006

View PostSSpantzer, on 24 aprilie 2019 - 10:03, said:

Eu incarc S8-ul ultraslow in 6,5 h dar pe varianta 20/100 %!

Cred ca are deja limita la descarcare, altfel se distruge imediat, si cred ca e overkill si 80%, si incarcarea slow.

Avand in vedere ca majoritatea au oricum buffer de protectie la descarcare, mai ales la S8..., cred ca un 5-7% in plus este o marja suplimentara sufcienta la descarcare.
La incarcare tot cam asa as lasa, de ex incarcare pana la 93-94 %.
Important e ca bateria sa nu fie incarcata peste 3,9V, si apoi sa nu stea mult nici al 3,9 ci sa scada prin utilizare repede spre tensiunea nominala de 3,6-3,7 V.
Oricum daca il folosesti nu o sa stea mult timp la 93%, o sa scada relativ repede spre 80.
Si incarcarea slow e overkill.
Celulele uzuale suporta incarcare la 1C, unde C este C este valoarea numerica in amperi care copiaza valoarea numerica a capacitatii in Ah.
Daca S8 are acumulator de 3Ah, suporta incarcare la 3A.
Daca incarci la 2A deja ai si marja mare de siguranta.

Edited by loock, 24 April 2019 - 11:01.


#24
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nenii aia ziceau acolo ca incarcarea slow e ok ! Superslow il incarc cu 500mAh, slow cu 750 mAh, uneori 1000mAh si rar cu cel original !
Interesant este ca cel de 750 il am de la un telefon cu bateria de 3500 mAh, deci nenii aia cu murele se pare ca au studiat treaba , iar telefonul ala inca duce o zi fara probleme dupa 5 ani de folosinta, ceea ce nu pot spune despre Samsung 😂😂😂

Edited by SSpantzer, 24 April 2019 - 11:16.


#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Am facut niste calcule si imi iese ca un 86 % ar fi suficient pt limita la incarcare.

Oricum 86 % e mai OK decat 80.

Iar la descarcare nici acolo nu cred ca trebuie exagerat pt ca deja are buffer, probabil ca are deja 20%, deci un 5% maxim 7 e arhisuficient.

Cu incarcarea, incarcarea lenta poate sa abuzezi chiar mai mult acumulatorul.
Unul de 3Ah suporta lejer 3A, si 2A ar fi deja o marja arhisuficienta.
Daca ai rabdare sa-l incarci la 1, 5 sau 1A probabil e OK, dar mai putin e overkill la acumulator de 3Ah.

#26
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la a2 lite(4000mAh) al meu am tensiunea peste 4V chiar si la 70% in stand-by(nu la incarcare), la incarcare maxim am vazut 4.3-4.4V. e normal?

#27
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Nu, ori ai instrumentul de masura defect (banuiesc ca folosesti un software, deci "instrumentul de masura" e de fapt un senzor din telefon (un convertor a/d)) ori e defect circuitul de incarcare.

Daca telefonul are vreun an si inca nu s-a deteriorat bateria semnificativ, de vina e senzorul, nu citeste corect tensiunea (e decalibrat).

@all: sunt in general de acord cu ce scrie loock; aveti grija ca baiatul asta le stie.

#28
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai da, accu battery iar telefonul e nou. dar si pe un alt telefon mai vechi tot la fel indica, din cate observ aplicatia masoara pana la 4.4V deci atat e setata sa considere maximul.

Edited by 41ex, 24 April 2019 - 20:29.


#29
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
4.3V e normal, dar 4,4V nu este. Deci, chiar daca diferenta pare mica, conteaza. Probabil indica doar 4.3, dar ai zis tu 4.4, si asta a facut diferenta, adica de aia ti-am spus ca nu e normal.

#30
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 28.04.2003
nu e bine nici prea slow, adica 500 mah, cred ca undeva intre 1000 si 2000 max e cel mai bine, mai ales daca ai si baterie mare de 4000+
La o incarcare prea lenta iti chinui bateria.
Desi nu sunt acumulatori cu litiu, mi-am distrus niste acumulatori buni, eneloop fiindca ii incarcam foarte incet, 200 mah, cand producatorul recomanda de minim 700 - 1500 mah.
Sunt sigur ca si la astia cu litiu daca ii incarci mult prea incet, e mai problematic decat un curent mediu sa zic asa.

#31
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
NiCad se comporta foarte diferit de litiu. Nu are nici o legatura.

Litiul (Li-Ion si Li-Po) nu are nimic daca il incarci cu......100mA sau chiar cu 1mA. NU are voie sa treaca de 4.3V in sus si nici de 2.5V in jos. Nu e indicat sa stea cine-stie-cat sub 3,0V sau peste 4.2V.
Temperatura la care are viata cea mai lunga este in jur de 17-18 grade. Curba "viata versus temperatura" are forma unui "clopot al lui Bell" destul de aplatizat, e destul de plata in jurul valorii de 18 grade, dar viata incepe sa scada drastic peste 25 grade; fiecare 8-9 grade de temperatura ii injumatatesc viata, iar peste 45 grade fiecare 4-5 grade.
De asemenea nu e voie sa fie incarcate sub zero grade, si accepta doar curenti mici intre zero si 4-6 grade.

#32
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
hm...de 4,3V imi trece sigur la incarcare, cel putin potrivit aplicatiilor.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
E prea mult chiar si pt celule LiPo de 3,7 nominal.
La cele de 3,6V nominal  maxim e 4,1-4,16, iar la cele de 4,2 nominal maxim e 4,2-4,27.
Recomandarea mea ar fi sa nu le incarci peste 4 V fix pe cele de 3,7nominal  si nici peste 3,9 pe cele de 3,6 nominal.
Astfel le maresti de 3 X numarul de cicluri in care pastreaza 80% din capacaitatea initiala, 900 in loc de 300.
Daca pui o marja mica si la descarcare, ca sa fi sigur ca nu intri peste bufferul de 20 care normal e oricum pastrat de protectia electronica, si nici nu supui acumulatorul la temperaturi mari si/sau mici, atunci chiar te poti baza pe el.

Problema e ca acum multe telefoane au baterie mica si de noi.
S9 are 3 Ah de nou chit ca are CPU varf de gama si ecran mare cu rezolutie nativa mai mare decat au majoritatea la PC...

Edited by loock, 25 April 2019 - 19:29.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
Erata la al doilea rand de sus, ultima parte, 3,7V nominal (in loc de 4,2)

#35
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
conform aplicatiei accubattery la 17% era 3,692V parca si la incarcare maxim a vazut 4,392V daca retin bine. dar dupa ce aceasta arata ful charged, du battery saver(care acum n-o mai gasesc in playstore aceasta versiune) a mai mers/aratat cu trickle charging inca vreo 10-15 minute timp in care voltajul si temperatura au scazut.

Edited by 41ex, 26 April 2019 - 19:20.


#36
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
In orice caz bateria are nevoie de un full charge de 100% o data pe luna dupa cum zic si smecherii de la batteryuniversity - siteul unde scrie despre starea de sanatate a batteriilor si de unde toata lumea le stie pe toate. Eu prefer 2 cicluri de 80 la o incarcare full cu telefonul inchis. Ideea e ca dupa citeva cicluri de 80 bateria oricum v-a fi stresata din momement ce voltajul maxim tinde sa coboare si v-a fi atins cam pina la 60%, in acest caz faci ii mai mult rau si bateria o sa aiba probleme cu sistemul imunitar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate