Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incarcare optima baterie %?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,937
  • Înscris: 02.09.2005
https://batteryunive...based_batteries

#20
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Eu incarc S8-ul ultraslow in 6,5 h dar pe varianta 20/100 %!

#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la litiu-polymer e la fel?

#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Atentie mare ca se fac tot felul de confuzii.
Procentul afisat de telefoanele si dispozitivele mobile nu reflecta starea reala de incarcare a bateriei in sensul ca 0% nu inseamna ca bateria daca o scoti din telefon e incarcata la 0V, ci 0% afisat in telefon inseamna vreo 2V si ceva.
Multe dintre sfaturi legate de plaja procentuala in care sa se faca incarcarea sunt de fapt referitoare la procentul real de incarcare a bateriei, de la 0V (0%) la 3.??V (100%)

Oricum, cel mai important aspect este sa va folositi telefoanele cat mai mult cu putinta fara a va tot crampona in chestiunile astea, caci dupa o perioada oricum vor fi depasite moral si le veti schimba.
Totodata, daca dispozitivul este prost optimizat (hardware si/sau software), poti sa faci tot felul de artificii, tot prost o sa mearga, din kkt nu poti sa faci bici.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostSSpantzer, on 24 aprilie 2019 - 10:03, said:

Eu incarc S8-ul ultraslow in 6,5 h dar pe varianta 20/100 %!

Cred ca are deja limita la descarcare, altfel se distruge imediat, si cred ca e overkill si 80%, si incarcarea slow.

Avand in vedere ca majoritatea au oricum buffer de protectie la descarcare, mai ales la S8..., cred ca un 5-7% in plus este o marja suplimentara sufcienta la descarcare.
La incarcare tot cam asa as lasa, de ex incarcare pana la 93-94 %.
Important e ca bateria sa nu fie incarcata peste 3,9V, si apoi sa nu stea mult nici al 3,9 ci sa scada prin utilizare repede spre tensiunea nominala de 3,6-3,7 V.
Oricum daca il folosesti nu o sa stea mult timp la 93%, o sa scada relativ repede spre 80.
Si incarcarea slow e overkill.
Celulele uzuale suporta incarcare la 1C, unde C este C este valoarea numerica in amperi care copiaza valoarea numerica a capacitatii in Ah.
Daca S8 are acumulator de 3Ah, suporta incarcare la 3A.
Daca incarci la 2A deja ai si marja mare de siguranta.

Edited by loock, 24 April 2019 - 11:01.


#24
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nenii aia ziceau acolo ca incarcarea slow e ok ! Superslow il incarc cu 500mAh, slow cu 750 mAh, uneori 1000mAh si rar cu cel original !
Interesant este ca cel de 750 il am de la un telefon cu bateria de 3500 mAh, deci nenii aia cu murele se pare ca au studiat treaba , iar telefonul ala inca duce o zi fara probleme dupa 5 ani de folosinta, ceea ce nu pot spune despre Samsung 😂😂😂

Edited by SSpantzer, 24 April 2019 - 11:16.


#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am facut niste calcule si imi iese ca un 86 % ar fi suficient pt limita la incarcare.

Oricum 86 % e mai OK decat 80.

Iar la descarcare nici acolo nu cred ca trebuie exagerat pt ca deja are buffer, probabil ca are deja 20%, deci un 5% maxim 7 e arhisuficient.

Cu incarcarea, incarcarea lenta poate sa abuzezi chiar mai mult acumulatorul.
Unul de 3Ah suporta lejer 3A, si 2A ar fi deja o marja arhisuficienta.
Daca ai rabdare sa-l incarci la 1, 5 sau 1A probabil e OK, dar mai putin e overkill la acumulator de 3Ah.

#26
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
la a2 lite(4000mAh) al meu am tensiunea peste 4V chiar si la 70% in stand-by(nu la incarcare), la incarcare maxim am vazut 4.3-4.4V. e normal?

#27
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu, ori ai instrumentul de masura defect (banuiesc ca folosesti un software, deci "instrumentul de masura" e de fapt un senzor din telefon (un convertor a/d)) ori e defect circuitul de incarcare.

Daca telefonul are vreun an si inca nu s-a deteriorat bateria semnificativ, de vina e senzorul, nu citeste corect tensiunea (e decalibrat).

@all: sunt in general de acord cu ce scrie loock; aveti grija ca baiatul asta le stie.

#28
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai da, accu battery iar telefonul e nou. dar si pe un alt telefon mai vechi tot la fel indica, din cate observ aplicatia masoara pana la 4.4V deci atat e setata sa considere maximul.

Edited by 41ex, 24 April 2019 - 20:29.


#29
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
4.3V e normal, dar 4,4V nu este. Deci, chiar daca diferenta pare mica, conteaza. Probabil indica doar 4.3, dar ai zis tu 4.4, si asta a facut diferenta, adica de aia ti-am spus ca nu e normal.

#30
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
nu e bine nici prea slow, adica 500 mah, cred ca undeva intre 1000 si 2000 max e cel mai bine, mai ales daca ai si baterie mare de 4000+
La o incarcare prea lenta iti chinui bateria.
Desi nu sunt acumulatori cu litiu, mi-am distrus niste acumulatori buni, eneloop fiindca ii incarcam foarte incet, 200 mah, cand producatorul recomanda de minim 700 - 1500 mah.
Sunt sigur ca si la astia cu litiu daca ii incarci mult prea incet, e mai problematic decat un curent mediu sa zic asa.

#31
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
NiCad se comporta foarte diferit de litiu. Nu are nici o legatura.

Litiul (Li-Ion si Li-Po) nu are nimic daca il incarci cu......100mA sau chiar cu 1mA. NU are voie sa treaca de 4.3V in sus si nici de 2.5V in jos. Nu e indicat sa stea cine-stie-cat sub 3,0V sau peste 4.2V.
Temperatura la care are viata cea mai lunga este in jur de 17-18 grade. Curba "viata versus temperatura" are forma unui "clopot al lui Bell" destul de aplatizat, e destul de plata in jurul valorii de 18 grade, dar viata incepe sa scada drastic peste 25 grade; fiecare 8-9 grade de temperatura ii injumatatesc viata, iar peste 45 grade fiecare 4-5 grade.
De asemenea nu e voie sa fie incarcate sub zero grade, si accepta doar curenti mici intre zero si 4-6 grade.

#32
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
hm...de 4,3V imi trece sigur la incarcare, cel putin potrivit aplicatiilor.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
E prea mult chiar si pt celule LiPo de 3,7 nominal.
La cele de 3,6V nominal  maxim e 4,1-4,16, iar la cele de 4,2 nominal maxim e 4,2-4,27.
Recomandarea mea ar fi sa nu le incarci peste 4 V fix pe cele de 3,7nominal  si nici peste 3,9 pe cele de 3,6 nominal.
Astfel le maresti de 3 X numarul de cicluri in care pastreaza 80% din capacaitatea initiala, 900 in loc de 300.
Daca pui o marja mica si la descarcare, ca sa fi sigur ca nu intri peste bufferul de 20 care normal e oricum pastrat de protectia electronica, si nici nu supui acumulatorul la temperaturi mari si/sau mici, atunci chiar te poti baza pe el.

Problema e ca acum multe telefoane au baterie mica si de noi.
S9 are 3 Ah de nou chit ca are CPU varf de gama si ecran mare cu rezolutie nativa mai mare decat au majoritatea la PC...

Edited by loock, 25 April 2019 - 19:29.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Erata la al doilea rand de sus, ultima parte, 3,7V nominal (in loc de 4,2)

#35
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
conform aplicatiei accubattery la 17% era 3,692V parca si la incarcare maxim a vazut 4,392V daca retin bine. dar dupa ce aceasta arata ful charged, du battery saver(care acum n-o mai gasesc in playstore aceasta versiune) a mai mers/aratat cu trickle charging inca vreo 10-15 minute timp in care voltajul si temperatura au scazut.

Edited by 41ex, 26 April 2019 - 19:20.


#36
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
In orice caz bateria are nevoie de un full charge de 100% o data pe luna dupa cum zic si smecherii de la batteryuniversity - siteul unde scrie despre starea de sanatate a batteriilor si de unde toata lumea le stie pe toate. Eu prefer 2 cicluri de 80 la o incarcare full cu telefonul inchis. Ideea e ca dupa citeva cicluri de 80 bateria oricum v-a fi stresata din momement ce voltajul maxim tinde sa coboare si v-a fi atins cam pina la 60%, in acest caz faci ii mai mult rau si bateria o sa aiba probleme cu sistemul imunitar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate