Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Incarcare optima baterie %?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Aplicata Accubattery recomanda incarcarea bateriei la 80% pentru dublarea vietii. Si cu cat treci peste aceasta incarcare in timpul incarcarii iti aproximeaza cat % deteriorezi in plus.

Credeti ca ajuta bateria asa cum sustine aceasta teorie? Si, daca incarcam la 80% rezulta ca vom incarca telefonul de mai multe ori, deci unde e avantajul?

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Al meu sony când ajunge la 90% ledul de incarcare din rosu se face verde.
Acum cine stie exact?

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai mult de atat, daca o descarci sub 20-25% ii scade abrupt capacitatea definitiv.

In mod normal ele trebuie sa aiba o protectie de cut off si la incarcare si la descarcare, si pt tipul particular de chimie de acumulatori - sunt diferente enorme si la li-ion intre modele diferite, asta se face in functie de tensiunea celulelor, si acea limita de 20% ar fi obligtoriu sa fie deja blocata de producator cu electronica de protectie, deci 0% aratat sa fie de fapt 20%, dar in practica nu ai garantia ca ei chiar fac chestia asta, sau ca isi iau o marja de protectie suficienta.
Asa cum la incarcare majoritatea pun limita de cut off la 4,05-4,1V V cand normal e recomandat 3,9V ca sa tina 900 de cicluri in loc de 300 ( in care pastreaza 60-70-80 % din capacitatea initiala), tot asa si la descarcare e posibil ca multi sa le forteze cu o marja prea mica.

Ideal ar fi sa nu fie lasate sa scada sub 3V si nici peste 3,9V.

Edited by loock, 23 April 2019 - 18:53.


#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Bună întrebare, şi eu folosesc aplicaţia asta.

Edited by driftking91, 23 April 2019 - 19:02.


#5
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
E adevarat, daca il folosesti in intervalul 20-80% viata bateriei se lungeste dramatic. Sigur ca s-ar putea obiecta cu ce ma ajuta ca am o baterie de 3000mAh sa zicem si eu folosesc din ea doar 60% deci e ca si cum as avea o baterie de 1800mAh. Am mai multe cicluri dar acestea sunt mai scurte. Adevarul e ca numarul de cicluri creste foarte mult si numarul de mAh pe care ii pot incarca si descarca din baterie e mai mare decat daca ar fi folosita de la 100 la 0%. Totusi se pune problema daca treaba asta ma ajuta. Daca am un telefon cu baterie mare si pot trece ziua intre 20-80% (unele pot trece si 2 zile) atunci e foarte bine. Daca trebuie sa incarc bateria ca sa trec ziua nu mai e avantajos, chiar daca scurtez viata bateriei s-ar putea sa nu conteze pentru ca oricum peste 1 an voi schimba telefonul si daca ma tine pana il schimb e bine. Oricum telefoanele vechi folosite 1 an nu prea mai au valoare de revanzare.

#6
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pai da 20 dincoace 20 dincoace = pe la 50%
Deci o încarci la jumătate,  nici nu e de mirare că ține dublu. Lol

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Acumulatorul are circuit de protecție și modul de încărcare. Astfel intervalul 0%-100% afișat de telefon nu reflectă starea lui de descărcat - încărcat complet. Acumulatorul niciodată nu se va descărca complet și nici nu se va încărca la capacitatea lui maximă. Practic el va sta mereu în intervalul optim de încărcare. Așa că folosiți-vă telefonul cum vreți, nu vă mai panicați degeaba. După doi ani oricum va pierde vreo 20 de procente din capacitate, oricât de grijulii cu încărcările ați fi. Ce trebuie într-adevăr evitat este încălzirea lui excesivă.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 caiuscorneliu, on 23 aprilie 2019 - 20:32, said:

Acumulatorul are circuit de protecție și modul de încărcare. Astfel intervalul 0%-100% afișat de telefon nu reflectă starea lui de descărcat - încărcat complet. Acumulatorul niciodată nu se va descărca complet și nici nu se va încărca la capacitatea lui maximă. Practic el va sta mereu în intervalul optim de încărcare. Așa că folosiți-vă telefonul cum vreți, nu vă mai panicați degeaba. După doi ani oricum va pierde vreo 20 de procente din capacitate, oricât de grijulii cu încărcările ați fi. Ce trebuie într-adevăr evitat este încălzirea lui excesivă.

Din pacate, este groaznic de falsa afirmatia asta.

Daca la descarcare unii acumulatori au protectie, dar in general nu stim cat de bine este aleasa marja de protectie decat daca desfacem telefonul si ii masuram cu multimetrul, si nici atunci nu e perfect clar pt ca in f. de chimia si constructia particulara acumulatorii li-ion pot avea limite destul de diferite de toleranta la descarcare, si e greu spre aproape imposibil sa afle cineva care nu lucreaza in fabrica de acumulatori care ii produce, ce caracteristici exacte are un model particular de acumulator anume de telefon, deci este posibil ca marja sa fie prea mica si acumulatorul sa sufere o uzura mai accelerata decat se poate si la descarcare, insa problema majora este ca la incarcare aproape niciun producator de telefoane nonmilitare nu asigura marja de protectie si chiar le incarca pe toate la 100% !!!
Protectia de cut off la incarcare asigura de obicei doar oprirea la 100% sau cand tensiunea a ajuns la 4,05-4,1V la celule de 3,6V sau chiar 4,2V la celule de 3,7V nominal, deci marja zero. Peste tensiunea maxima se distrug extrem de abrupt, dar si la 100% se uzeaza de cel putin 3X mai repede, iar daca mai si stau mai mult timp la acea tensiune, chiar si dupa oprirea incarcarii, se uzeaza si mai rau la fiecare ciclu, fiecare ora si fiecare zi in care stau mai mult timp si deconectati dar incarcati la 100%.
Daca marja se tine intre 3 si 3,9V, ei tin de 3 X mai mult decat unii incarcati de la 3 la 4+ V si apoi descarcati imediat sub 80%.
Daca stau mai mult peste 80% chiar deconectati, se uzeaza - le scade capacitatea definitiv zilnic, deci scad mult sub cele 300 de cicluri in care pastreaza peste 60-70-80% din capacitatea initiala.
Iar daca si la descarcare marja este prea mica, sub 20%, chiar si putin sub 20%, de genul 18 etc, se uzeaza mai repede si din cauza asta, si numarul de cicluri in care pastreaza 60-80% din capacitatea initiala scade si mai repede, abrupt chiar.

Edited by loock, 23 April 2019 - 20:55.


#9
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Nu are nici o protecție, dovada e că la 1% când ajunge la 0% se stinge.
În cam 2 ani am ajuns la 90% health și deocamdată încă folosesc telefonul dar o să îl donez unui membru din familie, mi-am luat altul.

Te saturi de telefon, devine depășit moral până numai e bună bateria zi se poate folosi fără griji.

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Ți se închide tocmai pentru că se activează acea protecție. Încearcă să scoți acumulatorul și măsoară-l. Ai să vezi că încă este încărcat, nu e pe zero. Mai ușor poți vedea cât are înainte de închidere și cu o aplicație de management baterie.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 calbog, on 23 aprilie 2019 - 20:57, said:

Nu are nici o protecție, dovada e că la 1% când ajunge la 0% se stinge.
În cam 2 ani am ajuns la 90% health și deocamdată încă folosesc telefonul dar o să îl donez unui membru din familie, mi-am luat altul.

Te saturi de telefon, devine depășit moral până numai e bună bateria zi se poate folosi fără griji.

Nu sunt de acord nici cu chestia asta.

Lucrurile de orice fel care sunt facute dupa filozofia planned obsolescence, chestia care se aplica la scara comerciala si industriala de cel putin 99 ani ( GM o face din 1920), sunt fie castrate de diverse lucruri, fie sunt facute evident dupa niste tendinte kitscoase, si ambele lucruri sunt evdente inca de la aparitie, deci pot fi evitate.

Un varf de gama la telefoane este acum de multe ori mai performant decat modelele comune pe care le iau majoritatea oamenilor.
De ex. un CPU adreno 845 si 855 cu adreno 630 si 640, la CPU, din combinatia de core cortex A76 mai performat pe tact plus frecventa mult mai mare, sunt si de 4 X mai performante ca cele uzuale, iar la GPU sunt si de 30-40  X mai performante fata de majoritatea celorlate modele, de ex Samsung si Huawei pun si la telefoane scumpe din gama A Mali 720-830 MP1, rar MP2, care au performanta GFLOPS si de 40 X mai mica decat la varfurile de gama.
Si daca miliarde de oameni se descurca cu alea mult mai slabe, varfurile de gama chiar nu au treaba - decat daca esti mega fraier si le faci update software - care intentionat le taie din performanta ca sa forteze fraierii sa-si ia modele noi, eventual unele si mai putin ergonomice, cu gaura in dreapta ca sa intri in setari doar folosind doua maini, sau mai mari ca sa nu mai poti sa-ti legi sireturile sau sa stai comod cu el jos, sa-l scoti de pe scaun dn buzunar fara sa ai pantaloni largi, sa nu-l apuci bine in mana, etc.

Spatele de sticla e facut sa se sparga.
La fel designul edge cu sticla in margine.
Etc.
Nu arata mai premium, arata mai imbecil.

Edited by loock, 23 April 2019 - 21:17.


#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@corneliu: Zero energie, la litiu nu inseamna zero tensiune. Sub 3V nu mai e aproape nici un pic de energie si tensiunea scade foarte repede. Insa nu e zero %. Daca bateria e lasata sa scaza la 0 volti, se distruge imediat. De aceea TOTI producatorii au prevazut circuite care taie consumatorul sub 3V

@initiator: De cativa ani s-a constatat ca bateriile cu litiu prefera regimul de utilizare in jur de 40% stare de incarcare (SOC). Adica daca le incarci peste 60% sau le descarci sub 20% se uzeaza un pic mai repede; sub 10% si peste 80%, mult mai repede.

#13
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
si la alti acumulatori nu inseamna zero tensiune. De fapt e zero energie uzabila. Nici macar acumulatorul cu plumb nu poate fi descarcat pana la 0 tensiune. Cele NiCd si NiMh merg totusi pana la 0 in sensul ca nu se distrug dar energie utila nu mai au nici ele sub 1V pe element. Din pacate acumulatorii cu litiu sunt foarte sensibili la aproape orice. Se strica daca sunt incarcati prea tare sau descarcati sau incalziti, si nici macar nu trebuie incalziti prea tare. Ajunge sa lasi o baterie externa sau telefonul in soare sau pe bord vara si e gata bateria. Bateriile alea cu celule solare sunt praf, daca le lasi la soare sa se incarce si e vara se va distruge imediat din cauza caldurii.
Sunt metode de a prelungi viata bateriei fara a suferi prea tare. Cel mai simplu e sa iei un telefon cu baterie mare astfel incat cei 60% sa fie suficienti pentru nevoile zilnice. In plus se pot folosi diverse regimuri de economisire a energiei atunci cand se poate. Sunt si programe de automatizare care inchid wifi cand nu esti acasa de ex sau limiteaza performanta procesorului in anumite perioade cand nu te afecteaza etc. Cel mai usor e sa inchizi wifi cand nu esti acasa si sa folosesti datele mobile mai ales daca nu ai trafic foarte mare pentru ca modulul wifi consuma semnificativ si daca nu gaseste o retea cunoscuta repeta cautarea si e si mai rau.

#14
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
E invers eu așa știu, wifi consumă mai puțin și 4g m-ai mult, posibil să mă înșel totuși @ chilly Willy.

Spatele și fața îs alunecoase din sticlă, tratată cu eu mai știu ce, îi săpun telefonul și pare mi se nu intră în garanție la așa ceva, dacă îl spargi, cam la fix @ loock

#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 chilly willy, on 23 aprilie 2019 - 22:00, said:

...Sunt metode de a prelungi viata bateriei fara a suferi prea tare. Cel mai simplu e sa iei un telefon cu baterie mare astfel incat cei 60% sa fie suficienti pentru nevoile zilnice. In plus se pot folosi diverse regimuri de economisire a energiei atunci cand se poate. ...
Asa am facut eu, am gasit la o promotie ($130) un telefon cu baterie de 5Ah, are realistic cam 4,6 Ah, merg cu el cam intre 20% si 60% SOC. Il am deja de un an si nici pomeneala sa-i scada capacitatea, desi il incarc aproape zilnic. E vorba de un Elephone P8 Max, e chiar bun, la fel de bun (ca raspuns si in joace) ca alte telefoane de 4-500$; cu mici exceptii: "sticla" e de plastic (dar a avut protectie din fabrica, doua straturi) si difuzorul suna oribil pe muzica, nu are decat medii-inalte (dar "suna" ok prin mufa si bluetooth). Una peste alta sunt foarte multumit de acest regim de incarcare-descarcare.

#16
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Da, dupa cum se recomanda si la masinile Tesla 20 - 80, 85% e optimum, vei obtine de 2-3 ori mai multe cicluri de incarcare.

 caiuscorneliu, on 23 aprilie 2019 - 20:32, said:

Acumulatorul are circuit de protecție și modul de încărcare. Astfel intervalul 0%-100% afișat de telefon nu reflectă starea lui de descărcat - încărcat complet. Acumulatorul niciodată nu se va descărca complet și nici nu se va încărca la capacitatea lui maximă..
Producatorii lasa o marja pentru dar nu cred sub nicio forma ca risipesc 40% din baterie doar pentru a-i prelungi viata la maxim ci vor merge pe acel numar standard de ~700 cicluri.

Daca tii telefonul 2+ ani si cand il vinzi vrei ca acumulatorul sa fie ok atunci merita sa folosesti o schema de genul.

Edited by vj_Heaven, 24 April 2019 - 05:47.


#17
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
4g sunt necesare ca telefonul sa comunice cu reteaua de telefonie asa ca partea asta e continuu in functie si daca folosesti datele mobile si daca nu. Pe de alta parte wifi e un consum suplimentar. Optiunea de a dezactiva datele mobile are doar ratiuni de cost al traficului de date.

Edited by chilly willy, 24 April 2019 - 06:11.


#18
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Pe de alta parte, telfonul se incalzeste fix atunci cand este incarcat pana pe la 80-90% dupa pragul asta incarcarea este oricum mai lenta.
Deci....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate