Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Incarcare optima baterie %?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
De vreo 6 zile il incarc aproape ideal .
Am observat ca ideal pentru Accubattery inseamna maxim 70%. Nu conteaza de unde pleci dar sa nu treci de 70%.
Cel mai ok pare a fi intervalul 30-70 !
Practic 10 incarcari care fac 400% au acelasi impact negativ ca o incarcare de 100%.
Problema e ca nu e chiar comod sa faci astfel de incarcari !

Edited by SSpantzer, 30 April 2019 - 18:14.


#38
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View Post41ex, on 23 aprilie 2019 - 18:36, said:

80% rezulta ca vom incarca telefonul de mai multe ori, deci unde e avantajul?
Eu încarc de regulă între 30-40% și 80-90%. Deasemenea nu folosesc încărcarea rapidă. De ce?! Îmi pasă ce se întâmplă cu telefonul și după ce îl înstrăinez. Mai poate fi folosit inca 2-3 ani fără probleme de un utilizator cu nevoi mai reduse. Nu vad rostul aplicațiilor pentru baterie.

#39
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostSSpantzer, on 30 aprilie 2019 - 17:48, said:

...Problema e ca nu e chiar comod sa faci astfel de incarcari !
exista o aplicatie care se numeste Talking Battery; te anunta vocal la fiecare 5, 10 sau 20% cat ai in baterie; e ideala pentru aceasta trebusoara; insa devine imperios necesar sa-ti opresti telefonul noaptea (sau sa-l pui pe mute), altfel risti sa te trezeasca din somn cu un "Battery is xx percent" rasunator.... :D

#40
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Mai sunt si altele la care iti setezi procentul la care vrei sa il scoti de la incarcat si incepe sa chiraie cand ajunge acolo !
In plaja 30-70 insa ii trebuie cam 40 de minute , practic nu ai nevoie de asa ceva !

#41
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 25.05.2006
mâine, poimâine pun băieții generator pe mobil și voi încă vă țineți de prosti!?

#42
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nu se tine nimeni de niciun prost !

#43
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003
dupa ce am citit tot felul de teorii de incarcare pe nu stiu cate forumuri am ajuns la concluzia ca e bine sa incarci intre 20 si 80%. Si de preferat sa nu folosesti un incarcator fast charge, gen 3-4Amperi nici super slow charge gen 0,5 amperi. De exemplu pt telefonul meu care are baterie de 4000 mah si fast charge de 3 se simte bine la un incarcator 1500-2000 mah. Adica undeva la jumatate din puterea lui maxima care o suporta.

#44
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Incearca sa nu depasesti 70% , o sa vezi diferenta in AccuBattery  la uzura !

Eu incarc cu incarcatorul original .
Pana la 70% uzura este de 0,08, pana la 77% de 0,13 , pana la 85% de 0,24, pana la 94% de 0,54.

#45
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
O fi asa? timpul ne va spune.

Eu am un laptopulet, l-am tinut numa'n priza, deci incarcat la 100% tot timpul. Rar il folosesc "mobil". Doar de vreo 5-6 ori l-am descarcat la zero, ptr a vedea cat mai are bateria cu precizie (cat de cat). In doi ani si jumatate a scazut de la " battery 14% wear" la "18% wear". Deci 4% pierdere de "viata" in doi ani juma... la 100% SOC.

Edited by addysoftware, 04 May 2019 - 17:13.


#46
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
La laptop am "conservation mode" si "normal mode" , in primul caz incarca bateria doar pana la 60%. Coincidenta sau nu incarcarea pana la 60% a telefonului aduce uzura de 0,04.

Edited by SSpantzer, 04 May 2019 - 21:08.


#47
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 28.04.2003
Eu am un laptop din 2006 tinut in priza din prima zi, bateria e aproape ca noua.

#48
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu am un telefon de 4 ani, l-am incarcat 30-80% in aproape toate datile, iar acum bateria e aproape ca la inceput. In loc de 7 ore de screen time, sa zicem, tine 6. L-am ferit si de soare si n-am jucat jocuri ca sa-l incing. Am vazut destule telefoane lasate mereu peste noapte la incarcat, la care bateria tine doar jumate fata de cat tinea la inceput, asta dupa doar 1 an.

#49
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
Acum sa stau sa pandesc bateria cat se incarca, da-l incolo de telefon. Daca dupa 2 ani nu tine suficient mergi la service si iti pui una fresh, asta in caz ca mai tii telefonul.

#50
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sunt aplicatii care pot pandi in locul tau in caz ca nu ti-ai dat seama

#51
B_XXV

B_XXV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 20.02.2010
No shit sherlock, gandeste-te daca merita simplul fapt de a folosi timp de 2 ani doar 60% din baterie deci sa stai cu el la incarcat zilnic sau sa dai 100 lei o data la 2-3 ani pe 1 baterie noua.

#52
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Adevarul e ca e cam stresant ! De vreo luna il incarc pana la 60% si e destul de enervant, mai ales peste zi.
Bine , nu dureaza mai mult de 30 de minute sa ii dau un boost, dar uneori este peste mana !

Daca te obisnuiesti de la inceput, da , probabil nu este asa enervant !

#53
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
E elementary dr watson, daca bateria telefonului e destul de mare nu te afecteaza. Am avut J7 2017 care tinea 3 zile cu bateria incarcata full si 2 zile cu ea de la 20 la 80. Nu ma afecta cu nimic, nu trebuia sa o mai incarc peste zi. Din pacate telefonul a suferit un accident prin cadere si a fost declarat decedat. Dar ideea este aceeasi, ulterior am luat alt telefon tot cu baterie mare. Trebuie sa mai si gandim putin nu sa sarim ca gaina la boabe ca stai cu el la incarcat zilnic. In afara de asta se si incarca repede. La un moment dat il incarcam cat apucam zilnic vreo jumatate de ora cat ma uitam la niste chestii pe laptop si nu am ramas niciodata fara baterie. Sigur ca daca ai luat un telefon care de la 100% nu te tine toata ziua atunci nu mai ai ce sa faci.

Edited by chilly willy, 01 June 2019 - 17:48.


#54
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
De acord cu tine dar de cand am trecut la crema telefoanelor shitsung, la revedere autonomie de o zi, ce sa mai vorbim de 2-3 zile !
La asta din prima luna nu am scos mai mult de 16-18 ore cu 100% baterie ! Fara jocuri sau filme , sau mailuri la sincronizat !
La Passport cu bateria de 3500 stateam relaxat 2 zile cu zeci de mailuri pe zi si fix aceeasi utilizare.
La S8 car cablu de incarcare si powerbank-ul dupa mine, bine ca am gasit unul de 2500 cat o bricheta .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate