Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Gard comun

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postanthar, on 22 aprilie 2019 - 21:07, said:

gardul i-l voi executa exact cum spune legea , jumate pe terenul meu jumate pe terenul lui ca doar n-o sa-l fac doar pe bucata mea .
Eu voi revendica jumate din cheltuieli asa cum e normal .
Antarel, Marin_Ion ti-a spus clar si gratuit, dar se pare ca nu intelegi legislatia... Plateste consultatie cuiva, asa vei intelege.
Tu poti ingradi terenul tau, pe terenul tau, pe banii tai. A solicita bani ca iti ingradesti terenul tau, e halucinant! :D

Daca calci cu gardul tau pe terenul altuia, ti-o iei in freza.

#20
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Voi chiar sunteti fuutere ! vorba aia ,golaneasca .
Eu am autorizatie de construire ptr gard - proiectantul a explicat clar ca GARDUL SE FACE SIMETRIC pe ambele proprietati ca doar nu e unul mai prost ca celalalt  sa piarda doar el din teren .Adica eu sa pierd 20 cm din teren iar tu sa te alegi si cu gaard  moka - unde draku tii vazut voi asa ceva ?
Eu am mai avut un teren unde voiam sa-mi fac casa - dar l-am gasit pe asta mai bun - si acolo , vecinul din dreapta a construit un gard cu temelie si tabla Lindab  ssi inainte de construire m-a chemat si a zis : - vecine , eu fac gardul , nu-ti socotesc manopera dar la materiale vreau ca sa contribui si tu juma -juma ! Eu n-am zis drakului nimica , nu ma-m certat cu el , ca eu n-am nevoie de gard etc i-am dat omului 4000 de lei partea mea si  i-am urat spor la munca . Asa e normal , ca sa participe ambii vecini la ingradire , ce gardul pe care-l fac eu nu te apara si pe tine ? acum pe terenurile de langa mine INCA nu sunt case dar se vor face cat de curand , ei la momentu ala cand vine proprietarul si se munta acolo eu as vrea sa ma duc la el si sa-i spun ,vecine -uite , eu am cheltuit  atat pe gardul asta care te apara si pe dumneta - te rog sa contribui cu jumatate - ca daca nu pun barosul pe el si-l fac praf !

#21
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Dacă terenurile alăturate au inca statut incert , nu cred că ai voie sa faci gardul pe hotar la jumatate.

#22
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
Eu am facut gard intre mine si vecin, pe o latura comuna de circa 16m.
Dar inainte sa ma apuc de treaba, am discutat cu vecinul.
Am facut gard de boltari cu fundatie de beton.
Am discutat cu vecinul, el a contribuit cu nisip+pietris pentru fundatie (ca il avea depozitat in zona).
Gardul s-a facut jumi-juma pe terenul fiecaruia, dar manopera si restul de costuri le-am suportat eu, ca eu am vrut acel gard.
Dar repet: doar dupa ce am discutat si am stabilit impreuna ce si cum.
Parerea mea: daca faci gardul jumi-juma pe terenul tau si al vecinului, vecinul te poate da in judecata si ajungi sa-ti darami gardul.
E mai posibil  sa nu te dea in judecata, daca nu-l fu.ti la cap sa plateasca juma de gard...

Asadar, in concluzie:
- faci ce gard vrei, PE TERENUL TAU, si nu ceri bani de la vecini => nu e nici un pericol sa-ti darami gardul in viitor.
- faci ce gard vrei tu, jumate la tine, jumate la vecini, dar nu ceri bani de la vecini => probabil nu te va da nimeni in judecata, si vei ramane cu gardul
- faci ce gard vrei tu, jumate la tine jumate la vecini, dar le ceri sa plateasca jumate din costuri => probabil te vor refuza, si daca insisti se poate ajunge la judecata, unde tu pierzi si darami gardul.

Bafta!

Edited by Malus_Dacus, 23 April 2019 - 09:40.


#23
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
inițiator - Vezi că ai dat SINGUR răspunsul cum poți face gardul cum vrei tu - să ceri consimțământul celuilalt vecin exact cum a  făcut și vecinul ăla al tău în trecut. Până atunci fă gardul numai pe terenul tău și lasă vitejismele astea.

Nu erai obligat să îi dai nici un ban celui care a construit gardul ăla.

Privește gardul ăsta de ZECI de mii de euro, a fost făcut NUMAI pe terenul dezvoltatorului care a construit VILELE alea de MILIOANE de euro fiecare. Toate vilele alea au costat peste 10 milioane de euro acum mulți ani.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

Edited by MARlNMembruAnonim, 23 April 2019 - 10:06.


#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 06.01.2014

View Postanthar, on 23 aprilie 2019 - 08:48, said:

...
eu as vrea sa ma duc la el si sa-i spun ,vecine -uite , eu am cheltuit  atat pe gardul asta care te apara si pe dumneta ...
De cine il apara ? Ca n-am inteles .

View Post86-APP, on 23 aprilie 2019 - 09:14, said:

Dacă terenurile alăturate au inca statut incert , nu cred că ai voie sa faci gardul pe hotar la jumatate.
Si daca statutul este cert, si celalalt nu-ti da voie sa faci gard pe terenul lui ? Ipotetic vorbind .

#25
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Și ce spun ? Faci pe terenul tău și este ok .

#26
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
pai eu tocmai de asta cer un sfat aici - ca nu prea stiu cum sa procedez !
As vrea sa-mi imprejmuiesc proprietatea  si pe  lateral am 190 metri  lungime deci 380 m de gard  care nu-i chiar  un fleac  - si dupa ce fac eu gardul ( ca eu mi-s om gospodar si fac gard serios  sa dureze 50 de ani ) vin si vecinii cu casa lor si mersi de ei ca au gard facut de mine moka !
Sau  sa stau fara gard pana se muta ceilalti si abia atunci sa negociez cu ei construirea unui gard ?

#27
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Varianta a 2. Aștepți până cumpără cineva lângă tine și vorbești cu el dar ăla nu este obligat să îți dea vreun ban, numai dacă vrea.

Poți să aștepți să cumpere unul lângă tine și să-l lași pe ăla să facă gardul pe terenul lui iar tu să nu îi dai nici un ban.

Dacă zici că este gard de 380 metri lungime eu te sfătuiesc să îl lași ultimul de făcut și poate până atunci cumpără cineva și discuți cu el și faceți gardul împreună.

Este clar că este vorba de o sumă destul de mare dar asta este singura variantă.

Dacă ziceai de la început că sunt 380 metri de gard primeai răspunsul ăsta.

Edited by MARlNMembruAnonim, 23 April 2019 - 13:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate