Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Gard comun

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Spuneti-mi  va rog , daca imprejmuiesc o proprietate care la acest moment nu are gard comun cu celelalte proprietati , in momentul cand se vor edifica constructii si pe loturile invecinate , voi putea cere sa participe financiar  la gardul deja construit ? Ptr ca ma gandesc sa fac un gard mai solid , din  calaburi si nu prea imi convine saa le fac gard gratuit la 3 vecini ! Va multumesc !

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Si tu le ceri banii pe gard , iar te refuza politicos , si isi fac ei alt gard ...cum am facut eu , ca am vrut gardul meu .

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu. Nu le poti cere bani pentru ce ai hotarat tu sa faci. Poate doar o mica suma.

Art. 560: Obligaţia de grăniţuire

Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.

Edited by pasilla, 22 April 2019 - 19:32.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
DA, vei putea cere! Si ei vor putea sa nu te auda.Si sa-ti dea cu tifla. Si gratuit. Nu au nici un fel de obligatii. Asta in afara de faptul ca nu ai voie sa faci gardul pe mejdie asa de capul tau, ci doar pe anumite parti ale proprietatii. Ca atare, vecinul din stanga ta, iti poate cere sa-ti iei frumusel gardul in brate, ca acolo e dreptul lui sa-si construiasca gardul.

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Si gardul trebuie facut pe proprietatea ta  ca sa nu ai probleme  ulterior

#6
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
1. Din punct de vedere moral si in spiritul bunei intelegeri intre vecini, ar fi recomandat sa vorbesti cu ei inainte. Poate oamenii au alte cheltuieli programate, si tu o sa-i pui in fata faptului implinit.

2. Legal, sunt obligati sa contribuie la grăniţuire, dar intr-o suma rezonabila. Daca tu faci marele zid chinezesc, nici o instanta n-o sa-i oblige pe vecini sa plateasca 1/2. Cel mai probabil costurile acceptate o sa fie onorariul topografului care face trasarea si costurile echivalente unui gard din plasa metalica.

#7
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Granituirea e chestia aia care se face de catre topograf.
Se bat tarusi de marcare.
Adica nu are legatura cu gardul.
N-ai cum sa-i obligi sa contribuie la gard daca nu vor.

#8
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
anthar - Este bine să faci și fața gardului spre vecini ca să arate frumos la ei. Sunt tare curios cum ai fi vrut să ceri bani vecinilor. Dacă eram vecinul tău îți dădeam și indicații cum să faci gardul să arate frumoasă partea care venea spre proprietatea mea.

Stăteam în curte la o măsuță cu băutura în față și îți dădeam indicații cum să arate gardul frumos spre curtea mea.

Dacă îmi cereai vreun ban pentru gard îți ziceam să mă cauți pe la tribunal dar trebuia să îmi ceri programul ca să știi când mă găseai pe la tribunal ca să nu vin special pentru tine.

Edited by MARlNMembruAnonim, 22 April 2019 - 21:10.


#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Nu stiu cum este partea legala, dar daca vecinul te poate obliga sa platesti 1/2 de gard pe care nu poti sa-l platesti, ce faci? Oricum eu mi-am imprejmuit terenul de langa casa, vreo 2000 mp , fara ajutor financiar din partea vecinilor. Unul nici macar nu a fost de acord sa fie gard.

Oricum , cand m-am hotarat sa fac gardul, eu nu le-am facut gratuit gardul la vecini. Eu l-am facut pentru mine, pentru proprietatea mea.

#10
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
La acest moment nu sunt INCA  proiecte de casa in jur deci n-am cu cine sa ma consult , gardul i-l voi executa exact cum spune legea , jumate pe terenul meu jumate pe terenul lui ca doar n-o sa-l fac doar pe bucata mea . gardul din calaburi nu e foarte scump , este doar o versiune mai trainica decat cel cu plasa de Buzau ( care nu-ti ofera nici intimitate nici protectie - e gard de calici  ).
Eu voi revendica jumate din cheltuieli asa cum e normal . prin jur sunt vile si terenul e destul de scump , daca cineva crede ca e scump sa participe la un gard de calaburi e cazul sa nu-si faca casa acolo si sa ramana la bloc . Nu mi se pare normal sa suport doar eu ingradirea a trei parti din proprietate !

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 anthar, on 22 aprilie 2019 - 21:07, said:

gardul i-l voi executa exact cum spune legea , jumate pe terenul meu jumate pe terenul lui ca doar n-o sa-l fac doar pe bucata mea
Eu nu stiu ca asa ar spune legea.
Poti pune aici un articol de lege care prevede asa ceva ?

Edited by pasilla, 22 April 2019 - 21:10.


#12
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Vezi că ești în eroare cu gardul exact pe hotar, adică jumate-jumate și s-ar putea să-l dărâmi după aia.

Mai studiază legea. Vei revendica cheltuieli ? Sigur ? Poate te trezești cu executorul și îți dărâmă gardul.

Fă-l numai pe terenul tău ca să stai liniștit după aia și lasă pretențiile.

Edited by MARlNMembruAnonim, 22 April 2019 - 21:17.


#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 06.01.2014

 anthar, on 22 aprilie 2019 - 21:07, said:

...
plasa de Buzau ( care nu-ti ofera nici intimitate nici protectie - e gard de calici  ).
...
Ce-mi place topicul ăsta,  îl bag la favorite.  Ca așa zice(a) și vecinul meu , sa facem gard de vreo 15 000 de lei FIECARE , da'  el nu are bani sa-și faca/trmine casa.

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 anthar, on 22 aprilie 2019 - 21:07, said:

La acest moment nu sunt INCA  proiecte de casa in jur deci n-am cu cine sa ma consult , gardul i-l voi executa exact cum spune legea , jumate pe terenul meu jumate pe terenul lui ca doar n-o sa-l fac doar pe bucata mea .  

Vise tata , vise  te duci la judecata pt granituire  si cu patalama la mana pui gard pe mejdina  , fara buna intelegere cu vecinul n-ai nici o sansa , eventual esti dat in judecata  pe aceasta tema

Quote

Efectele acțiunii în grănițuire
  • principalul efect → trasarea semnelor exterioare care marchează granița dintre cele două terenuri vecine;
  • cheltuielile de grănițuire trebuie să fie suportate, în mod egal, de ambele părți.
  -> dreptul unui vecin de a-l obliga pe celălalt la grănițuire nu poate să constituie o exercitare abuzivă a propriului său drept => niciunul dintre proprietarii terenurilor vecine nu este îndreptățit să ridice un gard despărțitor a cărui valoare să fie împovărătoare pentru celălalt vecin, dacă acesta nu a consimțit.
  
Asa ca tu ce lege ai citit  si cine esti tu sa hotarasti sa pui gardul pe ambele proprietati in lipsa unei granituiri ???

Edited by ciine, 22 April 2019 - 22:17.


#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 anthar, on 22 aprilie 2019 - 21:07, said:

La acest moment nu sunt INCA  proiecte de casa in jur deci n-am cu cine sa ma consult , gardul i-l voi executa exact cum spune legea , jumate pe terenul meu jumate pe terenul lui ca doar n-o sa-l fac doar pe bucata mea . gardul din calaburi nu e foarte scump , este doar o versiune mai trainica decat cel cu plasa de Buzau ( care nu-ti ofera nici intimitate nici protectie - e gard de calici  ).
Eu voi revendica jumate din cheltuieli asa cum e normal . prin jur sunt vile si terenul e destul de scump , daca cineva crede ca e scump sa participe la un gard de calaburi e cazul sa nu-si faca casa acolo si sa ramana la bloc . Nu mi se pare normal sa suport doar eu ingradirea a trei parti din proprietate !
Fa gardul pe proprietatea ta si uita de recuperarea banilor.Gardul intre proprietati, nu e obligatoriu, nici o instanta nu va obliga pe cineva sa plateasca pentru un gard, pe care tu singur ai hotarat sa il faci.daca intri si pe terenul vecinilor, poti fi obligat sa il darami.

#16
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Din opiniile voastre rezulta ca modul optim de organizare, daca vrei un gard frumos, este sa aspeti sa-l faca fraierii din jur. Ba te mai si ratoiesti la ei sa-l faca frumos, pe banii lor si nu carecumva sa indrazneasca sa intre vreun milimetru la tine.

Oare? Articolele 660-667 din Codul Civil prezinta o imagine putin diferita.

Sfatul meu catre initiator este sa se asigure ca la cadastru nu sunt suprapuneri de parcele, apoi sa materializeze in teren punctele de delimitare cu ajutorul unui topograf si sa faca un proces verbal de trasare a acestor coordonate. Iar apoi sa-si faca gardul pe simetric fata de linia imaginara de demarcatie, fara a-l face excesiv de urat nici spre vecin si nici excesiv de intrat pe terenul acestuia. 5 cm merge, 20 cm prea putini vor accepta. Partea privind recuperatul costurilor e problematica, daca vecinul refuza ramane doar recuperarea prin instanta. Adica ar fi bine sa discute cu ei inainte de a se apuca de treaba. Eventual sa semneze si ei acel PV de trasare a delimitarii.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
cand te trezesti vecin cu astfel de specimen se lasa cu scandal
initiatorul spune ca nu are cu cine se consulta,vei gasi,daca-l faci legal cu a.c.
nu stie nici macar vecinii si deja incepe sa-i arda la bani
cazul meu,urma sa fac gard,ma gandeam la tabla cutata,urma sa caut vecinul sa vb cu el,ma trezesc ca vine el la mine,ajungem la gard,ma intreaba ce planuri am,spun povestea,vine si el cu o idee mai ieftina,cred,plasa sudata verde,eu zic mai bun,cine-l face?eu trebuia sa fac doar o parte,el avea 2,el zice fac eu si vin cu devizul,perfect si raman sa dau un rachiu,nici acum nu l-am dat
inainte de a face nush ce planuri si oratanii,VORBITI este gratis

#18
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Obsesia romanilor cu gardurile, usor de inteles intr-o tara unde toata lumea fura.
ON: Vecinul meu din dreapta are o vila imensa, si-a trantit ditamai gardul, din ala zidit, si cu firide in el, pentru ghivece cu flori. Cati bani mi-a cerut? Zero lei. In spatele meu casei mele stau doi batrani. Am facut eu gard nou. Cati bani le-am cerut? Zero lei.
Sincer sa fiu, nici n-am stiut ca e o chestie sa ceri bani de la vecini pentru propriul gard.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate