Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Despre inteligenta femeilor supraponderale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
In primul rand sper ca acest topic sa nu se inchida.
Cu totii cunoastem aceste stereotipuri  a femeile frumoase nu ar fi foarte inteligente. Si ca femeile grase ar fi mai ok din celelalte puncte de vedere exceptand frumusetea. Dar oare chiar asa sa fie?
Din experienta mea am constatat ca un mare procent din femeile grase sunt proaste, unele chiar proaste rau. Iar mare procent din femeile inteligente nu sunt supraponderale.
Cum se explica acest paradox?

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,054
  • Înscris: 31.07.2007
De ce ar exista o corelatie intre tesutul adipos si nivelu' inteligentei?

#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011

View Post_carpatos, on 07 martie 2019 - 15:13, said:

In primul rand sper ca acest topic sa nu se inchida.
Cu totii cunoastem aceste stereotipuri  a femeile frumoase nu ar fi foarte inteligente. Si ca femeile grase ar fi mai ok din celelalte puncte de vedere exceptand frumusetea. Dar oare chiar asa sa fie?
Din experienta mea am constatat ca un mare procent din femeile grase sunt proaste, unele chiar proaste rau. Iar mare procent din femeile inteligente nu sunt supraponderale.
Cum se explica acest paradox?
Nu stiu daca e vorba neaparat de femei, dar: un om cu IQ slab sau neinstruit are sanse mici sa faca o meserie bine platita. Deci are si acces redus la hrana sanatoasa. Pe urma, insusi faptul ca are IQ mic nu ii da posibilitatea sa aleaga inteligent hrana, chiar daca nu costa mult (cum e cazul legumelor sau fructelor in Romania).
Or mai si niscaiva hormoni tiroidieni lipsa, dar nu stiu...

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postedy_wheazel, on 07 martie 2019 - 15:15, said:

De ce ar exista o corelatie intre tesutul adipos si nivelu' inteligentei?
Doh, un individ destept nu ajunge ca o balena.

Edited by lucifer76, 07 March 2019 - 15:20.


#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,054
  • Înscris: 31.07.2007

View Postlucifer76, on 07 martie 2019 - 15:19, said:

Doh, un individ destept nu ajunge ca o balena.

Eh, poate are cu glanda.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Glanda frigider ?

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,613
  • Înscris: 05.12.2005
Eh, parcă la bărbaţi e altfel...

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postedy_wheazel, on 07 martie 2019 - 15:21, said:


Eh, poate are cu glanda.
da, are o problema cu glanda, dar cu glanda salivara.
sincer n-am auzit pe nimeni sa se ingrase doar cu aer. daca era asa, inseamna ca somalezii ar trebui sa fie la fel de grasi ca americanii.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
alea urate te aproba si empatizeaza cu tine de nu mai pot, poate-poate se lipesc si ele de ceva... alea bune, daca nu prezinti interes pt ele iti dau un flit de nu te vezi bine... acu daca esti orgolios nu o sa recunosti ca nu prezinti interes pt aia misto si ai sa o faci proasta, in schimb aia urata, care-ti unge orgoliul.... cred ca problema iq-ului e uneori in alta parte...

Edited by Fane, 07 March 2019 - 15:36.


#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ca sa pricepi daca o persoana e inteligenta trebuie tu insuti sa fii inteligent. Si sa te intereseze intelgenta, nimic altceva.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ar fi sa fac o evaluare a topicelor pe forum as putea za zic ca 90% din cei care posteaza de ceva vreme pe forum sunt femei supraponderale - conform acestui topic.
Cum insa marea majoritate sunt barbati...

E prosti da multi ca sa zic asa.

#12
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 01.02.2007
Si daca una grasa de 120 kg si inteligenta face (sa zicem) un gastric sleeve si ajunge la 65 kg ... cum ramane cu inteligenta? Scade si inteligenta?

Edited by dacibesti, 07 March 2019 - 15:46.


#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,054
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdacibesti, on 07 martie 2019 - 15:45, said:

Si daca una grasa de 120 kg si inteligenta face (sa zicem) un gastric sleeve si ajunge la 65 kg ... cum ramane cu inteligenta? Scade si inteligenta?

Depinde, daca scade cupa de la sutien atunci categoric da!

#14
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Post_carpatos, on 07 martie 2019 - 15:13, said:

Din experienta mea am constatat ca un mare procent din femeile grase sunt proaste, unele chiar proaste rau.
Yes...

Attached Files



#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdacibesti, on 07 martie 2019 - 15:45, said:

Si daca una grasa de 120 kg si inteligenta face (sa zicem) un gastric sleeve si ajunge la 65 kg ... cum ramane cu inteligenta? Scade si inteligenta?
Creste. A luat o decizie.....inteligenta !

Posted Image Posted Image Posted Image

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 30.08.2017

View Post_carpatos, on 07 martie 2019 - 15:13, said:

In primul rand sper ca acest topic sa nu se inchida.
Cu totii cunoastem aceste stereotipuri  a femeile frumoase nu ar fi foarte inteligente. Si ca femeile grase ar fi mai ok din celelalte puncte de vedere exceptand frumusetea. Dar oare chiar asa sa fie?
Din experienta mea am constatat ca un mare procent din femeile grase sunt proaste, unele chiar proaste rau. Iar mare procent din femeile inteligente nu sunt supraponderale.
Cum se explica acest paradox?

Daca ar fi inteligente, si-ar da seama ca a fi grase e o problema si ar face ceva in acest sens.

#17
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Post_carpatos, on 07 martie 2019 - 15:13, said:

Cu totii cunoastem aceste stereotipuri  a femeile frumoase nu ar fi foarte inteligente. Si ca femeile grase ar fi mai ok din celelalte puncte de vedere exceptand frumusetea. Dar oare chiar asa sa fie?

Este doar o parerea care tine de influenta sociala si culturala, de socio-psihologie mai bine zis. La noi sunt bancuri cu blonde, politisti, doctori, Dorel si soferi de BMW ... In functie de context (cultura, geografie, subcultura, gasca, timp, samd) se fac glumele si se adopta "legi"  cum ar fi cea zisa de tine. Nu au acoperire stiintifica sau statistica. Tocmai invers, studiile facute arata ca nu este neaparat o legatura intre kg si grad de inteligenta. Sunt altele inaine care influenteaza si una si alta. In cazul analizelor medicale se poate vedea care a fost inainte, prostia sau grasimea Posted Image .

View Post_carpatos, on 07 martie 2019 - 15:13, said:

Din experienta mea am constatat ca un mare procent din femeile grase sunt proaste, unele chiar proaste rau. Iar mare procent din femeile inteligente nu sunt supraponderale.
Cum se explica acest paradox?

Experienta personala este limitata, nu se pot emite enunturi cu grad de generalizare.  Personal poti cataloga inteligent/prost sau gras/slab total diferit de nivelurile celorlalti, sunt termeni vag si subiectivi.  Esti in situatia in care ai intalnit sau ai vrut sa intalnesti doar aceste tipuri in majoritatea vietii tale, sau in perioada cand ai devenit interesat de aceste aspecte. In plus personal cred ca daca ai cunoscut o fata slaba si iti place... este si desteapta ca altfel nu ti -ar atrage atentia. Dar nasol ca si reciproca este adevarata, daca te refuza una slaba atunci clar e proasta.

Nu este paradox, evident tine de natura umana, context si dreptul de a avea opinii.

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Simplu ,
-un creier activ consuma multa energie , glucoza in special , daca nu consuma  o transforma in tesut adipos
-un creier  evoluat isi structureaza prioritatile , iar mancarea in ziua actuala  nu mai este pe primul loc
-o persoana inteligenta nu devine sclavul aparatului digestiv

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate