Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Schimbare pret dupa avans

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu o achizitie la un magazin de bijuterii si as vrea sa stiu daca ma poate cineva indruma.
Am facut o comanda de verighete la un anumit magazin de bijuterii, pretul estimat la plasarea comenzii fiind X.
La momentul cand verighetele au fost gata am fost sunat de vanzatoarea de la magazin care m-a anuntat ca a intrat mai mult aur in produsul asa ca pretul final este X+50% si ca nu pot renunta la contract, singura solutie fiind sa le platesc in rate. S-a scuzat ca nu e vina ei si ca nici ea nu a fost anuntata ca verighetele vor fi atat de scumpe.
Intrebarea este: chiar nu pot face nimic in acest sens? nu am dorit verighete atat de scumpe, iar avansul dat este unul considerabil incat nu pot renunta la el.

#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Contract ai?
Daca nu, te duci si le spui ca le pui pe masa cat au cerut, daca nu pleci si directia ANPC.
Sa te caute ei prin instanta pe vorbe in vant pentru diferenta.

Edited by projectfp, 04 March 2019 - 22:40.


#3
irinuca_popii13

irinuca_popii13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.02.2018
Mergi la protectia consumatorului.

#4
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Se subintelege ca dupa ce pleci depui plangere la ANPC.

#5
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Considerati-l ca o investitie si bucurati-va de casatorie! Banuiesc ca nu e vorba de mai mult de 10gr in plus...asa ca nu e o suma mare...
Casa de Piatra! :)

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,187
  • Înscris: 19.09.2005
ce scrie pe chitanta de la avans?
ca am o banuiala ca ala este singurul "act" de la ei.

Edited by arg, 04 March 2019 - 22:42.


#7
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Cum sa considere o investitie cand e o talharie :D

View PostDodo03, on 04 martie 2019 - 22:40, said:

Considerati-l ca o investitie si bucurati-va de casatorie! Banuiesc ca nu e vorba de mai mult de 10gr in plus...asa ca nu e o suma mare...
Casa de Piatra! Posted Image


#8
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Cred ca nu ai inteles - a intrat mai mult aur...nu cer bani mai multi/gr de aur..cel putin eu asa am inteles.

Edited by Dodo03, 04 March 2019 - 22:43.


#9
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Pretul final este pentru 14 g aur, deci este un pic cam mult pt ce ne-am propus noi.
Pe contractul pe care l-am semnat scria la suma: ~X.....daca e aproximativ asta inseamna ca poate fi si cu 50% mai mult? nu mi se pare deloc normal

#10
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018

View Postprojectfp, on 04 martie 2019 - 22:37, said:

Contract ai?
Daca nu, te duci si le spui ca le pui pe masa cat au cerut, daca nu pleci si directia ANPC.
Sa te caute ei prin instanta pe vorbe in vant pentru diferenta.
Pai omul ramane si fara verigheta si fara avans.

#11
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Pe chitanta scrie "Avans marfa"

#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostDodo03, on 04 martie 2019 - 22:42, said:

Cred ca nu ai inteles - a intrat mai mult aur...nu cer bani mai multi/gr de aur..cel putin eu asa am inteles.

Nu e treaba lui cat a intrat, exact cum daca intra mai putin nu scadea pretul, asa si daca intra mai mult nu trebuie sa creasca pretul.

La termopan cand faci un pret de 2000 lei, costa 2000 lei final, indiferent ca a intrat mai mult gaz intre foile de geam sau mai putin.
La varuit cand faci un pret de 10 lei/mp costa la final tot 10 lei/mp indiferent ca a intrat mai mult lavabil in trafalet sau nu.

#13
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007

View PostScSSoft, on 04 martie 2019 - 22:43, said:

Pretul final este pentru 14 g aur, deci este un pic cam mult pt ce ne-am propus noi.
Pe contractul pe care l-am semnat scria la suma: ~X.....daca e aproximativ asta inseamna ca poate fi si cu 50% mai mult? nu mi se pare deloc normal

Aveti dreptate, 50% in plus este cam mult...dar nu cred ca aveti ce sa faceti, doar sa vindeti aurul inapoi la ei cu un pret mai mic cu 20-30% ...cred si faceti alte verighete cu gramajul cerut. Eu as propune o esalonare pe 3-6 luni daca banii sunt o problema...si aia e...

#14
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Ideea este ca am acceptat sa cumpar de la ei deoarece mi-au oferit un pret usor mai mic decat concurenta. Verbal mi s-a zis o suma si in contract mi-a trecut suma rotunjita la valoarea mai mare si am fost asigurat ca nu va ajunge la pretul acela dar scriu asa in contract pentru a fi o suma rotunda, ca mai apoi sa aflu ca e suma trecuta +50%. Daca a intrat mai mult aur ar fi trebuit cel putin sa fiu anuntat inainte ca pretul e cu mult mai mare decat am fost informat initial.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
ANPC direct. Nu mai sta la discutii cu ei.

#16
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007

View Postprojectfp, on 04 martie 2019 - 22:46, said:



Nu e treaba lui cat a intrat, exact cum daca intra mai putin nu scadea pretul, asa si daca intra mai mult nu trebuie sa creasca pretul.

La termopan cand faci un pret de 2000 lei, costa 2000 lei final, indiferent ca a intrat mai mult gaz intre foile de geam sau mai putin.
La varuit cand faci un pret de 10 lei/mp costa la final tot 10 lei/mp indiferent ca a intrat mai mult lavabil in trafalet sau nu.

Tu ...serios...esti casatorit?...ai comandat vreodata ceva din aur pe comanda? NIMENI nu iti garanteaza pretul final la o bijuterie deoarece nu pot estima cantitatea de aur...si ca sa compari termopane cu bijuterii?
Numai bine,

#17
ScSSoft

ScSSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2009
Nu mi s-a zis pretul final. Mi s-a zis pretul aproximativ. Dar de la pretul initial pana la +50% e o diferenta cam mare dupa parerea mea. Daca as fi fost anuntat inainte ca intra mai mult aur as fi ales alt model/vanzator. Acum doar m-am trezit asupra faptului implinit si sunt bun de plata?

Edited by ScSSoft, 04 March 2019 - 22:56.


#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostDodo03, on 04 martie 2019 - 22:51, said:

Tu ...serios...esti casatorit?...ai comandat vreodata ceva din aur pe comanda? NIMENI nu iti garanteaza pretul final la o bijuterie deoarece nu pot estima cantitatea de aur...si ca sa compari termopane cu bijuterii?
Numai bine,
Stiu ca e o practica hotia asta cu pretul marit dupa ce ii incasezi avansul, dar aici vorbim de o diferenta de 50%, de obicei hotia e mai mica, acceptabila, sa treci cu vederea si sa cedezi portofelul la santaj, dar aici deja e talharie in toata regula.

Ciar citeam recent un articol din strainatate care anunta ca niste oameni de acolo au castigat procesul cu o companie care practica treaba asta cu maritul pretului dupa ce luau avansul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate