Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Schimbare pret dupa avans

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca faci lucruri pe comanda e normal sa ti se retina avansul. vanzatorul nu are de unde sa stie daca mai gaseste alt client cu aceleasi preferinte ca si tine.

din pacate in partea de retail cam asa stau lucrurile. ii spui clientului "o sa aiba intre 5g si 20g, o sa coste cam 100 lei. daca ar fi fost peste 5.000 lei puteam discuta si de un discount, de 10-20%". si clientul tine minte "o sa aiba fix 5 g si o sa coste 80 lei, ca-mi da discount de 20%".

#38
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Daca faci la comanda e normal sa iti retina avansul daca te razgandesti fara un motiv intemeiat.
Nu e cazul aici, unde pretul a crescut cu 50%.

Mie mi se pare ciudat ca unii accepta chestii din astea ca fiind normalitate. Chiar si in lucrul la bijuterii. Un bijutier, prin definitie asta face toata ziua - produce bijuterii. Are cursuri, calificari, experienta...etc. Prin urmare ar trebui sa poata aproxima intr-o marja de ....10% cantitatile corecte de materiale/ore de manopera...etc

In plus - mie mi se pare normal ca cel care greseste cu 50% sa-si asume greseala, nu sa retina clientului avansul.

Edited by florinel, 05 March 2019 - 07:59.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postxcit, on 05 martie 2019 - 05:11, said:


si nici masurile nu le-au luat bine, ca sunt cam stranse si blocheaza circulatia
cum am mai zis, as face scandal ca nu se potrives, ca-s prea groase, etc... ca nu-s ce am comandat si ca trebuiesc refacute (normal ca pe banii lor)

View Post_Smiley_, on 05 martie 2019 - 07:43, said:

daca faci lucruri pe comanda e normal sa ti se retina avansul. vanzatorul nu are de unde sa stie daca mai gaseste alt client cu aceleasi preferinte ca si tine.

din pacate in partea de retail cam asa stau lucrurile. ii spui clientului "o sa aiba intre 5g si 20g, o sa coste cam 100 lei. daca ar fi fost peste 5.000 lei puteam discuta si de un discount, de 10-20%". si clientul tine minte "o sa aiba fix 5 g si o sa coste 80 lei, ca-mi da discount de 20%".
stii cum e la dinti? au gresit lucrarea si nu se potriveste? o refac pe banii lor pana se potriveste.

#40
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postarg, on 05 martie 2019 - 08:43, said:

cum am mai zis, as face scandal ca nu se potrives, ca-s prea groase, etc... ca nu-s ce am comandat si ca trebuiesc refacute (normal ca pe banii lor)


stii cum e la dinti? au gresit lucrarea si nu se potriveste? o refac pe banii lor pana se potriveste.
normal....eu sunt de acord cu ce ai zis, le-as gasi orice motive numai sa iasa ca mine, nu ca ei

#41
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 23.06.2004
Avand in vedere ca au toate dimensiunile, pot calcula de la inceput masa aproximativa (dar destul de apropiata de cea reala) a verighetelor (masa = densitate * volum). In plus, banuiesc ca nu sunteti primii care comanda acel model, deci ar trebui sa fi avut deja un istoric. O diferenta de 50% nu se poate justifica si, conform bonului de comanda, nu e ce ai comandat tu (doua verighete la ~4000 lei). Un 10%, hai, 15%, mai era de inteles (desi am mari dubii ca daca ar fi intrat mai putin aur ai fi platit mai putin de cei 4000 lei) si la cate cheltuieli sunt la o nunta, mai treceau 400-500 lei (aproape) neobservati.
Tu nu anulezi comanda, ceri doar sa ti se livreze ce ai comandat (doua verighete cu dimensiuni EXACTE la ~4000 lei; aproximativ ar fi un +/- 5% dupa mine). Nu vad trecut niciun pret pe gram, insa la bijuterii pe comanda oricum e mult mai mare decat la cele de duzina, ar avea de unde sa scada.
Poti aduce si ANPC in discutie, ceva de genul "Chiar sunt curios ce ar intelege ANPC-ul prin aproximativ 4000 lei".
Pana una, alta, "Casa de piatra!" Posted Image

View Postarg, on 05 martie 2019 - 08:43, said:

cum am mai zis, as face scandal ca nu se potrives, ca-s prea groase, etc... ca nu-s ce am comandat si ca trebuiesc refacute (normal ca pe banii lor)
@arg, in bonul de comanda sunt precizate dimensiunile exacte, nu poti face scandal ca nu se potrivesc sau mai stiu eu ce pana nu verifici dimensiunile.

Edited by aladdin2k, 05 March 2019 - 10:10.


#42
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Eu cand m-am insurat am fost cu nevasta-mea si am verificat amandoi verighetele care le aveau in stoc. Am cumparat pe loc.
Verighete simple, aur galben, fara diamante, fara gravuri, fara forme sofisticate.
Vecinii mei au facut nunta anul trecut...tot asa, niste verighte sofisticate cu nu stiu ce diamante pe ele, combinatie de aur alb+galben, model, nume pe interior. Dupa cateva luni au inceput sa le pice diamantele de pe ele...
Nu am sa inteleg excusivismul asta pentru verighete. Pentru un inel inteleg ca e ceva mai deosebit, dar verigheta pentru ce naiba sa fie deosebita ?

#43
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postflorinel, on 05 martie 2019 - 07:20, said:

Ii obliga la returnarea full a avansului .

Nu îi obligă la nimic. Le oferă posibilitatea să rezolve amiabil problema, orice înseamnă aia, ori returnarea banilor, ori stabilirea unui preț cu care e de acord vânzătorul.

@op

ART. 10
  Drepturile consumatorilor, la încheierea contractelor, sunt:
  a) libertatea de a lua decizii la achiziționarea de produse și servicii, fără a li se impune în contracte clauze abuzive sau care pot favoriza folosirea unor practici comerciale abuzive în vânzare, de natură a influența opțiunea acestora;
  b) de a beneficia de o redactare clară și precisă a clauzelor contractuale, inclusiv a celor privind caracteristicile calitative și condițiile de garanție, indicarea exactă a prețului sau tarifului, precum și stabilirea cu exactitate a condițiilor de credit și a dobânzilor;
  c) de a fi exonerați de plată produselor și serviciilor care nu au fost solicitate și acceptate;
  d) de a fi despăgubiți pentru daunele provocate de produsele sau serviciile care nu corespund clauzelor contractuale;
  e) de a li se asigura service-ul necesar și piese de schimb pe toată durata medie de utilizare a produsului, stabilită în documentele tehnice normative sau declarată de către producător ori convenită de părți;
  f) de a plăti, pentru produsele sau serviciile de care beneficiază, sume stabilite cu exactitate, în prealabil; majorarea prețului stabilit inițial este posibilă numai cu acordul consumatorului.
  g) de a sesiza asociațiile pentru protecția consumatorilor și organele administrației publice asupra încălcării drepturilor și intereselor lor legitime, în calitate de consumatori, și de a face propuneri referitoare la îmbunătățirea calității produselor și serviciilor;
  h) de a fi notificați în scris cu 30 de zile înainte de data pentru care a fost încheiat contractul al cărui termen de valabilitate se prelungește în mod automat pentru o perioadă de timp determinată sau nedeterminată, în vederea formulării unei opțiuni de prelungire a validității acestuia.


Estimare mai mică cu 50% nu există. Nici dacă făceau treaba asta de două zile nu se întâmpla așa ceva. Ei te-au atras cu preț mai mic decât concurența, cu intenția de a te țepui mai târziu. E deliberată treaba, nu e o eroare de calcul sau ce prostii mai zic ei. Știau foarte bine ce fac.
Du-te la ANPC, că se va rezolva. Dacă ești constrâns de timp, du-te la sediul din județul tău și vorbește acolo cu inspectorii, astfel încât să se poată face controlul cât mai rapid. În majoritatea județelor sunt receptivi, dar depinde.

#44
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
eu m-as uita si la punctul c) al art. 10 de mai sus...

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttehnics, on 05 martie 2019 - 10:43, said:

verigheta pentru ce naiba sa fie deosebita ?
Pentru ca partenerul de viata e deosebit. :)

#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbaghera2, on 05 martie 2019 - 12:17, said:

eu m-as uita si la punctul c) al art. 10 de mai sus...
pai mai uita-te o data :)
-a solicitat verighetele? le-a cam solicitat, drept dovada a platit si un avans
-a acceptat ca pretul este aproximativ? a cam acceptat, conform foii postate mai devreme pe aici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate