Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Buget 1800 roni

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ce ai luat tu acum doi ani cu 5 mii poate fi anul asta 2 mii, deci care e mai calittiv, daca e acelasi televizor !
Cate tembeliziuni emit HD, dar 4k in Romania ?
Un HD e arhisuficient, restul este marketing !

Exact cum este PPI-ul la telefoane, ochiul uman are niste limite de distingere, ce depaseste acele limite e degeaba, ma rog pe bani grei si inutil !

Un televizor HD cu un compustick este mai tare ca orice smart si mai ieftin cu vreo 500 de lei , dar na....nu e smart tv, e ultra smart tv 😉
Nu mai vorbim de scumpirile aberante de pana la 50% care s-au aplicat la ele fata de Decembrie !

Edited by M0sGerila, 13 January 2019 - 09:10.


#20
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006
4k e valabil doar in jocuri ,acolo  deja e alta tehnologie  diferita fata de cea   tv ,  la filme  e fix phulla ,nema diferenta intre 2k si  4k.. pt home user..   la  8k da, e diferenta  e uriasa   pana si o baba cu dioptri de  -10 vede diferenta..

#21
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Chestiile astea au devenit cam ca masurarea... Yo am 4k, yo am 8k, yo am wled, yo am ooled, etc...

Eu sunt curios cate ore efectiv se uita cineva la tv!
Eu am cam 20 de ore asa pe luna, pentru asta mi-ar trebui cel putin un 16k de 105' dublu q led de vreo 15000 de euro nu ?
Un 55 led de 500 euro clar ma zgarie pe retina in camera de 4x5 mp !

Edited by M0sGerila, 13 January 2019 - 12:05.


#22
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Fiecare crede si face cum crede el de cuvinta , insa nu toate parerile personale se pot generaliza
Eu ce am scris m-am referit la idea ca - CALITATEA COSTA - daca pute-ti intelege aceasta idee bine , daca nu pt mine mi-e indiferent
Cunosc destule cazuri de pe acest forum sau din afara lui care degeaba am incercat sa le deschid ochii , respectivi si-au cumparat tot ce si-au dorit ca apoi sa inceapa sa se planga de varii motive
Ma repet intre noi sunt userii care nu disting o rezolutie 4K de una fullhd nici la 1m distanta si altii vad diferenta si de la 2m in sus
Totul tine de perceptia vizuala a fiecaruia si de aici si parerile pro/contra
In rest.....noi sa fim sanatosi

#23
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005

View PostM0sGerila, on 13 ianuarie 2019 - 09:08, said:

Ce ai luat tu acum doi ani cu 5 mii poate fi anul asta 2 mii, deci care e mai calittiv, daca e acelasi televizor !


Arata-mi si mie un led cu panel VA 120hz tot la 2000lei diagonala de 55.Daca e nou nu inseamna ca e la fel de bun ca unul care a costat 5000lei acum 2 ani.

#24
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006

View Postcccrys, on 13 ianuarie 2019 - 17:13, said:

Arata-mi si mie un led cu panel VA 120hz tot la 2000lei diagonala de 55.Daca e nou nu inseamna ca e la fel de bun ca unul care a costat 5000lei acum 2 ani.
omul cred ca sa referit la procesorul ,procesarea  de imagine  ,   alea de acum 2-3 ani sunt  obsolete ... si partea cu 120 hz e fix ...    pana in 50 inch  .  un tv  4 k   de 500 $ model 2018 are procesarea video cu mult peste unul din high end din 2014 -2015 . acum sa nu imi ziceti ca un procesor  i5 haswel  cu pretul; de lansare 270 $ e mai bun decat  un i5 Coffee Lake de 200 $   ,ca tot seria 5 sunt ��

#25
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Vezi ca scrii in necunostinta de cauza si nu compara domeniul pc-urilor cu domeniul tv-urilor
Doar atat te intreb :
- Ce firma/model de tv 4K din prezent pana in 3000 lei ( foarte multi dintre voi cam aici se opresc/pot sa investeasca maxim ) poate face ce vezi in imaginile alaturate ( printre altele ) ?
Asta ca tot scrii ca procesoarele modelelor mai vechi de tv-uri sunt........al meu fiind model 2015 sau 2016 , in orice caz ''vechi''
In domeniul pc-urilor ai dreptate , numai ca aici discutam despre tv-uri si nu pc-uri

Attached Files


Edited by wather, 13 January 2019 - 18:23.


#26
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006

View Postwather, on 13 ianuarie 2019 - 18:21, said:

Vezi ca scrii in necunostinta de cauza si nu compara domeniul pc-urilor cu domeniul tv-urilor
Doar atat te intreb :
- Ce firma/model de tv 4K din prezent pana in 3000 lei ( foarte multi dintre voi cam aici se opresc/pot sa investeasca maxim ) poate face ce vezi in imaginile alaturate ( printre altele ) ?
Asta ca tot scrii ca procesoarele modelelor mai vechi de tv-uri sunt........al meu fiind model 2015 sau 2016 , in orice caz ''vechi''
In domeniul pc-urilor ai dreptate , numai ca aici discutam despre tv-uri si nu pc-uri
imaginile tale sunt irelevante la fel ca si tv-urile din showroom-urile din magazine  unde toate tv -urile se vad la fel mai putin  cele oled  .  in imaginea  a 2 -a "curbatul " tau  in dreapta  are bleeding la greu ..

Edited by akayy, 13 January 2019 - 18:41.


#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Daca "toate TV-urile se vad la fel" exista clar o problema de perceptie vizuala. Eu vad diferente clare ,chiar cu reglajele tip magazin intre, un Samsung NU8xxx si un Q6FN de exemplu. Nu mai zic de diferente intre un IPS LG ieftin si un Sony XF9005.

#28
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Pai nu trebuie sa apara si ''experti'' ca el pe aici......... , in rest eu sa fiu sanatos ca de restu.............

#29
akayy

akayy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 01.03.2006
Home userii obijnuiti nu sunt nici pictori nici vopsitori auto sa faca diferențe la nuanțe  ! Pana la urna si o copie reusita  
a lui Toniza se vede perfect de la 2 m . restul de " perceptie vizuala " ține de Superman ,numai ala vedea in raze x.

#30
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
OK , ti-am inteles parerea , poti sa le intelegi si tu pe ale noastre

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate