Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cine a cântat prima oară "Du-mă acasă măi tramvai"?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Du-mă Acasă, Măi Tramvai
Muzica: Vasile Vasilache
Text: Nicolae Stroe
Pe CD-ul realizat in 2011,  Stroe Și  Vasilache ‎– Alo, Alo, Aici E Radio! (1932-1972)  
apare in lista titlul  "Cantece de neuitat" , printre acele cantece se afla si  " Du-mă Acasă, Măi Tramvai" (2:57)  cantata de Nicolae Stroe
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHJs6O82Wgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
deci cred ca este destul de clar cine a cantat melodia!

Nici nu va pricepeti sa cautati pe net! (am mai zis eu ca unii dintre voi dati bani degeaba la internet)

Edited by stlk, 23 August 2018 - 12:56.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 23 august 2018 - 10:28, said:

Pun această întrebare deoarece acum mult timp în cadrul unei emisiuni tv am auzit această melodie intrepretată de cineva în anii '30-'40 şi acel cineva nu părea a fi Gică Petrescu.
Melodia e compusa de Vasile Vasilache... nu stiu in ce an exact dar sigur inainte de aprilie 1944 caci atunci a murit. Interpretarea care a facut-o slagar este a lui Gica Petrescu in anii 60.

Asta e interpretarea buna:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QO3qoWQp5bA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unii care nu se pricep dau interperetarea asta din anii 40.. .e fake news. Interpretarea e mai noua, e doar in old timer style.
Totusi melodia in sine cum ziceam e mai veche de 4 aprilie 1944 caci atunci a murit Vasile Vasilache, la bombardament.
Probabil lautarii pe vremuri o interpretau daca Vasile a publicat-o... desi nu stiu, doar bunicii centenari ar mai putea sti.

Edited by andreic, 23 August 2018 - 13:06.


#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostPuferiu_, on 23 august 2018 - 10:46, said:

Si eu am o curiozitate asemanatoare.

Foaie verde, spic de paine a lui Dolanescu are aceeasi linie melodica cu O batrana intr-o gara a Ileanei Sararoiu. Care a aparut prima?
Logic mai intii a fost batrina, apoi piinea. Nu cred ca s-ar duce o batrina intr-o gara dupa piine. Parerea mea!

#22
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
gica petrescu

#23
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Gica Hagi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate