Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cine a cântat prima oară "Du-mă acasă măi tramvai"?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Du-mă Acasă, Măi Tramvai
Muzica: Vasile Vasilache
Text: Nicolae Stroe
Pe CD-ul realizat in 2011,  Stroe Și  Vasilache ‎– Alo, Alo, Aici E Radio! (1932-1972)  
apare in lista titlul  "Cantece de neuitat" , printre acele cantece se afla si  " Du-mă Acasă, Măi Tramvai" (2:57)  cantata de Nicolae Stroe
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cHJs6O82Wgk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
deci cred ca este destul de clar cine a cantat melodia!

Nici nu va pricepeti sa cautati pe net! (am mai zis eu ca unii dintre voi dati bani degeaba la internet)

Edited by stlk, 23 August 2018 - 12:56.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 23 august 2018 - 10:28, said:

Pun această întrebare deoarece acum mult timp în cadrul unei emisiuni tv am auzit această melodie intrepretată de cineva în anii '30-'40 şi acel cineva nu părea a fi Gică Petrescu.
Melodia e compusa de Vasile Vasilache... nu stiu in ce an exact dar sigur inainte de aprilie 1944 caci atunci a murit. Interpretarea care a facut-o slagar este a lui Gica Petrescu in anii 60.

Asta e interpretarea buna:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QO3qoWQp5bA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unii care nu se pricep dau interperetarea asta din anii 40.. .e fake news. Interpretarea e mai noua, e doar in old timer style.
Totusi melodia in sine cum ziceam e mai veche de 4 aprilie 1944 caci atunci a murit Vasile Vasilache, la bombardament.
Probabil lautarii pe vremuri o interpretau daca Vasile a publicat-o... desi nu stiu, doar bunicii centenari ar mai putea sti.

Edited by andreic, 23 August 2018 - 13:06.


#21
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostPuferiu_, on 23 august 2018 - 10:46, said:

Si eu am o curiozitate asemanatoare.

Foaie verde, spic de paine a lui Dolanescu are aceeasi linie melodica cu O batrana intr-o gara a Ileanei Sararoiu. Care a aparut prima?
Logic mai intii a fost batrina, apoi piinea. Nu cred ca s-ar duce o batrina intr-o gara dupa piine. Parerea mea!

#22
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
gica petrescu

#23
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Gica Hagi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate